Bandar Abbas, Hürmüz Adası ve Keşm Adası, İran

3
1443
Okunma

For English click here
İran‘da seyahat ettiğimiz ilk sahil kenti olan Bandar Abbas ’a vardığımızda saat sabaha karşı 5’e geliyordu. Yazd’da bizi alıp bütün yolu getiren tırcı abiyle vedalaştıktan sonra bir yandan yağmurdan saklanmaya uğraşırken diğer yandan nereye gideceğimize karar vermeye çalışıyorduk. İlk günümüzde hiç vakit kaybetmeden direk Hürmüz’e geçmeye karar verdik. Bandar Abbas’a anca her iki adayı gezip döndükten sonra vakit ayırabildik.

Bandar Abbas, Hürmüz ve Keşm neredeyse İran’ın en rekli yerlerinden. Bunda kadınların giydiği rengarenk işlemeli giysilerin ve taktıkları maskelerin rolü büyük ama bu tarafların ilginç bir havası var.

Bandar Abbas görece olarak diğer şehirlerden daha küçük bir şehir. Çok güzel bir sahil şeridi var ve anladığımız kadarıyla burada kamp yapmak da mümkün. Şehrin merkezinde, iskelelerin hemen karşısında büyük ve meşhur bir pazarları var. Burada yok yok, aklınıza ne gelirse her şeyi bulabilirsiniz.

Bandar Abbas

Dubai’ye gidecekler için Bandar Abbas’tan feribot kalkıyor. Aynı yerden Hindistan’a giden kargo gemileri de var. Biz en başta bisikletlerimizi kargo gemisiyle mi göndersek diye düşünmüştük ama sonra gümrük vergisi, ulaşım bedeli, boku püsürü de dahil iki bisiklet için 1.300 Tümen ödememiz gerektiğini anlayınca ondan da vazgeçtik.

Bandar Abbas’tan hem Keşm’e hem de Hürmüz’e feribot var. Hürmüz’e giden feribotlar hişi başı 7.000 Tümen. Keşm’e giden feribotlar da kişi başı 15.000 Tümen. Feribotun en arkasında bisiklet koyacak yer var ek ücret almıyorlar.

HÜRMÜZ ADASI

Bandar Abbas

Hürmüz Adası, tek katlı evlerin duvarlarının dar sokaklarını oluşturduğu, bir iki market dışında pek bir şey bulmanın mümkün olmadığı küçücük bir ada. Adada yaşayan yerel halkın yanında, Tahran gibi büyük şehirlerin yorgunluğundan kaçıp adaya yerleşenler de var. Tamamı 42 kilometre olan bu ada için tabiri caizse el değmemiş bir cennet desek yeridir. Adayı bu kadar övmüşken insanlarının da ne kadar cana yakın olduğundan bahsetmeden geçmeyelim. Hepsi nevi şahsına münhasır, pırlanta gibi insanlar.

Bandar Abbas

Adanın en önemli özelliği kumlarının ve dağlarının renkleri. Gerçekten gördüğünüzde hayranlıkla şaşkınlık aranızda gidip geleceğiniz kadar güzeller. Biz biraz şanslıydık adada geçirdiğimiz ikinci günde bir düğüne denk geldik. O kadar çok heveslendik ki arkadaşlarımızdan bizim için konuşmalarını istedik. Düğünün yapıldığı ev bizi çok güzel karşıladı ama düğün ne yazık ki kadınlara özeldi. Sonuç olarak içeriye sadece ben girebildim. Adada herkes fakir olduğu için çok ekstrem bir şey olmuyor. Süslenmiş bir bahçe düşünün. Herkes normal giyimli. O bahçede dans ediyorlar. Bu kadar. Ama yine de o kadar renkli bir atmosfer vardı ki anlatmak mümkün değil. Kimseyi tedrgin etmemek için video ve fotoğraf çekmemeyi tercih ettim.

hormuz-colors-a

Yine şanslı olduğumuz bir diğer konu da, her sene yapılan Farş yani Kilim Festivali’ne denk gelmiş olmamız. Bu festivalde adadaki tarihi kalenin içindeki büyük alana kocaman bir halı çiziyorlar. Halıyı da adaya özel kum boyalarla boyuyorlar. Bu seneki festivalde kilimi yetiştirebilmek için biz de arkadaşlarımıza yardım ettik ve hep beraber kilim boyadık.

hormuz-kilimin-bitmis-hali-a

Vapurdan inip dümdüz ilerledikten sonra yaklaşık 500 metre ileride sağda Kafe Gelak’ı göreceksiniz. Burası bilgi alabileceğiniz, karnınızı çok uygun fiyatlara doyurabileceğiniz adanın tek kafesi. Genelde adadaki gençler, diğer şehirlerden gelenler burada takılıyor. O yüzden İngilizce bilen birini bulmak her daim mümkün. Hatta eğer şanslıysanız su gibi Türkçe konuşan Amir ve tatlı eşi Mohi ile tanışıp, onların misafiri olabilirsiniz.

Hürmüz Adası’nda Kamp

hormuz-kamp-fotografi-a

Adanın etrafında kamp yapmak için birbirinden güzel koylar var ama buralara ulaşım biraz zor tabi. En yakın saklı koya gitmek için bile asfalt yoldan en az 3-4 kilometre yürümek ardından da biraz çetrefilli bir dağ patikası aşmak gerekiyor. Tabii bu kamp yerlerinin merkezden uzaklığının yanı sıra, ulaşımın zor olduğunu da düşünecek olursak yanınızda yeteri kadar malzeme taşımanız gerekiyor. İşin iyi tarafı, buralara gitmek için taksi olarak kullanabileceğiniz araçlar var. Ya da ben bu kadar zahmete katlanmak istemiyorum derseniz burada her yerde kamp yapabilirsiniz. Kimse kimseye karışmıyor.

Hürmüz’den Bandar Abbas’a gidebileceğiniz gibi 9.000 Tümen ödeyerek Keşm Adasına da gidebilirsiniz.

KEŞM ADASI

geshm-ilkgun-a

Keşm Adası, Hürmüz’ün aksine alışveriş merkezleri ve yeni yapılmakta olan inşaatlarla dolu büyük bir ada. Adanın her tarafında denize girilebilecek sahiller var ama adada dolaşabilmek için bir araç gerekiyor. Yine adanın her yerinde kamp yapmak mümkün ama merkeze en yakın olan ve bazı imkanların olduğu kamp yeri Zeytoon Park. Burada kamp yapmak ücretsiz. Kamp yerlerinin yanında ücretsiz tuvaletler, duşlar ve kampçılar için elektrik prizleri var. Aynı zamanda etrafta yemek yiyip alışveriş yapılacak bazı restoranlar da mevcut.

Adada kampın dışında gezilecek mağaralar, görülecek doğal güzellikte yerler de var.

In English…

BANDAR ABBAS, HORMUZ ISLAND, QESHM ISLAND

hormuz-tuktuk-daily-life-a

We arrived Bandar Abbas at 5 in the morning. It was raining and we had no idea where to go. We decided to go to Hormuz Island first. We spent time in Bandar Abbas after we visited Hormuz and Geshm Island.

Bandar Abbas, Hormuz and Geshm are most colorful part of Iran because of the dresses and masks of women. Besides, you can easily understand that there is something different in these places.

hormuz-renkli-denizkabuklari-a

Bandar Abbas is a small cost city and there is nothing to see specially. You can easily find camping place in the town. There is a bazaar in the center, which you can find almost everything.

There are ferries going to Dubai and cargo ships going to India as well. We also thought about sending our bicycles via one of these cargo ships but it was so expensive. It was 1.3000 Tomans for two bicycles.

There are ferries going to both Geshm and Hormuz Island from Bandar Abbas. For Hormuz, it is 7.000 Tomans per person. For Geshm, it is 15.000 Tomans per person. You can carry your bicycle in the back of ferry without additional cost.

Be careful because sometimes they try to get some money but it is not official.

HORMUZ ISLAND

cafe-gelak-pic-a

Hormuz Island is a very small island with it’s narrow streets and one-floored homes. There is nothing much to see in the Island but nature. There are only few local markets. The whole island is only 42 kilometers.

When you walk straight after you get off ferry, there is a small café named Gelak after 500 meters. People in Gelak Café are very nice and warm and there is always someone who speaks English. You can also enjoy traditional food with very low prices.

Camping In Hormuz Island

hormuz-kamp-fotografii-a

There are wonderful beaches in every corner of Island but it is quite hard to access. You have to walk at least 3-4 kilometers from asphalt and then walk through paths between the mountains to reach nearest beach. Also you have to carry all your needs with you otherwise you cannot find anything to eat because markets are in the center. The good thing is, there are some taxis that can bring you anywhere you want to go. Besides, you do not have to go anywhere for camping. Even camping in the center is okay, nobody cares.

You can go back to Bandar Abbas from Hormuz. There are also ferries go to Geshm for 9.000 Tomans per person.

GESHM ISLAND

geshm-kamp-a

As oppossed to the Hormuz Island, Geshm Island is a very big and crowded island and there are lots of shopping malls. There are many beaches and camping areas but you need a vehicle. The nearest free camping area is Zeytoon Park which you can find free toilets, electricity, showers and beach. There are also some cafes that you can eat.

You can also visit special caves and some other natural beauties in the Island.

3 Yorumlar

Bir Cevap Yazın