Doğada Ateş Yakarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

0
24
Okunma
doğada ateş yakım

Doğada ateş yakarken dikkatli olmakta fayda var. Aksi halde masumca yaktığınız bir ateş koskocaman bir ormanın yanmasına, canlıların zarar görmesine neden olabilir.

Doğada Ateş Yakarken Dikkat Edilecekler

  • Doğada ateş yakmadan önce daha önce ateş yakılmış bir yer olup olmadığını kontrol edin. Varsa ateş yakmak için o alanı tercih edin. Böylece zemine zarar vermemiş olursunuz.
  • Kuru dalların, yaprakların olduğu yerlerde ateş yakmadan önce ateş yakılacak alanın etrafını temizleyin ve tutuşması kolay olan bu malzemelerden arındırın.
  • Ateş yakacağınız yerin ağaçlara, çadırınıza ve yanabilecek diğer şeylere uzak olmasına dikkat edin. Doğru yeri seçerken şiddetli bir rüzgarı da hesaba katın.
  • Ateş yakmadan önce ateş yakacağınız yeri bir miktar kazın ve çukurlaştırın. Etrafına taş dizerek hem kontrollü bir ateş yakmış olursunuz hem de ateşiniz rüzgardan korunur.
  • Ateşi mutlaka kontrollü yakın..

Ateş Söndürürken Dikkat Edilecekler

Ateşin üzerinine su dökmek ateşi söndürmek için her zaman yeterli olmaz. Ateşin tekrar başlaması için yüksek ısı yeterlidir. O yüzden su döktükten sonra ateşin üzerine kumla veya toprakla da örtebilirsiniz. Eğer yeteri kadar suyunuz yoksa ateşin üzerini oksijenle temas etmeyeceği seviyeye gelene kadar toprak ve kum ile örtebilirsiniz. Bunlardan hiçbirini bulamadığınız bir ortamdaysanız da ateşin üzerini oksijenle temasını kesecek battaniye gibi herhangi bir şeyle örtebilirsiniz. Yalnız bu şeyin tutuşmamasına dikkat edin.

Ateşin söndüğünden mutlaka ama mutlaka emin olun. Bunun için ateşi söndürdüğünüzü düşündüğünüz zamandan itibaren bir süre daha ateşin başında bekleyin ve alanı terk etmeyin. Belli bir süre sonra ateş üzerindeki ısıyı kontrol edin. Eğer hala sıcaklık hissediyorsanız yukarıdaki söndürme işlemini bir kez daha tekrarlayın.

doğada ateş

Orman Yangınlarını Önlemek İçin Neler Yapılmalı?

  • Doğada her türlü ateş kontrollü ve bilinçli yakılmalıdır.
  • Unutmayın bir şeyin yanmı için bir kıvılcım olmasına gerek yoktur. Yüksek ısı yeteridir. O yüzden ateş düzgün ve doğru şekilde söndürülmelidir.
  • Sigara izmariti, kibrit ve benzeri yanmakta olan hiçbir şey yere atılmamalıdır.
  • Doğaya cam ve benzeri şeyler bırakılmamalıdır. Bu tip şeyler güneş ışınlarının yansımasıyla mercek etkisi yaratıp ortaya yüksek ısının dolayısıyla yangınların çıkmasına neden olmaktadır. Yerde bu tarz şeyler görülmesi halinde de toplanmalıdır.
  • Olası bir tehlikede 177 yangın ihbar hattına derhal haber verilmelidir.

Kamplar hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın