İsfahan, İran

0
854
Okunma

For English click here
İran’da şimdiye kadar gezdiğimiz yerler arasında İsfahan hem sakinliğiyle hem de mimarisiyle bizi kendine aşık bırakan şehirlerden ilki olma özelliğini taşıyor. Özellikle Tahran gibi büyük bir şehirden çıkıp buraya geliyorsanız huzurun ne demek olduğunu göreceksiniz. İsfahan ’a gittiğinizde gezeceğiniz her yer sizi kendine hayran bırakacak, biz buna neredeyse eminiz.

Biz İsfahan ’a geldiğimiz ikinci günde Sioeseh Köprüsü üzerinde müzik yaparak para kazanan iki sırt çantalı Türk gezgin ile tanıştık. Burada kaldığımız süre boyunca da şehri bisiklet kiralayıp hep birlikte gezdik.

İSFAHAN ‘DA BİSİKLET SÜRMEK

naksi-cihan-meyani-bisiklet
Nakş-i Cihan Meydanı, İsfahan

Söylemekten mutluluk duyduğumuz bir haberimiz var: İsfahan bisiklet dostu bir şehir! Sahip olduğu bisiklet yollarının yanında sakin sokakları ve büyük şehirlere kıyasla saygılı sürücüleri sayesinde bu şehirde rahatlıkla bisiklet sürebilirsiniz. Bisikletiniz yoksa hiç dert değil, onun da çözümü var. Şehirde bazı bisiklet noktaları var ve turistler için buradan bisiklet kiralamak bedava! İran vatandaşları ise 1 saatine 20 kuruş kadar komik bir para ödüyorlar. Tek kötü tarafı ise bisikleti akşam saat 9’a kadar aldığınız istasyona bırakmak zorundasınız.

İSFAHAN MÜZELER VE PARKLAR

Müze girişlerinin çoğu turistler için 15.000 ve 20.000 arasında değişiyor. Bir de anladığımız kadarıyla içerlerinde genelde resim ve fotoğraf sergileri oluyor. O yüzden hiç müzelerin içine girmedik. Aslına bakarsanız bu şehirde müzelerin içine girmediğinizde hiçbir şey kaybetmiş hissetmiyorsunuz. Çünkü zaten burada göreceğiniz hemen her şey sizi tahmin edecek. Ayrıca müzeleri ayrı bir başlık altında değerlendirmek çok da mümkün değil çünkü hemen hepsi ya parkların içinde ya da zaten turistik olan ünlü meydanlarda. Aynı şekilde parkları da teker taker yazmaya gerek yok zira şehrin hemen her yerinde küçüklü büyüklü parklar var. Bu parkların hepsi birbirinden güzel.

Sİ-O-SEH KÖPRÜSÜ

Zayende Nehri’nin üzerindeki köprülerden en ünlü olanı diyebileceğimiz Sioseh Köprüsü gördüğümüz en güzel yerlerden bir tanesiydi. Her ne kadar artık nehre senede 1 veya 2 defa su veriliyor da olsa köprü tek başına da güzeldi.

Yaklaşık 5 sene kadar önce yaşanan su problemleri nedeniyle kurulan baraj, Zayende Nehri’ni besleyen suyun kesilmesine sebep olmuş. O yüzden nehir kupkuru. Barajı arada bir açıyorlarmış. Yani yine kartpostallardaki güzelliğini çok kısa süre için de olsa görmek mümkün. Asıl üzücü olan şey ise köprünün ıslak kaldıkça dayanıklı kalabilen özel bir taştan yapılmış olması. Bu özelliği nedeniyle köprünün yavaş yavaş çökeceği düşünülüyor.

KHAJO KÖPRÜSÜ

Yine Zayende Nehri’nin üzerindeki güzel köprülerden biri. Bu köprünün altında da ufak piknik yerleri var. Sioseh Köprüsü’nün kalabalığından kaçan insanlar burada oturuyor, şarkı söylüyor, piknik yapıyor.

NAKŞ-I CİHAN MEYDANI

İsfahan
Nakş-i Cihan Meydanı, İsfahan

Ne yaparsanız yapın yolunuz birden fazla girişi olan bu güzel meydana düşecektir. Girişin ücretsiz olduğu nadir yerlerden biri burası. Kapılarından birinden girdiğinizde güzelliğine doyamayacağınız bir manzara ve kocaman bir yeşillik karşılıyor sizi. Meydandan at arabalarıyla tur atanlar, sürekli yanınıza gelip sizinle muhabbet etmeye ve dükkanlarında çay içmeye davet eden ve bir şey almayacağınızı anladıklarında arkadaşça size çocuklarının fotoğraflarını gösteren satıcılar, koridorlardan gelen bakır işlemecilerinin tak tak sesleri, her şey o kadar kendine özgü ki burada, meydanı ağzınız kulaklarınızda gezeceğinize neredeyse eminiz.

İsfahan
Bakırcılar, İsfahan

Ali Gapu Sarayı, Şah Camii ve Şeyh Lütfullah Camii’nin girişi de Nakş-ı Cihan Meydanı’nın içinde yer alıyor. Aynı zamanda meydandan İsfahan’ın kapalı çarşısına açılan bir kapı da bulunuyor.

ALİ GAPU SARAYI

İsfahan
Nakş-i Cihan Meydanı, İsfahan

Bu sarayın girişi Nakş-ı Cihan Meydanı’nın içinden. Giriş 20.000 Tümen’di. Bize çok pahalı geldiği için her zamanki gibi girmedik.

ÇEHEL SÜTUN SARAYI

İsfahan
Çehel Sütun Sarayı, İsfahan

İsmi 40 sütun anlamına gelen bu binaya giriş de 20.000 Tümen ne yazık ki. Duvarları delikli taşlardan yapıldığı için içini dışarıdan da görmek mümkün. Ortasındaki havuz bir yana dursun bahçe düzenlemesi peri masallarını andırıyor.

HASHT BEHESHT

İsfahan Hahast Behest, İsfahan
Hasht Behest, İsfahan

Kocaman bahçesi park niyetine kullanılan, ismi sekiz cennet anlamına gelen bu yapıya giriş 15.000 Tümen. Bahçesinde çay içip sambuse yemek ise 5.000 Tümen falan.

VANK KATEDRALİ

İsfahan’ın Sioseh Köprüsü’nden geçtikten sonraki kısmında kilisilerin bulunduğu bir bölge var. Buradaki halkın büyük çoğunluğu hristiyan. İran gibi bir ülkede nasıl hristiyanlar oluyor derseniz oluyor işte. Ama hristiyanların dinlerini anlatmaları yasak. Kilisedekilerin de Farsça konuşmaları yasak. Bu da onlar için dinlerinin reklamını yapmasınlar diye geliştirilmiş bir yöntem. Kiliseye giriş 20.000 Tümen.

Kilisenin yakınlarında gençlerin toplandığı bir meydan var. Burada yanınıza gelen drug dealer dediğimiz arkadaşlara bolca rastlayabilirsiniz.

SOFE DAĞI VE SOFE PARKI

İsfahan
Sofeh Parkı, İsfahan

Sofe Parkı ve Dağı İsfahan’ın en uğrak yerlerinden birisi. Park oldukça büyük bir alana sahip ve manzarası muhteşem. Piknik yapanlar, voleybol oynayanlar, çimlerde uzanıp nargilesini içenlerle birlikte son derece renkli bir atmosfere sahip. Sofe Dağı’na da bu parkın içinden çıkılıyor. Dağa parkurlardan tırmanabilirsiniz. Dilerseniz kişi başı 15.000 Tümen ödeyerek teleferiğe de binebilirsiniz. Gece manzarasının harika olduğunu da söylemeden geçmeyelim.

Sofe Dağı gece manzarası, İsfahan
Sofe Dağı gece manzarası, İsfahan

Şehirden biraz uzak olduğu için buraya gitmek için otobüs veya taksi kullanmanız gerekiyor. Sofe terminale giden otobüslere binip yaklaşık 20 dakika sonra son durak olan terminalde inmelisiniz. Taksi ile gitmek isterseniz şehir içinden kişi başı 1.000-2.000 Tümen arası bir para ödeyerek gidebilirsiniz. Otobüsle gidiyorsanız son durakta inip buradan 15 dakika yürümek gerekiyor.

In English…

ESFAHAN, IRAN

nakse-cihan İsfahan
İsfahan

Esfahan is the city that we fell in love with in all the other cities we have visited in Iran. It is a small city with its unique view and excellent architecture. Especially, after a big city like Tehran, Esfahan is the most peaceful city you want to be in.

CYCLING IN ESFAHAN

We are happy to announce that Esfahan is a bike friendly city! There are bicycle roads and traffic in the city is not as horrifying as it is in Tehran. There are some points that you can rent a bicycle and it is free for tourists!

MUSEUMS AND PARKS IN ESFAHAN

Entrance fee of the museums are usually between 15.00 and 20.000 Tomans for foreign visitors. Since there are mostly photograph exhibitions in the museums we didn’t see the inside of the museums but believe us you don’t lose anything. Besides, even the gardens of the museums are perfectly satisfying.

SI-O-SEH POL

İsfahan
Playing music on Si-o-seh Pol, İsfahan

Si-o-seh Pol is the longest bridge on Zayandeh river. It is one of the symbols of Esfahan but it also has a sad story nowadays. Five years ago they decided to change the direction of water which feeds Zayendeh River to Yezd because of drought problem. The sad part is that year by year the bridge gets weaker because it’s made of a special stone which is strong as long as it’s wet.

KHAJO BRIDGE 

Khajo Brigde is one of the bridges on Zayendeh River. It also has a unique view. There are lots of people having picnic and fun under the bridge.

NAQSH-E JAHAN SQUARE 

naksi-cihan-meydan İsfahan
Naqsh-e Jahan Square, İsfahan

No matter where you want to visit you will come by to this beautiful square anyway. It is free to enter. There are many shops that sell traditional souvenirs around the square. The middle of the square is a green area, which gives you the change to have a little picnic and watch around.

The Shah Mosque, the Ali Qapu Palace and Aheikh Lotf Allah Mosque are also situated inside of this square and at the northern side Keisaria gate opens into the Isfahan Grand Bazaar.

 ALI QAPU PALACE 

naksi-cihan-cami İsfahan
İsfahan

Entrance of the palace is inside of the square. Entrance fee is 20.000 Tomans and as usual we didn’t buy ticket.

CHEHEL SOTOUN PALACE

The name meaning “Forty Columns” in Persian. It is basically a one-floor building and a pool inside of a very nice garden. Entrance fee is 20.000 Tomans. Walls cover the palace but it is possible to see the inside thanks to holes into the bricks.

HASHT BEHESHT

Hasht Behesht, meaning “Eight Heavens” is a nice building located in a big park in Esfahan. To enter to the park is free but you should pay 15.000 Toman for the museum. You can simply buy a tea and a vegetarian sambuse for 5.000 Tomans and enjoy your time in the park.

VANK CATHEDRAL 

vank-katedrali İsfahan
Vank Cathedral, İsfahan

Vank Cathedral is located in the New Julfa district where mostly non-Muslim people live. Yeah, there are also non-Muslim people living in Iran but they are not allowed to advertise their religion. The entrance fee of the cathedral is 20.000 Tomans.

MOUNT SOFEH AND SOFEH PARK

İsfahan
View from Sofeh Mountain, İsfahan

Mount Sofeh and Sofeh Park is situated in the south of the city. Sofeh Park is really big and has an awesome view of the city. Many local people and tourists visit the park. Also climbers pass through this park for climbing to Mount Sofeh. Yoı can also climb to the top of the mountain by telecabin by paying 15.000 Tomans.

It is a little bit away from the city center so you should take a taxi or a bus. You should take one of the buses, which go, to Sofeh Terminal and get off at the last station. From this point the park is 10 minutes walking distance.

 

Bir Cevap Yazın