Nallıhan Kuş Cenneti

0
1168
Okunma
Nallıhan Kuş Cenneti Tabelası

For English click here
Nallıhan’dan Beypazarı’na geçerken rotamız üzerindeki Nallıhan Kuş Cenneti ’ni görmeden gitmek istemedik. Zaten Nallıhan istikametinden gelirken virajı döndüğümüzde gördüğümüz, birden fazla rengin farklı tonlarıyla oluşturduğu manzara bizi durmaya zorladı.

Nallıhan Kuş Cenneti Nerededir?

nallihan-kus-cenneti-bisikletler
Nallıhan Kuş Cenneti

Nallıhan’a ve Beypazarı’na yaklaşık 30 km; Ankara ve Eskişehir illerine 130 km, İstanbul’a 300 km ve Bolu’ya 100 km uzaklıkta olan Nallıhan Kuş Cenneti, ülkemizin önemli kuş alanlarından biri olma özelliği taşıyor. Bu alan yaban hayatı koruma ve geliştirme sahası olduğundan burada avlanmak yasak. Sahada bugüne kadar 179 kuş türü gözlenmiş. Bölge Sarıyar Barajı’ndan besleniyor. Alandaki kuş popülasyonu açısından baraj su seviyesindeki değişimler büyük önem taşıyor. Kuşların üreme dönemi olan Mayıs-Temmuz ayları arasında su seviyesi yükselerek kuşlar için hem korunaklı bir ortam oluşuyor hem de kurbağa, balık vb. canlıların sayısında artış olmasını sağlayarak beslenmelerini kolaylaştırıyor. Bazı yıllar barajda kışlayan su kuşu sayısı 50.000’I geçebiliyormuş. Rehberimizin söylediğine gore Nisan sonu, Mayıs başı gibi ciddi bir kuş popülasyonu geldiği için bölge epey hareketli oluyormuş.

img_8155
Saat tam 6’da kuşların geçişini bu manzara eşliğinde izledik

Tesis içine inşa edilmiş iki katlı binada çeşitli kuş fotoğrafları ve heykellerini görebilir, seyir terasında manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Saat akşam 6 olduğunda gökyüzünü kaplayan binlerce kuşun dansını izlemeyi de unutmayın.

img_8167
Nallıhan Kuş Cenneti’nde çadırda uyanmak

Karşıdaki pembe tepeye Kıztepesi deniyormuş. Burada aynı zamanda 7 kilometrelik ve 5 saatlik bir trekking parkuru bulunuyor ve rehber yönlendirmesi ile parkura girilebiliyor.

Nallıhan Kuş Cenneti'nin müthiş manzarası ve Kıztepesi
Nallıhan Kuş Cenneti’nin müthiş manzarası ve Kıztepesi

KAMP İMKANI

Tesis alanında bazı yerler çadır alanı olarak belirlenmiş. Bu alanlarda kamp yapmaya izin veriliyor. Tuvalet ihtiyacınızı tesis içinde giderebiliyorsunuz. Önemli bir bilgi olarak; ateş yakmak yasak. O yüzden buraya gelmeden once hazırlık yapmakta fayda var. Alışveriş yapabileceğiniz en yakın yer Ankara istikametinde yaklaşık 5 km uzaklıktaki Çayırhan. Çayırhan ortalama büyüklükte bir ilçe. Burada hemen hemen bütün marketler var. Nallıhan yönündeki en yakın yer ise 22 km uzaklıktaki bir benzinci. Buna ek olarak, ihtiyaç olması halinde Çayırhan’da hastahane de mevcut.

nallihan-kus-cenneti-cadir-tabelasi

In English…

NALLIHAN BIRD SANCTUARY

Nallıhan Bird Sanctuary is a wonderful place should be visited on the way to Ankara. Area is 130 km far from Ankara and Eskisehir, 300 km far from Istanbul, 100 km far from Bolu and 30 km far from both Beypazari and Nallihan districts. It is one of the important bird areas of Turkey. 179 species of birds have been observed in Nallihan Bird Sanctuary so far. In some years, the number of water birds wintering in the dam passes 50,000. As far as we are informed, it is better to visit area late of April, early of May since there are many birds in the area. It is also possible to go on a trekking in the pink hill named Kıztepesi that can be seen on the photo.

CAMPING

Camping is allowed in the facility. Toilets in the building can be used during camping. However, fire is forbidden so you had better buy food before you arrive. Otherwise closest town for shopping is 5 km away from the building and called Cayırhan. There are many markets in Cayırhan so that it is easy to find anything. In addition to this, there is a hospital in Cayırhan if needed.

nallihan-kus-cenneti-cadir

Bir Cevap Yazın