SSS

Dünya turuna çıkmak denilince kafalarda az çok neler oluştuğunu tahmin edebiliyorum. Dünya turuna çıkmak birden fazla şekilde yapılabilecek bir şey aslında. Kullanılan araç değişebileceği gibi yöntem de değişebilir. Kimi otobüsle, kimi uçakla gezmeyi ister. Kimisi bir çıktı mı 3 sene dönmemeyi tercih ederken kimisi 3 ayda bir gezmeyi daha makul bulabilir. Ben de kendi dünya turum hakkında sıkça sorulan sorulara cevap vermeye çalıştım. Siz de kendi sorularınızı yorum olarak ekleyebilir veya bana gönderebilirsiniz.

Dünya Turuna Çıkmak ve Akıllara Gelen Sorular

Ben Kimim?

Merhaba ben Melike. Hakkımda detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Ne yapıyorum?

Dünyayı görmek, farklı kültürler öğrenmek, yeni insanlar tanımak için dünyayı dolaşıyorum. Bazen bisikletle, bazen otostopla, bazen uçakla; kısacası yol ne zaman neyi gerektirirse o şekilde seyahat ediyorum. Yola çıkmaya nasıl karar verdiğimle ilgili yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

Dünya derken? Hepsi mi?

Rüzgarın beni götürdüğü her yer.

Dünya turuna çıkmak için parayı nereden buldun?

Yola çıkmak için gereken paranın neredeyse hepsini çalışarak ve tasarruf yaparak biriktirdim. Yakın arkadaşlarım ve ailem de ufak desteklerde bulundular. Yoldayken de zaman zaman kartpostal ve video isteyen dostlarımızın destekleri geliyor.

Dünya turunda ne kadar para harcıyorsun?

Yolda olmak aslında sanıldığı kadar pahalı bir şey değil. Aksine yerleşik hayatta olduğundan çok daha ucuz. Ben kısıtlı bir bütçe ile gezdiğim için harcamalarımı mümkün olduğunca minimum tutmaya çalışıyorum. Yaklaşık 82 gün süren İran gezimde günde 7 lira gibi cüzi bir para harcadım. 5 ay süren Hindistan seyahatim günlük 10 liraya geldi.  Tabii yapılan harcamalar beklentilere göre değişebilir. Bütçesi kısıtlı olmayan gezginler benim harcadığımdan çok daha fazla para harcıyor. Harcamalarımın ayrıntılı listesine ziyaret ettiğim ülkelerle ilgili yazılarımın sonundan ulaşabilirsiniz.

Hep bisikletle mi geziyorsun?

İlk uzun seyahatime bisikletle başladım. Yaklaşık 8 ay bisikletle seyahat ettikten sonra bisikletimi Türkiye’ye gönderip yolculuğuma sırt çantası ile devam ettim.

Hep bisikletle mi gezeceksin?

Böyle bir iddiam yok. Her zaman söylediğim gibi ben rüzgarla yol alıyorum. Koşullar nasıl gerektirirse öyle seyahat edeceğim. Bununla birlikte sırt çantasıyla, motorla ve karavanla gezmek istediğim yerler de var. İleride bu projeleri de hayata geçirebilmeyi umuyorum.

Dünyayı bisikletle gezmek zor olmuyor mu?

Her şeyin olduğu gibi bunun da bazı zorlukları var tabii. Ama aynı zamanda muazzam bir güzelliği de var.

Bisikletle gezmenin zorlukları nelerdir?

Sürekli efor sarfetmek gerektiği için en başta biraz yorucu olabiliyor. Ama vücut alıştıktan sonra gerisi kolay. Benim bisikletle ilgili gördüğüm en büyük zorluk bisikleti güvende tutmak. Kamp yaptığımda veya şehir içinde gezmek istediğimde bisikletimi bırakabileceğim bir yer bulmak zor olabiliyor. Bırakabilecek bir yer bulduktan sonrası kolay çünkü dünyanın en iyi kilit markası olan Abus kilit kullanıyorum.

Peki bisikletle gezerken yokuşlarda ne yapıyorsun?

Bisiklet sürmeye ilk başladığımıda yokuşlarda sık sık durup dinlenmem gerekiyordu. Hatta bazen bisikletimden inip iterek ilerlediğim bile oldu. Ama yaklaşık 1 aydan sonra ekstra kuvvet uygulamadan yokuşları çıkabiliyordum. Tabi bunda bisikletimin performansının da etkisi var.

Ne kadar zaman gezeceksin?

Sağlığım olduğu ve koşullar elverdiği sürece gezmek istiyorum.

Evini özlemiyor musun?

Ben dünyayı evim olarak görüyorum. O yüzden evimi özlemek değil de bazen “kendime ait bir ortam” olmasını özlediğim oluyor.

Ya başına bir şey gelirse? Korkmuyor musun?

İnanıyorum ki başıma bir şey gelmeyecek. Başıma gelen her şey de bana yeni bir şey öğretecek. Her türlü yeni öğretiye açığım. O yüzden genel olarak korkmuyorum. Ama tabii insanım, bazen yaşadığım olaylar neticesinde çekindiğim veya gerildiğim durumlar olabiliyor. Ama ben olumlu düşünmeye çalışıyorum ve yaydığım enerjinin gülümseyen bir enerji olmasına dikkat ediyorum.

Dünya turunda hastalıklarla nasıl başa çıkılır?

Şimdiye kadar başıma bir iki soğuk algınlığı dışında bir şey gelmedi. Soğuk algınlığı yaşadığımda da şans eseri kamp ortamında değildim, Tebriz’de Warmshowers’tan tanıştığım bir arkadaşımın yanında kalıyordum ve ailesi benimle kendi çocukları gibi ilgilendiler. Sıkıntılı olabilecek tek sorunum panik atak rahatsızlığım. Atak yaşadığımda telkinlerle, müziklerle ve nefes teknikleriyle rahatlamaya çalışıyorum. Yani siz iyi olmak istedikten sonra evren bir çaresine bakıyor.

Tabii bir de kısa seyahatlerimde seyahat sağlık sigortası; uzun sürecek seyahatlerimde de yurtdışını da kapsayan özel sağlık sigortası yaptırmayı ihmal etmiyorum.

Gittiğin yerlerde çok fazla kalmıyor musun?

Bu sorunun cevabı tamamen yolculuktan ne beklediğinizle alakalı. Benim yolculuktan beklentim bir yeri görüp hemen diğerine geçmek değil. Ben gezdiğim yerlerde yaşamak, oraları deneyimlemek, halkın günlük hayatına dahil olmak istiyorum. Bir yere yetişmeye çalışmadığım için tadını çıkararak, kendimi bir sonraki durağa ulaşmak için zorlamadan geziyorum. O yüzden gittiğim yerlerde  canım ne kadar isterse o kadar kalıyorum.

Gezerken hangi seyahat applerini kullanıyorsun?

Kullandığım navigasyon uygulamaları: Pocket Earth ve Maps Me

Kullandığım konaklama uygulamaları:  Couchsurfing, Warmshowers, Hostelworld, Trivago, Booking.com

Kullandığım uçak bileti uygulamaları: Turna.com

Vize sorun olmuyor mu?

Genelde gezilerim için vizesiz ülkeleri veya vize almanın kolay olduğu ülkeleri tercih ediyorum. Şimdiye kadar vize ile ilgili hiçbir sorun yaşamadım.

Ailen sorun etmiyor mu?

Herkes gibi bir işe girmem, sigortamın ödenmesi, mümkünse KPSS’yi kazanmam, emekliliğimi garanti altına almam, evlenmem beklendiği için bu fikir ailem tarafından en başta biraz garipsendi. Ailemi bunun hayallerimdeki şey olduğuna ve mutlu olacağıma ikna etmek çok kolay olmadı ve bazen her iki taraf için de yıpratıcı tartışmalara sebep oldu. Ama tüm bu süreçlerden ve biraz da sabrettikten sonra nihayetinde bana inandılar ve güvendiler. Her ne kadar kendileri istemiyor da olsa benim mutluluğumu gördükçe daha fazla desteklemeye başladılar ve bir yerden sonra bu onların da istediği bir şeye dönüştü.