ARTT ile korkulardan kurtulmak : Uçuş korkumu nasıl yendim?

ARTT ile korkulardan kurtulmak : Uçuş korkumu nasıl yendim?

2015 yılında, işimden istifa edip bisiklet yolculuğuna çıkmamdan yaklaşık bir sene kadar önce yapacağım otostop turu için havaalanına gittiğimde beni bir sürpriz bekliyordu. Aslında bu yazıda size 2015 yılında başlayıp 2019’a kadar bana eşlik eden bu sürprizin oluşturduğu korku ve tedirginlik girdabından ARTT ile bilinçaltı temizliği yaparak kurtuluşumu anlatacağım ama öncesinde özellikle bilmeyenler için uçağa bindiğimde yaşadıklarımın nasıl şeyler olduğunu biraz daha somutlaştırmak istiyorum. Anksiyetesi olanlar içinse şunu söylemek isterim ki, ARTT ile korkulardan kurtulmak gerçekten mümkünmüş. 

Her uçağa binmeden hemen önce göğsüme oturan fil

Normalde uçaklarda bulunmaktan son derece keyif alan ve her zaman uçmanın büyüleyici tarafını gömeyi tercih eden biriydim. Ne olduysa panik atak yaşamaya başladıktan sonra oldu. (Panik atakla tanışma hikayemi bilahare anlatacağım.) Hayatım birden bire daha önce aklımın ucundan bile geçmeyen korkularla dolup taşmaya başladı. Bir yerden sonra artık korkularım ve endişelerim o kadar çok artmıştı ki uçan bir metal kutuda olma fikri benim için git gide anlamsızlaşmaya ve güvensizleşmeye başlamıştı.

Sadece uçak korkusu da değil!

Panik atak hayatıma girerken sadece uçak korkusunu değil birçok korkuyu da beraberinde getirdi. Otobüsten, metrodan, tırmanmaktan, hatta doğa yürüyüşlerinden ve bazen kamp yapmaktan bile korkmaya başladım. Eskiden yaptığım teknik tırmanış, dağcılık gibi sporları zaten hiç yapamaz hale geldim. Artık hayatımda “Ya yine panik olursam? Ya otobüsteyken panik olursam? Kimse bana yardım edemezse? Peki ya yalnızken başıma bir şey gelirse? Ya yardım gelmezse? Ya ölürsem? ” diye uzananan tedirginlikler vardı ve ben bu riskleri göze almadan güvenli alanımda kalmaya devam etmeye dünden razıydım. Fakat bu korkular gerçekten rahatsız edici hale gelmeye de başladılar. Korkularım arasında beni en çok rahatsız eden şeylerin başında uçuş korkum geliyordu.

Uçakta neler hissediyordum?

Uçak korkusu yaşayanlar bilirler. Uçakta duyduğunuz her ses kulağınızı tırmalar, bir şeylerin ters gittiğini düşünmenize neden olur. Uçuş boyunca hosteslerin gülüp gülmediğini, rahat olup olmadıklarını kontrol edersiniz. Eğer gerçek bir uçak korkunuz varsa türbülans korkutucudur ama çoğu durumda çok umrunuzda değildir. Çünkü izlediğiniz uçak kaza raporlarından, konuştuğunuz pilotlardan, okuduğunuz güvenlik kitapçıklarından türbülansın ciddi bir zararı olmayacağını öğrenmişsinizdir. Sizi daha çok açık unutulan bilmem ne borusu, göstergelerin yanlış çalışma ihtimali, çift motor arızası, motora kuş girmesi, pilotların dikkatsizliği gibi asla kontrol edemeyeceğiniz ve emin olmayacağınız diğer şeyler korkutur.

Ama uçaklar çok güvenli ya!

Uçuş korkusu tam olarak anlaşılmayan bir korku. Mutlaka dikkat etmişsinizdir insanların çoğu uçak konusu açıldığında araba kazalarının daha sık yaşandığını söylerler. Ama aynı insanlar araba sayısının uçak sayısından daha fazla olduğundan, araba kazalarından canlı çıkma ihtimalinin daha yüksek olduğundan ve uçak kazalarında kurtulma ihtimalinin neredeyse olmadığından bahsetmezler. O yüzden uçak korkusu dediğinizde insanların sizi uçağa binmeye ikna etme şekilleri sizi şaşırtabilir. 

Benim de tanıdığım herkes bana havayolu şirketlerinin uçuş korkusu eğitimleri olduğundan bahsediyordu. Uçakların ne kadar güvenli olduğunu bilmenin bir şekilde uçuş korkumu yenmemde faydası olacağını düşünüyorlardı. Bu eğitimler sayesinde uçuş korkusunu yenen onlarca insan olduğunu biliyorum ama benim için durum onlarınkiyle aynı değildi. 

Ben uçakların ne kadar güvenli olduğunu zaten biliyordum çünkü vaktimin çok büyük bir kısmını uçak güvenilirliğine ilişkin detayları ve kaza raporları inceleyerek geçiriyordum. Uçaklar gerçekten çok güvenliydi. Birçok uçak kazası aslında insan temelli faktörler yüzünden gelişiyordu ve ben insanlara kesinlikle güvenmiyordum. Dahası, kocaman bir metal kutuda sıkışmış olmak, çaresiz kalacağımı bilmek, yüzlerce insanın panik olacağı o anı yaşamak, korkularına şahit olmak benim için kabul edilebilir bir ihtimal değildi. 

Tüm bu sebepler yüzünden uçuş korkumu yenmek için çabalamadım bile. Çünkü ben “Ya milyonda bir benim başıma gelirse?” diye düşünüyordum ve dünya üzerinde beni bu ihtimalin olmadığına ikna edecek hiçbir teknik yoktu. O yüzden mümkün olabildiğince uçaklardan uzak durmaya kararlıydım. Kısacası sorun ne uçaklarda ne de güvenlikteydi. Asıl sorun benim düşünme şeklimdeydi. Onu değiştirmediğim sürece korkularımla yaşamaya devam edecektim.

Panik atak ile uçak yolculuğu

Panik atakla ilk tanışmamızın ardından yaklaşık 10 kere uçağa binmek zorunda kaldım ve şunu söyleyebilirim ki her biri bir diğerinden daha kötü deneyimlerdi. Diğer yolcuların hayatlarında geçen 1 dakika benim dünyamda 1 saate denk geliyordu. Vakit geçmiyordu ve tüm korkularım, sıkışmışlık duygum, endişelerim beynimi kemiriyordu. Bununla birlikte bazen uçakta rahatlamak için yöntemler bulup uygulamaya da çalıştım. Yine de geçen endişe dolu dakikalar beni uçak korkumla yüzleşmekten her seferinde bir adım daha uzaklaştırdı. Bana bunları yaşatan bir deneyimi çözmeye çalışmak bile oldukça korkutucuydu.

Uçuş korkumu çözmek 

Çözüm isteğim tıpkı paniğin beni bulduğuna benzer bir şekilde hiç beklemediğim bir anda gerçekleşti. Karavanımızı bitirdikten sonra bir süre Hindistan’a tekrar gidip birkaç ay kalmayı ve yoga eğitimimi tamamlamayı istiyordum. Programına katılmak istediğim yoga okullarıyla irtibata geçtim ve artık Hindistan’a gidip çok istediğim yoga eğitimini almak için uçakla gitmek zorunda olmam dışında hiçbir engel kalmamıştı. Artık bu korku yüzünden bir şeyler yapamamaktan çok sıkılmıştım. Gezmek ve görmek istediğim onlarca yeri görmeyi ertelememin tek sebebinin uçuş korkum olduğunu nihayet kendime itiraf ettim.

ARTT ile korkulardan kurtulmak

Geçtiğimiz günlerde bir şekilde Güneş Tan’ın kurucusu olduğu ve yalnızca birkaç sayılı uzmanın yaptığı ARTT seanslarından haberdar oldum. Şans eseri diyeceğim ama hiçbir şeyin şans eseri olmadığını bildiğim için dilim de çok varmıyor. Duyduğuma göre ARTT ile korkulardan kurtulmak mümkündü. Ama bu tarz yöntemlerin güvenilirliğini sorgulamaya meyilli olduğum için önce seansa gitmek istemedim. Onun yerine yine Güneş Tan’ın yazdığı Kaderini Değiştir kitabını alıp okumaya başladım. Kitabı okudukça tekniği merak ederek videolarını izledim ve geri dönüşleri araştırdım. Kitapta bu teknik ile çalışma yapıldığında %100 çözüm alınabildiğinden bahsediliyordu. Bununla birlikte ARTT seansına katılıp tüm endişelerinden kısa sürede kurtulduğunu söyleyen onlarca insan vardı.

Kitabı okuyunca ve videoları izleyince tekniği deneyeme karar verdim. 4 senedir yaşadığım ve hayat kalitemi düşüren tüm bu olaylardan kurtulmak için her yöntemi denemeye zaten dünden razıydım. Hayatımın kalitesini bana geri vereceğine inandığım bu yöntem benim için paha biçilemezdi ve derhal randevu aldım.

ARTT nedir?

ARTT yöntemi ile ilgili ayrıntılı bilgiyi Güneş Tan’ın gunestan.com web sitesinden zaten alabilirsiniz ama basitçe özetlemek gerekirse bilinçaltını temizleyerek, geçmişte yaşanan negatif olayları ve duyguları pozitife dönüştürerek hızlı ve kalıcı bir şekilde iyileşmeyi sağlayan bir yöntem diyebiliriz.

Sanılanın aksine bu bir hipnoz değil. Yani transa geçip aşırı enteresan ve uhrevi şeyler yaşamanıza sebep olmuyor. Korkunun kaynağına inerek o anda hissedilen olumsuz duygu ve deneyimleri pozitife dönüştürmeyi sağlayan bir teknik.

ARTT ile korkulardan kurtulmak

ARTT ile korkulardan kurtulmak

Randevu alırken seansla ilgili her türlü konu hakkında zaten bilgilendirilmiştim ama yine de tam olarak ne beklemem gerektiğini bilmiyordum. Kafamda sorun çözmekten çok merak vardı diyebilirim. Nasıl bir şey yapacaklardı ki benim dört senedir köşe kapmaca oynadığım korkularım iki saatlik seansla birden bire geçecekti? 

Seansın nasıl olduğunu anlatmadan önce yaptıkları şeyin hipnoz olmadığını bir kez daha hatırlatayım. Bu konu önemli çünkü ARTT seansına gideceğimi instagramda söylediğimde nedense herkes bunun bir hipnoz uygulaması olduğunu düşünmüştü. Ama bunun hipnozla yakından uzaktan ilgisi yok.

Ben ARTT seansını Güneş Tan’ın oğlu ve aynı zamanda ARTT’nin kurucularından Serhat Koçak ile yaptım. Nasıl bir şey olduğunu basitçe anlatmam gerekirse seansa girdiğimde ben rahat bir koltukta gözlerimi kapatarak oturdum. Serhat bey de kendi koltuğunda oturdu. Seansa meditasyon yapanların aşina olacağı gevşemek için basit nefes yöntemleriyle başladık. Ardından önce uçuş korkumu ilk yaşadığım ana oradan da zincirin bizi götürdüğü diğer yerlere gittik ve orada yaşadığım duyguları bularak devam ettik. Geçmişte yaşadıklarımın bende uyandırdığı duyguların yanında bazen fiziksel olarak uyuşmalar ya da ağırlıklar da hissediyordum. Bu fiziksel hislerin de bende ne gibi çağrışımlar yaptığını bulup onları da iyileştirdik. 

Aslında en basit haliyle özetlemek gerekirse seans benim gevşeyerek şifalanmasını istediğim uçuş korkumla ilgili aklıma gelen her şeyi anlattığım bir süreçti. Serhat bey bana hislerimin temellerine inmem için ve bulduğum kayıtları temizlemem için rehberlik ediyordu. En sonunda da tüm negatif duygularımı pozitife çevirerek seansı bitirdik. 

ARTT seansından sonra hissettiklerim

Yaklaşık iki saatin sonunda gözlerimi açtığımda kendimi inanılmaz hafiflemiş hissettim. Bu hafifliğin tam olarak adını koyamamakla birlikte, bir şeylerin değiştiğini fark ediyordum. Uçuş korkumun ne duruma olduğunu, bir uçağa rahatça binip binemeyeceğimi elbette zaman gösterecek. Ama seans sonrasında içinde olduğum uçağın oksijen maskeleri düşse paniklemek bir yana dursun “ Oh mis gibi temiz hava” diyecek vaziyete gelmiştim. 

ARTT seansından sonra geçen kısacık zamanda uçuş korkumun yanında başka şeylerin değiştiğini de görme fırsatım oldu. Belki biraz da bunlardan bahsetmem seansın bakış açım üzerindeki etkisini daha somut şekilde aktarmamı sağlar. 

17 Ağustos depremini canlı canlı Sakarya’da yaşamış ve bol bol travma edinmiş biri olarak yaşanan İstanbul depreminden sonra karavana dönüştüreceğimiz arabamızda yatmaya başlamıştım. Bulunduğumuz bina 3 katlı ve oldukça sağlam olmasına rağmen hep ya deprem olursa ve ben enkaz altında kalırsam diye endişe duyuyordum. ARTT seansından hemen sonra kafamda hiç endişe olmadan ilk defa evde uyudum. Hala “Ya deprem olursa?” diye düşünüyorum ama bu düşünce beni endişelendirmiyordu. Daha doğrusu aklıma ilk gelen tehlike senaryoları değildi artık. “Evimiz sağlam, ben depreme hazırlıklıyım, senelerce doğru kurumlardan deprem eğitimleri aldım, enkaz altında bile kalsam nasıl hayatımı idame ettirebileceğimi biliyorum, önlemlerimi aldım, artık bir şey olacaksa her yerde olur.” diyebiliyordum.

Kısacası içinden çıkamadığım tüm o endişeler, çaresizlik duygusu, güvensizlik, sıkışmışlık yerini inanılmaz bir şekilde huzura ve tekamüle bıraktı. 

ARTT ile korkulardan kurtulmak

Endişelerinizle barışın ve onları şifalandırın

Anksiyete yaşadığınız olaylarla, sıkışmışlık hissi yaşamanıza neden olan kişilerle, geçmişinizden getirdiğiniz ve tabiri caizse yapışıp kaldığınız ya da size yapışıp kalan duygu ve olaylarla, içten içe kendinizi önemsiz ve değersiz olduğunuza inandırışınızla, toplumun dayatmalarıyla, geçmiş travmalarınızla, kısacası pek çok şeyle ilgili olabilir. Sizin tahmin ettiğiniz olaylarla bağlantılı olabileceği gibi aklınıza bile gelmeyen ufacık bir detayla ilgili de olabilir. O yüzden hayat kalitenizi düşüren ve sizi çaresizliğe iten bu duyguyla savaşmak ya da onu küçümsemek yerine hala vaktiniz varken kaynağını bulup onu şifalandırmak için harekete geçin. 

ARTT yöntemini kullanarak korkularınızdan kurtulmak olumlu sonuçlar veren bir yöntem. Teknik ne olursa olsun bunun için harcayacağınız para ya da zaman bir seçim yaparken kıstasınız olmasın. Çünkü hayatınızı etkileyen ve sizi bir şeylerden alıkoyan bu durum, zaten siz farkında bile olmadan zamanınızı çalıyor ve sizden besleniyor. Eğer sizi senelerce yaşadığınız bu girdaptan kurtaragilceğine inandığınız bir yöntem varsa hiç düşünmeden değerlendirin. Çünkü sahip olduğunuz tek şey zaman ve zaman parayla ya da başka herhangi bir maddi değerle ölçülemez. Unutmayın her zaman bir çözüm var. Siz de o çözümü bulacak kadar güçlü ve hak edecek kadar değerlisiniz. 

Şifa olsun. 


ARTT seansı randevusu almak için buraya tıklayabilirsiniz.


Güncel paylaşımlardan, seyahatlerden ve etkinliklerden anında haberdar olmak için beni Instagramdan takip etmeyi unutmayın! https://instagram.com/melkeontheroad

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

Yeni Yazılar