Gezgin Röportajları | Berk Armağan @seyyahart

Gezgin Röportajları | Berk Armağan @seyyahart

Berk üniversite eğitimini sürdürürken bir yandan da seyahat eden genç arkadaşlarımızdan biri. Berk’in seyahatlerini diğerlerinden ayıran en büyük detaysa seyahat ederken karton bardaklara gördüğü yerleri çizerek takipçileriyle paylaşıyor olması. Öyle böyle bir çizimden bahsetmiyorum. Adam karton bardağa kuş bakışı İstanbul’u çizdi bir ara öyle bir yetenek. Berk’e nasıl seyahat ettiğini, bardak boyama fikrinin nereden aklına geldiğini ve tabii ki değirmenin suyunu sordum. Berk Armağan kimdir , Seyyahart nedir , hepsine cevap verdi. Berk aslında her cevabının sonuna ‘:D’ yaparak noktayı koymuş ama ben yazım dilinde bu ifadelerden çok hoşlanmadığım için kaldırmak zorunda kaldım. Ama siz Berk’in cevapladığı her sorunun sonunda aslında kocaman bir kahkaha emojisi olduğunu hayal ederek okuyun. Berk’i tanıyanlar ne demek istediğimi şimdiden anlıyordur. Tanımayanlar da yazının sonunda anlamış olacaklar.

Berk Armağan Kimdir ?

Bize biraz kısaca kendinden bahseder misin?

Bahsedeyim Melke. Ben Berk Armağan. 23 yaşındayım. İstanbul Üniversitesi’nde Türkçe Öğretmenliği 3. sınıf öğrencisiyim. Karton bardaklara çizim yapıp satarak dünyayı geziyorum. Çizimle çocukluğumdan beri ilgiyimdir. Elim yatkın. Bunun dışında önceden oyunlarla çok ilgileniyordum. Asosyal diye nitelendirilebilecek biriydim. Son 4 yılda ne olduysa oldu. Büyüdük, değiştik. Şu sıralar kitap okumakla, insanlarla tanışmakla ve sporla ilgileniyorum tüm bu seyyahart dünyam dışında.

Berk Armağan kimdir

Ne zamandan beri seyahat ediyorsun?

2 yıl oldu. Seyyahart’tan önce otostopla Türkiye’yi gezmeye başlamıştım. 20 şehir falan gezdim otostopla. Otostopa başlamadan önce İstanbul dışında bir yer bile görmemiştim öyle düşün.

Bardak boyama fikri aklına nasıl geldi?

Arkadaşıma hediye arayışıyla ortaya çıktı. Param yoktu. Kafayı çalıştırdım, zevklerinden yola çıktım. Arkadaşımın Starbucks hastası olmasından dolayı ortaya çıktı bu olay aslında.

Böyle bir yeteneğin zaten hep var mıydı yoksa kursa giderek, ders alarak mı geliştirdin?

Çocukluğumdan beri yani 10 yaşımdan beri çizim yapabildiğimin bilincindeydim. Doğuştan bir kabiliyet verilmiş işte ne yaparsın.

Berk Armağan kimdir

Gideceğin yerleri neye göre seçiyorsun?

İnsanların bildikleri yerler olmasına dikkat ediyorum genelde. Klişe olan, herkesin gidebildiği yerlerde gezsem bile çektiği fotoğrafa kendimden bir parça koyduğum için insanlar klişe olan yerleri benim gözümle tekrar yorumluyor. Amaçlarımdan birisi de ‘her zaman baktığınız, kanıksadığınız değerleri tekrar keşfedin!’

Uzun süren geziler mi yapıyorsun yoksa kısa geziler mi?

Bütçem düşük olduğu için uzun geziler yapmaya çalışıyorum. Genelde sömestr ve yaz aylarında geziyorum. Vaktim de oluyor fazla yer gezmek için.

Yalnız mı geziyorsun?

Evet.

Günlük bütçen yaklaşık ne kadar oluyor? Konaklama, yemek gibi ihtiyaçlarını nasıl karşılıyorsun?

Mesela Balkanlar ve Ukrayna’yı gezerken harcadığım parayı söyleyeyim. 30 gün gezdim toplamda. Uçak biletlerine 600 lira ödedim. Balkanlarda 16 günde 150 Euro, Ukrayna’da 14 günde 250 Dolar harcadım. Ama Ukrayna’da çok keyfi bir gezi yaptım. Dünyanın en pahalı iki ülkesine de gittim. Norveç ve Japonya. Norveç’te 6 günde 370 TL harcadım. O zaman euro 3.9’du, hey gidi… Japonya’da 20 gün kaldım ve 4.600 TL harcadım. Japonya gezim boyunca hep hostelde kaldım ama hostellerin en ucuzu gecelik 19 Dolardı. İlk hafta yerel yemekleri yedikten sonra noodle, muz ve abur cuburlarla beslendim. Müzelere gittim, telefon hattı aldım, şehirde otostop kolay olmadığı için metroya bindim sürekli. Yani bütçe duruma göre değişiyor ama düşük tutmaya çalışıyorum.

Gezilerin için sana destek veren sponsorların var mı?

Var. Kutupayısı, Promocup, Uni-ball, Qatar Airways, Articona Studios, Marintek sponsorlarım.

Yoldayken yaşayıp da seni çok etkileyen, eğer yolda olmasaydın deneyimleme fırsatı bulamayacağın bir anın var mı?

Onlarca farklı insanla tanışmak, yapamayacağımı düşündüğüm şeyleri yapmak -Mesela doğru düzgün malzemeler olmadan Trolltungaya tırmanmak bunlardan biriydi-, sınırlarımı sürekli aşmak yoldayken kazandığım deneyimler aslında. En unutulmazı da Japonya’ydı. Evimden yaklaşık 9000 km uzağa yolda olma isteğim olan seyyahart sayesinde gittim.

Berk Armağan kimdir

Şimdiye kadar seyahat ederken yaptığın en uçuk şey neydi?

Halkalı’dan Tokyo’ya gitmek.

Halk olarak bir şey merak ediyoruz. Yakışıklı bir kardeşimizsin, bir de artık ünlü sayılırsın, bardakların Cem Yılmaz tarafından bile paylaşılıyor. Ün seni değiştirdi mi?

Yani hala tavuklu pilav seviyorum. Çok yoğun olmama rağmen bana yazan herkesle konuşmaya çalışıyorum. Ve en önemlisi çoğu insandan samimisin kelimesini duyuyorum. Ün değiştirmez beni ya.

Şimdi en sevdiğim soruya geldik. Bu değirmenin suyu nereden geliyor? Yani en iyi ihtimali bile düşünsek uçak bileti, vize gibi şeyler epey maliyetli oluyor. Bunları nasıl karşılıyorsun?

Gezilerimin çoğunu bardak satarak yaptım. Son zamanlarda da markalarla iş birliği yaparak gezilerime daha fazla bütçe sağlıyorum. Sanatsal bir açıyla yaklaştığım için olaya markalar seviyor yaptığım şeyi.

Berk Armağan kimdir

Bardak çizmeye başladığından beri hayatında değişen şeyler neler?

Sorumluluklarım arttı öncelikle. Hayatımda hiç bu kadar çizim yapmamıştım. Ara sıra yaptığım çizimi her gün yapıyor hale geldim. Sonra çok fedakarlık yapıyorum. Ne kadar binlerce insana hitap ediyor, çok sosyal biriymiş gibi görünüyor olsam da sürekli çalışmam ve düşünmem gerekiyor. Bu da beni insanlardan biraz uzaklaştırıyor. Ama muazzam insanlarla tanışıyorum tabii. Dünyaya bakış açım değişti. Çizimle uğraştığım için gezdiğim yerlerde detayları daha iyi görebiliyorum. Sosyal medyayı, içerik üretmeyi, farklı düşünmeyi, risk almayı öğrendim. Daha cesur oldum. Özgüvenim arttı. Daha büyük projelere kafa yoruyorum şu sıralar.

Kendini bundan 3 sene sonra nerede görüyorsun?

Halkalı’da. Gelecek hakkında pek konuşmam. Merak yaratmayı seviyorum.

İlerleyen zamanlarda gerçekleştireceğin projelerin var mı?

Vize çıkarsa “Silgimle Avrupa” projemi yapacağım. Gezmediğim Avrupa ülkelerini gezip gezilecek yerler listemden çıkaracağım bu yerleri.

Seni takip etmek istersek nerelere bakmalıyız?

Öncelikle Google’a ‘seyyahart’ yazmanız yeterli. Youtube, Instagram, Facebook’ta da ‘seyyahart’ ismiyle bana ulaşabilirsiniz. Web sitem de www.seyyahart.com Yani kısaca her şeyim seyyahart 😀

Berk Armağan’ın Sosyal Medya Hesapları

Blog: www.seyyahart.com
Instagram: https://instagram.com/seyyahart
Twitter: https://twitter.com/seyyahart
Facebook: https://facebook.com/seyyahart

Berk Armağan kimdir
Berk Armağan kimdir
IMG_1451
IMG_8656
IMG_7364
IMG_7259
IMG_5828
IMG_5539
IMG_5538
IMG_5101
IMG_3484 2
IMG_3516
IMG_9610
asdf
IMG_1299
nazim-hikmet1
IMG_5012
IMG_4100
DCIM100GOPROGOPR3406.
previous arrow
next arrow


Güncel paylaşımlardan, seyahatlerden ve etkinliklerden anında haberdar olmak için beni Instagramdan takip etmeyi unutmayın! https://instagram.com/melkeontheroad

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

1 Yorum

 • serap
  3 Ağustos 2018, 11:13

  Memleket isterim
  Gök mavi, dal yeşil, tarla sarı olsun;
  Kuşların çiçeklerin diyarı olsun.

  Memleket isterim
  Ne başta dert, ne gönülde hasret olsun;
  Kardeş kavgasına bir nihayet olsun.

  Memleket isterim
  Ne zengin fakir, ne sen ben farkı olsun;
  Kış günü herkesin evi barkı olsun.

  Memleket isterim
  Yaşamak, sevmek gibi gönülden olsun;
  Olursa bir şikâyet ölümden olsun.

  CEVAPLA

Yeni Yazılar