Bisikletle Doğu Ekspresi Yolculuğu

Yolculuğumuzun Ankara-Kars arasını arkadaşlarımızın anlatmakla bitiremediği, Doğu Ekspresi’yle yaptık. Doğu Ekspresi’ne binmeden önce epey araştırmış fakat fazla kaynak bulamamıştık. Ama özellikle bisikletle tren yolculuğu hakkında tek bir bilgi dahi yoktu. Biz de, Ankara’dan başlayıp Kars’a uzanan 25 saatlik yolculuğumuzda yaşadıklarımızı merak edenler için bir araya getirdik. Özellikle bisikletle tren yolculuğu yapacak olanların dikkatle okumasını tavsiye ediyoruz.

Bisikletle tren yolculuğu

Doğu Ekspresi normalde her akşam 18:00’de Ankara’da eski gardan kalkıyor. Fakat 2017 sonuna kadar Ankara-Kırıkkale arasında yapılan çalışmalar nedeniyle trene biniş Kırıkkale girişindeki Irmak istasyonundan sağlanıyor. TCDD, yolcuları tren kalkış saatinde eski Ankara Garı’nın önünden otobüslerle Irmak istasyonuna taşıyor. Bisikletlerle otobüse binmek söz konusu olunca, bagaj dolacak diye kem küm ederler düşüncesiyle biraz tedirgin olmuştuk. Çünkü bisikletle tren yolculuğu yapmak zaten bir tedirginlik sebebiyken bir de otobüse binmemiz gerekecekti. Ama otobüslerle ilgilenen görevliler bisikletlerimizi gördüğünde herhangi bir olumsuzluğa sebep olmadılar. Aksine sizi burada bırakacak halimiz yok der gibi sahiplenici bir tavır sergilediler. Bisikletlerle otobüse sığmaya çalışmak oldukça zor. Ama neyse ki biz trene bineceğimiz zaman 3 tane otobüs geldi de sığabildik.

Bisikletleri otobüse almamaları veya yer kalmadığı için su yapmaları gibi olumsuz bir durumla karşılaşmanız haline bizden tavsiye, gardan görevli bir memur arkadaşı çağırıp durumu özetleyin ve konuyla ilgili zabıt tutturun. Ulaşımınızı trene kadar kendiniz sağlayın ve taksi, otobüs vs. ne kullandıysanız ödediğiniz meblağı makbuzlandırın. Daha sonra bu zabıt ve makbuzla birlikte TCDD’ye başvurarak paranızı iade almayı deneyin.

BİSİKLET İLE TREN YOLCULUĞU

img_0274Bisikletle seyehat ettiğimiz için trene bisikletlerimizi alıp alamayacağımız, buna karşılık ödeyeceğimiz ücret bizim için tam bir muammaydı. O yüzden biletlerimizi almadan önce TCDD’nin çağrı merkezini günde iki üç kere arayıp, birden fazla kişiyle konuşarak aldığımız bilgileri kendimizce teyit etmekle uğraştık. Tabi her ne kadar bu şekilde kendimizi garantiye almaya çalışsak da işler pek umduğumuz gibi gitmedi. Görüştüğümüz tüm operatörler bisikletlerden ücret alınmayacağını söylemişti fakat yanlış bilgilendirildiğimizi trene bindiğimizde anladık.

Öncelikle, İstanbul’dan Ankara’ya yapacağınız tren yolculuklarında katlanamayan bisikletleri taşımadıklarını üzülerek belirtmek isteriz.

Doğu Ekspresinde katlanır bisikletler, hiçbir ücret ödemeye gerek kalmadan taşınabilir bagaj olarak vagonlarda yolcu yanında taşınıyor. Katlanamayan bisikletler ise trenin yük vagonunda, bisikletlerin ağırlığı ve gidilecek yerin kilometresi üzerinden hesaplanan bir ücret karşılığında taşınıyor. Bizim bisikletlerimizin ağırlığını yükler için minimum değer olan 10 kilodan hesapladılar. Ankara’dan Kars’a kadar yapacağımız yaklaşık 1000 kilometrelik yolculuk için bisiklet başı 38 TL ödedik. Üstelik çalışmalar yüzünden trene yük vagonu takamadıkları için bisikletlerimizi jenaratörlerin olduğu vagona bağladık. Neyse ki hiçbir sorun yaşanmadı.

dogu-ekspresi-manzarasi

ÜCRETLER

Genç, yaşlı, basın, öğretmen, tsk ve personel indirimi normal bilet ücretinin %20’si kadar; çocuk ve 65 yaş üstü için bu indirim oranı %30. 2016 yılı Kasım ayı itibariyle ücretler aşağıdaki tablodaki gibi. (Bisikletle Ankara- Kars yolculuğu yapacaklar bu fiyatlara bisiklet başı 38 TL ekleyebilirler.) (Ücretler 2016 yılı içindir)

ucret-tarifesi

VAGONLAR

Trende yolcular için üç çeşit vagon var. Yalnızca koltuklardan oluşan pulman vagonu, 4 kişilik kompartımanlardan oluşan yataklı örtülü kuşetli vagon, iki kişilik kompartımanların olduğu yataklı vagon. Bunun dışında yine yolcular için hizmet veren bir tane de yemek vagonu var.

YEMEKLİ VAGON

Yemekli vagonda sabah kahvaltısından akşam yemeğine kadar yiyecek birçok şey bulabilirsiniz. Biz buraya yalnızca sıcak su almak için uğradık, yemeklerini denemedik. Ancak fiyatlarının ortalama olduğunu söyleyelim. Kıyaslama yapmak için bir kahvaltı tabağının fiyatı 14 liraymış. Çay da 2 liraydı.

PULMAN VAGON

Pulman vagonda ikili ve tekli koltuklar bulunuyor. İkili koltuklarda eğer aynı anda bilet almıyorsanız, yani bir başkasının yanında oturacak şekilde bilet alacaksanız, yalnızca kadın yanına kadın, erkek yanına erkek seçimi yapabiliyorsunuz.

Pulman vagonda koltukların üstünde bagaj koymak için raflar var. Onun dışında belki koltukların altı eşya koymak için kullanılabilir. Koltuklardan bazılarının yanına priz olabiliyor. Prizler genelde iki koltukta bir olacak şekilde yerleştirilmiş.

ÖRTÜLÜ KUŞETLİ VAGON

ortulu-kusetli-vagon-logolu
Bisikletle tren yolculuğu

Örtülü kuşetli kompartımanlar 4 kişilik. Kompartımanda 4 koltuk bulunuyor. Bu koltuklar açıldığında yatak oluyor ve üst bölmeden iki yatak daha çıkıyor. Bu kompartımanlarda bir de el bagajlarınızı koyabileceğiniz küçük bir raf var. Koltukların altı da bagaj koymak için kullanılabilir. Bu kompartımanların kapısı camlı. Yani kapıyı kapattığınızda içerisi görünebiliyor. Özel alan oluşturmak için perdenizi kapatmanız gerekiyor.

Örtülü kuşetli vagonlardan bilet almak istediğinizde eğer 4 kişilik bilet almıyorsanız, kompartımanın cinsiyet durumuna gore seçim yapmanız gerekiyor. Yani iki kişi seyahat ederken, sistem erkeklerin olduğu vagondan kadın bileti; kadınların olduğu vagondan da erkek bileti almanıza izin vermiyor. Bu engeli aşmak için en güzel çözüm de birçok insanın yaptığı gibi 4 kişilik seçim yapıp, iki normal iki çocuk bileti satın almak. Bu şekilde alacağınız biletin ücreti yataklı kompartımandan alacağınız biletle hemen hemen aynı olacağı için aslında yataklı vagonu tercih etmek bizce daha mantıklı.

Örtülü kuşetli kompartımanda 1 tane priz var.

YATAKLI VAGON

bisikletle tren yolculuğu yataklı vagon
Bisikletle tren yolculuğu

Yataklı kompartımanlar iki kişilik. Kompartımanın içinde açıldığında yatak olabilen iki kişilik koltuk, bir masa, içinde ikramlar olan mini bir buzdolabı, çekmece, askılıklar, bagaj rafı, lavabo, ayna ve çöp bulunuyor. Bu kompartımanın kapısı normal tahta kapılardan. Yani mahremiyetinizi korumak için ayrıca bir perdeye ihtiyaç yok, kapınızı kapatmanız yeterli.

Kompartımanda buzdolabınınki hariç iki tane priz var.

Biz en başta sığamayız düşüncesiyle örtülü kuşetli kompartımanın tamamını kapatalım diye düşünmüştük ama daha sonra yataklı kompartıman daha cazip geldi. Ve tüm bisiklet çantalarımızla çok rahat sığabildik. Yine koltukların altı da bagaj koymak için kullanılabilir. Bisikletle tren yolculuğu yapacak olanlar için yataklı vagonların son derece rahat ve yeterli olduğunu söyleyebiliriz.

GENEL OLARAK

Hijyen

Yataklı kompartımanda seyahat ediyorsanız iki adet el havlusu veriliyor. Ayrıca kompartımanınızın içinde dolu olan sıvı sabun haznesi de var.

Nevresimler ve yataklar

Yataklarımızı açtığımızda hazır yapılmış olduklarını gördük. Nevresimler tertemizdi. Yataklar da oldukça rahattı. Her yatakta bir tane pike var. Ekstra pikeye ihtiyaç duyacağınızı sanmıyoruz çünkü kompartımanın ısısını ayarladığınızda içerisi sıcacık oluyor.

Tuvaletler

Her vagonun başında ve sonunda birer tuvalet var. Tuvaletler bir tren için olabildiğince temiz. Yolculuğumuz boyunca bizim vagonumuzdaki tuvaletlerde tuvalet kağıdı, havlu kağıt ve sabun sıkıntısı yaşamadık. Pulman vagonlar örtülü kuşetli ve yataklı vagonlara nazaran daha kalabalık olduğu için oralardaki tuvaletlerin kullanımı da daha fazla oluyor.

Önemli Hatırlatma

Bu arada buzdolabımızdan iki çikolata, iki meyve suyu, iki çubuk kraker ve iki bardak su çıktı. Ama yine de trene binmeden önce yanınıza mutlaka yiyecek bir şeyler alın. Tren duraklarda genelde 1-2 dakika civarında duruyor. Kayseri ve Erzurum duraklarında ise tren şefi değişimi için 5 dk duruyor. Dolayısıyla tren seyehatiniz boyunca inip alışveriş yapacak kadar zamanınız olmayacak. Yemek vagonu gece 1’de kapanıyor. Mümkünse suyunuzu, böreğinizi, poğaçanızı, kekinizi yanınızdan eksik etmeyin.

Son

Bisikletle tren yolculuğu hakkında söyleyeceklerimiz bunlar. Merak ettiğiniz başka bir şey olursa yorum olarak bize iletebilirsiniz.

3 Comments

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: içerik korunuyor
%d blogcu bunu beğendi: