Uçak seyahatlerinde el bagajı taşımanın avantajları nelerdir?

Uçak seyahatlerinde el bagajı taşımanın avantajları nelerdir?

Uçak seyahatlerinde yolcular imkan olduğu taktirde bagajlarını yanlarına almak isterler. Uçak yolculukları ve havaalanlarındaki genel durum düşünüldüğünde bu isteğin oldukça makul sebepleri vardır. Uçakla seyahat ederken büyük valizler ve çantalar yerine uçakta yanınıza alabileceğiniz el bagajı taşımanın avantajları nelerdir hep birlikte göz atalım.

El bagajı taşımanın avantajları

Bagajınızın kaybedilme riski ortadan kalkar

El bagajı taşımanın avantajları arasında ilk sırada bagajın kaybolma ihtimalinin olmayışı yer alıyor. Gelişen teknolojiye ve bagajların takibinde yapılan onlarca geliştirmeye rağmen havayolları bagaj kaybetmeye devam ediyor. Kaybolan bagajların sayısı her geçen gün yapılan yenileştirme çalışmalarıyla azalıyor olsa da yine de hala bagaj kayıpları yaşanıyor. Cenevre merkezli, bagaj kontrolü alanında geliştirmeler yapan SITA isimli şirketin verilerine göre 2005 yılında senede yaklaşık 20 milyona yakın bagaj kaybediliyorken 2018 yılında bu sayı senede taşınan 4,27 milyar bagajda 2 milyona kadar düşmüş durumda. El bagajınız olduğunda bu riski kafanıza takmaya gerek kalmadan rahatça uçabilirsiniz.

El bagajı daha pratik ve hızlıdır

Uçak ile seyahat eden kişilerin el bagajı kullanmak istemelerinin tek sebebi elbette bagajlarının kaybolmasından endişe duymaları değil. El bagajı taşımak aynı zamanda daha hızlı ve pratik. El bagajınız varsa online check-in yaparak kuyrukta valiz teslimi için beklemenize gerek kalmadan hızlıca uçağınıza gidebilirsiniz. Bu da özellikle uluslararası uçuşlarda ciddi bir vakit tasarrufu sağlar. Aynı şekilde uçaktan indiğinizde de bagajınızı teslim almak için saatlerce beklemenize gerek kalmaz.

Transferler yüzünden kayıplar yaşamaz ve ek ücretler ödemezsiniz

Uçak yolculuklarındaki bagaj kayıplarının çok büyük bir kısmı yapılan aktarmalar sırasında gerçekleşiyor. Transferleriniz olduğunda el bagajı taşımanın en büyük avantajlarından bir diğeri de kafanızın rahat olmasıdır. Bazı havayollarında yapılan aktarmalar sırasında bagajlarınızın gecikmesi durumunda ek ücretler uygulanabilir. El bagajı taşımak bu ek ücretlere maruz kalmanızı da engeller.

Bagaj taşıma arabalarına ücret vermezsiniz

Havalanlarında bulunan ve bagajlarınızı rahatlıkla taşımanızı sağlayan bagaj taşıma araçları ücretli olabilir. Eğer seyahatinizde kullanacağınız eşyalarınızı bir el bagajına sığacak şekilde minimalize edebilirseniz böyle ücret ödemekten de kurtulmuş olursunuz.

İhtiyacınız olan şeyler yanınızda olur

Yanınızda daha büyük bir valiziniz olsun ya da olmasın el bagajı taşımanın avantajları arasında sayılabilecek bir diğer unsursa önemli olan malzemelerinizi yanınıza alabilmenizdir. Uçak yolculuğunuz sırasında kaybolması seyahatinizi aksatabilecek olan malzemelerinizi el bagajınızda taşıyarak olası olumsuz durumların önüne geçmiş olursunuz.


El bagajınızda neleri taşıyabileceğinizi öğrenmek için uçağa alınması yasak olan şeyler yazısına göz atabilirsiniz. Havayolu şirketlerinin kurallarına uygun el bagajı seçimini nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız el bagajında dikkat edilecekler yazısını da okumanızı tavsiye ederim.


Güncel paylaşımlardan, seyahatlerden ve etkinliklerden anında haberdar olmak için beni Instagramdan takip etmeyi unutmayın! https://instagram.com/melkeontheroad

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

Yeni Yazılar