Everest Ana Kamp Turu | Parayla Satın Alınabilen Mutluluk

Everest Ana Kamp Turu | Parayla Satın Alınabilen Mutluluk

Yüksek bir tepeye çıkıp manzara izlediğiniz herhangi bir anı düşünün. Belki dağların arasında dağılan bulutların üzerinde tepeler yükseliyor, belki şehrin ışıkları hafifçe titriyor, belki küçük arabalar ve noktadan bile küçük insanlar sokaklarda dolaşıyor. İnsanlar için büyük bir aktivite manzara izlemek. Şimdi bir de bunu dünyanın zirvesinde yaptığınızı düşünün. Büyük ihtimalle devasa bir beyazlık dışında hiçbir şey göremezsiniz ama yine de dünyanın zirvesinde olmanın tadı bir başkadır. Peki bu deneyimi yaşamak ister misiniz? Everest ana kamp turu ile bunu yapmak mümkün olabilir. Peki ama nasıl?

Everest’e tırmanmak ve zirveye çıkmak çok büyük bir mesele, kabul ediyorum. Zirveye çıkmak için olmasa da en azından ana kampına kadar gitmek herkes için mümkün. Birçok insana ulaşılması güç bir hayal gibi geliyor ama bu hayale ulaşmak sandığınızdan daha kolay. Uygun bir bütçe ayırabildiğinizde, Everest ana kampı yürüyüşü turları hayalinizi gerçekleştirmenize yardımcı olabilir.

Everest Ana Kamp Turu

Peki Everest ana kamp turu ne kadara mal oluyor? Everest’in eteklerinde (bakın dikkatinizi çekerim Everest’in zirvesi falan demiyorum etekleri diyorum) yürüyüş yapabilmek ve hayalinizi gerçekleştirebilmek için ne kadar bütçeye ihtiyacınız var?

Everest Ana Kamp Turu Boyunca Neler Yapılıyor?

Himalayalardan akan nehirlerin üstüne kurulmuş asma köprülerden geçip sherpalarla yolculuk yapmak, yol üzerindeki köyleri ziyaret edip insanlarla tanışmak ne kadar harika geliyor kulağa öyle değil mi? Everest ana kampı, Himalayalar’a o kadar da uzak sayılmaz. Everest ana kampına yolculuk Katmandu’dan Lukla havaalanına indikten sonra başlıyor ve tekrar Katmandu’ya gitmek üzere Lukla’ya geri geldiğinizde bitmiş oluyor. Lukla 2840 metre rakımda yer alan bir bölge. Tura katılanlar buradan yürümeye başlayıp 5500 metreye kadar çıkıyor ve tekrar geri geliyor.

Everest ana kamp turu ile yola çıkıldığında önce dağların arasında enteresan bir hava yolculuğu yapılıyor ve ardından himalayalardaki yürüyüş başlıyor. Yaklaşık 12 gün sürecek bu yürüyüş sırasında katılımcılar köyleri ve manastırları ziyaret ediyor, birbirinden ilginç manzaralar görüyor ve yaklaşık 5500 metrede yer alan Everest ana kampına ulaşıyor.

Everest ana kamp yürüyüş turları her ne kadar bir uzmanlık gerektirmese de, yine de vücut için zorlayıcı bir yürüyüş deneyimi oldukları kesin. Bu nedenle yükseklik arttıkça vücudun bu yeni duruma adapte olabilmesi için aralarda bekleme konaklamaları yapılıyor. Bu yürüyüş rotası aslında turistler için açılmış kolay bir rota. Dolayısıyla yol üzerinde çay kahve içilebilen, yemek yenebilen yerler ve pansiyonlar var. Elbette bunlar alışık olduğumuz tarzda lüks yerler değiller ama yine de böylesine yüksek bir rakımda yiyecek ve konaklama imkanı sundukları için lüks olduklarını söyleyebiliriz.

Everest Ana Kamp Turu

Ufak bir Katmandu Turunu da Unutmayalım

Birçok Everest ana kamp turu programı Katmandu’da yapacağınız 3-4 günlük konaklamayı da içeriyor. Bu turların birçoğunda Katmandu’ya vardığınız ilk gün ve ertesi gün keyifli bir şehir turu da yapabiliyorsunuz. Sizi şehrin en

Everest Ana Kamp Turu için Ayırmanız Gereken Bütçe

Everest ana kamp turu için fiyatlar 1.500 dolardan başlıyor. İstanbul-Katmandu arası gidiş dönüş uçuşlar ise 750 dolar civarında. Eğer Türkiye’den bir tur firması bulabilirseniz uluslararası uçuşlar dahil 2.000-2.300 Euro gibi bütçelerle turlara katılabilirsiniz. Tabii bunlar Everest’te yürüyüş yapmak için yeterli mi? Tabii ki değil. Çünkü dünyanın en yüksek dağının yamaçlarında yürüyüş yapabilmek için su geçirmez mont, dağ ayakkabısı, uyku tulumu, mat gibi uygun ekipmanlara da ihtiyacınız var. Bunları da toplamanız zannediyorum 3.000 doları bulur.

Yani şöyle bir toparlamak gerekirse, tüm bunlara bir de yediğinizi içtiğinizi, aldığınız hediyelik eşyaları, yaptığınız kişisel harcamaları eklersek siz de 6.000 Dolar gibi bir bütçe ayırarak 15 günlük Everest ana kamp turu programlarına katılabilirsiniz. İşte hayallerinize ulaşmak bu kadar kolay. Çünkü bazen onları parayla satın alabiliyorsunuz.

Ne düşünüyorsunuz?

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

3 Yorum

 • Himalayan Frozen Adventure
  19 Haziran 2023, 13:50

  Nice article and thank you for sharing the helpful article.

  CEVAPLA
 • Randiv
  21 Eylül 2023, 19:21

  Very comprehensive and informative! Thank you for such detailed description of the destination.

  CEVAPLA
 • Himalayan Connection Treks & Expedition Pvt Ltd
  28 Aralık 2023, 19:27

  Great information! thank you

  CEVAPLA

Yeni Yazılar

Kategoriler