Goa diyince herkesin kafasında partiler geliyor ama bizim için Goa özellikle Hindistan’ın trafiğinden ve pisliğinden sonra sığındığımız bir liman oldu. Mumbai’den bisikletle yola çıkıp köylerin arasından ilerleyerek ulaştık Goa’ya. Hindistan’ın geri kalan kısmına nazaran çok temiz bir yer olması yüzünden olacak ki hemen içimiz ısındı atmosferine. Birbirinden güzel, Hindistan cevizi ağaçlarıyla dolu sahillerinde yüzmenin keyfi ayrı güzel, dünyanın her yerinden insanla aynı çatı altında buluşmak ayrı güzel. Turistler için en muazzam Hindistan duraklarından biri. Yabancılar her akşam düzenlenen partilere ücretsiz katılabildikleri için Goa hemen herkesin bu amaçla geldiği yerlerden biri. Çok fazla turist çekmesi yüzünden Goa’nın insanları da diğer insanlardan çok farklı. Genel olarak sıcak kanlılar ve insanı rahatsız eden bakışları yok. Yani Goa aslında Hindistan’ın geri kalanında yaşayacağınız deneyimlerden çok daha farklı bir deneyim yaşama fırsatı sunuyor. İşte karşınızda tam 2 ay geçirmeme rağmen gezmeye doyamadığım Goa gezi rehberi ve Goa’da gezilecek yerler!

Goa’da Konaklama

Goa bu kadar çok tercih edilmesi nedeniyle çok fazla hostele ev sahipliği yapıyor. Bu yüzden olacak ki bazı hostellerin fiyatları geceliği 5-6 liraya kadar düşüyor. Üstelik bu hostellerden bazıları oldukça kaliteli. Bunun yanında Goa’da en sık karşılaşacağınız bir diğer şey de kiralık odalar. Neredeyse yerel halkın tamamı evlerini veya odalarını kiralıyorlar. İçinde tuvaleti ve banyosu olan ortalama bir odanın günlük fiyatı yaklaşık 600 Rupi’den başlıyor. Yani gecelik yaklaşık 34 Liraya özel odada konaklayabiliyorsunuz. Kalacağınız süre arttıkça fiyatlarda hatrı sayılır indirimler yapıyorlar.

Goa’da Ulaşım

Goa’da çok büyük bir iki tekerli taşıt popülasyonu var. Zaten Goa en güzel nasıl gezilir diye sorarsanız galiba herkes scooter veya motosiklet cevabını verecektir. Ehliyeti olan olmayan herkes scooter ve motosiklet kiralıyor. Trafik buralarda Hindistan’ın diğer yerlerindeki gibi yoğun olmadığı için herhangi bir sorun yaşayan da yok. Hemen belirtelim, 1 litre benzin 65 Rupi. Yani 3,5 lira civarında. Scooter kiraları ise günlük 200 Rupi’den yani yaklaşık 11-12 liradan başlıyor.

Onun dışında 10-30 Rupi arası fiyatlara Keri-Aranbol-Anjuna-Panjim gibi yerlere giden otobüsler de mevcut ama geçeceği saat belli olmayan bu otobüsler yerine motor kiralamak çok daha cazip geliyor insanlara. Zaten otobüslerin gitmediği bazı sahillere gitmek için scooter veya motosiklet kiralamak gerekiyor.

Goa’da Gezilecek Yerler

Eski Goa

Basilica Of Bom Jesus ve Church of St. Francis of Assisi

Goada Gezilecek Yerler eski Goa

Goa’nın tüm tarihinin yattığı bölgeye Eski Goa anlamına gelen “Old Goa” diyorlar. Burası UNESCO tarafından Dünya Mirası listesine alınmış. Eski Goa, sabah, akşam, hafta içi hafta sonu, sürekli ziyaretçi akınına uğruyor. En dikkat çeken yapılar Basilica Of Bom Jesus ve Church of St. Francis of Assisi isimlerinde iki kilise. Bunların günümüze çok korunaklı aktarıldığı söylenemez ama ona rağmen çok güzel bir mimariye sahipler. Kiliselere giriş tamamen ücretsiz. St. Francis of Assisi Kilisesi’nde yer alan müzeye giriş ise sadece 10 Rupi. Müzede sergilenen tarihi eseler ve portrelerin özellikle bizim gibi ilgisiz insanlar için çok ahım şahım bir yanı olduğu söylenemez ama yine de ucuz olduğu için girmiştik biz. Çok ilginç şeyler görmedik ama 10 Rupi’nin karşılığını aldık desek durum anlaşılır sanıyoruz.

Panjim

Goa'da Gezilecek Yerler

Panjim Goa eyaletinin başkenti. Burası bildiğimiz şehir merkezi. Son derece merkezi bir yer. Yine Hindistan’ın genelini düşündüğümüzde sokakları ve insanları oldukça temiz. Panjim Eski Goa’ya sadece 10 km uzaklıkta.

Goa Sahilleri

Goa’nın bu kadar dikkat çeken bir yer olmasının en büyük nedenlerinden biri de sahilleri. Her sene milyonlarca turist Goa’nın eşsiz doğasını görebilmek için bu sahillere geliyor. Hatta buraya yerleşen turistlerin sayısı azımsanmayacak kadar çok. Okyanusta yüzmek dalgalar yüzünden çok kolay değil ama hindistan cevizi ağaçlarıyla çevrelenmiş sahillerin hepsi temiz. Başlıca sahilleri: Vagator Beach, Paradice Beach, Anjuna, Arambol ve Kerim Beach. Şimdiden aklınızda bulunsun genelde Goa’daki o çılgın partilerin yapıldığı sahiller Anjuna sahilleri.

Aranbol

Goada Gezilecek Yerler Aranbol

Bizim günlerimiz çoğunlukla Aranbol’de geçti. Aranbol kaldığımız hostelden yaklaşık 4-5 kilometre uzaklıktaydı ve canımız sıkıldıkça buraya gidiyorduk. Turistlerin alışveriş yapacağı dükkanlar, yiyecek-içecek yerleri, dövmeciler, kısaca her şey burada. Alışveriş yapmak istemiyorsanız buraya gelmemenizi tavsiye ediyoruz çünkü o kadar otantik, o kadar renkli şeyler satıyorlar ki almamak elde değil. Satıcılar sattıkları ürünlere inanılmaz bir pazarlık payı koyuyorlar. Yani 600 Rupi’yle açılış yaptıkları bir şeyi 200 Rupi’ye kadar düşürebiliyorlar. O yüzden mutlaka ama mutlaka pazarlık yapın. Fiyatı beğenmeyip arkanızı dönüp yürümeye başladığınızda arkanızdan “What is your price” diye geliyorlar. Hatta burada en çok duyacağınız şey bu olabilir.

Aranbol Sahili

Aranbol sahili çok büyük bir sahil ve turistlerle dolu olduğu için son derece güvenli. Sahilde her akşam üstü 4-5 gibi Gün Batımı Pazarı anlamına gelen Sunset Bazaar kuruluyor. Burada insanlar genelde yaptıkları el işlerini satıyorlar. Sunset Bazaar’a akşam 7’ye doğru başlayan Drum Circle eşlik ediyor. Drum Circle kabaca davul çemberi demek. Genelde vurmalı çalgılar olmak üzere,  enstrümanını alan buraya geliyor. Bir çember oluşturuyorlar ve gecenin ilerleyen saatlerine kadar müzik yapıp dans ediyorlar. Dans derken genelde saykodelik danslar, ateş dansları ve her yerde görmeye alışık olmadığımız izlerken kitleyen cinsten danslar.

Goada Gezilecek Yerler

Eğer Aranbol’e giderseniz mutlaka ama mutlaka Aranbol’ün girişindeki yerel fırından alabileceğiniz kokonatlı kurabiyeyi, muzlu keki ve elmalı turtayı deneyin. Kokonatlı kurabiye 10 Rupi, muzlu kek 60 Rupi, elmalı turta ise 40 Rupi. Hayatımızda yediğimiz en güzel şeyler olabilir. Ayrıca Aranbol’ün içinde German Bakery isimli bir dükkan var. Bu dükkanın tatlıları da birbirinden lezzetli. Denemeden dönmeyin deriz.

Aranbol’deki Ünlü Banyan Ağacı

Aranbol sahilinde biraz yürüdükten sonra ormanın içine doğru giden yolu takip ettiğinizde koskocaman bir Banyan Ağacı çıkacak karşınıza. Burası Aranbol’ün görülmesi gereken yerlerinden biri. Giderken ormanda yaşayan Baba’ya götürmek için yanınıza biraz meyve almayı da unutmayın. Kendisi meyve yemeye bayılıyor.

 NO NAME FREE HOSTEL

Goa'da Gezilecek Yerler

No Name Free Hostel Goa’da Keri Beach tarafında hizmet veren bedava bir hostel. Evet yanlış duymadınız, bedava. Ankit ve kız arkadaşı Elissa bir sene önce başlamışlar burada misafirlerini ağırlamaya. O zamandan bu zamana 500’den fazla gezgini misafir etmişler. Aslında onlar da beklemiyorlarmış bu kadar popüler olmasını. Basitçe açıklamak gerekirse, hostelde 10 tane bedava yatak var. Bazen çok kalabalık olduğunda bu yatak sayısını arttırıyorlar. Bedava konaklayanlar bunun karşılığını her gün hosteldeki işlere yardımcı olarak ödüyor. Bu işler odanın temizlenmesi, çiçeklerin sulanması, kapının önünün süpürülmesi, mutfak yardımı gibi günlük 15 dakikayı geçmeyen işler.

Biz Neler Yaptık?

Biz buradaki günlerimizi çok eğlenerek geçirdik. Her gün yeni bir insanla, yeni bir kültürle tanıştık. Scooter kiralayıp etrafı dolaştık. Kısa mesafeleri bisikletlerimizle gezdik. Her sabah karşıdaki tapınağa gidip yoga yaptık. Kısacası burada kaldığımız süre zarfı içinde hem çok dinlendik hem de ihtiyacımız olan her şeyi bulduk. Hatta 1 ay boyunca onlarla kalıp yönetimdeki yerimizi aldık. Toplamda geçirdiğimiz 2 ay bizi çok dinlendirdi. Hatta buradaki deneyimlerimizi Youtube kanalımızda da her gün bir video çekerek paylaştık.

Aslında Maharashta eyaletinin sınırları içinde kalan ama Keri Sahili’ne çok yakın olan Redi Fort’a gittik. Buraya giriş ücretsiz ve çok fazla insan tarafından bilinmediği için çok sakin ve sessiz. Kalenin içi tamamen harap olmuş. Kale duvarlarında yükselen ağaç kökleri sayesinde muazzam bir görüntüsü var. Surların üstünden görünen sahil manzarasını tarif etmeye ise kelimeler yetmez.


Güncel paylaşımlardan, seyahatlerden ve etkinliklerden anında haberdar olmak için beni Instagramdan takip etmeyi unutmayın! https://instagram.com/melkeontheroad

%d blogcu bunu beğendi: