İnternetten para kazanma yolları nelerdir?

İnternetten para kazanma yolları nelerdir?

İnternetten para kazanmak koronavirüsün etkili olduğu son dönemlerde oldukça revaçta. Aynı şekilde seyahat etmeyi bir hayat biçimi haline getirmek isteyenler için de hayatı kolaylaştıran en büyük çalışma biçimlerinden biri. Her ne kadar internetten para kazanmakla ilgili yazılar ilk başta click bait dediğimiz tıklanma almak için yazılan yazılar gibi görünse de hem ek iş olarak hem de uzun vadede internetten para kazanabilmek mümkün. Tabii internetten para kazanama zannedildiği kadar kolay bir iş değil, onu hemen söyleyeyim. Kendinize uygun, güvenilir bir iş bulmak ve kayda değer paralar kazanabilmek için zorlu bir süreçten geçmeniz gerekiyor. İnsanların büyük bir kısmı internetten para kazanmayı kolay yoldan para kazanmak olarak gördükleri için bu alana yöneliyor ancak internetten yapabileceğiniz işlerin büyük bir kısmı her işte olduğu gibi bilgi, beceri ve yeterlilik gerektiriyor. Lafı daha fazla uzatmadan hemen konumuza gelelim: İnternetten para kazanma yolları neler ve siz bunlardan biri için uygun musunuz? Hadi gelin beraber göz atalım. 

Anket doldurma

Yıllardır anket doldurarak çok para kazandığı söylenilen ama gerçekte varlığından haberdar olmadığımız insanlardan sık sık bahsedilir. Maalesef anket doldurmak çok da getirisi olan bir iş değil ama çok para kazanmak gibi bir beklentiniz yoksa, akmasa da damlar mantığıyla hareket ediyorsanız vaktinizi değerlendirmek için anket sitelerine üye olmayı deneyebilirsiniz. Bu sistemlerde profil özelliklerinize uygun olarak araştırma anketlerini doldurmanız istenir ve her anket başına ufak meblağlar hesabınızda birikir. Bu işi mini testler çözmek gibi de düşünebilirsiniz. Güvenli bir site bulmak pek kolay olmasa da detaylı araştırma ve üye yorumlarını okuyarak kendiniz için uygun yeri bulabilirsiniz. Yalnız şunu aklınızdan çıkarmayın; birçok anket sitesi hesabınıza para yatırılacağını garanti eder ama bunu ne zaman ya da ne sıklıkla yapacağından bahsetmez. Anket doldurarak kazandığınız paranın hesabınıza yatırılabilecek bir meblağa gelmesi için ne kadar beklemeniz gerektiğinden asla emin olamazsınız. Bu süre 3 ay da olabilir, 1 seneyi de bulabilir.

Online ders vermek

Özellikle koronavirüs döneminde hayatımız internet üzerinden ilerliyor. Okula gidemeyen çocuklar ortak yayınlarla pek de verimli olmayan dersler alıyorlar. Özel kurslar ve etüt merkezleri de kapalı olduğu için özellikle sınava hazırlanan gençler için online özel dersler kaçınılmaz oldu. Eğer üniversite öğrencisiyseniz veya mezunsanız ders verebileceğiniz düzeyde öğrenciler bularak para kazanabilirsiniz. Bunun için internet ilanlarına göz atabilir, online ders verme imkanı sunan platformlara başvuruda bulunabilirsiniz. İnternetten para kazanma serüveninize özel ders vererek başlayabilirsiniz.

Eğer iyi düzeyde bir müzik enstürmanı çalabiliyorsanız, resim yapmak gibi öğretmeye değer bir yeteneğiniz, yoga ya da pilates eğitmeniyseniz ya da insanların bilgilenmek istedikleri herhangi bir alanda yetkinliğiniz varsa ücretli atölyeler düzenleyerek para kazanabilirsiniz.

İçerik üreticiliği ve metin yazarlığı

internetten para kazanma yolları

Yazı yazmayı seviyorsanız bu hobinizi işe dönüştürebilir, özellikle blog ve internet siteleri için içerikler hazırlayarak para kazanabilirsiniz. Maalesef bu sektörde insanları köle gibi çalıştırmayı kendine adet edinmiş birçok işveren var. Bunun yanında bu gibi işlerde referans kazanmak son derece önemli olduğu için emeğinizin karşılığını almak için bilgisayar başında uzun vakitler harcayacağınızı bilmelisiniz. Kendinizi geliştirdikçe kazancınızı artırmanız mümkün. Bu sektörde de güven çok önemli. Çalışacağınız kişi ve platformları araştırıp özenle seçin.

“Eğer kendime bir blog açarım parayı kırarım neden işverenlerle uğraşayım” diye bir düşünce geçiyorsa aklınızdan, bir blog yazarı olarak “Blog Yazarak Para Kazanmak” isimli yazımı okumanızı ve daha sonra tekrar düşünmenizi tavsiye ediyorum.

Grafik tasarım 

internetten para kazanma yolları

Grafik tasarım oldukça geniş bir alan ve internetten para kazanma yolları arasında en avantajlı olanlarından. Her daim ihtiyaç duyulan kartvizit, logo, sosyal medya gönderileri, broşürler gibi tasarımları, internet aracılığıyla alıcılara ulaştırabilirsiniz. Elbette burada da başlangıçta biraz tökezleyebilirsiniz ama iş örneklerden kendinize sağlam bir portfolyo oluşturduktan sonra iş bulmanız çok daha kolay olacaktır.

Grafik tasarımı alanında işler yaparak internetten para kazanmak istiyorsanız yeteneğinizin yanında geliştirmeniz gereken bir diğer şey de sabrınızdır. Gerçekten grafik tasarım ne istediğini bilmeyen, bilse de anlatamayan, anlatsa da anlaşılmamak için elinden geleni yapan müşterilere sıkça rastlayacağınız çalışma alanlarının başında gelir. (Grafikçiler anladı kjsdns)

Sosyal medya kuyusu

internetten para kazanma yolları

Sosyal medyayı ucu bucağı olmayan bir kuyu olarak tanımlasak kimse itiraz etmez sanırım. Özellikle Instagram sayesinde para kazanmak son dönemin en popüler mesleklerinden oldu. Gerçekten de bir ürününüz varsa Instagram üzerinden satış yapabilir, belirli bir kitleye sahipseniz ürün tanıtımı ile para kazanabilirsiniz. Bu alanda en önemli kriter takipçi ve etkileşim sayılarıdır. Takipçi sayınız ve etkileşiminiz ne kadar yüksekse sosyal medya aracılığıyla internetten para kazanmak da o kadar mümkün hale gelir.

İnsanların 20 bin ya da 50 bin takipçisi olması birçoğumuz için çok takipçileri olduğu anlamına gelebilir ama iş sosyal medya tanıtımlarıyla düzenli para kazanmak olduğunda yüz binlerce takipçiden bahsetmemiz gerekir. 30 bin ve üzeri takipçi sayısına sahip olan hesaplar genel kanının aksine çoğunlukla ürün karşılığı ve nadiren bütçeli tanıtımlar yapan hesaplardır. Yani Instgram’dan düzenli para kazanmak istiyorsanız en azından 100 bin takipçinizin (ve tabii ki eşdeğer etkileşiminizin) olması gerektiğini söyleyebiliriz.

Gelgelelim Instagram algoritmaları nedeniyle günümüzde sosyal medya hesabı büyütmek de son derece zordur. Yani düzenli para kazanabilmek için sahip olmanız gereken takipçi sayısı ve etkileşimine ünlü değilseniz ya da diğerlerinden çok farklı bir iş yapmıyorsanız sıfırdan ulaşmak son derece zorlu bir süreç. O nedenle sosyal medya kuyusuna atlamadan önce iyi bir fikriniz olduğundan emin olun.

Sosyal medya danışmanlığı 

internetten para kazanma yolları

Sosyal medya bir iş kolu olur da danışmanlığı olmaz mı? Sosyal medyada hesap yönetimi, kitle genişletme gibi temel ve teknik kısımlarla ilgilenmek istemeyen kişilerin hesap yönetimini yaparak para kazanmanız mümkün. Elbette bunun için sosyal medya algoritmaları, kitlesel iletişim, kurumsal iletişim, sosyal medya stratejileri ve kitle yönelimleri gibi konularda bilgi sahibi olmanız gerekir. Şayet bu konularda kendinize güveniyorsanız ve sosyal medya yönetimi hakkında bilgi birikiminiz varsa freelancer sitelerine üye olup potansiyel iş verenlere ulaşabilirsiniz. 

Youtube

internetten para kazanma yolları

İnternetten para kazanmak deyince son dönemde aklımıza gelen ilk işlerden biri de youtuber olmak. Özellikle popüler youtuberların kazandığı meblağlar medyaya düşünce daha önce meslek olarak görülmeyen bu alana meyil de arttı. Herkesin “Ne var ya ben de yaparım.” dediği bu iş zannedildiği kadar kolay değil. Özellikle youtuber sayısının arttığı bu dönemde belirli bir kitleye sahip olmadan sıfırdan başlayıp içerik üretmek ve tutunabilmek oldukça zor. Eğer gerçekten orijinal bir fikriniz ya da belli bir konuda bilgi birikiminiz varsa ve diğerleri arasından sıyrılabileceğinizi düşünüyorsanız kameralara, kurgulara ve saatler süren montaj çalışmalarına alışsanız iyi edersiniz. 

Stok fotoğraf ve videolar

Eğer fotoğraf ve video gibi alanlarda iyiyseniz ürettiğiniz içerikleri stok fotoğraf ve video sitelerinde satışa sunarak para kazanabilirsiniz. Bu gibi siteler genelde profesyonel fotoğrafçıların içerikleriyle doludur. O nedenle buralarda para kazanmak istiyorsanız dikkat çekici içeriklere sahip olmanız gerekir. O nedenle bir başlangıç işi arayışındaysanız bu kısmı pas geçmeyi düşünebilirsiniz.

İnternetten para kazanmak için freelancer sitelerini gezinmeyi unutmayın!

internetten para kazanma yolları

İnternetten para kazanma yolları arayışındaysanız mutlaka freelancer sitelerini gezintiye çıkın. Buralarda yazarlıktan grafik tasarıma, seslendirmeden tercümeye kadar birçok farklı alanda iş imkanı bulabilirsiniz. Farkında olmadığınız bir yeteneğiniz gördüğünüz ilanlar sayesinde size para kazandıran bir işe dönüşebilir ya da sayesinde para kazanabileceğinizi bilmediğiniz bir başka yeteneğinizi kullanmaya başlayabilirsiniz. Potansiyel alıcı ve işverenlere ulaşmanızın ve kendinizi tanıtmanın en iyi yolu bu sitelerden geçiyor. O yüzden internetten para kazanmak istiyorsanız bu sitelere mutlaka göz atın.

Freelance çalışmak istediğinize emin misiniz?

Kendi işini yapmak özellikle kurumsal yapıdaki bir düzende çalışanların hayalidir. Ancak freelance çalışmanın avantajları olduğu gibi sandığınız kadar harika olmayan birçok yanı da var. O yüzden kendi işinizi kurmadan ya da freelance çalışarak para kazanmaya başlamadan önce tüm bu olumsuz taraflarla yüzleşmeye hazır olduğunuzdan emin olun. Daha detaylı bilgi için “Freelance Çalışmak İstediğinize Emin Misiniz?” yazsına mutlaka göz atın.


İnternetten para kazanma yolları ile ilgili size kolay yoldan çok para kazandıracak tüyolar vermediğim için üzgünüm ama masa başı bir işte de olduğu gibi burada da çalışmayana ekmek yok. Eğer ileride az eforla acayip paralar kazandıran bir yöntem bulursam sizinle de paylaşacağımdan şüpheniz olmasın. O zamana kadar kararlılıkla çalışmaya devam. Yorumlarınızı merakla bekliyorum, diğer yazılarda görüşmek üzere.


Güncel paylaşımlardan, seyahatlerden ve etkinliklerden anında haberdar olmak için beni Instagramdan takip etmeyi unutmayın! 
https://instagram.com/melkeontheroad

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

3 Yorum

 • Ümit
  30 Aralık 2020, 13:25

  Güzel Tavsiyeleri olan bu yazı için teşekkür ederim ben de tavsiyelere uydum, evde boş vaktim çok oluyordu bunun üzerine Kısa Hikayeler isimli kendi yazdığım ve anonim olan Hikaye ve masalların okunup dinlene bileceği bir Web sitesi (blog) kurdum 3ay geçmesine rağmen harçlığımı kazanıyorum.. Herkese tavsiye ederim boş durmak istemiyorsanız burada ki yazılı fikirlerden en az birini deneye bilirsiniz…

  CEVAPLA
 • Aslan
  10 Şubat 2021, 23:36

  Kazanç kapısı arayan arkadaşlar için extra kazanç kapısı olan bir site önerim var: ——–
  İçerik oluşturup sosyal medyada paylaşarak para kazanabiliyorsunuz, kazanç oranları diğerlerine göre çok iyi .
  Site size içerik oluşturmanız için youtube daki videolardan yararlanmanızıda sağlıyor,çok kullanışlı bir site
  , kendi içeriklerinizi sosyal medyada paylaşabiliyorsunuz

  CEVAPLA
  • Melke@Aslan
   11 Şubat 2021, 00:11

   Merhaba, verdiğiniz siteyi inceledim ve güvenilir bulmadığım için yorumunuzu sitenin ismini silerek yayınladım. Normalde yorumunuzu da yayınlamayacaktım ama daha önce de benzer bir yorum yaptığınız için yayınlamama gerekçemi bu şekilde belirtmek istedim.

   Verdiğiniz sitede kazanca yönelik net bir bilgi olmadığı gibi, verilen bilgilerden anladığım kadarıyla site ya 100 kelimesi 1 lira gibi para kazanmanın neredeyse mümkün olmadığı bir bütçe teklifi veriyor ya da görüntülenme başına para veriyor. Ki her iki durumda da bu bir emek sömürüsüdür. Bu nedenle insanları böyle bir siteye yönlendirmem mümkün değil. Bununla birlikte yine de incelemeden bir şey söylemek istemediğim için siteye üye olup incelemek istedim ama üye de olunmuyor. Kısacası site güvenilir değil ve bu nedenle yorumunuzu bu şekilde paylaşıyorum.

   CEVAPLA

Yeni Yazılar