iran’da kadınların giyimi | İran’a Giderken Nasıl Giyinmelisiniz?

iran’da kadınların giyimi  | İran’a Giderken Nasıl Giyinmelisiniz?

iran’da kadınların giyimi konusunda katı kurallar olduğu herkes tarafından biliniyor. Bu kurallar İranlı kadınlar için son derece dayatıcı olmasına rağmen turistler için o kadar da sıkı tutulmuyor. Yine de İran’da sorun yaşamak istemiyorsanız giyim ve tesettür konusundaki kurallara uymanızda fayda var. Özellikle küçük şehirlerde bu kurallara daha fazla dikkat etmeyi tercih edebilirsiniz.

İRAN’DA KADINLARIN GİYİMİ VE TESETTÜR

iran’da kadınların giyimi konusundaki katı kurallar olmasına rağmen bu kurallara uymak istemeyen birçok kadın var. Aslında tıpkı bizim ülkemizdeki gibi kimi kadınlar kapanmak isterken kimi kadınlar da  kapanmamayı tercih ediyor. Ama İran’da bizim ülkemizden farklı olarak hepsi bir şekilde başını ve vücudunu kapatmak zorunda kalıyor. Kadınlar kendi istekleriyle tesettürlü olmadıkları sürece baş kapama zorunluluğunu fazla umursamıyorlar ve genelde başlarının sadece yarısını kapatıyorlar. Bu sebeple kendi özgür iradesiyle kapanan kadınları ayırt etmek oldukça kolay oluyor. Aynı şekilde çarşaf giymeyi tercih eden kadınlar da var.

Bununla birlikte İranlı pek çok kadının elleri dikkat çekecek şekilde manikürlü, tırnakları takma ve oldukça bakımlı. Buradaki kadınların neredeyse yarısından fazlası makyaj yapmayı bir makyaj sanatçısı kadar iyi beceriyor. Sokakta çok fazla estetikli kadın görüyorsunuz. Bu kadınların her birinin birbirine komşu estetik cerrahlardan çıktığı açıkça belli olan burun ve dudakları oluyor.

İRAN’DA KADINLARIN GİYİM KURALLARI

Bildiğiniz gibi İran İslam Cumhuriyeti yasalarına göre yönetilen bir ülke ve bu yüzden kadınların giyimi konusunda bazı kurallar var. iran’da kadınların giyimi konusunda bilinmesi gereken kuralları kısaca şöyle sıralayabiliriz;

  • Kadınların başlarını, kollarını ve bacaklarını örtmeleri gerekiyor. Yani kısa kollu, şort, kısa etek gibi kıyafetler giyilmesi mümkün değil.
  • Kadınların vücut hatlarını belli eden kıyafetler giymeleri yasak. Bol giyinmeleri gerekiyor.
  • Aynı şekilde üst kıyafetlerinin popolarını örtmesi gerekiyor.
  • Kadınların sandalet veya terlik gibi açık ayakkabılar giymelerinde bir problem yok.
  • Giyim rengi konusunda kesin ve net bir kural olmasa da ülkenin en büyük dertleri arasında kadınların çok dikkat çekmemesi yer aldığı için fosforlu renklerle dolaşmamak daha hayırlı olacaktır.

Erkekler için de bazı kurallar olmakla birlikte erkek giyimi için kurallar listesi bu kadar uzun değil. Erkekler sadece şort giyemiyorlar.

İRAN’DA TESETTÜR NE DERECE UYGULANIYOR?

İran’da kadınların baş örtüleri konusu oldukça esnek sayılabilir. Çoğu zaman kadınlar baş örtülerini yalnızca başlarının yarısını örtecek şekilde kullanıyorlar ve saçlarının büyük bir kısmı görünüyor. Ancak vücutlarını örtmeleri konusu bu kadar esnek sayılmaz. Kollarını, göğüslerini ve ayaklarını örtmek zorundalar.

İRAN’DA KADINLARIN GİYİM KURALLARINA UYMAMASI HALİNDE NE OLUYOR?

İran’da bildiğiniz gibi ahlak polisleri var. Ahlak polisleri tabiri caizse kendilerine verilen yetkiye dayanarak insanların hayatlarına müdahale ediyorlar. İran’da kadınların giyimi konusunda ilk yetkili kişiler de bu arkadaşlar. Arkadaşlarımızdan öğrendiğimiz kadarıyla aşırı muhafazakar birine denk gelmediğiniz veya aşırı muhafazakar bir şehirde olmadığınız sürece kadınlar giyim kurallarına uymamaları halinde öncelikle uyarılıyorlarmış. Ama ortamın karışık olduğu bazı dönemlerde (seçim, protesto vb.) halka göz dağı vermek için olur olmadık sebeplerle anlamsız göz altı durumları olabiliyormuş. Mesela bu olaya bir örnek vermek gerekirse  evinde kaldığımız bir arkadaşımızı seçim döneminde metro çıkışında senin giydiğin tunik yeterince uzun değil diye göz altına almışlar.

TURİST KADINLAR İRAN’DA BAŞLARINI KAPATMAK ZORUNDA MI?

Kısa ve öz bir yanıt vermem gerekirse: Evet. Turistler de İran’daki tesettür kurallarına uymak zorunda. Ancak bu kurallar tabii ki turistler için biraz daha tolere edilebiliyor. Saçlarınızın görünmesi çok sorun olmasa da yine de mutlaka başınızı kapatmalısınız ve vücudunuz kapalı olmalı.

İRAN’DA KADINLAR BİSİKLET SÜREBİLİR Mİ?

Evet. İran’da kadınların bisiklet sürmesini yasaklayan bir kural yok. Bundan bir sene kadar önce bir fetva verilmiş ve kadınların bisiklet sürmesinin caiz olmadığı söylenmişti ancak İranlı kadınlar verilen bu fetvayı bisiklet sürerek protesto ettikleri için yasak getirilemedi. Haliyle rahat rahat bisikletinizi sürebilirsiniz.

İRAN’DA 3 AY BOYUNCA BEN NASIL GİYİNDİM?

Ben İran’da bulunduğum 3 ay boyunca baş örtüsü yerine buff bandana kullandım. Zaten hava oldukça soğuktu ve polar buff’ım çok kullanışlı oldu. Alt giyim olarak genelde bol outdoor pantolonlar giydim. Normalde kadınlar burada pantolonlarının üzerine kalçalarını örtecek uzunlukta kıyafetler giyiyorlar demiştim. Benim İran gezim boyunca giydiğim ceketim ve montum popomun yarısına kadar ya geliyordu ya gelmiyordu ama herhangibir sorun yaşamadım. Kimse de gelip neden böyle giyindin demedi.

Bu arada ben başımı Türkiye’den İran’a bisikletle geçerken kapattım. Sınır kapısındaki memurlar nelere dikkat etmem gerektiğini söylediler ve sınır kapısından geçtim. Uçak ile yapılan ulaşımlarda da tesettürün uçakta başladığını duydum. Yani İran’a gelirken yanınızda uzun kıyafetler ve baş örtüsü veya baş örtüsü muadili bir şey bulundurmayı atlamayın.

İranlı kadınlar İran’daki kurallar hakkında ne düşünüyor?

Tüm bu kurallara rağmen İran’da kadınların giyimi ile ilgili kurallar ve kadınların sosyal yaşantıları bizim gözümüzdeki kadar korkunç değil. Hani her şey mükemmel ve yolunda demiyorum, kanunlar malum ama kadınlar devrimden sonraki süreçte haklarını savunmak için epey savaş vermiş ve bunlardan olumlu sonuçlar almışlar. O yüzdendir ki artık kurallar var olmasına var ama insanlar tarafından çoğu zaman uygulanmıyorlar. Çoğu erkek de -özellikle gençler- kadınların nasıl isterlerse öyle giyinmeleri gerektiğini savunuyor.

İRAN’DA KADIN-ERKEK İLİŞKİLERİ

İran, kadınların ve erkeklerin çok fazla samimi olmasını tercih etmeyen bir ülke. Evli olmayan kadın ve erkeklerin bir arada samimi görünmeleri, aynı yerde konaklamak gibi ilişkiler kurmaları zaten yasak. Evli olanların da yine samimi olmaları hoş karşılanmıyor. Samimiyetten kasıt da parkta otururken el ele tutuşmak, omzuna kolunu atmak gibi şeyler olarak sayılabilir. Bu kurallara ve kısıtlamalara küçük ve muhafazakar şehirlerde büyük şehirlere nazaran daha çok dikkat ediliyor. Hatta Tebriz’de tanıştığımız arkadaşlarımızla bir parkta oturup sohbet ettiğimizde son derece kısık sesle konuşmaya, politikadan bahsetmemeye dikkat ediyorlardı. Bunun sebebini sorduğumda etrafta ahlak polisleri veya hükümetin adamları olabilir dediler. Benim arkadaşlarım mı çok paranoyaktı yoksa yabancı dilde kayıp mı olduk bilmiyorum ama kendimi o an bir James Bond filminin setinde gibi hissettim.

Evli Olmamak İran’da Sorun Oluyor Mu?

Normalde evli olmayan erkek ve kadınların samimi olması, birbirlerine dokunmaları yasak fakat turistler için böyle bir sorun yok. Açıkçası kızlı erkekli gruplarla gezdiğimiz hiçbir şehirde kimse evli olup olmadığımızı umursamadı. Otellerde de normalde İran vatandaşları evli olmamaları halinde aynı odada kalamıyorlar ama turistler için böyle bir kural geçerli değil. Yani evli olmayan ve İran’a gelmek isteyenler büyük bir iç rahatlığıyla gelebilirler.


Güncel paylaşımlardan, seyahatlerden ve etkinliklerden anında haberdar olmak için beni Instagramdan takip etmeyi unutmayın! https://instagram.com/melkeontheroad

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

Yeni Yazılar