Seyahat Ederken Konaklama Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Seyahat Ederken Konaklama Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Özellikle benim gibi düşük bütçeyle seyahate çıkmış kişiler için en önemli şeylerden biri konaklayacak güvenilir bir yer bulabilmek. Aşağıda konaklamalarımda kullandığım uygulamalar ve yöntemler hakkında bir yazı derledim ve seyahat ederken konaklama hakkında bildiğim işe yarar her şeyi paylaşmaya çalıştım. Eğer seyahat ederken konaklama işini nasıl halledeceğinizi bilmiyorsanız bu yazı size epey fikir verecektir.

SEYAHAT EDERKEN ÜCRETSİZ KONAKLAMA

Kamp yapmak

seyahatlerde konaklama

Ücretli camping alanları makul fiyatlarda hizmet veriyor fakat bunları her yerde bulmak ne yazık ki mümkün değil. Ben seyahatlerimde kamp yapacağım zaman güvenilir yerleri seçmek için bölge halkıyla konuşuyorum ve duruma göre onların yönlendirmelerini izliyorum. Çoğu zaman cami avlusuna, köy meydanına veya aralarından birinin bahçesine yönlendiriyorlar. Eğer kamp yapmaya elverişli bir bölgede değilsem de benzin istasyonlarından rica edip çadırımı istasyonun hemen yanına kuruyorum. Böylece hem güvenlik kameraları sayesinde çok endişelenmiyorum hem de 7/24 market, tuvalet, elektrik bulabiliyorum.

Couchsurfing

Couchsurfing dünyanın her yerinden insanın konaklama için birbirlerine evlerini açtığı tamamen ücretsiz bir uygulama. Siteye üye olmak son derece kolay. Sitenin dili İngilizce. İletişim için de genelde İngilizce kullanılıyor. Üye olurken profilinizde gözükecek kendinizle ve evinizle ilgili bazı bilgileri doldurmanız isteniyor. İletişim bilgileriniz, neden Couchsurfing kullandığınız, ilgi alanlarınız, gelecek kişinin nerede konaklayacağı, misafirinizin kullanabileceği imkanlar vb. konulara profilinizde yer vermeniz gerekiyor. Telefon numaranızı ve adres bilgilerinizi yazmanız güvenilirliğiniz açısından oldukça önemli. Yine bunun için makul bir ücret karşılığında hesabınızı “verified” hale getirebilirsiniz ama bu kullanımınızı etkileyecek bir etken olmadığı için gerek yok. Zaten misafir ağırladığınızda veya misafir olduğunuzda yazılan referanslar güven bakımından çok daha önemli.

Couchsurfing’de Host Nasıl Bulunur?

Profilinizde misafir ağırlayabilirim/belki ağırlayabilirim/ağırlayamam gibi seçenekler mevcut. Bunlardan kendinize en uygun olanını seçebilirsiniz. Misafir ağırlamayacaksanız, bulunduğunuz bölge için yapılan aramalarda adınız çıkmaz.

seyahat ederken konaklama
Bir yeri ziyaret edeceğiniz zaman “Find Host” sekmesinden ziyaret edeceğiniz ülkeyi veya şehrin adını yazarak o bölgede misafir ağırlayan insanlara erişebilirsiniz. Bu kişilere “send request” kısmından kalmak istediğiniz tarihleri seçerek mesaj ve konaklama talebi gönderebilirsiniz.

couchsurfing-find-host

couchsurfing-send-request-sekmesi

Couchsurfing’de Request Nasıl Gönderilir?

couchsurfing-send-request-arayuzu

Güvenilirlik için iyi düşünülmüş bir yorum sistemleri var. 3 çeşit referans çeşidi mevcut. Misafirlerden gelen referanslar, ev sahiplerinden gelen referanslar ve kişisel referanslar.

Sistem kabul edilmiş bir konaklama isteğinden sonra konaklama tarihinizin bitiminde size konaklamanızın nasıl geçtiğiyle ilgili bir bildirim gönderiyor.

couchsurfing-arkadas-referans-yazma

Bu bildirimle birlikte ağırladığınız veya evinde konakladığınız kişi için olumlu/olumsuz deneyiminizden oluşan bir referans giriyorsunuz. Sistem tarafından belirlenen bir tarihe kadar karşı taraftan referans yazması bekleniyor. Karşı taraf da referans yazdığında sistem otomatik olarak her iki tarafın sayfasında aynı anda yorumu göstermeye başlıyor. Eğer karşı taraf referans yazmamışsa yalnızca sizin yorumuzun onun sayfasında görünüyor. Bu tarz referanslar misafirlerden gelen referanslar ve ev sahiplerinden gelen referanslar olarak kategorileniyor.

Couchsurfing’de Referans Nasıl Yazılır?

seyahat ederken konaklama

Bunun dışında arkadaşlarınız size gelip hiçbir kalma talebi göndermeden referans yazarsa bu tür referanslar da kişisel referanslar olarak kategorize ediliyor.

Couchsurfing’de Referans Nasıl İstenir?

Size refrains yazmasını istediğiniz kullanıcının profiline giderek sağ kısımdaki sekmelerden “Request Reference” seçeneğine tıklayarak bu kişiye otomatik olarak referans isteği göndermiş olursunuz.

Couchsurfing’de Referans Nasıl Düzeltilir?

Yapılan yorumlara müdahale etme, slime, düzenleme şansınız ne yazık ki yok. Eğer yanlış bir yorum yazdıysanız yetkililerle irtibata geçip yorumunuzu düzeltmek istediğinizi belirterek bir ihtimal düzeltilmesini sağlayabilirsiniz.

Couchsurfing’in ios ve android için ücretsiz uygulamasını indirerek mobil cihazlardan erişim sağlayabilirsiniz.

Warmshowers

Warmshowers bisikletçiler için oluşturulmuş tamamen ücretsiz bir konaklama sitesi. Bisikletçiler için olması nedeniyle bisikletinizi koyabilecek güvenli bir yer olduğunu önceden biliyorsunuz, kafanız rahat oluyor. Bunun aksi durumlar da kullanıcı profillerinde özellikle belirtiliyor.

warmshowers-profil-konaklama

Üye olmak son derece kolay. Sitenin Türkçe arayüzü de var. Ama tabi burada da iletişim için genelde İngilizce kullanılıyor.

Buradaki yorum sistemi Couchsurfing’de olduğu kadar kapsamlı değil. Burada da başkasının sizin için yazdığı yoruma herhangi bir şekilde müdahale edemiyorsunuz. Couchsurfing’den farklı olarak birine yazmış olduğunuz yorumu düzenleyip silebiliyorsunuz. Yine yorumlarınızı resimde görünen yere yazıp dilerseniz fotoğraf ekleyebiliyorsunuz.

seyahat ederken konaklama

warmshowers-referans-yazma-sayfasi

Warmshowers’ın ios ve android için ücretsiz uygulamasını indirerek mobil cihazlardan erişim sağlayabilirsiniz.

Warmshowers’ın en güzel taraflarından biri konaklama için evini açan insanların evlerini harita üzerinde işaretliyor olmaları. Aynı zamanda birçok üye telefon numaralarını da profillerinde paylaşıyor. Böylece yakınlarınızda olan Warmshowers üyelerini görebiliyor ve kolayca iletişim kurabiliyorsunuz.

SEYAHAT EDERKEN KONAKLAMA HAKKINDA ÖNEMLİ BİLGİLER

 • Yukarıdaki sitelerden herhangi birine üye olduğunuzda bazı hususlara özellikle dikkat etmek lazım. Bazı insanların bedava kalacak yer sağlıyor olmanın kibiriyle olumsuz davranışlar sergilediğine ben şahit olmadım ama arkadaşlarımdan duydum. Bedava kalacak yer sağlıyor olmak kimseye insanları mağdur etme hakkını vermiyor.
 • Profilinizde kendinizde ilgili bilgilere mutlaka kısaca yer verin ki insanlar kiminle muhatap olacaklarını bilsinler. Hatta mümkünse kendi fotoğraflarınızı evin durumunu gösteren birkaç fotoğrafla birlikte profilinize yükleyin.
 • Eğer birini evinizde misafir edecek olursanız, evinizle ilgili bilgileri doğru, açık ve anlaşılır bir şekilde belirttiğinizden emin olun ki meydana gelebilecek yanlış anlaşılmalar yüzünden kimsenin canı sıkılmasın. Benim şimdiye kadar önemli olduğunu düşündüğüm birkaç şey var. Misafirlerinizin buzdolabını kullanıp kullanamayacakları, duş alıp alamayacakları, evinizde wi-fi olup olmadığı, çamaşırlarını yıkayıp yıkayamayacakları, toplu taşımaya uzaklık, kalacakları yerin neresi olduğu gibi durumları önceden bilmesi her iki taraf açısından faydalı olacaktır. Misafirinizin siz evde değilken evde durmasında bir sakınca görüyorsanız, veya tam tersi gelir gelmez kendisine anahtarınızı verebilecekseniz bunu mutlaka önceden belirtin.

seyahat ederken konaklama

 • Warmshowers üyesi iseniz ama evinizde bisiklet koyabileceğiniz güvenli bir yeriniz yoksa bunu özellikle belirtin.
 • Birinin kalma talebini kabul ettikten sonra mühim bir şey olmadıkça sonradan fikir değiştirmeyin. Planlarınızda bir değişiklik olacaksa da bunu gelecek kişinin varış tarihinden mümkün olduğunca önce haber verin. Hatta eğer imkanınız varsa kalacak bir başka yer bulmasında yardımcı olun.
 • Eğer misafir olacaksanız, evinde kalacağınız insanın kurallarına mümkün olduğunca uymaya özen gösterin. Evinde kaldığınız insanı rahatsız etmemeye özen gösterin. Eğer size misafir eden kişi özellikle belirtmemişse kendisi evde değilken evde durmanızın sorun olup olmadığını mutlaka sorun. Böylece kötü sürprizler yaşamak zorunda kalmazsınız.
 • Tabi bunların hepsi size kalmış. Unutmayın, bu insanlar sizinle yaşadıkları deneyimlere referans olarak profil sayfanızda yer verecekler. Ne kadar iyi referansınız olursa sonraki ziyaret edeceğiniz ülkelerde sizi ağırlayacak birini bulma şansınız o kadar artar.

SEYAHATLERDE ÜCRETLİ KONAKLAMA

Airbnb ile konaklama

Airbnb, çok basit bir anlatımla, seyahat edenler için son derece işlevli olan ücretli bir ev veya oda kiralama uygulaması olma özelliğini taşıyor. Yani Couchsurfing ve Warmshowers gibi ücretsiz konaklama imkanı sunan uygulamalardan farklı olarak Airbnb ile yapacağınız konaklamalar için ücret ödemeniz gerekiyor. Yine de otel veya hostelde kalmaktan daha avantajlı bir konaklama biçimi olduğunu söyleyebilirim. Airbnb hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayın.

Hostellerde konaklama

Hosteller otel benzeri konaklama imkanları sunan, çoğunlukla paylaşımlı odalarla hizmet veren ve bu nedenle otellere nazaran daha ucuz olan yerlerdir. Birçok insana yabancılarla aynı odada uyuma fikri çok sıcak gelmese de, hostellerde konaklamak çoğu zaman ucuz olması sebebiyle tercih edilir. “Hostelde Kalmak İçin 5 Sebep” yazısında seyahat ederken neden hostelde kalmanız gerektiğini ayrıntılarıyla inceleyebilirsiniz.

Hostellerin fiyatları çoğunlukla tek kişiyseniz uyguna gelir. İki veya daha fazla kişiyseniz düşük yıldızlı oteller kişi başı değil de oda fiyatı verdiklerinden dolayı daha ucuza gelebilir. Hostellerde kişisel eşyalarınızın güvenliğine de ayrıca dikkat etmekte fayda var. Hosteller hakkında ayrıntılı bilgi için “Hostelde Konaklamak Hakkında Sıkça Sorulan Sorular” yazısına göz atabilirsiniz.

OTEL VE HOSTEL BULMAK İÇİN KULLANILABİLECEK SİTE VE UYGULAMALAR

 • Trivago
 • Hostelworld
 • Maps me
 • Booking.com

Güncel paylaşımlardan, seyahatlerden ve etkinliklerden anında haberdar olmak için beni Instagramdan takip etmeyi unutmayın! https://instagram.com/melkeontheroad

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

4 Yorum

Yeni Yazılar