Dünya turuna çıkmak veya seyahat etmek denilince kafalarda az çok neler oluştuğunu tahmin edebiliyorum. Dünya turuna çıkmak birden fazla şekilde yapılabilecek; ihtiyaçlara ve kişilere göre son derece değişkenlik gösterebilen bir şey aslında. Kullanılan araç değişebileceği gibi yöntem de değişebilir. Kimi otobüsle, kimi uçakla gezmeyi ister. Kimisi bir çıktı mı 3 sene dönmemeyi tercih ederken kimisi 3 ayda bir gezmeyi daha makul bulabilir. Ben de son zamanlarda dünya turu diye başladığım, henüz yolun çok başlarında olduğum bir sürecin içindeyim. Bu süreçteki ilk uzun seyahatime 2016’da işimden istifa ederek Türkiye’den bisikletle başladım. Bir kere yola çıktıktan sonra hayatımı seyahat etmeye uygun bir hale getirdim ve o günden bu güne hala seyahat ediyorum. Seyahatlerim ve yaşam tarzım hakkında sıkça sorulan sorulara bu sayfada cevap vermeye çalışıyorum. Siz de kendi sorularınızı yorum olarak ekleyebilir veya bana gönderebilirsiniz.

Dünya Turuna Çıkmak & Seyahat Etmek ve Akıllara Gelen Sorular

SEYAHAT BÜTÇESİ İLE İLGİLİ SORULAR

Tura çıkmak için parayı nereden buldun?

İstifa edip yola çıkmayı planladığım 2016 yılında bu benim de kendime sıkça sorduğum sorulardan biriydi. “Tura çıkmak için parayı nereden bulacağım?” Tabii o zamanlar henüz neye ne kadar para harcadığımın bilincinde değildim ve ortalama bir işte çalışan bir beyaz yakalının seyahat etmek için banka soyması gerektiğini zannediyordum. Neyse ki sonradan banka soyma fikri saçma gelmeye başladı da elimdekilerle neler yapabileceğimi düşünmeye başladım. Boş yere ne kadar çok para harcadığımı fark ettiğim anda yaptığım tek şey alışkanlıklarımı değiştirmek oldu. Yola çıkmak için gereken paranın neredeyse hepsini çalışarak ve tasarruf yaparak biriktirdim. Böyle söyleyince çok inandırıcı gelmediğini biliyorum. Ama farkında olmadan gereksiz yere para harcadığımız çok fazla şey var. Bunları fark edip değiştirdiğinizde gerçekten bütçesel olarak bir fark yaratabiliyorsunuz. Yola çıkmadan önce nasıl para biriktirdiğimi buradan okuyabilirsiniz. Yakın arkadaşlarım ve ailem de tur malzemelerimi temin etmem konusunda ufak desteklerde bulundular. Yoldayken de zaman zaman kartpostal ve video isteyen dostlarımın destekleri geliyordu. Onun dışında seyahat ederken aynı anda çalışarak bütçemi dengeliyordum.

Seyahat ederken ne kadar para harcıyorsun?

Seyahat etmek aslında sanıldığı kadar pahalı bir şey değil. Aksine yerleşik hayatta olduğundan çok daha ucuz. Ben ilk seyahatimde kısıtlı bir bütçe ile gezdiğim için harcamalarımı mümkün olduğunca minimum tutmaya çalıştım. Yaklaşık 82 gün süren İran gezimde günde 7 lira gibi cüzi bir para harcadım. 5 ay süren Hindistan seyahatim günlük 10 liraya geldi. Tabii yapılan harcamalar beklentilere ve ihtiyaçlara göre değişebilir. Bütçesi kısıtlı olmayan gezginler benim harcadığımdan çok daha fazla para harcıyor olabilirler. Ben konaklamalarımın çoğunu çadırda ya da ücretsiz uygulamalar kullanarak yaptığım, ulaşım için bisiklet kullandığım ve yemeklerimi kendim pişirdiğim ve gezerken gönüllü işlerde veya ücretli işlerde çalıştığım için harcamalarım bu kadar az oldu. Harcamalarımın ayrıntılı listesine ziyaret ettiğim ülkelerle ilgili yazılarımın sonundan ulaşabilirsiniz.

Nasıl bu kadar ucuz gezebiliyorsun?

Yukarıdaki cevapta açıkladığım gibi harcamalarımı minimal tutuyorum ve düşük bütçeli seyahat ediyorum ve bazen de gezerken çalışıyorum.

BİSİKLETLE SEYAHAT HAKKINDA SORULAR

Hep bisikletle mi geziyorsun?

İlk uzun seyahatime bisikletle başlamıştım. Yaklaşık 10 ay bisikletle seyahat ettikten sonra Hindistan’dayken bisikletimi Türkiye’ye gönderip Tayland’a uzanan yolculuğuma sırt çantası ile devam ettim. Bunun dışında çoğunlukla otostopla gezdiğim bazı seyahatlerim de oldu. Şimdi de canım aracımı karavana dönüştürdüm, bir de karavanla gezeceğim. Belki bir gün hiç gezmeyeceğim, evde oturup dantel öreceğim kim bilir?

Bisikletle gezmek zor olmadı mı?

Bisikletle gezmenin avantajları olduğu gibi dezavantajları da var. Ama aynı zamanda muazzam bir güzelliğe de sahip. Zaman zaman yaşadığım bazı zorluklar oldu ama genel olarak bu seyahatten aldığım keyif bisiklet yüzünden hiçbir zaman düşmedi. Bisikletle gezmenin avantajlarına ve dezavantajlarına göz atmak için tıklayabilirsiniz.

Bisikletle gezmenin zorlukları nelerdir?

Sürekli efor sarfetmek gerektiği için en başta biraz yorucu olabiliyor. Ama vücut alıştıktan sonra gerisi epey kolay sayılır. Benim bisikletle seyahat etmekle ilgili gördüğüm en büyük zorluk bisikleti güvende tutmaktı. Zaten bisikletle dolaşırken uzaylı gibi göründüğüm için dikkat çekmeme ihtimali de yoktu. Yolculuğum boyunca beni en çok tedirgin eden kısım da bu oldu. Kamp yaptığımda veya şehir içinde gezmek istediğimde bisikletimi bırakabileceğim bir yer bulmak zor olabiliyordu. Aynı zamanda çalınmasından da korkuyordum. Özellikle tüm eşyalarımın bisikletin üzerinde olduğunu düşünürsek bisikleti kaybetmek düşünmek dahi istemediğim biri ihtimaldi.

Bisikletle gezmek yorucu değil mi?

Sizi hemen şöyle alalım: Bisikletle gezmek yorucu mu?

Peki bisikletle gezerken yokuşlarda ne yapıyorsun?

Ben oturuyorum, bisiklet kendi gidiyor demek isterdim ama gerçekler ne yazık ki biraz farklı. Gerçekler için şuraya göz atabilirsiniz: Yokuşlarda Bisiklet Sürmek

OTOSTOP HAKKINDA SORULAR

Otostop çekmek tehlikeli değil mi?

Gerçek şu ki; hayatta her şey tehlikeli hale gelebilir. Ekmek kesmek bile tehlikeliyken otostop çekmek için çok güvenlidir demek zaten çok saçma olmaz mıydı? Otostop çekmek de elbette dünyanın en tehlikesiz seyahat biçimi değil. Yine de özellikle insanlarla iletişim kurmak, yerel kültürü daha yakından tanımak ve bütçede büyük bir boşluk yaratmamak için tercih edilebilecek bir seyahat yöntemi. Buna rağmen çok keyifli otostop hikayelerinin yanında oldukça dehşet verici hikayeler de duyuyoruz. O nedenle otostop çekerken uyanık olmakta fayda var. Otostop Çekerken Dikkat Edilmesi Gerekenler yazısı bu açıdan fikir verebilir.

KONAKLAMA HAKKINDA SORULAR

Gezerken konaklama işini nasıl hallediyorsun?

Seyahatlerimde konaklama açısından birden fazla yöntem kullanıyorum. Kimi zaman kamp yapıyorum, kimi zaman otelde veya hosteslerde kalıyorum, bazen airbnb ile ev kiralıyorum, bazen de sokakta kalıyorum. (Evet bu gerçekten Romanya’da başıma geldi.) Örneğin bisikletle seyahat ederken genelde kamp yapıyordum veya Warmshowers kullanıyordum. Otostopla seyahat ettiğim dönemde de çoğunlukla Couchsurfing kullanıyorum. Şimdi de genelde bir yer gittiğimde karavanımda uyuyorum. Yani kısacası öncelik olarak kamp yapmak, araçta kalmak, Warmshıwers ve Couchsurfing gibi bedava konaklama yöntemlerini seçiyorum. Eğer bedava konaklamam mümkün değilse o zaman ucuz hostesler ve oteller bulmaya çalışıyorum ya da airnnb ev kiralama uygulamasını kullanıyorum. Seyahat ederken konaklama hakkında bilmeniz gereken her şeye “Seyahatlerde Konaklama” yazısından ulaşabilirsiniz. Özellikle dünya turuna çıkmak gibi bir planınız varsa konaklama hakkındaki bu yazıya mutlaka göz atın.

Evini özlemiyor musun?

Ben dünyayı evim olarak görüyorum gibi klişe bir cevap vererek işin içinden sıyrılma jokerimi kullanıyorum. Şaka bir yana nasıl olduğu konusunda zerre fikrim yok ama kendimi gittiğim her yere ne kadar yabancı hissediyorsam bir o kadar da ait hissediyorum. O yüzden evimi özlemek aklımın ucundan bile geçmiyor. Ama bazen evimi özlemek değil de “kendime ait bir ortam” olmasını özlediğim oluyor. Yani şöyle ayaklarımı uzatıp rahatça oturabileceğim, tabiri caizse donla gezebileceğim, saksıda çiçeğimi sulayabileceğim bir yeri arıyorum.

SAĞLIKLA İLGİLİ SORULAR

Seyahat ederken hastalıklarla nasıl başa çıkılır?

Benim şimdiye kadar seyahat ederken başıma bir iki soğuk algınlığı dışında bir şey gelmedi. Soğuk algınlığı yaşadığımda da şans eseri kamp ortamında değildim, Tebriz’de bir arkadaşımın yanında kalıyordum ve ailesi benimle kendi çocukları gibi ilgilendiler. O dönemde sıkıntılı olabilecek tek sorunum panik atak rahatsızlığımdı. Atak yaşadığımda telkinlerle, müziklerle ve nefes teknikleriyle rahatlamaya çalışıyordum ve bunlar büyük ölçüde işe yarıyordu.

Seyahat sigortası sence gerekli mi?

Bu soruya kocaman bir EVET cevabı vermek istiyorum. Seyahat ederken sağlık konusunda en çok dikkat edilmesi gereken şey kesinlikle seyahat sağlık sigortası. Sigortanızı yaptırmadan adımınızı atmayın. Ben her seyahatimde mutlaka seyahat sağlık sigortası yaptırıyorum. Hatta uzun sürecek seyahatlerimde yurtdışını da kapsayan özel sağlık sigortası yaptırmayı da ihmal etmiyorum. Yalnız dünya turuna çıkmak gündeme geldiğinde bunun uzun süreceğini düşünürsek her halükarda yalnızca 3 ay geçerli olan seyahat sigortaları işlevsiz oluyor. Yani 1 yıllık bir sigortanız da olsa yanızca ilk 3 ay kullanabiliyorsunuz. Devamında kullanabilmeniz için ülkeye giriş yapıp tekrar çıkmanız gerekiyor.

SEYAHAT İLE İLGİLİ GENEL SORULAR

Gittiğin yerlerde çok fazla kalmıyor musun? Uzun kalmak mı lazım kısa kalmak mı?

Bu sorunun cevabı tamamen yolculuktan ne beklediğinizle ve vizenizin ne kadar olduğuyla alakalı. Benim yolculuktan beklentim bir yeri görüp hemen diğerine geçmek değil. Gezdiğim yerlerde yaşamak, oraları deneyimlemek, halkın günlük hayatına dahil olmak istiyorum. Gittiğim yerlerde mümkünse bir süre kalarak kültürlerini ve dillerini -bir miktar da olsa- öğrenmeyi tercih ediyorum. Bir yere yetişmeye çalışmadığım için tadını çıkararak, kendimi bir sonraki durağa ulaşmak için zorlamadan geziyorum. O yüzden gittiğim yerlerde canım ne kadar isterse ve çoğunlukla vizemin dibini sıyırana kadar kalıyorum.

Gezerken hangi seyahat applerini kullanıyorsun?

Kullandığım offline navigasyon uygulamaları: Pocket Earth ve Maps Me

Kullandığım konaklama uygulamaları:  Couchsurfing, Warmshowers, Hostelworld, Trivago, Booking.com, airbnb

Kullandığım uçak bileti uygulamaları: Turna.com

Vize sorun olmuyor mu?

Oluyor tabii olmaz olur mu? Vizeyle gidilen ülkeler vize vermiyor; vizesiz gidilen ülkelerin birçoğuna uçak bileti almak bütçesel anlamda büyük karın ağrısı derken vize dert oluyor. Bence bu soruyu soran da aslında “vize sorun olmuyor” cevabını almayı hiç beklemiyor bile. Vize sıkıntısını aşmak için yapılacak tek şey seyahat etmeye vizesiz ülkelerden başlamak ya da shengen vizesi gibi bir kerede birden fazla ülkeyi kapsayan vizeler almak. Ben genelde gezilerim için vizesiz ülkeleri veya vize almanın kolay olduğu ülkeleri tercih ediyorum. Şimdiye kadar vize ile ilgili yaşadığım tek sorun daha önce üç kez gittiğim ve uzun uzun kaldığım İtalya‘nın bana vize vermeyerek kalbimi kırması oldu.

KARAVAN İLE İLGİLİ SORULAR

Karavan yapmak için neler lazım?

Karavan yapmak için öncelikle sağlam bir irade ve bolca sabır lazım. Bir de bu işe ayıracak bütçe gerekiyor tabii. Bütçe ve yapılması gerekenler sizin nasıl bir karavan istediğinize, karavanı kullanım amacınıza göre değişiklik gösterecektir.

Karavan yapmak istiyorum bana yardımcı olur musun?

Bildiğim konularda yardımcı olabilmek adına T5 Karavan Yapımı  serisini hazırlamaya başladım. Siz ona bir bakın, orada yazmayan bir konuda yardıma ihtiyacınız varsa ve benim de bildiğim bir şeyse elimden geldiğince yardımcı olurum.

Karavan yapım aşamaları ile ilgili nerelerden bilgi alabiliriz?

Karavanı yaparken tüm süreçleri hem bu blogda yer alan T5 Karavan Yapımı serisinde hem de MelkeOnTheRoad Youtube kanalımda paylaşıyorum.

Karavan yapmak için ne kadar bütçe harcadın?

Karavan yapımı hakkındaki her şeyi, ihtiyaçlarım doğrultusunda seçtiğim malzemeler ile ilgili detaylı bütçeleri ve süreçleri Karavan Yapım Maliyeti yazısında anlattım.

KİŞİSEL SORULAR

Kimsin?

Merhaba ben Melike. Hakkımda detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Ne yapıyorsun?

Dünyayı görmek, farklı kültürler öğrenmek, yeni insanlar tanımak ve en önemlisi yapmak istediğim şeylerin peşinden koşmak için seyahat etmeye başladım. Bazen bisikletle, bazen otostopla, bazen uçakla; kısacası yol ne zaman neyi gerektirirse o şekilde seyahat ediyorum. Bir süredir de karavanda yaşama hayalimi gerçekleştirmek için çalışıyordum. Sonunda T5 aracımı karavana çevirdim ve şimdi seyahat etmek için doğru zamanın gelmesini bekliyorum.

Ama benim öyle devamlı dere tepe gezeyim, boyna ülkeden ülkeye atlayayım gibi bir iddiam yok. Bana bazen gezgin diyorlar ben gezgin falan da değilim. Bütün amacı canı ne isterse onu yapabilmek olan biriyim sadece. Canım seyahat etmek istediğinde seyahat edebilmek, canım evde oturup dantel işlemek istediğinde dantel işleyebilmek istiyorum. Tüm hayatımı bu basit felsefe üzerine kurmak için çabalıyorum. Tüm zorunluluklardan uzaklaşarak; sadece ihtiyacım olan şeyleri yapmak ve bunu sürdürülebilir kılmak en büyük hedefim. Her şeyin başladığı yere, yola çıkmaya nasıl karar verdiğimle ve hayatımı nasıl değiştirdiğimle ilgili yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

Ya başına bir şey gelirse? Korkmuyor musun?

Bu soru bana hep çok enteresan gelmiştir. “Ya başına bir şey gelirse?” Sanki insanların başına bir tek dünya turuna çıkmak ya da seyahat etmek söz konusu olunca bir şey geliyormuş gibi… Bir de bunun şu versiyonu var: “Ya arabana çarparsa?” Sanırsın evden okula giden kimseye araba çarpmıyor da bütün arabalar bisikletle seyahat edenlere çarpıyor. Uzun lafın kısası başıma bir şey gelecekse her yerde gelebilir. Her gün İstanbul’un en kalabalık yerlerinde işe gidip gelmeye çalışıyorken başıma bir şey gelmeyeceğinin garantisi var mı? Elbette yok. Ama muhtemel tehlikelere karşı her zaman önlemimi alarak ve başıma bir şey gelmeyeceğini varsayarak hareket ediyorum. Ayrıca biliyorum ki başıma gelen her şey de bana yeni bir şey öğretecek. O yüzden genel olarak korkmuyorum. Ama tabii insanım, bazen yaşadığım olaylar neticesinde çekindiğim veya gerildiğim durumlar olabiliyor. Ama ben olumlu düşünmeye çalışıyorum ve yaydığım enerjinin gülümseyen bir enerji olmasına dikkat ediyorum.

Şimdiye kadar başına gelen en kötü şey neydi?

Bir iki ufak tefek aksilik dışında başına hiç kötü bir şey gelmedi. Bahsettiğim aksilikler de insan kaynaklı, çoğunlukla yanlış anlaşılmalara dayanan çözümü basit problemlerdi. Ama herhalde bisikletle çıktığım seyahatte Hindistan’dayken organlarımı çalmaya çalıştılar. Yani organlarımı çalmaya çalıştılar dediysem, bu benim kuruntum tabii ki. Siz en iyisi hikayeyi okuyun kendiniz karar verin: Hindistan’da Organ Mafyaları

Ne kadar zaman gezeceksin?

Sağlığım olduğu ve koşullar elverdiği sürece seyahat etmek istiyorum. Ama tabii bu fikrim değişebilir. Yukarıda da bahsettiğim gibi zaman zaman oturmak isteyebilirim. Uzun uzun seyahat etmek isterken birden bire bu fikirden vazgeçebilirim. Kısacası canım ne zaman ne yapmak isterse onu özgürce yapabilmek için çalışıyorum. Bunu da sonsuza kadar yapacağım.

İstifa edip seyahat etmeni ailen sorun etmedi mi?

Herkes gibi bir işe girmem, sigortamın ödenmesi, mümkünse KPSS’yi kazanmam, emekliliğimi garanti altına almam, evlenmem beklendiği için bu fikir ailem tarafından en başta biraz garipsendi. Ailemi bunun hayallerimdeki şey olduğuna ve mutlu olacağıma ikna etmek çok kolay olmadı ve bazen her iki taraf için de yıpratıcı tartışmalara sebep oldu. Ama tüm bu süreçlerden ve biraz da sabrettikten sonra konu lehime sonuçlandı. Her ne kadar kendileri istemiyor da olsa benim mutluluğumu gördükçe çok müdahale etmemeye başladılar. Ama bana soracak olursanız konunun “Kızımız mutluysa biz de mutluyuz” romantizmiyle hiç ilgisi yok. Çünkü yine bence hala istemiyorlar ama ayağımdan bağlayıp eve hapsedemedikleri ya da zorla kppsye sokamadıkları için bir noktada pes ettiler. Annem bunları yazdığımı görünce çok kızacak ama ne yapalım anneciğim her bir araya gelişimizde KPSS konusu açma sen de o zaman. Ha tabii şunu da eklemeden geçmeyeyim, her ne kadar ilk zamanlarda durumdan hoşnut olmasalar da özellikle maddi olarak hiçbir desteği esirgemediler.

Neden vegansın?

Çok basit: Başka alternatiflerim varken acıyı hissedebilen hiçbir canlının canını yakmayı doğru bulmuyorum. Ayrıca dünyayı kurtarmak ve doğayı korumak istiyorsam da yapmam gereken ilk şey bu. Burada neden vegan olduğumu uzun uzun anlatmıştım.

Doğa dostu yaşamak nasıl oluyor şimdi az anlatsana?

Anlatmaya gerek yok görüyosunuz. Görmüyorsunuz ama bunu söylemek için doğan müthiş fırsatı kaçıramazdım. Evet ne diyordum? Doğa dostu yaşamak… Bütün seçimlerinin bir sonucu olduğunu bilip, o sonuçların farkında olup, başka canlılara ve dengeye zarar verenlerden kaçınarak doğa dostu yaşıyoruz. Çok basit değil mi? Kısacası duyarlı oluyoruz, boş vermiyoruz, aman canım bu memleketi ben mi kurtaracağım demiyoruz, taşın altına elimizi koyuyoruz. Sonra bunu söyleyen insanlar milyar milyor oluyor ve dünya değişiyor. Nasıl ama? Ayrıntılı bilgi için “Doğa Dostu Yaşam Rehberi“ni mutlaka okuyun!

Minimal yaşamaya nasıl karar verdin?

Eşyaların üzerimdeki yüklerini fark ettiğimde karar verdim. Taşınmam gerektiğinde paketlemem gereken onlarca gereksiz eşya canımı sıkmaya başladığında, eşyalara bağlandığımı fark ettiğimde, eşyaların benim için epey anlam ifade ettiğini gördüğümde karar verdim. Ama en çok da eşyalardan özgürleşmenin mental özgürlüğün büyük bir parçası olduğunu anladığımda karar verdim. Hayatımda verdiğim en iyi kararlardan bir diğeriydi minimal yaşamak. Siz de yapmak isterseniz sizi şöyle alalım: Minimal Yaşama Geçiş Rehberi

Ne iş yapıyorsun?

En merak edilen soruyu sonlara bıraktım. İnsanlar genelde benim bir iş yapmadığımı, devamlı gezdiğimi ve bir şekilde aşırı zengin olduğumu düşünüyorlar. Bilmenizi isterim ki ne sayısal lotoyu kazandım ne de babamın dondurma fabrikası var.

Tıpkı sizin gibi ben de çalışıyorum ve insanlar yaptığım işler için bana para ödüyor. Aslında bir avukatım ama bu mesleği yapmaktan çok keyif almıyorum. Onun yerine yapmaktan keyif aldığım bir başka işe yöneldim. Basit bir anlatımla markalar için görsel ve yazılı içerikler üretiyorum. Birkaç online platform için yazı yazıyorum ve ayrıca web siteleri için SEO çalışmaları yürütüyorum. Buna ek olarak ilgilenmekten keyif alacağımı düşündüğüm sayfalar için sosyal medya danışmanlığı da veriyorum. Zaman zaman blogum üzerinden hazırladığım bazı içerikler ile de para kazanıyorum ama bu konuda çok ciddi prensiplerim olduğu için bu gelir bütçemin küçük bir kısmını oluşturuyor. Bunların yanında Doğaya Dönüş Kampları‘ndan tamamen bağımsız olarak zaman zaman kapalı gruplar için özel olarak gerçekleştirdiğimiz etkinlikler oluyor.

Umarım değirmenimin suyunun nereden geldiği konusunda az da olsa bir fikir verebilmişimdir. Yaptığım işle ilgili bu iş nedir, nasıl yapılır, her önüne gelen yapabilir mi gibi sorulara cevap verdiğim ayrıntılı bir yazı paylaşacağım en kısa zamanda.

Ben de freelance çalışmak istiyorum. Önerir misin?

Freelance çalışmanın avantajlarının yanında birçok dezavantajı da var. O yüzden hayat şartları ve alışkanlıklar iyice düşünülmeden bir hevesle freelance çalışmaya girişmenizi tavsiye etmem. Freelance çalışmanın zorluklarından, ne gibi işler yapılabileceğinden ve bu konudaki fikirlerimden “Freelance Çalışmak İstediğinize Emin Misiniz?” yazısında etraflıca bahsetmiştim.

Blog yazarak para kazanmak istiyorum. Bu işten biraz bahseder misin?

Özellikle seyahat etmek ya da dünya turuna çıkmak isteyenlerin yapabileceği en iyi freelance işlerden biri de blog yazmak. Blog yazmak yazmayı sevenler için son derece keyifli bir iş ve bu sayede para kazanmak da mümkün. Peki ama blog yazarak para kazanmak için ne yapmamız gerekiyor? Blog yazarak para kazanmak isteyenler için özel olarak hazırladığım ve bu işle ilgili tüm detayları anlattığım “Blog Yazarak Para Kazanmak” isimli yazımı okuyabilirsiniz.

Instagram sayfanı nasıl bu kadar büyüttüm? İnstagram sayfasını büyütmek isteyenler için önerin var mı?

2016 yılında bisiklet yolculuğuna başlarken hayatımda ilk defa bir instagram sayfası açtım. O zamandan beri kullandığım bu sayfa, gittiğim ülkelerde paylaştığım ilginç içerikler sayesinde büyüdü. Yani Hindistan, İran, Tayland gibi ülkelerde geçirdiğim yaklaşık bir sene boyunca paylaştığım sayısız hikaye/post sayesinde böyle bir gelişim oldu. Türkiye’ye döndükten sonra da kendimle ilgili, fark ettiğim şeylerle ilgili, seyahatlerimle ilgili ve ilgi alanlarımla ilgili içerikler paylaşmaya devam ettim.

Hem Instagramın algoritmasını devamlı değiştirmesi, büyümenin zorlaşması, insanların beklentilerinin çığrından çıkması ve tüm bunların beni dipsiz bir kuyuya çekmesi nedeniyle bir süre önce bu platformda büyüme hedefinin peşini bıraktım.

Eskiden olsa ilgi çekici şeyler paylaşın, fotoğraflarınız güzel olsun, renk uyumunu sağlayın, etiketlere ve paylaşım saatlerine dikkat edin, etkileşimi artırmaya yönelik hamleler yapın gibi bazı temel şeyler söyleyebilirdim ama artık bunlar hem beyhude çaba gibi geliyor, hem de samimiyeti öldürme riski taşıdığı için ne tercih ettiğim ne de önerdiğim yöntemler. Kısaca şunu söyleyebilirim; günümüzde, eğer niş bir iş yapmıyorsanız Instagramda sayfanızı büyütmek için bir miktar nakdi gözden çıkarmanız şart.

Bunların dışında, sayfanız için sosyal medya danışmanlığı hizmeti almak isterseniz, ben de sayfanızı yönetmekten keyif alacağımı düşünürsem detaylı bir inceleme sonrası sayfanıza özel öneriler sunabilirim.