uçakta bagaj kaybetme

SSS

Dünya turuna çıkmak veya seyahat etmek denilince kafalarda az çok neler oluştuğunu tahmin edebiliyorum. Dünya turuna çıkmak birden fazla şekilde yapılabilecek bir şey aslında. Kullanılan araç değişebileceği gibi yöntem de değişebilir. Kimi otobüsle, kimi uçakla gezmeyi ister. Kimisi bir çıktı mı 3 sene dönmemeyi tercih ederken kimisi 3 ayda bir gezmeyi daha makul bulabilir. Ben de son zamanlarda dünya turu diye başladığım, henüz yolun çok başlarında olduğum bir sürecin içindeyim. Bu süreçteki ilk uzun seyahatime Türkiye’den bisikletle başladım. O günden bu güne, seyahatlerim hakkında sıkça sorulan sorulara bu sayfada cevap vermeye çalışıyorum. Siz de kendi sorularınızı yorum olarak ekleyebilir veya bana gönderebilirsiniz.

Dünya Turuna Çıkmak & Seyahat Etmek ve Akıllara Gelen Sorular

Ben Kimim?

Merhaba ben Melike. Hakkımda detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Ne yapıyorum?

Dünyayı görmek, farklı kültürler öğrenmek, yeni insanlar tanımak için dünyayı dolaşıyorum. Bazen bisikletle, bazen otostopla, bazen uçakla; kısacası yol ne zaman neyi gerektirirse o şekilde seyahat ediyorum. Yola çıkmaya nasıl karar verdiğimle ilgili yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

Dünya derken? Hepsi mi?

Rüzgarın beni götürdüğü her yer.

Tura çıkmak için parayı nereden buldun?

Yola çıkmak için gereken paranın neredeyse hepsini çalışarak ve tasarruf yaparak biriktirdim. Böyle söyleyince çok inandırıcı gelmediğini biliyorum. Ama farkında olmadan gereksiz yere para harcadığımız çok fazla şey var. Yola çıkmadan önce nasıl para biriktirdiğimi buradan okuyabilirsiniz. Yakın arkadaşlarım ve ailem de ufak desteklerde bulundular. Yoldayken de zaman zaman sitedeki ‘destek ol’ kısmından kartpostal ve video isteyen dostlarımın destekleri geliyordu. Onun dışında seyahat ederken aynı anda çalışarak bütçemi dengeliyordum.

Seyahat ederken ne kadar para harcıyorsun?

Yolda olmak aslında sanıldığı kadar pahalı bir şey değil. Aksine yerleşik hayatta olduğundan çok daha ucuz. Ben kısıtlı bir bütçe ile gezdiğim için harcamalarımı mümkün olduğunca minimum tutmaya çalışıyorum. Yaklaşık 82 gün süren İran gezimde günde 7 lira gibi cüzi bir para harcadım. 5 ay süren Hindistan seyahatim günlük 10 liraya geldi.  Tabii yapılan harcamalar beklentilere göre değişebilir. Bütçesi kısıtlı olmayan gezginler benim harcadığımdan çok daha fazla para harcıyor. Harcamalarımın ayrıntılı listesine ziyaret ettiğim ülkelerle ilgili yazılarımın sonundan ulaşabilirsiniz.

Nasıl bu kadar ucuz gezebiliyorsun?

Harcamalarımı minimal tutuyorum ve düşük bütçeli seyahat ediyorum ve bazen de gezerken çalışıyorum.

Hep bisikletle mi geziyorsun?

İlk uzun seyahatime bisikletle başladım. Yaklaşık 10 ay bisikletle seyahat ettikten sonra Hindistan’dayken bisikletimi Türkiye’ye gönderip Tayland’a uzanan yolculuğuma sırt çantası ile devam ettim.

Hep bisikletle mi gezeceksin?

Böyle bir iddiam yok. Her zaman söylediğim gibi ben rüzgarla yol alıyorum. Koşullar nasıl gerektirirse ve canım nasıl isterse öyle seyahat edeceğim. Bununla birlikte sırt çantasıyla, motorla ve karavanla gezmek istediğim yerler de var. İleride bu projeleri de hayata geçirebilmeyi umuyorum.

Bisikletle gezmek zor olmuyor mu?

Bisikletle gezmenin avantajları olduğu gibi dezavantajları da var tabii. Ama aynı zamanda muazzam bir güzelliği de var. Bisikletle gezmenin avantajlarına ve dezavantajlarına göz atmak için tıklayabilirsiniz.

Bisikletle gezmenin zorlukları nelerdir?

Sürekli efor sarfetmek gerektiği için en başta biraz yorucu olabiliyor. Ama vücut alıştıktan sonra gerisi kolay. Benim bisikletle ilgili gördüğüm en büyük zorluk bisikleti güvende tutmak. Kamp yaptığımda veya şehir içinde gezmek istediğimde bisikletimi bırakabileceğim bir yer bulmak zor olabiliyor. Bırakabilecek bir yer bulduktan sonrası kolay çünkü dünyanın en iyi kilit markası olan Abus kilit kullanıyorum.

Bisikletle gezmek yorucu değil mi?

Sizi hemen şöyle alalım: Bisikletle gezmek yorucu mu?

Peki bisikletle gezerken yokuşlarda ne yapıyorsun?

Ben oturuyorum, bisiklet kendi gidiyor demek isterdim ama gerçekler ne yazık ki biraz farklı. Gerçekler için şuraya göz atabilirsiniz: Yokuşlarda Bisiklet Sürmek

Gezerken konaklama işini nasıl hallediyorsun?

Konaklama için bisikletle seyahat ederken genelde kamp yapıyorum veya Warmshowers kullanıyorum. Onun dışında Couchsurfing de kullandığım bir diğer uygulama. Yani öncelik olarak bedava konaklama yöntemlerini seçiyorum. Eğer bedava konaklamam mümkün değilse o zaman ucuz hostesler ve oteller bulmaya çalışıyorum.

Ne kadar zaman gezeceksin?

Sağlığım olduğu ve koşullar elverdiği sürece seyahat etmek istiyorum.

Evini özlemiyor musun?

Ben dünyayı evim olarak görüyorum. Kendimi gittiğim her yere ne kadar yabancı hissediyorsam bir o kadar da ait hissediyorum. O yüzden evimi özlemek değil de bazen “kendime ait bir ortam” olmasını özlediğim oluyor.

Ya başına bir şey gelirse? Korkmuyor musun?

İnanıyorum ki başıma bir şey gelmeyecek. Başıma gelen her şey de bana yeni bir şey öğretecek. O yüzden genel olarak korkmuyorum. Ama tabii insanım, bazen yaşadığım olaylar neticesinde çekindiğim veya gerildiğim durumlar olabiliyor. Ama ben olumlu düşünmeye çalışıyorum ve yaydığım enerjinin gülümseyen bir enerji olmasına dikkat ediyorum.

Şimdiye kadar başına gelen en kötü şey neydi?

Bir iki ufak tefek aksilik dışında başına hiç kötü bir şey gelmedi. Bahsettiğim aksilikler de insan kaynaklı, çoğunlukla yanlış anlaşılmalara dayanan çözümü basit problemlerdi.

Seyahat ederken hastalıklarla nasıl başa çıkılır?

Şimdiye kadar başıma bir iki soğuk algınlığı dışında bir şey gelmedi. Soğuk algınlığı yaşadığımda da şans eseri kamp ortamında değildim, Tebriz’de Warmshowers’tan tanıştığım bir arkadaşımın yanında kalıyordum ve ailesi benimle kendi çocukları gibi ilgilendiler. Sıkıntılı olabilecek tek sorunum panik atak rahatsızlığım. Atak yaşadığımda telkinlerle, müziklerle ve nefes teknikleriyle rahatlamaya çalışıyorum. Yani siz iyi olmak istedikten sonra evren bir çaresine bakıyor.

Tabii bir de kısa seyahatlerimde seyahat sağlık sigortası; uzun sürecek seyahatlerimde de yurtdışını da kapsayan özel sağlık sigortası yaptırmayı ihmal etmiyorum.

Gittiğin yerlerde çok fazla kalmıyor musun?

Bu sorunun cevabı tamamen yolculuktan ne beklediğinizle alakalı. Benim yolculuktan beklentim bir yeri görüp hemen diğerine geçmek değil. Ben gezdiğim yerlerde yaşamak, oraları deneyimlemek, halkın günlük hayatına dahil olmak istiyorum. Gittiğim yerlerde mümkünse bir süre kalarak kültürlerini ve dillerini öğrenmeyi tercih ediyorum. Bir yere yetişmeye çalışmadığım için tadını çıkararak, kendimi bir sonraki durağa ulaşmak için zorlamadan geziyorum. O yüzden gittiğim yerlerde canım ne kadar isterse o kadar kalıyorum.

Gezerken hangi seyahat applerini kullanıyorsun?

Kullandığım navigasyon uygulamaları: Pocket Earth ve Maps Me

Kullandığım konaklama uygulamaları:  Couchsurfing, Warmshowers, Hostelworld, Trivago, Booking.com

Kullandığım uçak bileti uygulamaları: Turna.com

Vize sorun olmuyor mu?

Genelde gezilerim için vizesiz ülkeleri veya vize almanın kolay olduğu ülkeleri tercih ediyorum. Şimdiye kadar vize ile ilgili hiçbir sorun yaşamadım.

Ailen sorun etmiyor mu?

Herkes gibi bir işe girmem, sigortamın ödenmesi, mümkünse KPSS’yi kazanmam, emekliliğimi garanti altına almam, evlenmem beklendiği için bu fikir ailem tarafından en başta biraz garipsendi. Ailemi bunun hayallerimdeki şey olduğuna ve mutlu olacağıma ikna etmek çok kolay olmadı ve bazen her iki taraf için de yıpratıcı tartışmalara sebep oldu. Ama tüm bu süreçlerden ve biraz da sabrettikten sonra nihayetinde bana inandılar ve güvendiler. Her ne kadar kendileri istemiyor da olsa benim mutluluğumu gördükçe daha fazla desteklemeye başladılar ve bir yerden sonra bu onların da istediği bir şeye dönüştü.

error: içerik korunuyor
%d blogcu bunu beğendi: