Airbnb ile Ev Kiralamak ve Gelir Elde Etmek için Rehber

Airbnb ile Ev Kiralamak ve Gelir Elde Etmek için Rehber

Son yıllarda dünyanın her yerinde olduğu kadar ülkemizde de sıklıkla kullanılan konaklama uygulamalarının başında Airbnb geliyor. Birçok turist başka bir ülkede konaklamak için ilk önce Airbnb’ye bakıyor. Airbnb ile ev kiralamak hem turistler için hem de ev sahipleri için diğer kiralama opsiyonlarına göre daha avantajlı. Özellikle turistlerin döviz kuruna dönüştürüldüğünde oldukça makul bulduğu fiyatlar, Airbnb ile evini kiralamak isteyenlere de büyük bir gelir imkanı sunuyor.

Peki Airbnb ile ev nasıl kiralanır? Evinizi Airbnb ile kiraya vermek için neler yapmalısınız? Airbnb’de vergi ödemeniz gerekir mi? Airbnb komisyonu ne kadar? Airbnb ile ev kiralayanlar için yasal yükümlülükler neler? Evinizin Airbnb ile daha fazla kiralanması için neler yapabilirsiniz? Airbnb’de daha fazla gelir elde etmenin yolları nelerdir? Airbnb güvence sunuyor mu? Bu yazıda, Airbnb ile evini kiralayarak gelir elde etmek isteyenler için tüm bu sorulara cevap vermeye çalıştım.

Hazırsanız gelir elde etmek için Airbnb rehberine hemen başlayalım.

10 Adımda Airbnb ile Ev Kiralamak ve Gelir Elde Etmek

airbnb ile ev kiralamak

Rehbere geçmeden önce Airbnb nedir hemen onu anlatarak başlayalım. Airbnb, çok basit bir anlatımla, son derece işlevli olan ücretli bir ev veya oda kiralama uygulamasıdır. Airbnb ile seyahat ederken yerel insanların evlerinde daha uygun fiyatlara kalabilirsiniz. Bu sayede hem kültüre aşina olmanız kolaylaşır hem de daha yerel bir deneyim yaşamanız mümkün olur.

Eğer gelir elde etmek isterseniz Airbnb ile kendi evinizi de kiralayabilirsiniz. Airbnb ile evinizi kiraya vererek hatrı sayılır bir gelir elde edebilirsiniz. Özellikle eviniz merkezi yerlerde veya turistik lokasyonlarda yer alıyorsa ya da bu yerlere kolaylıkla ulaşılabilen bir bölgedeyse kiraladığınız yerin boş kalması neredeyse imkansız.

Şimdi gelin Airbnb ile ev kiralamak için yapmanız gerekenleri, yasal sorumlulukları ve gelirinizi artırmak yapabileceklerinizi inceleyelim.

1. Airbnb’ye Kaydolun

Airbnb ile ev kiralamaya başlamak için öncelikle sisteme kaydolmanız gerekiyor. Bu linke tıklayıp aşağıda anlatacağım adımları izleyerek Airbnb’ye ücretsiz bir şekilde kaydolabilirsiniz. Yukarıdaki linke tıklayarak giriş yaptığınızda kaydın tüm aşamalarında Türkçe açıklamalar bulacaksınız. Ve her adımda sistem size ne yapmanız gerektiğini belirten yönergeler vererek kayıt işlemini kolaylaştıracak. Linke ilk giriş yaptığınızda karşınızda şöyle bir ekran belirecek:

airbnb ile ev kiralamak

Sağ üst kısımdaki “Airbnb Start” butonuna tıklayarak sisteme kaydolun. Karşınıza telefon numarası, Facebook, Google, Apple ve E-posta ile kaydolma seçenekleri belirecek. Açılan bu sayfada Airbnb’ye giriş yapma yönteminizi seçerek gelen direktiflere göre ilerleyebilirsiniz. Eğer e-posta işlemiyle uğraşmak istemiyorsanız Facebook veya Google hesabınızı bağlayarak tek tıkla kaydınızı tamamlayabilirsiniz.

Airbnb ile Ev Kiralamak İstiyorum Vergi Ödemem Gerekir Mi? Airbnb Yasal Mı?

Airbnb’ye kaydolmak isteyenlerin en çok sorduğu sorulardan bazılarına en başta cevap vermek istiyorum. Airbnb yasal mı? Evet, Airbnb yasal ancak bazı önemli ayrıntılar var. Örneğin evinizde konaklayacak kişilerin kimlik bilgileri sisteme giriliyor olmasına karşın kolluğa yasal bir bilgilendirme yapılmıyor. Evinizi kiralayan kişiyle gelen kişinin aynı kişi olup olmadığı da bir başka muamma. Ayrıca evi bir hesap iki kişi için kiralıyor, ve diğer kişinin bilgileri sistemde yer almıyor. Bu ve benzeri sorunlar problem olabilir mi? Evet olabilir. Ancak bu konuda net bir yol haritası da yok.

Peki siz ne yapabilirsiniz? Sorumlu bir ev sahibi olarak rezervasyon yapan kişilere, güvenlik sebebiyle pasaportlarının/kimliklerinin fotoğrafını almanız gerektiğini rezervasyon yapmadan önce söyleyebilirsiniz. Aslında böyle bir hakkınız yok, kişiler çeşitli güvenlik endişeleriyle bu bilgileri size vermek istemeyebilirler. Ancak bu yöntem, aynı zamanda sicillerinde sorun olan kişilerin en baştan elenmesini de sağlayacağı için makul bir yöntem olabilir.

Airbnb ile ev kiralarken vergi ödemek gerekiyor mu? Airbnb vergisi ne kadar? Airbnb’nin resmi sitesinde yer alan bilgiye göre; Airbnb ile evinizi kiraya veriyorsanız rezervasyonlarınızla ilgili tüm vergilerin ilgili vergi dairelerine gönderilmesi, ödenmesi ve bildirilmesinden ise siz sorumlusunuz.

Eğer Airbnb ile elde ettiğiniz kazançlar mevzuatta belirtilen yasal muafiyet sınırının üzerindeyse, bu kazançları vergilendirmeniz gerekiyor. Bu muafiyet sınırının ne kadar olduğu her yıl değişiyor. Güncel sınıra mevzuatı takip ederek ulaşabilirsiniz. Airbnb, brüt kazançlarınızı düzenli bir dosya halinde indirmenize izin verir. Eğer yasal sınırı aşıyorsanız bu dosyaları indirerek vergi beyanında bulunabilirsiniz.

Öte yandan Türkiye’de bulunan bir kullanıcıysanız Airbnb hizmet bedelleri %18 KDV’ye tabidir. Eğer KDV tesciliniz varsa bazı ülkelerde sizden KDV alınmayabilir. Bunun için vergi kimlik numaranızı sisteme ekleyebilirsiniz.

2.Kiralamaya Başlamak: Evinizi veya Odanızı Airbnb’ye Ekleyin

Hesabınızı oluşturduktan sonra kiralama yapabilmek için yapmanız gereken ilk şey kiralayacağınız yer için bir kayıt oluşturmak olacak. Bunu yapabilmeniz için sistem sizi kendiliğinden yönlendirecek ve her adımda ne yapmanız gerektiğini anlatacak.

airbnb ile ev kiralamak

İlk önce ne tür bir mülkünüz olduğunu açıklayarak başlamanız gerekiyor. Apartman, müstakil ev, stüdyo daire, çadır, bungalov, dağ evi, çiftlik evi, kulübe, karavan, tiny house ve daha bunlar gibi pek çok seçenek arasından evinizin türünü seçmelisiniz. Daha sonra kiraya verdiğiniz yerin detaylarını girmeniz istenecek. Airbnb ile evinizin tamamını veya sadece bir odasını kiraya verebilirsiniz. Siz hangisini kiraya veriyorsunuz? Ardından evinizin konumunu ve kaç misafirin konaklayabileceğini belirtmeniz istenecek. (Merak etmeyin eğer siz aksini seçmezseniz evinizin konumu yalnızca rezervasyon yapan misafirlere gösterilecek. Diğer misafirlere yaklaşık konum gösterilecek.)

3.Birinci Adım: Evinizle İlgili Temel Bilgileri Belirtin

Bu aşamadan sonra Airbnb size yerinizle ilgili bazı sorular sorarak temel bilgileri belirlemenize yardımcı olacak. Evinizin tamamını mı yoksa bir odasını mı kiralıyorsunuz? Kaç kişi evinizde konaklayabilir? Kalacak kişilerin özel odası olacak mı? Bu oda öncelikle misafirler için ayarlanmış bir yer mi yoksa kişisel eşyalarınız burada bulunuyor mu? Kiraladığınız yerde özel tuvalet var mı, kiraladığınız oda veya odalarda kaç tane yatak var?

Temel bilgileri tamamladıktan sonra bu defa yerinizin öne çıkmasını sağlayacak olanakları girmeniz gerekecek. Evinizde ne gibi olanaklar olduğunu belirteceğiniz bu aşamada misafirlerin daha ayrıntılı aramalar yapmalarına da olanak tanımış olacaksınız. Örneğin evinizde klima, wifi, ücretsiz otopark, çamaşır makinesi, özel çalışma alanı gibi imkanlar mevcut mu? Havuz, jakuzi, şömine, piyano, bilardo masası gibi olanaklar bulunuyor mu?

Bu olanaklar zorunlu olmamakla birlikte özellikle bunları arayan misafirlerin tercih yapmalarını kolaylaştırabilecekleri için belirtmenizde fayda var. Bunların hiçbiri yokken de evinizi kiraya vermeniz mümkün. Evinizin sahip olduğu olanakları doğru şekilde seçerek doğru misafirlerle eşleşebilirsiniz. O nedenle bu bölümü mümkün olduğunca doğru şekilde doldurmaya özen gösterin. Bu seçimleri yapacağınız sayfa aşağıdaki gibi olacak.

4.Evinizin Fotoğraflarını Ekleyin

Bir sonraki aşamada kiralanacak yere ait fotoğrafları yüklemeye başlayabilirsiniz. Sizdene eklemeniz beklenen fotoğraflar kiralanan yer hakkında doğru bir izlenim yaratan fotoğraflar olacak. Sistem en az beş fotoğraf eklemenizi istiyor ama ben mümkün olduğunca çok fotoğraf eklemenizi tavsiye ediyorum. Böylece gelecek olan misafirlerin kiralanacak yeri her açıdan görmesini sağlayabilirsiniz.

Özellikle kiralayacağınız odanın, misafirlerin kullanacağı banyonun, varsa kullanabilecekleri diğer yerlerin fotoğraflarını eklemeniz oldukça önemli. Bunun yanında kiralanacak yerin ev gibi hissedilebilmesi için salon, mutfak gibi ortak alanların fotoğraflarını yüklemekte de fayda var. Fotoğraflarla ilgili ipuçlarını görmek ve daha fazla misafir çekmek için nasıl fotoğraflar çekebileceğinizi öğrenmek için “Airbnb’de daha fazla kazanç elde etmek” yazımdaki fotoğraflar kısmına göz atabilirsiniz.

Fotoğrafları yükledikten sonra misafirinizin detayları öğrenmeden önce eviniz hakkında bilgi edinebileceği kısa bir yazı yazmalısınız. Bu yazıyı yazarken yeriniz hakkında en önemli olduğunu düşündüğünüz özet bilgileri aktarın.

5.Yazı işleri: Kayıt Başlığı Seçmek

Evet, Airbnb ile ev kiralamak için kaydımızın ilk aşamalarını tamamladık. Şimdi biraz kendimizi ve evimizi anlatmak için bir şeyler yazacağımız bir bölüme başlıyoruz. Öncelikle kaydımız için bir başlık belirleyeceğiz. Başlık yerinizle ilgili yapılan aramalarda görünen ilk şey olacak. O nedenle yerinizin tercih edilmesi için en önemli olan unsurları seçerek başlık oluşturmanızda fayda var. Yalnızca 32 karaktere izin veriliyor. Hakkınızı en iyi şekilde kullanın.

Örneğin eviniz havaalanına yakınsa “Havaalanına 5 dk uzaklıkta özel oda” veya turistler için seçimi etkileyecek bir etken olarak merkezi yerlere yakın bir yerdeyse “Taksime 2 dk mesafede özel oda” veya “Metroya yakın stüdyo daire” şeklinde bir başlık yazabilirsiniz. Aynı zamanda evinizde, gelecek misafirlerin ilgisini çekeceğini düşündüğünüz bir şey varsa başlıkta ona da yer verebilirsiniz. Örneğin “Taksime yakın özel oda + wifi” ya da “Boğaz manzaralı özel oda” şeklinde bir başlık oluşturabilirsiniz. Eğer eviniz doğanın içindeyse “Şehirden uzak huzurlu bungalov” gibi başlıklar da tercih edebilirsiniz.

Bu arada, eğer İngilizce veya başka bir dil tercih etmiyorsanız bu metinlerin hepsini Türkçe yazabilirsiniz. Airbnb’nin kendi sitesinde bir çeviri entegrasyonu var. Bu entegrasyon sayesinde misafirler kayıt dilini kendi dillerine çevirebiliyor.

6.Kaydınızı Misafirlere Anlatın

Evinizin özelliklerini seçtiniz, temel bilgileri eklediniz, olanakları belirlediniz, fotoğraflarını eklediniz, kayıt başlığı oluşturdunuz, neredeyse tamam. Şimdi sırada kaydınızı olası misafirlerinize anlatmak var. Kaydınızla ilgili açıklamaları yazacağınız 500 kelimelik bir alanınız olacak. Bu alana evinizle ilgili tüm önemli unsurları, misafirlerin seçim yapmasını kolaylaştıracak bilgileri, sizin özellikle dikkat edilmesini istediğiniz ayrıntıları yazabilirsiniz.

Açıklama yazarken hem anlaşılmayı kolaylaştırmak hem de çeviri için işleri kolaylaştırmak adına mümkün olduğunca kısa cümleler kurun. Evinizle ilgili bilinmesi gereken her şeyi yazın. Önemli kurallarınızı bu bölmeye ekleyin. Kendinizden bahsedin. Detaylı bir açıklama bölümü güvenilirliği artırır ve misafirlerin seçim yapmasını kolaylaştırır.

7.Rezervasyon Ayarlarını Yapın

Artık kaydınız neredeyse hazır. Son olarak, rezervasyon ayarlarını seçecek, fiyatlandırmayı ayarlayacak ve kaydınızı yayımlayacaksınız. Rezervasyon ayarlarını belirlerken iki seçeneğiniz bulunuyor. Her rezervasyon isteğini kontrol ederek onaylayıp reddedebilirsiniz ya da misafirlerin anında rezervasyon yapmasına izin verebilirsiniz. İlk seçeneği seçtiğinizde misafirlerin rezervasyon yapıp yapamayacaklarını size sormak için önce istek göndermeleri gerekir. Anında rezervasyonu seçtiğinizdeyse misafirler otomatik olarak rezervasyon yapabilir.

Peki anında rezervasyon nedir?

Siz aksini seçmedikçe kiralama yapmak isteyen kullanıcıları sizin tarafınızdan onaylanmadıkça rezervasyon yapamaz. Yani her rezervasyon talebi sizin tarafınızdan değerlendirilir. Anında rezervasyonda ise bazı ön koşulları yerine getiren misafirler sizin onaylamanıza gerek kalmadan rezervasyon yapabilir. Anında rezervasyonun bazı avantajları ve dezavantajları var.

Anında rezervasyon seçeceği üzerinizdeki iş yükünü büyük ölçüde azaltır. Bu sayede her rezervasyonu değerlendirip onaylamak zorunda zorunda kalmazsınız ve 24 saatlik yanıt verme süresini kaçırmak gibi bir tedirginliğiniz de olmaz. Anında rezervasyon açık olduğu durumlarda kaydınız daha üst sıralarda görünür. Anında rezervasyon özellikle zor durumda olanlar ve hemen kalacak bir yere ihtiyacı olanların sıklıkla seçtiği bir opsiyondur. Bu nedenle daha sık rezervasyon alabilirsiniz.

Ancak bu aynı şekilde çok sayıda son dakika rezervasyonu alabileceğiniz anlamına da gelir. Siz aksini belirtmedikçe anında rezervasyonda Airbnb standart gereklilikleri uygulanır. Yani e-posta, telefon numarası ve ödeme yöntemi belirlenmiş kullanıcılar anında rezervasyon yapabilir. Bu da hesabını yeni açmış, profil fotoğrafı ve açıklaması dahi olmayan insanların evinizde kalmak için rezervasyon yapabileceği anlamına gelir.

İşin iyi tarafı Airbnb bu gerekliliklere ek gereklilikler eklemenize izin veriyor. Anında rezervasyon yaptıracak kişilerin pasaport bilgilerini doğrulamış olmalarını ve daha önce misafir oldukları ev sahiplerinden olumlu değerlendirme almış olmalarını şart koşabilirsiniz. Eğer son dakika rezervasyonu almak sizin için uygunsa anında rezervasyon Airbnb ile ev kiralamak ve daha fazla kazanç elde etmek anlamına gelir.

Rezervasyon yapmak için belirlenen gereklilikler

Rezervasyon yapacak olan misafirlerin güvenilirliğinden nasıl emin olacaksınız? Bu soru yeni başlayan ev sahipleri için en önemli sorulardan biridir. Airbnb kullanıcıların rezervasyon yapmaları için bazı bilgileri zorunlu tutuyor. Örneğin evinizde rezervasyon yapmak isteyen kişiler iletişim bilgilerini onaylamak, ödeme detaylarını sağlamak ve size seyahatlerinin ayrıntılarından bahsetmek zorundalar.

Kaydınızı aramalarda gören ve bu gereklilikleri sağlayan kişiler size konaklamak istediği tarihleri seçerek mesaj gönderir. (Eğer anında rezervasyon açık değilse) Bir misafir istek gönderdiğinde rezervasyonu ceza almadan kabul etmek veya reddetmek için 24 saat vaktiniz bulunur. 24 saat içinde gelen mesajı ön onay vererek veya reddederek değerlendirmeniz gerekir. Ön onay verdiğiniz misafiriniz rezervasyon yaparsa seyahat hakkında bilgilendirme e-postası ve smsi alırsınız.

airbnb ile ev kiralamak

8.Gecelik Fiyat Belirleyin

Airbnb konaklamalar için çeşitli fiyat belirleme seçenekleri sunar. Yapacağınız ilk seçim ne tür bir fiyat belirlemek istediğinizdir. Sabit bir fiyat mı belirlemek istiyorsunuz yoksa talebe göre değişen bir fiyat mı? Sabit bir fiyat belirlerseniz fiyat daima aynı olarak kalmaya devam eder. Talebe göre değişen bir fiyat belirlerseniz sistem sizden maksimum ve minimum konaklama fiyatı seçmenizi ister. Yaptığınız bu seçim aralığına göre çevrenizdeki benzer kayıtların ücretlendirmesine ve bölgeye olan talebe bakarak ortalama bir fiyat belirler. Bu fiyat talebe, sezona ve bölgedeki benzer kayıtlara göre değişiklik gösterir.

Örneğin miminum 60, maksimum 150 lira fiyat belirlediğinizi varsayalım. Akıllı fiyatlandırma ayarını seçtiğinizde, kaydınız bölgedeki diğer kayıtların fiyatına ve talebe göre 65 lira da olabilir 140 lira da olabilir. Bu açıdan talebe göre değişen fiyat belirlemek faydanıza olacaktır. Bu fiyata çevrenizdeki Airbnb evlerinin fiyatlarına bakarak karar verebilirsiniz.

İndirimler: Ayrıca bu bölümde çeşitli indirimler de belirleyebilirsiniz. İlk rezervasyonunlarınızı daha hızlı almak için ilk üç rezervasyon için özel bir indirim belirleyebilirsiniz. Dilerseniz evinizde uzun süre konaklamak isteyen misafirleriniz için haftalık veya aylık inidirimler de belirleyebilirsiniz. Bu sayede uzun süreli kiralamalarda tercih edilme ihtimaliniz artar.

Ek ücretler: Kaydınızı tamamladıktan sonra kaydınızın ayarlarından evinizde konaklamak isteyenler için ekstra ücretler de seçebilirsiniz. Evinizde konaklayacak fazladan her bir misafir için ek ücret, misafirler için yapılan temizlik ücreti, evcil hayvan için ek ücret ve olası bir durumda zararlarınızı karşılamak için depozito isteyebilirsiniz.

Airbnb komisyon alıyor mu?

Airbnb ile ev kiralamak istiyorsanız sisteme tamamen ücretsiz bir şekilde üye olabileceğinizi söylemiştim. Airbnb sizden herhangi bir üyelik ücreti almıyor ancak evinizde yapılan rezervasyonlardan komisyon kesiyor. Fiyatlandırma ile ilgili ayrıntılı bilgi için bu sayfaya göz atabilirsiniz: Airbnb Hizmet Bedelleri

Aşağıda Airbnb’nin komisyonlarını anlayabilmeniz için bir görsel paylaşıyorum. Gördüğünüz gibi Airbnb sizin belirlediğiniz fiyatın üzerine misafirlere bir hizmet bedeli yansıtıyor. Aynı zamanda sizden de belirli bir komisyon kesiyor. Bu yüzden gecelik fiyatınızı belirlerken Airbnb komisyonlarını hesaba katmayı unutmayın.

9.Kimliğinizi ve Numaranızı Doğrulayın

Kaydınız artık tamamlandı. Şimdi “Menü” bölümünden “Kayıtlar” kısmına tıklayarak kaydınızı tamamlamanız gerekiyor. Bunun için de telefon numaranızı ve kimliğinizi doğrulamalısınız. Bu basit yöntemlerle misafirlerin yerinize rezervasyon yaparken kendilerini güvende hissetmelerini sağlamak için önemlidir.

Doğrulama işlemi zorunlu bir adım ve bu adımı yapmadan evinizi Airbnb’de kiralayamazsınız. Kayıtlar kısmında “Tamamla” butonunu göreceksiniz. Buna tıkladığınızda kimlik ve numaranızı tamamlamak için gerekli adımlarla sistem sizi yönlendirecek.

10.Takviminizi Ayarlayın

Evinizle ilgili tüm detayları eklediniz, kimliğinizi ve numaranızı doğruladınız, şimdi ufak tefek bazı ayarlamalar yapabilirsiniz ve müsaitlik durumunuza göre takviminizi ayarlayabilirsiniz. Artık kullanıcı panelindeki menüden “Takvim” ve “Menü” bölümünden tüm ayarlamalarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Takvime tıkladığınızda karşınıza bir aylık görünüm çıkacak. Burada müsait olmadığınız, evinizi kiralamak istemediğiniz günleri manuel olarak kapatabilirsiniz. Bazı günlerin fiyatını artırıp, bazı günlerin fiyatlarını düşürerek indirim yapabilirsiniz. Kabul edilmiş rezervasyonlarınız otomatik olarak takviminizde işaretlenir, bunlar için sizin bir şey yapmanız gerekmez.

Dilerseniz akıllı fiyatlandırma seçeneğini buradan açabilirsiniz. Ayrıca ek hizmetler için ücretleri de buradan belirleyebilirsiniz. Burada yapacağınız ayarlara göre misafirlerin kaç gün önceden rezervasyon yapması gerektiğini, giriş ve çıkış saatlerini, konaklama için minimum ve maksimum gece sayısını seçmeniz mümkündür.

Tüm Ayarlamaları Yapacağınız Yer: Ev Sahipliği Modu

Kaydınızı tamamladıktan sonra ev sahipliği konusundaki tüm işlemlerinizi anasayfadaki “ev sahipliği” butonundan yapacaksınız. Gelen kutusundan size gönderilmiş olan tüm mesajlara ve rezervasyon taleplerine ulaşabilirsiniz. Rezervasyonlar sekmesinden mevcut rezervasyonları görebilirsiniz. Takvim sekmesinden takviminizi görebilir, engellemek veya engelini kaldırmak istediğiniz tarihler için işlem yapabilirsiniz. Kayıtlar sekmesi sisteme kaydettiğiniz kiralanacak yerleri gördüğünüz sekmedir. Burada girmiş olduğunuzun kayıtla ilgili tüm bilgileri görebilir ve düzenleyebilirsiniz. Eğer başka bir yer daha kiralamak isterseniz o zaman yeni bir kayıt oluşturabilirsiniz.

Airbnb ile kiralama yapıyorsanız daha fazla kazanç elde etmek için bu yazımı okumayı unutmayın: Airbnb ile daha fazla kazanç elde etmek için ipuçları

Ev Sahipleri için AirCover Güvencesi

Peki diyelim ki evimizi Airbnb ile kiraya verdik ve gelen misafirler eşyalarımıza zarar verdi. Veya evimize gelen misafirler maddi veya manevi zarara uğradı. Bu durumda bizi koruyan bir şey var mı? Airbnb’nin resmi sitesinde belirtilen bilgiye göre; misafirlerin evinize veya eşyalarınıza zarar vermeleri ve bu zararı karşılamamaları durumunda Airbnb ev sahipleri için 3 milyon ABD Dolarına kadar hasar koruması sunuyor.

Ayrıca bir misafirin yaralanması, eşyalarının zarar görmesi veya çalınması gibi durumlara karşı da 1 milyon ABD Doları kadar koruma sağlıyor. Bunun dışında çeşitli durumlar için de Airbnb güvence sunuyor. Bu konudaki ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz: Ev Sahipleri için AirCover

Bir Deneyime Ev Sahipliği Yapmak

airbnb ile ev kiralamak

Airbnb ile ev veya oda kiralamanın yanı sıra aynı zamanda bir deneyime de ev sahipliği yapabilirsiniz. Örneğin yoga eğitmeniyseniz bulunduğunuz bölgede yoga etkinlikleri düzenleyebilirsiniz. At biniciliği, konserler, bisiklet gezileri, şehir turları gibi çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapabilirsiniz. Aynı zamanda online deneyimlerle evinizin konforunda insanların faydalanabileceği atölyeler, eğitimler, anlatılar gerçekleştirebilirsiniz. Kısacası Airbnb ile para kazanmak için insanlarla paylaşmak isteyeceğiniz yeteneklerinizi de kullanabilirsiniz.


Eğer bir eviniz, boş bir odanız veya ilginç bir konaklama tecrübesi sunan bir yeriniz varsa, Airbnb ile ev kiralamak ve gelir elde etmek için harekete geçebilirsiniz demektir. Özellikle günümüzdeki turist yoğunluğu sayesinde güzel bir ek gelir elde etmeniz mümkün. Airbnb ile evinizi kiralarken sorun yaşamamak için yasal mevzuatı takip etmeyi ve gerekli bildirimleri yapmayı unutmayın. Şimdiden bol kazançlar!

Buraya tıklayarak Airbnb’ye kaydolun ve kazanç elde etmeye hemen başlayın!


Güncel paylaşımlardan, seyahatlerden ve etkinliklerden anında haberdar olmak için beni Instagramdan takip etmeyi unutmayın! https://instagram.com/melkeontheroad

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

4 Yorum

 • evren
  9 Aralık 2019, 23:43

  merhaba, bu bilgilendirici yazı için çok teşekkürler, türkçe pek kaynak yok bu konuda. ben ev sahipliği yapmak istiyorum fakat türkiye’de vergi nasıl, ne kadar eklenir çözemedim, bu konuda bilgi verirseniz harika olur.
  teşekkürler!

  CEVAPLA
  • Melke@evren
   10 Aralık 2019, 14:10

   Merhaba, Airbnb kullanıcılarının Türkiye’de resmi olarak vergi ödemesi gerekiyor. Ancak bir sözleşme yapılmadığı için resmi kurumlar tarafından denetlenmedikçe bu tip vergilerin ödenmesi gündeme gelmiyor. Turistik bölgelerde bir binanın tamamını Airbnb ile kiralayarak gelir elde etmeye çalışmadığınız yani vergisiz bir otel yapılandırmaya çalışmadığınız sürece, kişisel olarak evinizin bir odasını dönem dönem kiraya vermeniz durumunda kimse vergi ödeyip ödemediğinizi denetlemeyecektir.

   CEVAPLA
 • mustafa ates
  13 Aralık 2020, 13:53

  polis sistemine kayıt yapmadan ve ruhsatsız yaparsanız kapınıza polis maliye ve belediyeden zabıtanın gelip buyuk cezalar kesecegini hic belirtmemissiniz. ben air bnb ye 3 y once basladım polis 18 bin maliye belediye 2 bin lira ceza kesti. evide muhurlediler cunku ruhsat almak neredeyse imkansız. bu yuzden air bnb yapmak bu ulkede serbestmis gibi yazılar yazmayın .malesef devlet pesinizi bırakmıyor

  CEVAPLA
  • Melke@mustafa ates
   13 Aralık 2020, 15:53

   Merhaba, yaklaşık iki sene boyunca düzenli bir şekilde Airbnb ile evimde misafir ağırladım ve bahsettiğiniz gibi bir sorunla hiç karşılaşmadım. Ve hiçbir sorun yaşamayan, senelerdir Airbnb ile kiralama yapan birçok insan tanıyorum. Acaba sizin yaşadığınız problem tam olarak ne oldu? Bu bahsettiğiniz cezalar ne için kesildi? Evinizin bir odasını mı kiraya veriyordunuz yoksa otel gibi mi işletiyordunuz? Çünkü şayet otel gibi işletiyorduysanız ya da günlük kiralık ev şeklinde hizmet veriyorsanız bu konularda sıkıntı yaşamış olabilirsiniz. Ya da covid dönemindeki konaklamalar için farklı bir kural konmuş olabilir.

   Buna ek olarak, evinizi kiraladığınızda evinizde kalan kişilerin kayıtlarını siz almasanızda tüm konaklama kayıtları Airbnb sisteminde kayıtlıdır. Dolayısıyla gerekli bildirimler bu kayıtlar üzerinden gerçekleştirilebilir. Elde ettiğiniz gelirle ilgili olarak, mevzuattaki sınırı geçen gelirleriniz için vergi ödemeniz gerekir. Eğer belli bir sınırın üzerinde kalan gelirler için vergi ödüyorsanız bir sorun olmayacaktır. Airbnb’nin de kendi sitesinde bu konularla ilgili bir bilgilendirmesi mevcut.

   CEVAPLA

Yeni Yazılar