Airbnb ile ev kiralamak ve gelir elde etmek

Airbnb ile ev kiralamak ve gelir elde etmek

Airbnb, çok basit bir anlatımla, son derece işlevli olan ücretli bir ev veya oda kiralama uygulamasıdır. Airbnb ile seyahat ederken yerel insanların evlerinde kalabileceğiniz gibi kendi evinizi kiralayabilirsiniz. Kalmak isteyenler de size belli bir ücret ödemek zorundalar. Bu sayede Airbnb ile ev kiralamak gibi basit bir şekilde gelir elde etmeniz mümkün. Peki Airbnb ile ev kiralamak için neler yapmak gerekli?

Airbnb ile ev kiralamak ve gelir elde etmek

Airbnb ile evinizi kiraya vererek hatrı sayılır bir gelir elde edebilirsiniz. Özellikle eviniz merkezi yerlerde veya turistik lokasyonlarda yer alıyorsa ya da bu yerlere kolaylıkla ulaşılabilen bir bölgedeyse kiraladığınız yerin boş kalması neredeyse imkansız.

Airbnb’ye kaydolmak

Airbnb ile ev kiralamaya başlamak için öncelikle sisteme kaydolmanız gerekiyor. Bu linke tıklayıp aşağıda anlatacağım adımları izleyerek kolaylıkla kaydolabilirsiniz. Linki açtıktan sonra karşınızda şöyle bir ekran belirecek:

airbnb ile ev kiralamak

Bu ekranda yer alan bilgileri öncelikle evinizin tipini seçerek doldurmaya başlıyoruz. Oda tipi kısmında kiralamanın cinsini belirtmeniz gerekiyor. Eğer kullanmadığınız, eşyalı bir eviniz varsa evinizin tamamını kiralayabilirsiniz. Ya da sadece kullandığınız evinizin bir odasını kiralayabilirsiniz. Aynı şekilde ortak kullanılan alanları kiralamanız da mümkün. Evinizdeki yer durumuna göre konaklayabilecek kişi sayısını ve evinizin bulunduğu şehri girdikten sonra diğer sayfaya devam ediyoruz.

airbnb ile ev kiralamak

Açılan bu sayfada Airbnb’ye giriş yapma yönteminizi seçerek gelen direktiflere göre ilerleyebilirsiniz. Eğer e-posta işlemiyle uğraşmak istemiyorsanız Facebook veya Google hesabınızı bağlayarak tek tıkla kaydınızı tamamlayabilirsiniz.

Kiralamaya başlamak: Kayıt eklemek

Hesabınızı oluşturduktan sonra kiralama yapabilmek için yapmanız gereken ilk şey kiralayacağınız yer için bir sayfa oluşturmak olacak. Airbnb’de kiralayacağınız yerler için sayfa oluşturmaya “kayıt oluşturmak” deniyor. Kaydımızı bir önceki adımda oluşturmaya başlamıştık. Şimdi oluşturduğumuz bu kaydı tamamlamamız yani kayıtla ilgili ayrıntılı bilgileri girmemiz gerekiyor. Yukarıdaki adımları tamamlayıp siteye giriş yaptıktan sonra üst panelde yer alan “Ev sahipliği” butonuna tıklıyoruz ve kaydımızı tamamlamaya başlıyoruz.

“Kaydınızı Tamamlayın” bağlantısına tıkladığınızda kiralayacağınız yerin bilgilerini girebileceğiniz ara yüze ulaşmış olursunuz.

airbnb ile ev kiralamak

Birinci Adım: Evinizle ilgili temel bilgileri belirtin

Bu aşamadan sonra Airbnb size yerinizle ilgili bazı sorular sorarak temel bilgileri belirmenize yardımcı olacak. Bu bilgiler arasında yeriniz hakkında temel bilgiler yer alıyor. Evinizin tamamını mı yoksa bir odasını mı kiralıyorsunuz? Kaç kişi evinizde konaklayabilir? Kalacak kişilerin özel odası olacak mı? Bu oda öncelikle misafirler için ayarlanmış bir yer mi yoksa kişisel eşyalarınız burada bulunuyor mu? Kiraladığınız yerde özel tuvalet var mı, kiraladığınız oda veya odalarda kaç tane yatak var, kiraladığınız yerin tam adresi nedir?

Aynı zamanda gelecek olan misafirlere ne gibi imkanlar sunacağınızı, evinizde misafirlerinizin kullanabileceği ne gibi malzemeler sağlanacağını da bu aşamda seçiyorsunuz. Tüm seçimleri yaptıktan sonra ikinci aşamaya geçebilirsiniz.

İkinci Adım: Yerinizin fotoğraflarını ekleyin

İkinci adımda kiralanacak yere ait fotoğrafları yüklemeye başlayabilirsiniz. Elinizde henüz fotoğraf yoksa bu adımı şimdilik atlamanız da mümkün. Sizdene eklemeniz beklenen fotoğraflar kiralanan yer hakkında doğru bir izlenim yaratan fotoğraflar olacak. Yani kiralayacağınız odanın, misafirlerin kullanacağı banyonun fotoğraflarını eklemeniz oldukça önemli. Bunun yanında kiralanacak yerin ev gibi hissedilebilmesi için salon, mutfak gibi ortak alanların fotoğraflarını yüklemekte de fayda var. Fotoğraflarla ilgili ipuçlarını görmek ve daha fazla misafir çekmek için nasıl fotoğraflar çekebileceğinizi öğrenmek için Airbnb’de daha fazla kazanç elde etmek yazımdaki fotoğraflar kısmına göz atabilirsiniz.

Fotoğrafları yükledikten sonra misafirinizin detayları öğrenmeden önce eviniz hakkında bilgi edinebileceği kısa bir yazı yazmalısınız. Bu yazıyı yazarken yeriniz hakkında en önemli olduğunu düşündüğünüz özet bilgileri aktarın.

Kayıt başlığı seçmek

Özet açıklamadan sonra sistem sizden bir kayıt başlığı isteyecek. Başlık yalnızca 50 karaktere izin veriyor. Başlık yerinizle ilgili yapılan aramalarda görünen ilk şey olacak. O nedenle yerinizin tercih edilmesi için en önemli olan şeyi seçerek yazmanızda fayda var.

Örneğin eviniz havaalanına yakınsa “Havaalanına 5 dk uzaklıkta özel oda” veya turistler için seçimi etkileyecek bir etken olarak merkezi yerlere yakın bir yerdeyse “Taksime 2 dk mesafede özel oda” şeklinde bir başlık yazabilirsiniz. Aynı zamanda evinizde, gelecek misafirlerin ilgisini çekeceğini düşündüğünüz bir şey varsa başlıkta ona da yer verebilirsiniz. Örneğin “Taksime 2 dk uzaklıkta özel oda+wifi+kahvaltı” ya da “Boğaz manzaralı özel oda” şeklinde bir başlık oluşturabilirsiniz.

Üçüncü Adım: Misafir kabul etme seçenekleri

Yerinizle ilgili bilgileri girdikten sonra sıra misafir kabul etme seçeneklerinize geliyor. Airbnb kullanıcıların kendilerini rahat hissetmesi açısından her rezervasyondan önce belli bilgilerin alınmasını ve belli şartların kabul edilmesini zorunlu tutuyor.

Airbnb evinizde rezervasyon yaptırmak isteyenler için e-posta adresi, telefon numarası ve ödeme bilgisi doğrulamasını zorunlu tutuyor. Aynı şekilde Airbnb zorunluluklarına göre misafirleriniz evinizle ilgili kuralları kabul etmek ve sizi bilgilendirmek zorunda.

Airbnb tarafından belirlenen zorunluluklar dışında evinize gelecekler ile ilgili kuralları teker teker siz belirliyorsunuz. Bu sayede evinize kabul edeceğiniz misafirler hakkında tek söz sahibi siz oluyorsunuz. Üçüncü adımda da evinizle ilgili kuralları belirliyorsunuz.

Rezervasyon yapmak için belirlenen gereklilikler

Az önce de söylediğim gibi, Airbnb bazı bilgilerin doğrulanmasını zorunlu tutuyor. O nedenle evinizde rezervasyon yapmak isteyen kişiler iletişim bilgilerini onaylamak, ödeme detaylarını sağlamak ve size seyahatlerinin ayrıntılarından bahsetmek zorundadır. Kaydınızı aramalarda gören ve bu gereklilikleri sağlayan kişiler size konaklamak istediği tarihleri seçerek mesaj gönderir. Bir misafir istek gönderdiğinde rezervasyonu ceza almadan kabul etmek veya reddetmek için 24 saat vaktiniz bulunmaktadır. 24 saat içinde gelen mesajı ön onay vererek veya reddederek değerlendirmeniz gerekir. Ön onay verdiğiniz misafiriniz rezervasyon yaparsa seyahat hakkında bilgilendirme e-postası ve smsi alırsınız.

Anında rezervasyon nedir?

Siz aksini seçmedikçe kiralama yapmak isteyen kullanıcıları sizin tarafınızdan onaylanmadıkça rezervasyon yapama. Yani her rezervasyon talebi sizin tarafınızdan değerlendirilir. Canınızın istediği kullanıcıların taleplerini kabul edersiniz, canınızın istemediklerini reddedersiniz. Belki görmüşsünüzdür üstteki görselin ortasında aşağıda yer alan “Her isteği değerlendirmek istemiyorum” yazan mavi yazı var. Eğer rezervasyonları teker teker değerlendirmek istemiyorsanız “Anında rezervasyon” seçeceğini seçerek misafirlerin doğrudan rezervasyon yapabilmesini sağlayabilirsiniz.

Anında rezervasyonun avantajları ve dezavantajları

Anında rezervasyon seçeceği üzerinizdeki iş yükünü büyük ölçüde azaltır. Bu sayede her rezervasyonu değerlendirip onaylamak zorunda zorunda kalmazsınız ve 24 saatlik süreyi kaçırmak gibi bir tedirginliğiniz de olmaz. Anında rezervasyon açık olduğu durumlarda kaydınız daha üst sıralarda görünür. Anında rezervasyon özellikle zor durumda olanlar ve hemen kalacak bir yere ihtiyacı olanların sıklıkla seçtiği bir opsiyondur. Bu nedenle daha sık rezervasyon alabilirsiniz.

Ancak bu aynı şekilde çok sayıda son dakika rezervasyonu alabileceğiniz anlamına da gelmektedir. Siz aksini beirtmedikçe anında rezervasyonda Airbnb standart gereklilikleri uygulanır. Yani e-posta, telefon numarası ve ödeme yöntemi belirlenmiş kullanıcılar anında rezervasyon yapabilir. Bu da hesabını yeni açmış, profil fotoğrafı ve açıklaması dahi olmayan insanların evinizde kalmak için rezervasyon yapabileceği anlamına gelir.

İşin iyi tarafı Airbnb bu gerekliliklere ek gereklilikler eklemenize izin vermektedir. Anında rezervasyon yaptıracak kişilerin pasaport bilgilerini doğrulamış olmalarını ve daha önce misafir oldukları ev sahiplerinden olumlu değerlendirme almış olmalarını şart koşabilirsiniz.

Rezervasyon ve konaklama süreleri

Airbnb, üçüncü adımda rezervasyon ve konaklama süreleri hakkında seçim yapmanıza da olanak tanır. Burada yapacağınız ayarlara göre misafirlerin kaç gün önceden rezervasyon yapması gerektiğini, giriş ve çıkış saatlerini, konaklama için minimum ve maksimum gece sayısını seçmeniz mümkündür.

Takviminizi güncel tutun

Airbnb’deki en önemli ayrıntılardan bir tanesi takviminizi daima güncel tutmanızdır. Yapılan rezervasyonlar takvimde otomatik olarak işaretlenir. Ancak misafir ağırlamak için müsait olmadığınız zamanları mutlaka kendiniz kapatmalısınız. Kaydınızı tamamladıktan sonra anasayfanızdaki takvim sekmesinden takviminize gelerek müsait olmadığınız tarihleri seçerek kullanıcıların o tarihlerde rezervasyon yapmasını engelleyebilirsiniz.

Konaklama için fiyat belirleme

Airbnb konaklamalar için çeşitli fiyat belirleme seçenekleri sunar. Yapacağınız ilk seçim ne tür bir fiyat belirlemek istediğinizdir. Sabit bir fiyat mı belirlemek istiyorsunuz yoksa talebe göre değişen bir fiyat mı? Sabit bir fiyat belirlerseniz fiyat daima aynı olarak kalmaya devam eder. Talebe göre değişen bir fiyat belirlerseniz sistem sizden maksimum ve minimum konaklama fiyatı seçmenizi ister. Yaptığınız bu seçim aralığına göre çevrenizdeki benzer kayıtların ücretlendirmesine ve bölgeye olan talebe bakarak ortalama bir fiyat belirler. Bu fiyat talebe, sezona ve bölgedeki benzer kayıtlara göre değişiklik gösterir.

Örneğin miminum 60, maksimum 150 lira fiyat belirlediğinizi varsayalım. Kaydınız bölgedeki diğer kayıtların fiyatına ve talebe göre 65 lira da olabilir 140 lira da olabilir. Bu açıdan talebe göre değişen fiyat belirlemek faydanıza olacaktır.

Haftalık veya aylık indirimler

Dilerseniz evinizde uzun süre konaklamak isteyen misafirleriniz için haftalık veya aylık inidirimler de belirleyebilirsiniz. Bu sayede uzun süreli kiralamalarda tercih edilme ihtimaliniz artar.

Ek ücretler

Kaydınızı tamamladıktan sonra kaydınızın ayarlarından evinizde konaklamak isteyenler için ekstra ücretler seçebilirsiniz. Evinizde konaklayacak fazladan her bir misafir için ek ücret, misafirler için yapılan temizlik ücreti ve olası bir durumda zararlarınızı karşılamak için depozito isteyebilirsiniz.

Ev sahipliği hakkında bilmeniz gerekenler

Kaydınızı tamamladıktan sonra ev sahipliği konusundaki tüm işlemlerinizi anasayfadaki “ev sahipliği” butonundan yapacaksınız. Gelen kutusundan size gönderilmiş olan tüm mesajlara ve rezervasyon taleplerine ulaşabilirsiniz. Rezervasyonlar sekmesinden mevcut rezervasyonları görebilirsiniz. Takvim sekmesinden takviminizi görebilir, engellemek veya engelini kaldırmak istediğiniz tarihler için işlem yapabilirsiniz. Kayıtlar sekmesi sisteme kaydettiğiniz kiralanacak yerleri gördüğünüz sekmedir. Burada girmiş olduğunuzun kayıtla ilgili tüm bilgileri görebilir ve düzenleyebilirsiniz. Eğer başka bir yer daha kiralamak isterseniz o zaman yeni bir kayıt oluşturabilirsiniz.

Airbnb ile kiralama yapıyorsanız daha fazla kazanç elde etmek için bu yazımı okumayı unutmayın: Airbnb ile daha fazla kazanç elde etmek için ipuçları

Bir deneyime ev sahipliği yapmak

airbnb ile ev kiralamak

Airbnb ile ev veya oda kiralamanın yanı sıra aynı zamanda bir deneyime de ev sahipliği yapabilirsiniz. Örneğin yoga eğitmeniyseniz yoga etkinliği düzenleyebilirsiniz. At biniciliği, konserler, bisiklet gezileri, şehir turları bunlardan bazıları.

Site dili

Dikkat ettiyseniz site arayüzü Türkçe. Site arayüzünün Türkçe olması ve sitenin size yazılan mesajları otomatik olarak Türkçe’ye çevirmesi sayesinde Airbnb ile ev kiralamak dil bilmiyor olsanız da çok kolay. Kullanıcılar tüm içerikleri kendi dillerine kolaylıkla çevirebildiği için yazdığınız Türkçe açıklamalar yabancılar tarafından kolaylıkla anlaşılabilir. Açıklamaların yanı sıra mesajlaşırken de çeviri özelliği var. Yani biri size Rusça bir mesaj yazdığında siz o mesajı tek tıkla Türkçe’ye çevirebiliyorsunuz. Aynı şekilde karşı taraf da sizin gönderdiğiniz mesajı rahatlıkla ana diline çevirebiliyor.

Buraya tıklayarak Airbnb’ye kaydolun ve kazanç elde etmeye hemen başlayın!


Güncel paylaşımlardan, seyahatlerden ve etkinliklerden anında haberdar olmak için beni Instagramdan takip etmeyi unutmayın! https://instagram.com/melkeontheroad

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

5 Yorum

 • evren
  9 Aralık 2019, 23:43

  merhaba, bu bilgilendirici yazı için çok teşekkürler, türkçe pek kaynak yok bu konuda. ben ev sahipliği yapmak istiyorum fakat türkiye’de vergi nasıl, ne kadar eklenir çözemedim, bu konuda bilgi verirseniz harika olur.
  teşekkürler!

  CEVAPLA
  • Melke@evren
   10 Aralık 2019, 14:10

   Merhaba, Airbnb kullanıcılarının Türkiye’de resmi olarak vergi ödemesi gerekiyor. Ancak bir sözleşme yapılmadığı için resmi kurumlar tarafından denetlenmedikçe bu tip vergilerin ödenmesi gündeme gelmiyor. Turistik bölgelerde bir binanın tamamını Airbnb ile kiralayarak gelir elde etmeye çalışmadığınız yani vergisiz bir otel yapılandırmaya çalışmadığınız sürece, kişisel olarak evinizin bir odasını dönem dönem kiraya vermeniz durumunda kimse vergi ödeyip ödemediğinizi denetlemeyecektir.

   CEVAPLA
 • mustafa ates
  13 Aralık 2020, 13:53

  polis sistemine kayıt yapmadan ve ruhsatsız yaparsanız kapınıza polis maliye ve belediyeden zabıtanın gelip buyuk cezalar kesecegini hic belirtmemissiniz. ben air bnb ye 3 y once basladım polis 18 bin maliye belediye 2 bin lira ceza kesti. evide muhurlediler cunku ruhsat almak neredeyse imkansız. bu yuzden air bnb yapmak bu ulkede serbestmis gibi yazılar yazmayın .malesef devlet pesinizi bırakmıyor

  CEVAPLA
  • Melke@mustafa ates
   13 Aralık 2020, 15:53

   Merhaba, yaklaşık iki sene boyunca düzenli bir şekilde Airbnb ile evimde misafir ağırladım ve bahsettiğiniz gibi bir sorunla hiç karşılaşmadım. Ve hiçbir sorun yaşamayan, senelerdir Airbnb ile kiralama yapan birçok insan tanıyorum. Acaba sizin yaşadığınız problem tam olarak ne oldu? Bu bahsettiğiniz cezalar ne için kesildi? Evinizin bir odasını mı kiraya veriyordunuz yoksa otel gibi mi işletiyordunuz? Çünkü şayet otel gibi işletiyorduysanız ya da günlük kiralık ev şeklinde hizmet veriyorsanız bu konularda sıkıntı yaşamış olabilirsiniz. Ya da covid dönemindeki konaklamalar için farklı bir kural konmuş olabilir.

   Buna ek olarak, evinizi kiraladığınızda evinizde kalan kişilerin kayıtlarını siz almasanızda tüm konaklama kayıtları Airbnb sisteminde kayıtlıdır. Dolayısıyla gerekli bildirimler bu kayıtlar üzerinden gerçekleştirilebilir. Elde ettiğiniz gelirle ilgili olarak, mevzuattaki sınırı geçen gelirleriniz için vergi ödemeniz gerekir. Eğer belli bir sınırın üzerinde kalan gelirler için vergi ödüyorsanız bir sorun olmayacaktır. Airbnb’nin de kendi sitesinde bu konularla ilgili bir bilgilendirmesi mevcut.

   CEVAPLA
 • […] listeleyen birçok web sitesi bulabilirsiniz. Bunlar arasından en güvenilir ve en uygun olanı da Airbnb. Bir otel odasından daha ev gibi ve konforlu bir yer arıyorsanız bu harika bir seçenek […]

  CEVAPLA

Yeni Yazılar