Couchsurfing Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Couchsurfing Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Özellikle düşük bütçeli konaklamalar için birebir olan uygulamaların başında Couchsurfing geliyor. Peki Couchsurfing nedir ve nasıl kullanılır?

Couchsurfing Nedir?

Dünyanın her yerinden insanın konaklama için birbirlerine evlerini açtığı tamamen ücretsiz bir uygulamadan bahsediyoruz. Siteye üye olmak son derece kolay. Sitenin dili İngilizce. İletişim için de genelde İngilizce kullanılıyor. Üye olurken profilinizde gözükecek kendinizle ve evinizle ilgili bazı bilgileri doldurmanız isteniyor. İletişim bilgileriniz, neden Couchsurfing kullandığınız, ilgi alanlarınız, gelecek kişinin nerede konaklayacağı, misafirinizin kullanabileceği imkanlar vb. konulara profilinizde yer vermeniz gerekiyor. Telefon numaranızı ve adres bilgilerinizi yazmanız güvenilirliğiniz açısından oldukça önemli. Yine bunun için makul bir ücret karşılığında hesabınızı “verified” hale getirebilirsiniz ama bu kullanımınızı etkileyecek bir etken olmadığı için gerek yok. Zaten misafir ağırladığınızda veya misafir olduğunuzda yazılan referanslar güven bakımından çok daha önemli.

Couchsurfing’de Host Nasıl Bulunur?

Profilinizde misafir ağırlayabilirim/belki ağırlayabilirim/ağırlayamam gibi seçenekler mevcut. Bunlardan kendinize en uygun olanını seçebilirsiniz. Misafir ağırlamayacaksanız, bulunduğunuz bölge için yapılan aramalarda adınız çıkmaz.

couchsurfing nedir

couchsurfing nedir

Bir yeri ziyaret edeceğiniz zaman “Find Host” sekmesinden ziyaret edeceğiniz ülkeyi veya şehrin adını yazarak o bölgede misafir ağırlayan insanlara erişebilirsiniz. Bu kişilere “send request” kısmından kalmak istediğiniz tarihleri seçerek mesaj ve konaklama talebi gönderebilirsiniz.

couchsurfing nedir

couchsurfing nedir

couchsurfing nedir

Couchsurfing’de Request Nasıl Gönderilir?couchsurfing nedir

Couchsurfing Referans Sistemi

Güvenilirlik için iyi düşünülmüş bir yorum sistemleri var. 3 çeşit referans çeşidi mevcut. Misafirlerden gelen referanslar, ev sahiplerinden gelen referanslar ve kişisel referanslar.

Sistem kabul edilmiş bir konaklama isteğinden sonra konaklama tarihinizin bitiminde size konaklamanızın nasıl geçtiğiyle ilgili bir bildirim gönderiyor.

couchsurfing nedir

Couchsurfing’de Referans Nasıl Yazılır?

Bu bildirimle birlikte ağırladığınız veya evinde konakladığınız kişi için olumlu/olumsuz deneyiminizden oluşan bir referans giriyorsunuz. Sistem tarafından belirlenen bir tarihe kadar karşı taraftan referans yazması bekleniyor. Karşı taraf da referans yazdığında sistem otomatik olarak her iki tarafın sayfasında aynı anda yorumu göstermeye başlıyor. Eğer karşı taraf referans yazmamışsa yalnızca sizin yorumuzun onun sayfasında görünüyor. Bu tarz referanslar misafirlerden gelen referanslar ve ev sahiplerinden gelen referanslar olarak kategorileniyor.

couchsurfing nedir

Bunun dışında arkadaşlarınız size gelip hiçbir kalma talebi göndermeden referans yazarsa bu tür referanslar da kişisel referanslar olarak kategorize ediliyor.

Couchsurfing’de Referans Nasıl İstenir?

Size referans yazmasını istediğiniz kullanıcının profiline giderek sağ kısımdaki sekmelerden “Request Reference” seçeneğine tıklayarak bu kişiye otomatik olarak referans isteği göndermiş olursunuz.

couchsurfing nedir

Couchsurfing’de Referans Nasıl Düzeltilir?

Yapılan referanslara müdahale etme, slime, düzenleme şansınız ne yazık ki yok. Eğer yanlış bir yorum yazdıysanız yetkililerle irtibata geçip yorumunuzu düzeltmek istediğinizi belirterek bir ihtimal düzeltilmesini sağlayabilirsiniz.

Couchsurfing’in ios ve android için ücretsiz uygulamasını indirerek mobil cihazlardan erişim sağlayabilirsiniz.

Couchsurfing Güvenli Mi?

Couchsurfing kullanıcılar için yapılan referansların değiştirilememesi nedeniyle oldukça güvenilir bir uygulama. Öyle ki insanları kandırmanın tek yolu ya bir süre iyi referans biriktirmek ve sonradan ‘kötü’ olarak değerlendirilebilecek işlere kalkışmak ya da iyi referansa sahip bir hesabı çalmak olabilir. Özellikle çalıntı hesap konusunda dikkatli olmakta fayda var. Muhatabınızın profilindeki fotoğrafları iyi inceleyin. Eğer fotoğraflar arasında farklılıklar varsa veya fotoğraflar hep uzaktan çekilmişse gözünüzü dört açın. Özellikle Hindistan’da (tecrübeyle sabit) Couchsurfing kullanmak çok da mantıklı bir hareket olmayabilir. Daha detaylı bilgi için bu yazıya göz atabilirsiniz.


Seyahat ederken işinize yarayabilecek son derece faydalı seyahat önerilerime göz atmak isterseniz “Seyahat Önerileri” kategorisini ziyaret etmeyi unutmayın! Bu önerilerden bazıları size son derece konforlu bir seyahat sunabilir.


Güncel paylaşımlardan, seyahatlerden ve etkinliklerden anında haberdar olmak için beni Instagramdan takip etmeyi unutmayın! https://instagram.com/melkeontheroad

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

2 Yorum

 • Çağlar
  1 Haziran 2019, 13:39

  Ben uye olmakta zorlaniyorum surekli yuzdeler veriyor 45 kadar geldim kaldim bir turlu uye olamadim . Mesaj aticam fakat kredi karti falan diyo anlamadim hani ucretsizdi

  CEVAPLA
  • Melke@Çağlar
   1 Haziran 2019, 21:50

   Verified account olabilmeniz için istiyordur. Normal üyelik için kredi kartı bilgilerine gerek yok.

   CEVAPLA

Yeni Yazılar