Goa, Hindistan

For English click here 

Goa diyince herkesin kafasında partiler geliyor ama bizim için Goa özellikle Hindistan’ın trafiğinden ve pisliğinden sonra sığındığımız bir liman oldu. Mumbai’den bisikletle yola çıkıp köylerin arasından ilerleyerek ulaştık Goa’ya. Hindistan’ın geri kalan kısmına nazaran çok temiz bir yer olması yüzünden olacak ki hemen içimiz ısındı atmosferine. Birbirinden güzel, Hindistan cevizi ağaçlarıyla dolu sahillerinde yüzmenin keyfi ayrı güzel, dünyanın her yerinden insanla aynı çatı altında buluşmak ayrı güzel. Turistler için en muazzam Hindistan duraklarından biri. Yabancılar her akşam düzenlenen partilere ücretsiz katılabildikleri için Goa hemen herkesin bu amaçla geldiği yerlerden biri. Çok fazla turist çekmesi yüzünden Goa’nın insanları da diğer insanlardan çok farklı. Genel olarak sıcak kanlılar ve insanı rahatsız eden bakışları yok. Yani Goa aslında Hindistan’ın geri kalanında yaşayacağınız deneyimlerden çok daha farklı bir deneyim yaşama fırsatı sunuyor.

Goa’da Konaklama

Goa bu kadar çok tercih edilmesi nedeniyle çok fazla hostele ev sahipliği yapıyor. Bu yüzden olacak ki bazı hostellerin fiyatları geceliği 5-6 liraya kadar düşüyor. Üstelik bu hostellerden bazıları oldukça kaliteli. Bunun yanında Goa’da en sık karşılaşacağınız bir diğer şey de kiralık odalar. Neredeyse yerel halkın tamamı evlerini veya odalarını kiralıyorlar. İçinde tuvaleti ve banyosu olan ortalama bir odanın günlük fiyatı yaklaşık 600 Rupi’den başlıyor. Yani gecelik yaklaşık 34 Liraya özel odada konaklayabiliyorsunuz. Kalacağınız süre arttıkça fiyatlarda hatrı sayılır indirimler yapıyorlar.

Goa’da Ulaşım

Goa’da çok büyük bir iki tekerli taşıt popülasyonu var. Zaten Goa en güzel nasıl gezilir diye sorarsanız galiba herkes scooter veya motosiklet cevabını verecektir. Ehliyeti olan olmayan herkes scooter ve motosiklet kiralıyor. Trafik buralarda Hindistan’ın diğer yerlerindeki gibi yoğun olmadığı için herhangi bir sorun yaşayan da yok. Hemen belirtelim, 1 litre benzin 65 Rupi. Yani 3,5 lira civarında. Scooter kiraları ise günlük 200 Rupi’den yani yaklaşık 11-12 liradan başlıyor.

Onun dışında 10-30 Rupi arası fiyatlara Keri-Aranbol-Anjuna-Panjim gibi yerlere giden otobüsler de mevcut ama geçeceği saat belli olmayan bu otobüsler yerine motor kiralamak çok daha cazip geliyor insanlara. Zaten otobüslerin gitmediği bazı sahillere gitmek için scooter veya motosiklet kiralamak gerekiyor.

Goa’da Gezilecek Yerler

Eski Goa

Basilica Of Bom Jesus ve Church of St. Francis of Assisi

kilise-old-goa

Goa’nın tüm tarihinin yattığı bölgeye Eski Goa anlamına gelen “Old Goa” diyorlar. Burası UNESCO tarafından Dünya Mirası listesine alınmış. Eski Goa, sabah, akşam, hafta içi hafta sonu, sürekli ziyaretçi akınına uğruyor. En dikkat çeken yapılar Basilica Of Bom Jesus ve Church of St. Francis of Assisi isimlerinde iki kilise. Bunların günümüze çok korunaklı aktarıldığı söylenemez ama ona rağmen çok güzel bir mimariye sahipler. Kiliselere giriş tamamen ücretsiz. St. Francis of Assisi Kilisesi’nde yer alan müzeye giriş ise sadece 10 Rupi. Müzede sergilenen tarihi eseler ve portrelerin özellikle bizim gibi ilgisiz insanlar için çok ahım şahım bir yanı olduğu söylenemez ama yine de ucuz olduğu için girmiştik biz. Çok ilginç şeyler görmedik ama 10 Rupi’nin karşılığını aldık desek durum anlaşılır sanıyoruz.

Panjim

panjim-kilise

Panjim Goa eyaletinin başkenti. Burası bildiğimiz şehir merkezi. Son derece merkezi bir yer. Yine Hindistan’ın genelini düşündüğümüzde sokakları ve insanları oldukça temiz. Panjim Eski Goa’ya sadece 10 km uzaklıkta.

Goa Sahilleri

Goa’nın bu kadar dikkat çeken bir yer olmasının en büyük nedenlerinden biri de sahilleri. Her sene milyonlarca turist Goa’nın eşsiz doğasını görebilmek için bu sahillere geliyor. Hatta buraya yerleşen turistlerin sayısı azımsanmayacak kadar çok. Okyanusta yüzmek dalgalar yüzünden çok kolay değil ama hindistan cevizi ağaçlarıyla çevrelenmiş sahillerin hepsi temiz. Başlıca sahilleri: Vagator Beach, Paradice Beach, Anjuna, Arambol ve Kerim Beach.

Aranbol

goa-sahilleri

Bizim günlerimiz çoğunlukla Aranbol’de geçti. Aranbol kaldığımız hostelden yaklaşık 4-5 kilometre uzaklıktaydı ve canımız sıkıldıkça buraya gidiyorduk. Turistlerin alışveriş yapacağı dükkanlar, yiyecek-içecek yerleri, dövmeciler, kısaca her şey burada. Alışveriş yapmak istemiyorsanız buraya gelmemenizi tavsiye ediyoruz çünkü o kadar otantik, o kadar renkli şeyler satıyorlar ki almamak elde değil. Satıcılar sattıkları ürünlere inanılmaz bir pazarlık payı koyuyorlar. Yani 600 Rupi’yle açılış yaptıkları bir şeyi 200 Rupi’ye kadar düşürebiliyorlar. O yüzden mutlaka ama mutlaka pazarlık yapın. Fiyatı beğenmeyip arkanızı dönüp yürümeye başladığınızda arkanızdan “What is your price” diye geliyorlar. Hatta burada en çok duyacağınız şey bu olabilir.

Aranbol Sahili

Aranbol sahili çok büyük bir sahil ve turistlerle dolu olduğu için son derece güvenli. Sahilde her akşam üstü 4-5 gibi Gün Batımı Pazarı anlamına gelen Sunset Bazaar kuruluyor. Burada insanlar genelde yaptıkları el işlerini satıyorlar. Sunset Bazaar’a akşam 7’ye doğru başlayan Drum Circle eşlik ediyor. Drum Circle kabaca davul çemberi demek. Genelde vurmalı çalgılar olmak üzere,  enstrümanını alan buraya geliyor. Bir çember oluşturuyorlar ve gecenin ilerleyen saatlerine kadar müzik yapıyorlar.

sunset-bazaar

Eğer Aranbol’e giderseniz mutlaka ama mutlaka Aranbol’ün girişindeki yerel fırından alabileceğiniz kokonatlı kurabiyeyi, muzlu keki ve elmalı turtayı deneyin. Kokonatlı kurabiye 10 Rupi, muzlu kek 60 Rupi, elmalı turta ise 40 Rupi. Hayatımızda yediğimiz en güzel şeyler olabilir. Ayrıca Aranbol’ün içinde German Bakery isimli bir dükkan var. Bu dükkanın tatlıları da birbirinden lezzetli. Denemeden dönmeyin deriz.

Aranbol’deki Ünlü Banyan Ağacı

Aranbol sahilinde biraz yürüdükten sonra ormanın içine doğru giden yolu takip ettiğinizde koskocaman bir Banyan Ağacı çıkacak karşınıza. Burası Aranbol’ün görülmesi gereken yerlerinden biri. Giderken ormanda yaşayan Baba’ya götürmek için yanınıza biraz meyve almayı da unutmayın. Kendisi meyve yemeye bayılıyor.

                                               NO NAME FREE HOSTEL

hostel

No Name Free Hostel Goa’da Keri Beach tarafında hizmet veren bedava bir hostel. Evet yanlış duymadınız, bedava. Ankit ve kız arkadaşı Elissa bir sene önce başlamışlar burada misafirlerini ağırlamaya. O zamandan bu zamana 500’den fazla gezgini misafir etmişler. Aslında onlar da beklemiyorlarmış bu kadar popüler olmasını. Basitçe açıklamak gerekirse, hostelde 10 tane bedava yatak var. Bazen çok kalabalık olduğunda bu yatak sayısını arttırıyorlar. Bedava konaklayanlar bunun karşılığını her gün hosteldeki işlere yardımcı olarak ödüyor. Bu işler odanın temizlenmesi, çiçeklerin sulanması, kapının önünün süpürülmesi, mutfak yardımı gibi günlük 15 dakikayı geçmeyen işler.

Biz Neler Yaptık?

Biz buradaki günlerimizi çok eğlenerek geçirdik. Her gün yeni bir insanla, yeni bir kültürle tanıştık. Scooter kiralayıp etrafı dolaştık. Kısa mesafeleri bisikletlerimizle gezdik. Her sabah karşıdaki tapınağa gidip yoga yaptık. Kısacası burada kaldığımız süre zarfı içinde hem çok dinlendik hem de ihtiyacımız olan her şeyi bulduk. Hatta 1 ay boyunca onlarla kalıp yönetimdeki yerimizi aldık. Toplamda geçirdiğimiz 2 ay bizi çok dinlendirdi. Hatta buradaki deneyimlerimizi Youtube kanalımızda da her gün bir video çekerek paylaştık.

Aslında Maharashta eyaletinin sınırları içinde kalan ama Keri Sahili’ne çok yakın olan Redi Fort’a gittik. Buraya giriş ücretsiz ve çok fazla insan tarafından bilinmediği için çok sakin ve sessiz. Kalenin içi tamamen harap olmuş. Kale duvarlarında yükselen ağaç kökleri sayesinde muazzam bir görüntüsü var. Surların üstünden görünen sahil manzarasını tarif etmeye ise kelimeler yetmez.

Burada kaldığımız sürede misafir bile ağırladık. İşi dolayısıyla Hindistan’da yaşayan Köken, kendileri de bizim gibi gezen Gezgin Çobanlar ve hem gezgin hem de Gezginin Ayak İzleri bizi burada ziyaret ettiler. Birbirimize yol anılarımızı anlatıp biraz da memleket hasreti giderdik.

In English…

Goa, India

goa-sahil-manzaralari

Parties and drugs are the first things when you say Goa. Bu we like Goa because it is quite and cleaner than the other parts of India. We started cycling from Mumbai and arrived in Goa after a long bike trip. Goa is very beautiful with its uniqe atmosphere full of people from all around the world. Since the parties are there every single night and free for foreigners tourists love Goa. Also local people in India are much more friendly and kind.

Acommandation in Goa

There are lots of hostels in Goa. Hostel prices start from 2 dollars. It is also possible to rent a room starting from 600 Rupees per night.

Transportation in Goa

Most of the people are riding scooter and motorbikes in Goa. The traffic here is much more better comparing the rest of the India so it is sade to ride here. You can rent a bike for 200 Rupees a day which is approx. 3 Euro. 

There are also busses running between Keri-Aranbol-Anjuna-Panjim but it is a little hard to understand their schedule. However, you still need a private vehicle to go to beaches and some touristic parts of Goa.

goa-kiliseler

Places To Visit In Goa

Old Goa

Basilica Of Bom Jesus and Church of St. Francis of Assisi

Old Goa is the historical part of Goa and a UNESCO World Heritage Site. Basilica Of Bom Jesus and Church of St. Francis of Assisi are the most famous places visited by thousands of people every day. It is free to visit churches. There is a museum in the St. Francis of Assisi and entrance fee is only 10 Rupees. 

Panjim (Panaji)

Panjim is the capital of Goa. It is a city center which you can find almost everything. There is also one church which is very popular. Panjim is only 10 kilometers away from Old Goa.

Beaches of Goa

goa-sahiller

Goa is very famous for its beaches. This is one of the reasons for high tourist population. It is possible to swim in all the beaches in Goa. Most famous beaches: Vagator Beach, Paradice Beach, Anjuna, Arambol ve Kerim Beach.

Aranbol

We spent most of our time in Aranbol. It was only 4-5 km away from our hostel and we were going to Arambol almost everyday. There are lots of shops, restaurants, hostels and markets here. Please be careful when you are buying something. Sellers are starting from high numbers but eventually they reduce their price almost 4 times lower. If they start with 600 Rupees it means you can buy it for 200 Rupees. When you don’t like the price and start walking away, the only thing you will hear will be “What is your price”

Aranbol Beach is a very big and touristic beach which also means it is pretty safe. Everynight there is a sunset bazaar starting after 4 pm and drum circle starting around 7pm in the beach. People are playin mostly drums and dancing all night long. 

Banian Tree in Aranbol

There is a road goes into the jungle from Aranbol Beach. After walking for 15 minutes there will be a big banian tree welcomes you. This is one of the best places you can ever visit in Aranbol. There is also Baba living in the jungle so don’t forget to bring him some fruits.

NO NAME FREE HOSTEL

DCIM100MEDIADJI_0059.JPG
DCIM100MEDIADJI_0059.JPG

Did you know there is a free hostel in Goa, India? Ankit and Elissa came up with this awesome idea and now they are hosting people from all around the world in this lovely place they decorated with volunteers. “The idea of creating a crowedfunded “Free Hostel” came when we merged our wish to open a structure in Goa and our passion for travelling/backpacking. We wanted the travellers to be freeminded from the money aspect and get straight to what we are most interested in: his stories.” they said.

What they offer?

“We basically offer a bed, for a period the traveller only decides. The purpose is also to make him feel at home during these times he is fo far from his landmarks. This lead to quality human interactions, thanks to the natural and less stressful environment, and the contact created between everyone who stays here is quiet special. So we offer a bed opening a chance to experience the feeling of a home far from home and a family you had never met.”

If you like what they are doing and want to support them please click here.

What We Did?

We had so much fun in Goa. We met many people from all around the world, shared our adventures, listened their stories. For the short distances we travelled with our bikes but for the long distances we hired a scooter mostly. Every morning and every night we practiced yoga in the temple. We stayed in No Name Free Hostel for a monthe and help them for the management of the hostel.

We visited Redi Fort which amazed us with its uniqe nature and awesome view. Redi Fort is actually in Maharashta state but pretty close to the Keri Beach. It is free to enter and since there are not so many people visiting here it is full of peace.

Our traveller friends from Turkey visited us in Goa. Many thanks and lots of love to Gezgin Çobanlar and Gezginin Ayak İzleri.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: içerik korunuyor
%d blogcu bunu beğendi: