Hamakta rahat uyumak için bilmeniz gerekenler

Hamakta rahat uyumak için bilmeniz gerekenler

Hamak ülkemizde ne yazık ki kıymeti çok bilinen bir ekipman değil. Daha çok keyif amaçlı bir araç olduğu düşünüldüğü için kamplarda kamp çadırı yerine kullanılabileceği pek düşünülmüyordu. Ama hakkını yemeyelim, kamp hamağı kullanımı da son senelerde yavaş bir ivmeyle de olsa yaygınlaşmaya başladı. Bugün hamakta sallanmanın faydaları olduğu bilinen bir gerçek. Ama bu faydalar yalnızca doğru şekilde kurulmuş rahat bir hamak için geçerli. Tam olarak bu yüzden hamakta rahat uyumak için bilmeniz gereken her şeyi bu yazıda derledim. Ama her şeyden önce şunu anlamakta fayda var, hepimizin vücut yapısı birbirinden farklı ve hayattan keyif alma biçimi biricik olduğu için aslında hamakta nasıl rahat ederiz sorusunun cevabı da kendi deneyimlerimize dayanıyor. Yani bu işin belli başlı değişmez kuralları yok. O yüzden bu yazıda daha çok hamak kurarken sıklıkla yapılan hatalardan ve mümkün olan en rahat kurulumun nasıl olması gerektiğinden bahsedeceğim.

Hamakta rahat uyumak için doğru hamak seçimi son derece önemli

Her şeyde olduğu gibi burada da doğru bir malzeme seçmek son derece önemli. O yüzden rahat uyumak söz konusu olduğunda doğru hamak seçimi yapmanın önemini vurgulamak gerekiyor. Hamağınız kesinlikle uyumak için dizayn edilmiş, kaliteli materyelden üretilmiş bir hamak olmalı. Doğru hamağı seçmek için nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmiyorsanız Hamak Seçerken Dikkat Edilecekler yazısına göz atabilirsiniz.

Hamağı bağlarken yapılan hatalar

Eğer benim de bayılarak kullandığım bir hamak olan Ticket To The Moon hamak gibi bir hamak ve yine benim kullandığıma benzer bir perlon bağlantısı kullanıyorsanız aslında hata yapmanız pek mümkün değil. Çünkü hamağı bağlarken bir düğüm atmanıza gerek kalmadan pratik bağlantılar sayesinde bir dakika gibi kısa bir sürede hamağınızı kurabilirsiniz. Oturma rahatlığını beğenmemeniz durumunda da kolaylıkla perlonlardaki halkaları kullanarak gevşeyip gerginleştirebilirsiniz. Yani profesyonel hamaklardan yanlış yapabileceğiniz çok fazla bir şey yok. Hamakta rahat uyumak için dikkat etmeniz gereken şeyler asıl diğer hamaklarda büyük önem kazanıyor.

Eğer benim çok severek kullandığım bir hamak markası olan Ticket To The Moon’dan indirimli alışveriş yapmak isterseniz, bu linke tıklayın ve tüm Ticket To The Moon ürünlerinde geçerli indirim için bu kodu kullanın: MELKE

Yerden yükseklik

Hamağınızı kurarken hamağın yerden yüksekliğinin yüklü şekilde en az ortalama 40 cm olmasına dikkat etmekte fayda var. Böylece sallanırken hamağın yere sürtme ihtimali kalmadığı gibi taş, diken ve benzeri cisimlerle malzemeye zarar verme durumu da söz konusu olmaz. Aynı zamanda gece uyurken hayvanlar tarafından rahatsız edilmek istemiyorsanız hamağınızı rahatça çıkabileceğiniz ama hayvanların ulaşamayacağı bir yükseklikte kurabilirsiniz.

Hamak gerginliğini doğru ayarlamak

Hamağın gerginliğini doğru ayarlamak hamakta rahat uyumak için yapılması gereken şeylerin başında gelen bir diğer unsur. Hamak gerginliğinin doğru olup olmadığına karar verecek olan şey aslında vücudunuz. Ancak biliyoruz ki vücudunuzun rahatının zorlanacağı bazı limitler var. O yüzden hamağın rahatlığını denemeden de tahmin edebilirsiniz. Hamağınız kurulduğunda çok fazla kavisli olmaması gerektiği gibi olması gerektiğinden daha fazla düz duran bir hamak da rahat bir uyku uyumanıza engel olur. Kısa süreli kullanımda çok fazla etkisini görmeseniz de bu şekilde uyuduğunuz bir hamakta sabah ciddi bir sırt ve boyun ağrısıyla uyanmanız da son derece olasıdır.

Eğer hamağı olması gerektiğinden daha gevşek kurarsanız kendinizi manasız bir yoga pozisyonunun içine düşmüş halde bulabilirsiniz. Bacaklarınız gerektiğinden daha fazla havada kalacağı gibi, kafanız ve boynunuz da rahat edemez. Yine de hamağı çok gergin kurmaktansa gevşek kurmak her zaman daha iyidir. Çünkü olması gerekenden fazla gergin kurulmuş bir hamağa oturursanız hamağın özellikle orta kısmının vücudunuza gereksiz bir basınç yaptığını hissedersiniz. Bununla birlikte hamağa yattığınız anda hamağın sol ve sağ duvarları fazlasıyla gergin olacağı için iki taraftan sizi sararak içeride bırakır. Ellerinizle bastırarak indirmediğiniz sürece de öyle kalırlar. Aynı ölçüde hamağınızın iç alanı darlaşır.

Doğru hamak açısı nedir?

Hamağınızı doğru açıda kurduğunuzda ortası görece en gergin kısmı olarak kalırken uç tarafları gevşek halde kalır. Hamağa uzandığınızda vücudunuzun herhangi bir yerinde ekstra bir basınç hissetmezsiniz. Hamağın yan duvarları gereğinden fazla gerginleşmemiştir. Kollarınızı kafanızın altında rahatça birleştirebilirsiniz. Hamağın yan duvarları kollarınızı rahat hissettirecek şekilde esner, ekstra bir güç uygulamanıza gerek kalmaz.

Hamakta düz yatmak mümkün mü?

Kurulduğunda doğası gereği kavisli bir yapıya sahip olan hamakta düz yatmanın mümkün olmadığını düşünüyor olabilirsiniz. Ama bu düşünceniz tam olarak doğru değil. Hamakta nasıl düz yatılacağını merak ediyorsanız bir yandan yazılanları okurken bir yandan da gözünüzün önünde canlandırmaya çalışın. Öncelikle doğru kurduğumuz hamağın ortasında, normalde olduğu gibi uzanıyoruz. Ardından ayaklarımızı hamağın bir tarafına doğru yaklaşık 20-30 cm kaydırıyoruz. Aynı şeyi üst vücudumuzla tam tersi yönde yaptığımızda, yani aslında hamakta çapraz uzandığımızda düz bir pozisyon elde etmiş oluyoruz. İşte hamakta düz yatmak da bu kadar basit.


Doğru hamağı seçtiğinizde ve doğru şekilde kurduğunuzda dünyanın en güzel uykularından birini uyuyacağınıza emin olabilirsiniz. Bir kere açık havada uyumanın keyfini yaşadıktan sonra kapalı alanlarda uyumak istemeyeceğinize de iddiaya girebilirim. Konforunuzu artırmak için tarp ve cibinlik kullanmayı düşünebilirsiniz. Şimdiden keyifli bir uykunuz olmasını diliyorum.


Güncel paylaşımlardan, seyahatlerden ve etkinliklerden anında haberdar olmak için beni Instagramdan takip etmeyi unutmayın! https://instagram.com/melkeontheroad

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

Yeni Yazılar