Yalnızca Hindistan’da başınıza gelebilecek komik durumlar

Yalnızca Hindistan’da başınıza gelebilecek komik durumlar

Eğer bu güne kadar Hindistan hakkında hep olumsuz şeyler duyduysanız, fikrinizi değiştirip Hindistan’ın aslında ne kadar sempatik bir ülke olduğunu size ispatlayacak yalnızca Hindistan’da başınıza gelebilecek komik şeylere bir göz atın. Okuduklarınız sizi Hindistan’a gitme konusunda ikna eder mi bilmiyorum ama eğer aklınızda ufacık da olsa bir “Gitsem mi acaba?” düşüncesi varsa bence bu renkli ülkeyi ziyaret etme fırsatını mutlaka değerlendirin.


1. Anlamıyoruz ki İngiliççe

Hayatınızda hiç ana dili Hintçe olup da İngilizce konuşan birine denk geldiğiniz mi? Eğer cevabınız hayırsa bir gün kendileriyle karşılaştığınızda İlber Ortaylı’nın cahillere baktığı gibi ne dediklerini çözmeye çalışarak hata vermeniz oldukça normal. Yanlış anlaşılmasın cahil falan değiller. Sadece aksanları kelimelerinin seçilmesini o kadar zorlaştırıyor ki aynı dili konuşuyor olmanıza rağmen ne dediklerini asla anlayamayabiliyorsunuz. Bir keresinde bir düğünü izlemek için kiliseye gittiğimde papazın vaazında aslında İngilizce konuştuğunu anlamam yarım saatimi almıştı. O kadar yani!


2. Kafa sallama ritüeli

Hindistan’a özgü milli bir hareket olan kafa sallama refleksine Hint dizileri izliyorsanız aşina olabilirsiniz. Hint dizileri izlemeyenleri ise alışılmışın dışında bir sürpriz bekliyor. Eminim herkesin kafasını aynı ritimle salladığı dünyanın başka hiçbir yerinde görülmemiştir. Bu sallama somut olayın koşullarına göre onlar için farklı anlamlara geliyor olabilir. Ama siz bu farkı anlayabilecek misiniz bakalım?


3. Yanlış anlamayın dilenci değilim 1 selfi çekilebilir miyiz?

Hintlilerin en sevdikleri şeylerin başında turistlerle selfi çektirmek geliyor. Hele bir de açık tenli, renkli gözü bir kadınsanız selfiden selfiye koşmaya hazır olun. Eğer hayatınızın bir döneminde bile olsa kendinizi ünlü hissetmek gibi bir hayaliniz varsa Hindistan sizin için en doğru yer. Bu arada giyiminizi kuşamınızı abartmanıza gerek yok. Günlük kıyafetlerinizle de çok popüler olacağınıza şüpheniz olmasın.


4. Farklı geri dönüşüm tekniklerine maruz kalmak

Hindistan sokaklarında yürürken pet şişelerinizi çöpe atmak için büzüştürdüğünüzü gören yerel halk size tepki gösterebilir. Çünkü geri dönüşüm yapılmayan ülkede bu pet şişelerin tekrar kullanılmasının tek yolu onları ihtiyacı olan birinin bulmasını umarak sokağa bırakmanız veya şeker kamışı suyu satan gezici arabalara hibe etmenizdir.


5. Otostop çekiyorum sanıp taksiye binmek

Hindistan’da otostop çekmek istiyorsanız önce insanları taksiye binmek istemediğinize ikna etmeniz gerekiyor. Neden bilmiyorum ama buranın insanları turistlerin otostop çekiyor olduğu gerçeğini bir türlü kabul etmek istemiyorlar. İkna işleminden sonra da iş bitmiyor. Siz otostop çektiğinizi kendinizce oldukça açık ve net bir şekilde ifade etmiş olabilirsiniz ama bakalım karşınızdaki kişi ne derece anladı? Kilometrelerce yolun sonunda sizden para isteyen biriyle karşılaşma ihtimalinizi en aza indirmek için Hindistan’da otostop çekmek yazısını okumanızı şiddetle tavsiye ederim.


6. Tamam pis ama neye göre kime göre pis?

Hindistan’a giden her 10 kişinin 18’inden Hindistan’ın ne kadar pis olduğunu mutlaka duymuşsunuzdur. Adamlar bunu reddetmiyor zaten. Ama pis de kime göre neye göre pis? Mesela bize göre pis ben söyleyeyim.


7. Parasını ödeyerek aldığın tren biletinin aslında olmadığını öğrenmek

En kolay ve hızlı ulaşımın trenle yapıldığı Hindistan’da, parasını ödediğiniz tren biletinizin aslında olmadığını tren garına gittiğinizde öğrenebilir ve hayatınızın şokunu yaşayabilirsiniz. Siz bu şoku yaşarken gişe görevlisi size alternatif bir çözüm sunmak yerine kafasını sallamakla yetinebilir. Hindistan’da satılan tren biletleri ile tren bileti almak isteyenlerin arasındaki sayısal fark böyle hadiseler yaşanmasına sebep olabilir. O yüzden tren bileti alırken dikkatli olmakta fayda vardır. Hindistan’da trene binmeden önce Hindistan’da tren yolculuğu yapacaklar için tavsiyeler yazısına göz atmayı unutmayın.


8. Çevrecilerin dikkatine

Eğer çevreciyseniz, ekosistemi korumak için elinizden geleni yapıyorsanız ve yere atılan plastik şişeler ve ambalajlar gördüğünüzde gözünüz seğirmeye başlıyorsa Hindistan’ın şehir merkezleri sizin için çok doğru yerler olmayabilir. Köyler ise şehir merkezlerine göre daha temiz sayılabilir. Çünkü köylerde çöpler köyden belli bir uzaklıkta oluşturulan çöp dağcıklarına atılır. Bunun en büyük sebebi ise bu insanların başka seçeneklerinin olmayışıdır. Yani her halükarda sizin için göz seğirtecek bir şeyler bulabilirsiniz. Aklınızda bulunsun, delirmeyin.


9. Nereye sıçacaklar?

Yalnızca Hindistan’da başınıza gelebilecek bir diğer şey de insanların tuvalet ihtiyacını giderme konusundaki rahatlıkları olabilir. Hindistan sokaklarında ortalık yerlerde işeyen, cadde üzerinde kakasını yapan insanlar görmek mümkün ve olağandır. Nüfusunun büyük bir kısmının tuvalete erişimi olmayan ülkede birkaç haftada bu görüntüye ve sokaklardaki sidik kokusuna alışacaksınız. Ama bu insanların neden tuvalete erişimleri olmadığını anlamanın daha fazla zamanınızı alacağı kesin.


10. Çözülemeyen sorunların içinde kaybolmak

Hindistan’a gidenlerden sıkça duyduğunuz bir diğer şey de insanların insiyatif alamadığına ilişkin çeşit çeşit hikayeler olacak büyük ihtimalle. Birçok turist bunun Hint kültürünün maruz kaldığı işgal ve sömürülere dayandığını söylüyor. Kökü nereye kadar uzanıyor bilmiyorum ama Hindistan’da yaşadığınız bir sorunun kısa sürece çözülmesini beklemeyin. Yaşadığınız sorunu 10 kişiye ayrı ayrı bilale anlatır gibi anlatmaya, hepsinin kafasını sallayıp başkalarıyla arasında kendi dilinde konuşmasına ve tekrar size dönüp kafalarını sallayıp açıklama yapmamalarına hazır olun. Hindistan’da sorunlar genelde 17. kişiden sonra çözülüyor. Tabii siz o zamana kadar akıl sağlığınızı korumayı becerebilirseniz.


11. Acısız yemek algısının göreceli olduğunu anlamak

Biliyorsunuz memleketimizde yemeklerin acısız olması kural, acılı olması istisnadır. Yani yemeklerin sofranıza geldiğinde acılı olmasını beklemezsiniz. O nedenle bir yemek sipariş ettiğinizde “Benimki acısız olsun” demezsiniz. Eğer acı istiyorsanız “Benimki acılı olsun” demeniz gerekir. İşte Hindistan’da işler bunun tam tersi işliyor. Siz aksini söylemedikçe tabağınıza gelecek hemen her yemek acılı olacaktır. Üstelik acısız olmasını özellikle vurguladığınız yemeklerin acılı olması da bir hayli olasıdır.

Hindistan'da başınıza gelebilecek


12. “Delhi Belly”den kaçamazsınız  

Delhi Belly tabirini daha önce duydunuz mu bilmiyorum ama yalnızca Hindistan’da başınıza gelebilecek, adı kadar ponçik olmayan bi diğer durum da Delhi Belly’dir. Hindistan’da bir söz vardır: “Her turist ne olursa olsun bir kez de olsa Delhi Bellyden nasibini alacaktır.” Bunun hiçbir şekilde istisnası yoktur. Peki nedir bu Delhi Belly diyorsunuz değil mi? Hemen söyleyeyim: İshal. Bildiğimiz ishal. Kendimi nasıl korurum diye düşünüyorsanız Hindistan’a gideceklerin dikkat etmesi gerekenler yazısını okuyabilirsiniz. Delhi Belly Hindistan’da başınıza gelebilecek en komik şeylerden biri olmasa da bundan nasibinizi aldığınızı bilen herkesin gülmesine sebep olacağını kesin.

Hindistan'da başınıza gelebilecek


Güncel paylaşımlardan, seyahatlerden ve etkinliklerden anında haberdar olmak için beni Instagramdan takip etmeyi unutmayın! https://instagram.com/melkeontheroad

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

1 Yorum

  • bakır mutfak mikser dokunun çekilme hortumu ile
    22 Ekim 2020, 07:52

    Bu makale beni etkiliyor. İyi yaptın!

    CEVAPLA

Yeni Yazılar