Bisikletle Doğu Ekspresi Yolculuğu

Bisikletle Doğu Ekspresi Yolculuğu

İstanbul’dan başlayan ve önce İran‘a ardından Hindistan‘a uzanan bisiklet turumun Ankara-Kars arasını arkadaşlarımın anlatmakla bitiremediği, Doğu Ekspresi’yle yapmaya karar verdim. Bu kararımdan sonra bisikletle doğu ekspresi yolculuğu konusunda epey araştırma yaptım fakat hiçbir kaynaktan hiçbir faydalı bilgi bulamadım. Ben de, Ankara’dan başlayıp Kars’a uzanan 25 saatlik yolculuğumda yaşadıklarımı merak edenler için bir araya getirdim. Özellikle bisikletle doğu ekspresi yolculuğu yapacak olanların dikkatle okumasını tavsiye ediyorum.

Bisikletle Doğu Ekspresi Yolculuğu

Doğu Ekpsresi’ne Nereden Biniliyor?

Doğu Ekspresi normalde her akşam 18:00’de Ankara’da eski gardan kalkıyor. Fakat 2017 sonuna kadar Ankara-Kırıkkale arasında yapılan çalışmalar nedeniyle trene biniş Kırıkkale girişindeki Irmak istasyonundan sağlanıyor. TCDD, yolcuları tren kalkış saatinde eski Ankara Garı’nın önünden otobüslerle Irmak istasyonuna taşıyor. Bisikletlerle otobüse binmek söz konusu olunca, bagaj dolacak diye kem küm ederler düşüncesiyle biraz tedirgin olmuştum. Çünkü bisikletle doğu ekspresi yolculuğu yapmak zaten bir tedirginlik sebebiyken bir de otobüse binmem gerekecekti. Ama otobüslerle ilgilenen görevliler bisikletimi ve çantalarımı gördüğünde herhangi bir olumsuzluğa sebep olmadılar. Aksine seni burada bırakacak halimiz yok der gibi sahiplenici bir tavır sergilediler. Yine de bisikletlerle otobüse sığmaya çalışmak oldukça zor. Ama neyse ki 3 tane otobüs geldi de rahat rahat sığabildik.

Bisikletleri otobüse almamaları veya yer kalmadığı için su yapmaları gibi olumsuz bir durumla karşılaşmanız haline benden tavsiye, gardan görevli bir memur arkadaşı çağırıp durumu özetleyin ve konuyla ilgili zabıt tutturun. Ulaşımınızı trene kadar kendiniz sağlayın ve taksi, otobüs vs. ne kullandıysanız ödediğiniz meblağı makbuzlandırın. Daha sonra bu zabıt ve makbuzla birlikte TCDD’ye başvurarak paranızı iade almayı deneyin. Bunu deneyen var mıdır bilmiyorum ama şansınızı denemekten başka çareniz yoksa denemeye değer.

BİSİKLETLE DOĞU EKSPRESİ

bisikletle doğu ekspresiBisikletle seyehat ettiğim için trene bisikletimi alıp alamayacağım, buna karşılık ödeyeceğim ücret benim için tam bir muammaydı. O yüzden biletimi almadan önce TCDD’nin çağrı merkezini günde iki üç kere arayıp, birden fazla kişiyle konuşarak aldığım bilgileri kendimce teyit etmekle uğraştım. Tabi her ne kadar bu şekilde kendimi garantiye almaya çalışsam da işler pek umduğum gibi gitmedi. Görüştüğüm tüm operatörler bisikletlerden ücret alınmayacağını söylemişti fakat yanlış bilgilendirildiğimi trene bindiğimde anladım.

Öncelikle, sadece ek bir bilgi olması açısından İstanbul’dan Ankara’ya yapacağınız hızlı tren yolculuklarında katlanamayan bisikletleri taşımadıklarını üzülerek belirtmek isterim. Doğu Ekspresinde ise katlanır bisikletler, hiçbir ücret ödemeye gerek kalmadan taşınabilir bagaj olarak vagonlarda yolcu yanında taşınıyor. Katlanamayan bisikletler ise trenin yük vagonunda, bisikletlerin ağırlığı ve gidilecek yerin kilometresi üzerinden hesaplanan bir ücret karşılığında taşınıyor. Benim bisikletimin ağırlığını yükler için minimum değer olan 10 kilodan hesapladılar. Ankara’dan Kars’a kadar yapacağımız yaklaşık 1000 kilometrelik yolculuk için bisiklet başı 38 TL ödedim. Üstelik çalışmalar yüzünden trene yük vagonu takamadıkları için bisikletimi yük vagonuna değil jenaratörlerin olduğu vagona bağladım. Neyse ki hiçbir sorun yaşanmadı. Hatta aksine bu durum biraz da işime geldi çünkü jeneratör vagonunda devamlı duran bir görevli vardı.

bisikletle doğu ekspresi

DOĞU EKSPRESİ ÜCRET TABLOSU

Genç, yaşlı, basın, öğretmen, tsk ve personel indirimi normal bilet ücretinin %20’si kadar; çocuk ve 65 yaş üstü için bu indirim oranı %30. 2016 yılı Kasım ayı itibariyle ücretler aşağıdaki tablodaki gibi. (Bisikletle Ankara- Kars yolculuğu yapacaklar bu fiyatlara bisiklet başı 38 TL ekleyebilirler.) (Ücretler 2016 yılı içindir)

ucret-tarifesi

DOĞU EKSPRESİ VAGONLAR

Trende yolcular için üç çeşit vagon var. Yalnızca koltuklardan oluşan pulman vagonu, 4 kişilik kompartımanlardan oluşan yataklı örtülü kuşetli vagon, iki kişilik kompartımanların olduğu yataklı vagon. Bunun dışında yine yolcular için hizmet veren bir tane de yemek vagonu var.

YEMEKLİ VAGON

Yemekli vagonda sabah kahvaltısından akşam yemeğine kadar yiyecek birçok şey bulabilirsiniz. Ben buraya yalnızca sıcak su almak için uğradım, yemeklerini denemedim. Ancak fiyatlarının ortalama olduğunu hemen söyleyeyim. Kıyaslama yapmak için bir kahvaltı tabağının fiyatı 14 liraymış. Çay da 2 liraydı.

PULMAN VAGON

Pulman vagonda ikili ve tekli koltuklar bulunuyor. İkili koltuklarda eğer aynı anda bilet almıyorsanız, yani bir başkasının yanında oturacak şekilde bilet alacaksanız, yalnızca kadın yanına kadın, erkek yanına erkek seçimi yapabiliyorsunuz.

Pulman vagonda koltukların üstünde bagaj koymak için raflar var. Onun dışında belki koltukların altı eşya koymak için kullanılabilir. Koltuklardan bazılarının yanına priz olabiliyor. Prizler genelde iki koltukta bir olacak şekilde yerleştirilmiş.

ÖRTÜLÜ KUŞETLİ VAGON

bisikletle doğu ekspresi

Doğu Ekspresi Örtülü Kuşetli Vagon

Örtülü kuşetli kompartımanlar 4 kişilik. Kompartımanda 4 koltuk bulunuyor. Bu koltuklar açıldığında yatak oluyor ve üst bölmeden iki yatak daha çıkıyor. Bu kompartımanlarda bir de el bagajlarınızı koyabileceğiniz küçük bir raf var. Koltukların altı da bagaj koymak için kullanılabilir. Bu kompartımanların kapısı camlı. Yani kapıyı kapattığınızda içerisi görünebiliyor. Özel alan oluşturmak için perdenizi kapatmanız gerekiyor.

Örtülü kuşetli vagonlardan bilet almak istediğinizde eğer 4 kişilik bilet almıyorsanız, kompartımanın cinsiyet durumuna gore seçim yapmanız gerekiyor. Yani iki kişi seyahat ederken, sistem erkeklerin olduğu vagondan kadın bileti; kadınların olduğu vagondan da erkek bileti almanıza izin vermiyor. Bu engeli aşmak için en güzel çözüm de birçok insanın yaptığı gibi 4 kişilik seçim yapıp, iki normal iki çocuk bileti satın almak. Bu şekilde alacağınız biletin ücreti yataklı kompartımandan alacağınız biletle hemen hemen aynı olacağı için aslında yataklı vagonu tercih etmek bizce daha mantıklı.

Örtülü kuşetli kompartımanda 1 tane priz var.

YATAKLI VAGON

bisikletle doğu ekspresi

Doğu Ekspresi Yataklı vagon

Yataklı kompartımanlar iki kişilik. Kompartımanın içinde açıldığında yatak olabilen iki kişilik koltuk, bir masa, içinde ikramlar olan mini bir buzdolabı, çekmece, askılıklar, bagaj rafı, lavabo, ayna ve çöp bulunuyor. Bu kompartımanın kapısı normal tahta kapılardan. Yani mahremiyetinizi korumak için ayrıca bir perdeye ihtiyaç yok, kapınızı kapatmanız yeterli.

Kompartımanda buzdolabınınki hariç iki tane priz var.

Ben en başta sığamayız buraya düşüncesiyle örtülü kuşetli kompartımanın tamamını kapatalım diye düşünmüştüm ama daha sonra yataklı kompartıman daha cazip geldi. Ve tüm bisiklet çantalarımla çok rahat sığabildim. Yine koltukların altı da bagaj koymak için kullanılabilir. Bisikletle doğu ekspresi yolculuğu yapacak olanlar için yataklı vagonların son derece rahat ve yeterli olduğunu söyleyebilirim.

GENEL OLARAK DOĞU EKSPRESİNE BAKIŞ

Hijyen

Yataklı kompartımanda seyahat ediyorsanız iki adet el havlusu veriliyor. Ayrıca kompartımanınızın içinde dolu olan sıvı sabun haznesi de var.

Nevresimler ve yataklar

Yatağımı açtığımda hazır yapılmış olduğunu gördüm. Nevresimler tertemizdi. Yataklar da oldukça rahattı. Her yatakta bir tane pike var. Ekstra pikeye ihtiyaç duyacağınızı sanmıyormz çünkü kompartımanın ısısını ayarladığınızda içerisi sıcacık oluyor.

Tuvaletler

Her vagonun başında ve sonunda birer tuvalet var. Tuvaletler bir tren için olabildiğince temiz. Yolculuğum boyunca benim vagonumdaki tuvaletlerde tuvalet kağıdı, havlu kağıt ve sabun sıkıntısı yaşamadım. Pulman vagonlar örtülü kuşetli ve yataklı vagonlara nazaran daha kalabalık olduğu için oralardaki tuvaletlerin kullanımı da daha fazla oluyor.

Yiyecek & İçecek

Bu arada buzdolabımdan iki çikolata, iki meyve suyu, iki çubuk kraker ve iki bardak su çıktı. Ama yine de trene binmeden önce yanınıza mutlaka yiyecek bir şeyler alın. Tren duraklarda genelde 1-2 dakika civarında duruyor. Kayseri ve Erzurum duraklarında ise tren şefi değişimi için 5 dk duruyor. Dolayısıyla tren seyehatiniz boyunca inip alışveriş yapacak kadar zamanınız olmayacak. Yemek vagonu gece 1’de kapanıyor. Mümkünse suyunuzu, böreğinizi, poğaçanızı, kekinizi yanınızdan eksik etmeyin.

Bisikletle Doğu Ekspresi Yolculuğu Önemli Hatırlatma

Bisikletle doğu ekspresi yolculuğu hakkında söyleyeceklerim bunlar. Şunu özellikle hatırlatmak istiyorum; ben bu yolculuğu yaptığımda ve bu yazıyı hazırladığımda Doğu Ekspresi böylesine popüler değildi. Hatta Kasım ayında yaptığım yolculuk sırasında bulunduğum vagonda benden başka yolcu yoktu. O yüzden çok temiz, sessiz, sakin bir yolculuk yaptım. Merak ettiğiniz başka bir şey olursa yorum olarak iletebilirsiniz. Cevaplamaktan memnuniyet duyarım.


Güncel paylaşımlardan, seyahatlerden ve etkinliklerden anında haberdar olmak için beni Instagramdan takip etmeyi unutmayın! https://instagram.com/melkeontheroad

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

5 Yorum

 • Life
  4 Aralık 2016, 22:03

  süper

  CEVAPLA
 • Gamze
  5 Temmuz 2018, 17:32

  Kars’ta merkezden baska nereye gittiniz? Ani harabelerine ya da Cildir golune bisikletinizle gittiniz mi?

  CEVAPLA
 • Deniz
  29 Mayıs 2021, 16:39

  Merhaba bu turlar İstanbul da var mı ve bisiklet ile gelmek zorunlu mu tam anlamadım bilgi verebilir misiniz 🙏

  CEVAPLA
  • Melke@Deniz
   29 Mayıs 2021, 17:46

   Merhaba, ben bu tura kendim çıktım. Yani özel bir tur, bana ait 🙂 Bir işletme turu vs değil.

   CEVAPLA

Yeni Yazılar