Ekimde Gezilecek Yerler | Ekimde Türkiye’de Yapılacaklar

Ekimde Gezilecek Yerler | Ekimde Türkiye’de Yapılacaklar

Bu serin havaları kaçırmadan keyifli bir sonbahar tatili yapmaya hazır mısınız? Evet diyenleri buraya alalım ve Ekimde Türkiye’de gezilecek yerler arasında sizi kendine çekecek o yeri birlikte bulmaya çalışalım. Evet havalar soğudu, evet yağışlar fazlalaştı ve evet okullar açıldı. Ama hiçbiri keyifli bir sonbahar tatili için size engel olamaz. Belki günübirlik ya da hafta sonu kaçamağı yapabilir ya da yıllık izin hakkınızı bu Ekimde Türkiye’nin en güzel gezi rotaları ile anlamlandırabilirsiniz. Ekimde Türkiye’de nereye tatile gidilir sorusunun doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine verilebilecek birçok yanıtı var elbette. Ben yine listemi olabildiğince kısa tutup, size en çok keyif verecek rotalarla Ekimde gezilecek yerler listesi oluşturdum.

Tüm bunların dışında, Ekimde Türkiye’de yapılacak aktiviteler ile ilgili de birkaç alternatif sıraladım. Umarım valizlerinizi kapalı dolaplarından çıkarmanız için ilham verici olabilirim. Şimdiden keyifli tatiller dilerim!

ekimde gezilecek yerler

Ekimde Gezilecek Yerler Nereler | Ekimde Nereye Gidilir?

Eskişehir

Eskişehir gezisi düşünenler için dondurucu soğuklardan bir önceki durakta ve de köprüden önceki son çıkıştayız. Etkileyici park ve bahçeleri güneş altında kavrulmadan ya da soğukta titremeden gezebileceğiniz en doğru aylardan biri Ekim diyebiliriz. Sazova parkında çocuklar gibi eğlenmek, porsuk çayında gondolla gezinmek ya da Odunpazarı Evleri arasında zamanda kısa bir gezintiye çıkmak size yılın bu son aylarında çok iyi gelebilir. Eskişehir’de gezilecek yerler listenize Kurşunlu camii, Atlıhan Çarşısı ve Şelale park duraklarını da eklemeyi unutmayın. 

Tarsus

Ekim için gezi rotası oluşturuyorsanız, kutsal dinlerin önemli merkezlerinden olan bu güzel ilçeyi deneyimlemenin tam zamanı. Yeni taş çağından bu yana yerleşimin yer aldığı bu özel bölgede, kazma vurulan her taşın altından bir antik güzellik çıkması bölgeyi farklı kılıyor. Ekimde Akdeniz bölgesi henüz nispeten sıcak havalarını yaşarken, aralarında Taşkuyu Mağarası, Kleopatra Kapısı, Eshab-ı Keyf Mağarası ve St. Paul Kilisesi’nin de yer aldığı onlarca tarihi ve doğal güzelliği keşfedebilirsiniz.

Malatya

Ekimde gezilecek yerler arasına Doğu’nun en gelişmiş şehirlerinden birisini almamak hata olurdu. Her yıl Temmuz ayında düzenlenen Malatya Kayısı Festivali’ni kaçırdıysanız, bu serin havalar sizin için ikinci bir Malatya turu fırsatı olabilir. Malatya’da Battalgazi Ulu Cami, Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı ve Aslantepe Höyüğü başta olmak üzere bir çok tarihi güzelliğin yanı sıra Levent Vadisi, Orduzu Çınar Şelalesi ve Turgut Özal Tabiat Parkı gibi çok sayıda doğal güzellik de sizleri bekliyor olacak. 

Ekimde Türkiye’de Yapılacaklar Nelerdir?

Ekimde yapılacak aktiviteler için çok sayıda alternatif bulmanız mümkün. Planlarınızı yaparken mevsim hava koşulları için tedarikli olmanız ve rota planlamanızı meteorolojik veriler doğrultusunda yapmanız yeterli. Valizinize yağmurluğunuzun yanı sıra montunuzu ve özellikle soğuk bölgeler için bere ve şemsiyenizi de almayı unutmayın. Ekim ayında Türkiye’de yapacak şeyler arasında aklınıza yatan ya da aklınıza düşen bir madde varsa şimdi hemen plan yapmaya başlayabilir ve sonbaharın tam ortasında keyifli vakit geçirebilirsiniz.

  • Ekimde denize girmek için nereye gidilir diye soruyorsanız, rotanızı Adrasan ya da Sarıgerme gibi nispi deniz sıcaklığı yüksek sahillere çevirebilirsiniz.
  • Doğa yürüyüşü için en ideal aylarından bir olan Ekimde yürüyüş parkurlarına kendinizi atabilir ya da uzun sahil yürüyüşleri ile stresinizi atabilirsiniz.
  • Bisiklet kulüplerine üye olabilir hem yeni arkadaşlar edinip hem de tekerlekler üzerinde özgürlüğü deneyimleyebilirsiniz.
  • Seramik ya da resim kursu gibi sanat kurslarına katılarak ufkunuzu genişletebilir ve hayal gücünüzün sınırlarını zorlayabilirsiniz.

Ekimde gezilecek yerler ya da ekimde Türkiye’de yapılacaklar listelerine yapmak istediğiniz eklemeler varsa bunları yorum kısmında bizimle paylaşmayı unutmayın. Tüm yılınızı planlayacağınız birbirinden eğlenceli özel listelere Türkiye’de 12 Ay başlığından ulaşabilirsiniz. Şimdiden keyifli tatiller!

Eğer yazdığım yazılardan haftalık olarak haberdar olmak isterseniz yukarıdaki görsele tıklayarak haftalık bültene abone olabilirsiniz. Spam mail göndermem, size bir şey satmaya çalışmam, herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez. Basitçe o hafta blogda yazılan yazılar otomatik olarak mail adresinize gönderilir. Mailler bazen spam klasörünüze düşebilir, bu durumda spam klasörünüze bakmanız gerekir. Abone olanları öpüyor, haftalık bültenlerde görüşmek üzere diyorum.

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

Yeni Yazılar