Filozofun Mutluluk Seyahatnamesi Kitap İncelemesi

Filozofun Mutluluk Seyahatnamesi Kitap İncelemesi

“Hayat en iyi şekilde nasıl yaşanır?” Ünlü Yunanlı filozof Epikuros uzun yıllar bu sorunun cevabını aramış. En sonunda şu cevabı bulmuş: “Hazla dolu bir yaşam” en iyi yaşamdır. Peki mutlu, hazla dolu bir yaşam nedirHayatımızı nasıl hazla dolu yaşayabiliriz? Platon Birgün Kolunda Bir Ornitorenkle Bir Bara Girer gibi çok satan kitaplar dahil yirmi beş kitabın yazarı olan filozof Daniel Klein’ın kaleme aldığı Filozofun Mutluluk Seyahatnamesi, yaşama, ölüme, yaşlılığa dair fikirlerini içeren eğlenceli bir kitap.

Mutluluk ve Epikuros

Epikuros “Servetimiz elimizdekiler değil haz aldıklarımızdır” der. Aslında “haz peşinde koşmak” en başta sığ bir düşünce gibi görünüyor. Ama Epiküros’un aslında bahsettiği şey çok daha derin. Epikuros’a göre en keyifli hayat, gereksiz arzulardan uzak durup, basit şeylerle yetinmek ve onlardan zevk almakla ilgili. 

Önemli olan en lüks restoranda en pahalı yemekleri yemek değil; basit bir mercimek çorbası içerken dahi mercimek çorbası içtiğinin farkında olmak ve o deneyimden haz duymak. Fiziksel zevkler yerine insanlarla felsefi sohbetler yapmak, günlük şeyleri derinlemesine deneyimlemek, basit şeylerdeki anlamları bulmak…

Epikuros aynı zamanda amacın pozitif haz arayışı olmadığını da söyler. Amaç, daha ziyade, iç huzura veya boşluk olarak da tanımlanan tarafsız bir duruma ulaşmaktır. “Hoş bir yaşam sürmeden, bilgece, iyi ve adil yaşamak mümkün değildir.” diyor Epikuros ve ancak herkes kendi mutluluğunu kovaladığında toplumun çok daha iyi işleyeceğine inanıyor.

Filozofun Mutluluk Seyahatnamesi

Filozof Daniel Klein’ın kaleme aldığı Filozofun Mutluluk Seyahatnamesi, yazarın yaşama, ölüme, yaşlılığa dair fikirlerini içeriyor. Kitapta sık sık filozoflardan ve en çok da Epikuros’un hazcılık anlayışından bahseden Klein, mutlu bir yaşam sürmenin ve keyifli bir yaşlılık geçirmenin yollarına dair fikirlerini paylaşıyor.

Kitapta okuyup çok sevdiğim bir anlatıyı burada sizinle de paylaşmak istiyorum.

Filozofun Mutluluk Seyahatnamesi

Aslen Yunan kökenli olan bir Amerikalı bir gün tatil için Yunan adalarına gelir. Yürüyüş yaparken bir zeytin bahçesinin önünde elinde uzosyla oturup gün batımını izleyen bir ihtiyarla karşılaşır. İhtiyarın önünde oturduğu zeytin bahçesinin bakımsızlığı Amerikalının dikkatini çeker. Büyük bir merakla ihtiyara zeytinlerin kime ait olduğunu sorar. İhtiyar bahçenin kendisine ait olduğunu söyler.

“Toplamıyor musun bu zeytinleri?” diye sormaya devam eder Amerikalı.

“Canım istediğinde yiyeceğim kadarını alırım.”

Amerikalı kendine hakim olamaz ve zeytin bahçesinden aslında ne kadar çok para kazanabileceğini ihtiyara anlatmaya çalışır.

“Ama eğer bu ağaçlara bakarsan ve zeytinleri toplayıp yağını satarsan çok para kazanabilirsin.”

“Parayı ne yapacağım?” diye sorar ihtiyar.

“Büyük bi ev alırsın, hizmetkarların olur, ne bileyim…”

“Peki sonra ne yapacağım?”

“Sonra da canın ne isterse onu yapabilirsin işte.”

“Ha, mesela gün batımını seyredip uzo içmek gibi mi?”

Bazen hayatı basit yaşayarak da dilediğimiz sonuca ulaşabiliriz ama birçoğumuz bu basitliği göremeyip, ulaşmak istediğimiz sonuç yerine farklı beklentilerle yola çıkarak zaman kaybeder. Amaç “dilediğimizi yaparak yaşamak” ise örneğin, bunu yapabilmenin tek yolunu “çok fazla para kazanmaya” bağladığımızda hedeften şaşarız. Ve günün sonunda ne yapacağımızı bilemez bir halde yaşamın labirentinde kayboluruz. Oysa hayat basittir ve basitçe yaşamak mümkündür. Yeter ki bunun yollarını arayalım.


Filozofun Mutluluk Seyahatnamesi okunması son derece kolay, eğlenceli bir anlatıma sahip, bilgi dolu bir kitap. Bu kitapta yaşamı en iyi şekilde geçirmenin yolları hakkında farklı bakış açıları bulabilirsiniz.

Tavsiye ettiğim tüm kitapların listesine linkten ulaşabilirsiniz: Melike’nin Kitap Tavsiyeleri Listesi (Bu link Hepsiburada işbirliği linkidir. Mobil cihazlarda uygulamaya, masaüstünde ise siteye yönlendirir. Bu linkten alışveriş yaptığınızda siteme de ufak bir katkınız olmuş olur. Alışveirş yapmadan önce kitap fiyatlarını diğer sitelerden de kontrol etmenizi, bütçenize en uygun olan yerden alışveriş yapmanızı tavsiye ederim.)

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

Yeni Yazılar