Glamping Nedir? Lüks Kamp Hayatı

Glamping Nedir? Lüks Kamp Hayatı

Bazı insanlar için ilk kamp deneyimleri genellikle son deneyimleri olur. Ancak artık popülaritesini gün geçtikçe artıran yeni bir kamp seçeneği var: Glamping. Peki son yıllarda sık sık duyduğumuz, havalı bir kampçılık türü olan glamping nedir ve nasıl ortaya çıkmıştır hiç merak ettiniz mi?

Glamping nedir?

Glamping, iki kelimenin birleşmesinden oluşan bir terim aslında. Çekicilik, cazibe gibi anlamlara gelen “Glamour” kelimesinin ilk hecesi ve kamp yapmayı ifade eden “Camping” kelimesinin ikinci hecesi bir araya gelerek Glamping kelimesini oluşturmuş.

Çadır kampları ile glamping arasında ne fark var?

Glamping, insanların konforlarından ödün vermek zorunda kalmadan, doğayı deneyimlemelerini sağlayan yeni bir kamp türü. Yani geleneksel kampçılıkla aynı ortamda olma imkanı sunuyor, ancak kamp alanlarında ve çadırların kendisinde bulunan olanaklar sayesinde normal çadır kampçılığından ayrılarak daha lüks bir deneyim sağlıyor. Ayrıntılı bilgi almak için “Glamping ile çadır kampı arasındaki farklar” yazısını da okuyabilirsiniz.

Glamping nasıl ortaya çıktı?

Glamping, 2007 yılında İngiltere’de ortaya çıktı. Yenilikçi bir niş segment geliştirmeye ve yeni müşteriler çekmeye çalışan kamp alanları sayesinde ortaya çıkan Glamping, kısa sürede lüks ve farklı bir konaklama için bütçe ayırmaya hazır olan insanların gözdesi oldu. Yani glamping aslında kapitalizmin bize sunduğu muazzam seçeneklerden bir diğeri.

Dünyanın her yerinde büyüyor

Glamping kültürü, dünyanın her yerinde gün geçtikçe daha çok büyüyor ve her biri kendi benzersiz avantajlarını sunan inanılmaz glamping kamp alanları kuruluyor. Ülkemizde de hem glamping kamp alanlarının sayısı hem de sundukları deneyimler gün geçtikçe artıyor.


Birçok konaklama deneyimini kapsayan glamping kültürü, çadırlar, mini villalar, cam kabinler, orman evleri, ağaç evler ya da farklı şekillerde karşınıza çıkabilir. Eğer normalin dışında bir deneyim arıyorsanız ve konforunuzdan ödün vermeden doğada keyifle vakit geçirmek istiyorsanız glamping deneyimini bir kez de olsa yaşamalısınız!

Eğer yazdığım yazılardan haftalık olarak haberdar olmak isterseniz yukarıdaki görsele tıklayarak haftalık bültene abone olabilirsiniz. Spam mail göndermem, size bir şey satmaya çalışmam, herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez. Basitçe o hafta blogda yazılan yazılar otomatik olarak mail adresinize gönderilir. Mailler bazen spam klasörünüze düşebilir, bu durumda spam klasörünüze bakmanız gerekir. Abone olanları öpüyor, haftalık bültenlerde görüşmek üzere diyorum.

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

Yeni Yazılar