Hamak Altı Örtüsü (Underquilt) Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Hamak Altı Örtüsü (Underquilt) Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Hamak kampı yapmak istediğinizde endişe etmeniz gereken en önemli sorun hamağın alt kısmından gelecek soğuktur. Hamakların altından gelen soğuğu önlemek için, ülkemizde çok bilinmeyen, underquilt adı verilen bir malzeme kullanılır. Peki underquilt nedir? Kısaca underquilt, hamağın alt kısmını çevreleyerek gelen soğuğu önleme amacıyla kullanılan bir yalıtım malzemesidir. (Bir nevi hamak için uyku tulumu diyebiliriz.) “Underquilt” kelimesinin tam çevirisini yapmamız gerekirse “alt örtüsü” ya da “alt yorganı” gibi terimler karşımıza çıkar. (Ben yazdığım yazılarda anlaşılır olması açısından hamak altı örtüsü terimini kullanıyorum.) Bu yazıda size underquilt nasıl kullanılır, matlardan farkı nedir ve ne gibi avantajları vardır onu anlatacağım.

Bu yazı da ilginizi çekebilir: Hamak Kampı Nasıl Yapılır?


Hamak Kampı Yaparken Sıcak Kalmak Önemlidir

Eğer hamağınızda vakit geçirmeyi sevmeye başladıysanız, belki geceyi hamak kampı yaparak geçirmeyi de düşünmüşsünüzdür. Geceyi hamakta geçirmek için herkesin bildiği bariz iki ihtiyaç vardır: Sineklik ve tarp. Bu iki malzemeyi hamağınızdan ayrı ayrı alabileceğiniz gibi set halinde satılan hamak paketlerinde de bulabilirsiniz. Ancak hamak kampı söz konusu olduğunda sıklıkla gözden kaçırılan bir sorun vardır, o da gecenin ayazında sırtınıza doğru esen soğukla nasıl başa çıkabileceğinizdir. Bu sorunun en basit cevabı ise, ısı kaybını önlemek için hamağınızın altına bir destek almanızdır.

Görseldeki ürün ve fotoğraflar: Ticket To The Moon – Moonquilt
Tüm Ticket To The Moon Ürünlerinde geçerli indirim kodu: MELKE

Hamak altı örtüsü, çadır içinde zeminde yatarken yaşanılana benzer bir problemi de çözer. Uyku tulumunuz, ister kaz tüyü isterse de birinci sınıf malzemeden yapılmış sentetik yalıtımlı olsun, vücut ağırlığınız altında sıkışarak soğuk zeminin vücudunuzdaki sıcaklığı uzaklaştırmasını sağlar. Tulumunuz ayrıca hamaktayken de altınızda sıkışarak, ayazın vücudunuzdaki ısıyı alıp götürdüğü bir ısı kaybına yol açar. 

Hamakta Isı Kaybını Önlemek için Neler Kullanılabilir?

Hamağın altında ısınızı korumak için kullanabileceğiniz iki temel malzeme bulunuyor. Biri kamp matı diğeri de hamak altı örtüsü. Uyku matı zemindeki ısı kaybı sorununu altınızda yalıtılmış bir hava boşluğu yaratarak çözer. Kamp matları hamakta da aynı işlevi görür. Dilerseniz sünger matları ya da şişme matları hamağınızın içine yerleştirerek kullanabilirsiniz ancak hamaklar kıvrımlı bir yapıya sahip olduğundan matın hamağın içinde sabit durmasını sağlamak zor olabilir. Özellikle sünger matlar devamlı kayarak hem rahatınızı bozabilir hem de soğuğa maruz kalmanıza sebep olabilir. (Yine de düzgün bir konumlandırmayla bu ürünleri kullanmak da mümkündür.)

Hamak altı örtüleri özel olarak hamaklar için dizayn edilmiştir. Bazı hamaklar kendilerine entegre özel tasarım hamak altı örtüleriyle satılabildiği gibi, ayrı satılan hamak altı örtüleri de çoğu hamağa uyacak ayarlanabilen bir yapıya sahip olarak üretilir.

Eğer benim çok severek kullandığım bir hamak markası olan Ticket To The Moon marka bir hamak altı örtüsü almak isterseniz Bu linke tıklayın ve tüm Ticket To The Moon ürünlerinde geçerli indirim için bu kodu kullanın: MELKE

Hepsiburada’da satışta olan hamak altı örtülerini bu listeden inceleyebilirsiniz: Kamp Hamakları


Hamak Altı Örtüsü vs. Kamp Matı

Eğer ki hamaktayken sıcak kalmak için kamp matı ve hamak altı örtüsü arasında kaldıysanız bu malzemelerin arasındaki farkı bilmek işinizi kolaylaştırabilir.

Hamak altı örtüsünün artıları ve eksileri

Hamak altı örtüsü hamaklar için özel olarak üretildiğinden rahat ettiğiniz doğal hamak uyku pozisyonunuzu engellemez. Uyuduğunuz alanla bağlantısı olmayacağı için doğal olarak kayma yapmaz ve rahatınızı bozmaz. Hava boşluğu lif sayısından fazla olan bir teknolojiye sahip high loft modeller daha fazla sıcaklık sağlayabilir. Hamak altı örtüsü ve uyku tulumu birlikte kullanıldığında maksimum verim sağlanabilir. Ancak elbette eğer zaten kamp yapıyorsanız ve evinizde bir kamp matınız varsa, hamak altı örtüsüne ayrı bir bütçe ayırmanız gerekir. Eğer hali hazırda bir matınız yoksa ve sadece hamak kampı için malzeme alacaksanız bu durumda hamak altı örtüsü ve uyku matı arasındaki masraf karşılaştırması tamamen matın tipine bağlıdır. Birinci sınıf malzemeden üretilmiş şişme matlar cep yakabilir, aynı şekilde sünger matlar ise çok çok daha ucuz olabilir.

Hamak kampı yapmaya karar vermiş çoğu insanın uyku matı zaten vardır. Bu yüzden hamak kamplarınız için bunu kullanarak başlangıç için maliyetten tasarruf edebilirsiniz. Eğer ilerleyen zamanlarda daha sık hamak kampı yapmaya karar verirseniz, daha sonradan hamak altı örtüsü almayı düşünebilirsiniz.

Kamp matının artıları ve eksileri

Hamak kampı yaparken ayrı bir hamak altı örtüsü almak yerine daha bütçe dostu bir seçenektir. Kamp matını hem hamak kampı sırasında hem de çadır kampında kullanabilirsiniz. Bazı hamakların mat koymak için ayrılmış bir bölmeleri vardır. Bu hamaklarda matın düz durmasını sağlamak daha kolaydır ancak çoğu hamak bu bölmeye sahip değildir ve bu yüzden uyurken matın kayması kolaydır. Şişme matlar sünger matlara nazaran daha stabil durabilirler. (Şişme matınızı, hamağa daha iyi sığması için hafifçe söndürebilirsiniz.

Bu yazı da ilginizi çekebilir: Hamakta Rahat Uyumak İçin Bilmeniz Gerekenler


Hamak altı örtüsünün sıcaklık açısından kamp matından daha iyi olup olmadığı şaibelidir. Çünkü her ikisi için standart bir derecelendirme sistemi bulunmaz. Yapılacak tüm karşılaştırmalar elmayla armutu karşılaştırmaya benzer. Eğer R değeri iyi bir matınız varsa hamak kampında sıcak kalma ihtimaliniz yüksektir. Hamak altı örtüsü hamağınıza tam oturuyorsa ve iyi bir dolgu sistemine sahipse bu durumda maksimum verim alabilirsiniz.

Hamak Altı Örtüsü Nasıl Kullanılır?

Hamak altı örtüleri genelde kendi kullanım kılavuzları ile birlikte gönderilir. Dolayısıyla uymanız gereken ilk kaynak örtüyle birlikte gönderilen klavuzdur. Yine de olabilecek en iyi yalıtımı hazırlamanıza yardımcı olmak için bazı genel öneriler vardır.

Hamak altı örtünüzü kurarken önce hamağın iç kısmına yaymanız tavsiye edilir. Böylece kirlenmesini ve ıslanmasını önleyebilirsiniz. Başlangıçta örtüyü hamağın içine yayın, daha sonrasında uçlarından tutturun ve gevşekliğini hamağın altına kaydırdığınızda yere değmeyecek şekilde ayarlayın.

Örtünün üst kısmıyla hamak (siz de içindeyken) arasındaki hava boşluğunu en aza indirmeniz maksimum verimi alabilmeniz için önemlidir. Örtünün hamağın zeminine yakın olduğundan emin olmak için ayar kısımlarını sıkın, fakat vücudunuzun örtüyü sıkıştıracağı kadar yakın da olmasın. Hava akımını önlemek için her iki ucu sıkıca kapatın. 

Hepsiburada’da satışta olan hamak altı örtülerini bu listeden inceleyebilirsiniz: Kamp Hamakları

Hamağınızı Yalıtmak için Bütçe Dostu İpuçları

Şişme matlar: Hamağınızın boyutlarına uygun bir şişme mat alarak hem hamak kampında hem de çadır kampında bu matları kullanabilirsiniz. Şişme matlar soğuk havalarda daha verimlidir. Bazı şişme mat önerileri için tıklayın: Şişme matlar

Sünger mat: Hamak kampını sıcaklığın yüksek olduğu yaz aylarında yapmayı düşünüyorsanız yalıtım için sünger matlar da yeterli olabilir. Sünger matlar şişme matlara nazaran çok daha ucuzdur. Bazı sünger mat önerileri için tıklayın: Şişme matlar

Eski uyku tulumundan veya yorgandan kendin yap hamak altı örtüsü: Eğer eski bir uyku tulumunuz varsa, biraz dikiş becerisiyle bunu hamak altı örtüsüne dönüştürebilirsiniz. Hamak kampı yaparken kullanabileceğiniz bir diğer alternatif hamak altı örtüsü de evinizdeki hafif yorganlarla yapacağınız bir örtüdür. Ancak elbette bu durumda da dikiş becerisine ihtiyaç vardır ve bu malzemeyi taşımak tahmine ettiğinizden daha zor olabilir. 🙂


Şimdiden keyifli bir hamak kampı geçirmenizi dilerim!

Bu yazıdaki bazı linkler Hepsiburada işbirliği linkleridir. Bu linklere tıklamak size ekstra bir külfet yüklemez. Zaten alacağınız bir şeyi linklerden satın aldığınızda siteme de ufak bir katkınız olmuş olur. Şimdiden teşekkür ederim.

Eğer yazdığım yazılardan haftalık olarak haberdar olmak isterseniz yukarıdaki görsele tıklayarak haftalık bültene abone olabilirsiniz. Spam mail göndermem, size bir şey satmaya çalışmam, herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez. Basitçe o hafta blogda yazılan yazılar otomatik olarak mail adresinize gönderilir. Mailler bazen spam klasörünüze düşebilir, bu durumda spam klasörünüze bakmanız gerekir. Abone olanları öpüyor, haftalık bültenlerde görüşmek üzere diyorum.

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

Yeni Yazılar