Haziranda Türkiye’de Yapılacaklar Haziranda Nereye Gidilir?

Haziranda Türkiye’de Yapılacaklar Haziranda Nereye Gidilir?

Merhaba Yaz! Uzun zamandır özlemini duyduğumuz yakıcı güneşe kavuşmaya hala çok az yolumuz olsa da yaz mevsimine girmiş olduğumuzu bilmek bile, kanımızın coşkuyla kaynamasına yetiyor. Upuzun gündüzlerin keyfini doyasıya çıkarmak, akşamına ayrı, gecesine ayrı plan yapmak ve tüm yılın yorgunluğunu atmak için haziran ayı müthiş bir fırsat. Haziranda Türkiye’de nereye gidilir diye düşünenler için minimal bir rehber hazırladım. Yazımın hemen sonunda haziranda Türkiye’de yapılacaklar ile ilgili de birkaç maddelik küçük bir liste oluşturdum. Lafı fazla uzatmıyorum ve haziran ayında gidilecek yerler ile rehberime başlıyorum.

Türkiye’de Haziran’da Nereye Gidilir?

Çok uzun yıllardır yaz turizmi denildiğinde akıllara gelen ilk bölge Akdeniz. Eşsiz koyları, akıl almaz manzaraları, şelaleleri, dağları, ovaları, otelleri ve sıcacık insanları düşünüldüğünde, aslında liste başı olmasına hak vermemek çok da mümkün değil. Yaz için biz de sıcak bir başlangıç yapalım ve havası, denizi en hızlı ısınan rotalara kendimizi atalım.

Adrasan

Bir dönem oldukça popüler olsa da yaşam eğrisinin tepe noktasını geride bırakan, ancak hala görülmeye değer ve keyifli bir Antalya rotasıyla listeme başlıyorum. Haziranda Türkiye’de gidilecek yerler listesinin ilk sıralarına Antalya’yı yerleştirmemin bir nedeni, yaz sezonunu en erken açan rotalardan biri olması. Haziran ayında Adrasan tatili düşünüyorsanız, hava ısınmış mıdır ya da haziranda denize girilir mi diye düşünmenize gerek yok. Eğer konu Adrasan ise nisan ayında bile denize girebilirsiniz. Konaklama seçenekleriniz oldukça fazla. Ağaç ev, bungalov, kamp alanları ve de pansiyonlar bu şirin beldede keyifle dinlenmeniz için sizleri bekliyor. Adrasan ya da Olympos yakınlarında çok fazla beş yıldızlı otel olmasa da Belek ya da Kemer ilçelerinde konaklayıp özel aracınızla günübirlik Adrasan ziyareti de yapabilirsiniz. Hemen hatırlatalım Adrasan ve çevre koylarda, Caretta Carettalar bu aylarda yumurtlamaya devam ediyor. Haziran sonunda belki birkaç minik savaşçıyla da karşılaşabilirsiniz.

Alanya

Antalya, bir ucundan diğer ucuna her noktası ayrı güzel bir şehir. Şimdi sizi Antalya’nın doğusunda, turizmin gözbebeği bir ilçeye götürüyorum. Özellikle haziran ayında Türkiye’de gezilecek yerler arasına almamın nedeni ise sizi kalabalıklardan kurtarmak. Haziran ayında Alanya nispeten daha az kalabalık olsa da yine de diğer birçok ilçeden daha fazla nüfusa sahip olacağını söylemeliyim. Alanya Kalesi, Dim çayı ve mağarası gezileri için en ideal aylardan birindeyiz. Kendinize keyifli bir otel ayarlayıp ya da çadırınızı maviliklere karşı atıp yazın gelişini doyumsuz manzaralar eşliğinde kutlayabilirsiniz. Yeme içme mekanları, hediyelik eşya dükkanları ve gece kulüpleri ile Alanya, kesinlikle başınızı döndürecek.

Zeytinbeli Plajı

Kamp severleri böyle alalım. Akdeniz’in görebileceğiniz en bakir sahilini, en temiz denizini Adana’nın Yumurtalık ilçesinde bulabilirsiniz ve engin maviliğin hemen yamacına çadırınızı güvenle kurabilirsiniz desem? Geçtiğimiz yıllarda çoğunlukla temiz olan bu 1000 metrelik mini plajın bu sene nasıl bir durumda olduğunu tahmin etmek zor olsa da, ümit ediyorum ki her şey yerli yerindedir. Denizi dalgalı ancak temiz olan bu eşsiz plajın kumu da bir o kadar keyifli. Yaz mevsimini yüzerek karşılayacaklar için, sakin bir alternatif olabilir.

Haziranda Türkiye’de Yapılacaklar

Hava ısındı, karne zamanı yaklaştı ve yaz tatili özlemiyle kalbiniz hızlı hızlı atmaya başladıysa, size keyifli bir tatili daha keyifli hale getirecek birkaç önerim olacak. Türkiye’de haziran ayında yapılacak aktiviteler arasında, yüzmek ve güneşlenmek dışında da sizleri bekleyen eğlenceli fırsatlar var.

  • Bodrum kalesini gezmediyseniz, sıcaklar iyice bastırmamışken, haziran ayını kesinlikle kaçırmayın.
  • Efes Antik Kenti’ni ziyaret edebileceğiniz en “az terlemeli” ayın Haziran olduğunu hatırlatayım.
  • Alsancak mı Karşıyaka mı tartışmasına, Kordon’da gitar ve çiğdem eşliğinde, sevdiklerinizle birlikte son noktayı koyabilirsiniz.
  • Kapadokya ziyaretinizi bu aya planlarsanız, her yıl gerçekleşen Cappadox festivaline denk gelme ihtimalinizin yüksek olduğunu hatırlatayım.
  • Yolunuzun Fethiye’ye düşmesini beklemeden yönünüzü bu eşsiz cennete çevirip, yamaç paraşütünü deneyebilirsiniz.
  • Kamp için farklılık arıyorsanız, Akyaka’yı bir de haziran ayında görmelisiniz. Gökovada kamp kurup yeşile ve huzura doyabilirsiniz.
  • Maviye doymak için yönünüzü Bozcaada’ya çevirip, kadehlerinizi huzura kaldırabilirsiniz.

Haziranda Türkiye’de gidilecek yerler ya da haziranda Türkiye’de yapılacaklar listelerine yapmak istediğiniz eklemeler varsa bunları yorum kısmında bizimle paylaşmayı unutmayın. Tüm yılınızı planlayacağınız birbirinden eğlenceli özel listelere Türkiye’de 12 Ay başlığından ulaşabilirsiniz. Şimdiden keyifli tatiller!

Eğer yazdığım yazılardan haftalık olarak haberdar olmak isterseniz yukarıdaki görsele tıklayarak haftalık bültene abone olabilirsiniz. Spam mail göndermem, size bir şey satmaya çalışmam, herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez. Basitçe o hafta blogda yazılan yazılar otomatik olarak mail adresinize gönderilir. Mailler bazen spam klasörünüze düşebilir, bu durumda spam klasörünüze bakmanız gerekir. Abone olanları öpüyor, haftalık bültenlerde görüşmek üzere diyorum.

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

Yeni Yazılar