Hindistan’da Görülmesi Gereken Şehirler

Hindistan’da Görülmesi Gereken Şehirler

Bildiğiniz gibi Hindistan yüz ölçümü açısından oldukça büyük bir ülke. Bu yazıda her ne kadar en popüler destinasyonlara yer vermeye çalışsam da Hindistanda görülmesi gereken şehirler listesi saymakla bitmez. Hindistan’ın en turistik yerlerinden tutun da köylerine kadar her yeri ayrı bir güzelliğe ve ilginçliğe sahip. Bunun en büyük sebeplerinden biri Hindistan mimarisinin ve kültürünün bizim alışık olmadığımız bir yapıda olması. Bu yazıda Hindistan’da sıklıkla seyahat edilen turistik ve doğal bölgelere ve çok bilinmese de gördüğünüzde hayran kalacağınız yerlere yer vermeye çalıştım. Ancak şunu da eklemeden geçmemeliyim; resimlerde gördüğünüz, sizi kendine hayran bırakan yerler Hindistan’ın geri kalan kısmı hakkında farklı beklentilere girmenize yol açabilir. Hindistan hem sosyoekonomik hem de kültürel yapısı itibariyle bugüne kadar seyahat etmiş olduğunuz diğer ülkelerden farklı olabilir. Bu farklılıklar arasında belki de sizi en çok zorlayabilecek şeylerin başında temizlik ve yiyeceklerin geldiğini söyleyebiliriz.

O nedenle Hindistan’a veya benzer bir ülkeye daha önce seyahat etmediyseniz ve hijyen ve yiyecek anlamında sıkıntı yaşamaya meyilli bir yapınız varsa Hindistan’a gideceklerin dikkat etmesi gerekenler yazısını ve Hindistan’a gideceklere tavsiyeler yazısını okumanızı şiddetle tavsiye ederim. Bu hatırlatmadan sonra artık Hindistan’da görülmesi gereken şehirlere giriş yapabiliriz.

Hindistan’da Görülmesi Gereken Şehirler

Mumbai (Bombay)

Hindistan’ın en ünlü sahil şehirlerinden olan Mumbai aynı zamanda önemli bir liman şehri olma özelliği de taşıyor. Mumbai’de bulunan ve en çok ziyaret edilen yerlerden biri, İngiliz döneminde kral ve kraliçenin şehre girişi için yapılmış Gate of India anıtı. Anıtın karşısında bulunan Tac Mahal oteli ise yine bu bölgede en çok dikkat çeken yapılardan biri olarak yerini alıyor. Yolunuz buraya düşerse Kraliçe’nin Kolyesi olarak isimlendirilen sahil şeridinde keyifli bir yürüyüş yapmayı ihmal etmeyin. Mumbai hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Mumbai Gezi Rehberini okuyabilirsiniz.

Goa

Hindistan’ın şüphesiz en keyifli yerlerinden biri de Goa. Farklı bir deneyim yaşamak isteyen ziyaretçilerin mutlaka uğraması gereken Goa’nın sahil kasabaları ve köyleri özellikle turistler tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Aynı zamanda bu bölge çılgın partileriyle de oldukça ünlü. Öyle ki, Goa’da geçirdiğim 2 ay boyunca her akşam mutlaka bir yerlerde parti yapılıyordu. Goa’da mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerin de yer aldığı ayrıntılı Goa Gezi Rehberine göz atabilirsiniz.

Kerala

Hindistan’ın bir diğer ünlü yeri de Kerala. Hindistan’ın diğer bölgelerinin aksine Kerala oldukça temiz ve düzenli olmasıyla biliniyor. Bu coğrafyanın en güzel yerlerinden biri olarak tanımlanan Kerala aynı zamanda yaban hayatı ve ormanları ile de öne çıkıyor. Hindistan’da görülmesi gereken şehirler listesinde ilk sıralarda yer alan Kerala mutlaka seyahat rotanızın bir köşesinde dursun.

Munnar

Munnar, Kerala’nın doğa ile iç içe şehirlerinden biri. Özellikle büyük çay tarlalarıyla ünlü olan Munnar, nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan yaban keçilerine de ev sahipliği yapıyor. Bu bölgede özellikle doğanın tadını çıkarabilir, milli parkları ziyaret edebilir ve doğa yürüyüşleri yapabilirsiniz.

Yeni Delhi

Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de Hindistan ruhunu uçlara kadar yaşayacağızın garantisini verebilirim. Vaktiniz varsa mutlaka şehrin arka sokaklarında turlamayı deneyin. Gerçek Hindistan’la tur eşliğinde gidilen Hindistan arasındaki büyük farkı ancak bu şekilde görebilirsiniz. Hindistan’ın hemen her şehrinde öldürücü bir korna sesi kirliliği var ama Delhi bu listede başı çekiyor. Aynı zamanda çevre kirliliği konusunda da ilginç deneyimler yaşayacağınız garanti. Fakat tüm bunlara rağmen gelişmiş ulaşım ağı sayesinde hemen her yeri kolaylıkla görebilmenize de imkan tanıyor. Çok farklı yaşamları deneyimlemek için Delhi listenizde olması gereken şehirlerden. Fakat bu şehirde oldukça dikkatli olmasınız. Trenden inip Delhi’ye ilk adımımı  attığım anın ardından başıma gelenleri okudunuz mu bilmiyorum ama ne kadar çok dikkatli olmanız gerektiğiyle ilgili bir fikir kazanmanıza yardımcı olabilir. Yazıya buradan ulaşabilirsiniz. Delhi’de görülmesi gereken yerlerle ilgili ayrıntılı bilgi almak isterseniz Delhi Gezi Rehberine göz atabilirsiniz.

Rishikesh

Riskikesh, Dünya’nın yoga başkenti olarak bilinen ve çok sayıda sahrama ev sahipliği yapan etrafı dağlarla çevrili güzel bir şehir. Dünya genelinde yoganın merkezi olmasıyla ünlü bu şehirle ilgili kafanızda çok dingin bir imaj oluşmasın. Zira burası da Hindistan’ın yoğun nüfusundan nasibini almış, özellikle haftasonları oldukça kalabalıklaşan bir yer. Bunun en büyük sebebi nehrin kaynağına oldukça yakın olması sebebiyle Ganj nehrinin en temiz olduğu yerlerden bir tanesi olması. Özellikle merkezde bulunan yoga okulları her ne kadar turistlere hizmet verme amaçlı ticari işletmelere dönüşmüş olsalar da Ganj nehrinin kıyısında yoga yapmayı deneyimleyebilirsiniz. Rishikesh’te yapabileceğiniz bir diğer şey ise rafting ve Himalayalarda doğa yürüyüşleri. Rishikesh hakkında daha fazla şey merak ediyorsanız Rishikesh Gezi Rehberi‘ni okuyabilirsiniz.

Agra

Agra Hindistan’ın en önemli yapılarından biri olan Tac Mahal’e ev sahipliği yapması dolayısıyla en ünlü seyahat rotalarından olan altın üçgen turlarının vazgeçilmez bir durağı. Eğer Tac Mahal’i görmek gibi bir niyetiniz yoksa seyahat rotanızda olmasına çok da gerek olmayan bu şehir ve Tac Mahal ziyareti hakkında ayrıntılar için Agra Gezi Rehberi‘ne göz atabilirsiniz.

Varanasi

Varanasi Hindistan’ın en eski şehirlerinden biri olarak biliniyor. Bununla birlikte Hindistan’da suç oranlarının ve insan kaçırma vakalarının en çok ve sık görüldüğü yerlerden biri olmasıyla da oldukça ünlü. Bununla da bitmedi, Varanasi belki de Hindistan’da geçirdiğim 5 ay boyunca ziyaret ettiğim yerler arasında en pis ve en kaotik olanıydı. Ama tüm bunlara rağmen Hindistan’da görülmesi gereken şehirler listesinde kolaylıkla ilk üçe girebilecek bir şehir. İlginçtir ki Varanasi’nin ziyaret edilmeye değer görülen en önemli yanı burada yapılan Hindulara özgü ölü yakma törenleri. Varanasi’yi ziyaret ediyorsanız mutlaka ölü yakma törenlerini izleyin ve hipnotize edici etkisi olduğuna ikna olduğum ücretsiz Aarti Törenleri‘ne katılın. Varanasi’nin ve burada yapılan ölü yakma törenlerinin önemi, ölü yakma töreni izleyeceğim diye cebinizdeki tüm paradan olmamanız için tüyolar, gezilecek bölgeler ve kalınacak düzgün yerler için Varanasi Gezi Rehberi sizleri bekliyor.

Jaipur

Yaptığım 5 aylık Hindistan turunda Jaipur benim açımdan Hindistan’ın en medeni ve sakin görünen şehirlerinden biri oldu. Özellikle burada gördüğüm yerleri daha önce gördüğüm birçok yerden çok daha farklı ve ilgi çekici bulmuş olmanın da böyle düşünmemde epey etkisi var. Jaipur’da mutlaka uğramanız gereken yerleri öğrenmek için Jaipur Gezi Rehberi‘ne göz atabilirsiniz.

Bangalore

Bangalore Hindistan’ın en gelişmiş ve modern şehirlerinden biri olarak anılıyor. Burada çoğunlukla Viktorya döneminden kalan yapıları görebilir, doğal parkları ziyaret edebilirsiniz. Özellikle Bangalore Sarayı gibi yapılar size Hindistan’da olduğunuzu unutturup İngiltere dolaylarında ufak bir yolculuğa çıkarabilir. Bunların yanında botanik parkları ve doğal parkları mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Chennai

Chennai 600’den fazla tapınağa ev sahipliği yapması ve kültürüyle ve kültürüne olan bağlılığıyla Hindistan’ın geri kalan kısmından ayrılması dolayısıyla Hindistan’da görülmesi gereken şehirler listesinde yerini alıyor. Chennai’ye giderseniz mutlaka Bharatnatyam dans şovlarını izleyin. Eğer ziyaretiniz Ocak ayının ikinci haftasına denk gelecekse bu bölgede kutlanan Pongal festivaline de katılabilirsiniz.

Hampi

Hampi, Hindistan’ın en antik şehirlerinden biri olma özelliğini taşıyor desem abartmış olmam herhalde. Özellikle burada bulunan tapınaklar Hindistan kültürü için oldukça önemli bir yere sahip. Pek çoğu Vijaynagar İmparatorluğundan izler taşıyan mimari yapılar UNESCO Dünya Mirası Listesine de alınmış. Tüm bu mimari harikaların yanı sıra burada doğa yürüyüşlerine katılabilir, tırmanış yapabilirsiniz.

Amnitsar

Hindistan’ın kuzeyinde ve Pakistan sınırından yaklaşık 30 kilometre uzaklıkta bulunan ve Sikhler dininin merkezi olarak bilinen Amnitsar şehrini ön plana çıkaran yapıların başında şüphesiz Sikhlerin en kutsal tapınağı Altın Tapınak geliyor. Burası Sikhlere ev sahipliği yapmasının yanı sıra Hindistan’ın diğer bölgelerinden gelen Sikh hacıları da ağırlıyor. Amnitsar’da seyahat ederken Sikh Tapınakları’na gireceğinizde kurallara uyduğunuza emin olun. Sikh tapınaklarında bizim camilerden alışık olduğumu gibi ayakkabıları çıkarmak ve cinsiyet fark etmeksizin başı örtmek gerekiyor. Genelde tapınakların girişinde başınızı örtmeniz için bandana dağıtılıyor. Bu arada Sikh tapınaklarında her gün bedava yemek dağıtıldığını da ekleyeyim.

Hindistan Rotaları ve Hindistan’da Görülmeye Değer Yapılar

Eğer Hindistan’da kısa süreyle bulunacaksanız ve tüm bu şehirlerden hangisini ziyaret etmeniz gerektiğinden emin olamıyorsanız kısa süreli seyahatler için En İyi Hindistan Rotaları yazısına göz atabilirsiniz. Daha çok yapıları, kültürel ve dini bölgeleri görmek istiyorsanız Hindistan’da Görülmeye Değer Yapılar yazısı da ilginizi çekebilir.


Güncel paylaşımlardan, seyahatlerden ve etkinliklerden anında haberdar olmak için beni Instagramdan takip etmeyi unutmayın! https://instagram.com/melkeontheroad

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

2 Yorum

 • ceren
  31 Mart 2019, 02:40

  Yaani kaç ay ayırsak Hindistan’a bitmeyecek derinlik ve yogunlukta! 🙃

  CEVAPLA
  • Melke@ceren
   31 Mart 2019, 08:22

   Ben 5 ay ayırdım yetmedi. 🙂 Yine en az 5 ay ayırmam lazım 🙂

   CEVAPLA

Yeni Yazılar