Hindistan’da Görülmeye Değer Yapılar

Hindistan’da Görülmeye Değer Yapılar

Büyük coğrafyası ve farklı kültürüyle tanıdığımız Hindistan mimarisiyle de bambaşka bir zenginliğe ev sahipliği yapıyor. Hindistan’da görülmeye değer yapılar listesini gönlümüzden geldiğince uzatabiliriz aslında. Ucu açık, sonu olmayan engin bir coğrafya. Zira sokak aralarına inşa edilmiş sıradan tapınaklar bile bizim için oldukça ilginç sayılır. Ama burada Hindistan’a yapılan ziyaretlerde en çok dikkat çeken yapılardan bahsedip, kısa yoldan anlatmaya çalışacağım.

Hindistan’da Görülmeye Değer Yapılar Arasından En Çok Dikkat Çekenler

Hindistan'da görülmeye değer yapılar

Tac Mahal, Agra – Photo by Atharva Tulsi

Tac Mahal, Agra

Kimisine göre efsanevi güzelliği ile insani büyüleyen, kimisi içinse güzelliği gereksiz yere abartılmış bir beton yığını olmaktan ileri gitmeyen bu yapı, Mümtaz Mahal ve Şah Cihan arasındaki aşkın ölümsüzleştirilmek istenmesiyle ortaya çıkmış. Mümtaz Mahal imparatorun üçüncü eşiymiş ama ayni zamanda en derin aşk beslediği de oymuş. Mümtaz Mahal on dördüncü kızlarını doğururken 38 yaşında öldüğünde karısına duyduğu sevginin hatırasına çok güzel bir mezar yaptırmak istemiş ve Tac Mahal’i yaptırmaya karar vermiş. Kendi bedeni de Tac Mahal’e gömülmüş. Kendisi de ölümünden sonra ölümsüz aşkının yanına defnedilmiş. Eğer Tac Mahal’i sessiz ve sakin bir ortamda görmek, bol bol fotoğraf çekmek istiyorsanız hafta içi bir gün sabah 06:00 sularında orada olmanızı tavsiye ederim. Agra şehri ve Tac Mahal ziyareti hakkında ayrıntılar için Agra Gezi Rehberi‘ne göz atabilirsiniz.

Red Fort, Yeni Delhi

Red Fort, Delhi’nin “Eski Delhi (Old Delhi)” olarak bilinen bölgesinde bulunan büyük bir kale. Kalenin yapımında kullanılan bütün taşlar kırmızı olduğu için Kızıl Kale anlamına gelen Red Fort ismini almış. Bu bölgede yalnızca Kızıl Kale’yi değil, özellikle farklı tapınakların da olduğu daha başka yapılar da görebilirsiniz. Delhi’de görülmesi gereken yerlerle ilgili ayrıntılı bilgi almak isterseniz Delhi Gezi Rehberine göz atabilirsiniz.

Hindistan'da görülmeye değer yapılar

Qutub Minar, Yeni Delhi- Fotoğraf Swarnava Chakraborty

Qutup Minar, Yeni Delhi

Delhi’nin ilk müslüman hükümdarı tarafından inşa edilen Qutup Minar yalnızca Hindistan’ın değil dünyanın en başarılı yapılarından biri olma özelliğini taşıyor. Bazı anlatılarda normal bir minare olarak yapıldığı söylense de bazılarında bir zafer göstergesi olarak yapıldığı  Delhi’de görülmesi gereken yerlerle ilgili ayrıntılı bilgi almak isterseniz Delhi Gezi Rehberine göz atabilirsiniz.

Shree Swaminarayan Akshardham, Yeni Delhi

Özellikle mimari açıdan son derece büyüleyici olan oldukça ihtişamlı bu tapınağı önemli kılan bir diğer şey ise akşamları yapılan ışık ve havuz gösterileri. Bu yönüyle Hindistan’da görülmeye değer yapılar arasında ilk sıralarda yer alıyor. Buradaki gösterilere katılmak istiyorsanız akşam 17:00’den önce içeri girmeye bakın çünkü tapınak 18:30’da kapanıyor. Delhi’de görülmesi gereken yerlerle ilgili ayrıntılı bilgi almak isterseniz Delhi Gezi Rehberine göz atabilirsiniz.

Aranbol Sahili, Goa

Aslında burası bir yapı sayılmaz ama yine de listede olması gereken yerlerden biri olduğunu düşündüm. Goa turistler için belki de en muazzam Hindistan duraklarından biri. Hindistan’ın parti cenneti olduğu ve yabancılar her akşam düzenlenen partilere ücretsiz katılabildikleri için Goa’da turist nüfusu da oldukça fazla. Yani burada aslında Hindistan’ın geri kalanında yaşayacağınız deneyimlerden çok daha farklı bir deneyim yaşama fırsatınız olabilir. Tam 2 ay geçirmeme rağmen gezmeye doyamadığım Aranbol Sahili’nde her gün farklı bir etkinlikte, başka bir aktivitede insanlarla kaynaşabilirsiniz. Ayrıca Goa’da çok güzel yapılar, turistik olmayan, gizli saklı tarihi yerler de var. Goa’da mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerin de yer aldığı ayrıntılı Goa Gezi Rehberine göz atabilirsiniz.

Hindistan'da görülmeye değer yapılar

Hawa Mahal, Jaipur – Fotoğraf Ibrahim Rifath

Hava Mahal, Jaipur

Hindistan’ın araştırıyorsanız, bir yerlerde en az bir kere karşınıza çıkmıştır bu yapı. Hindistan’a dair gördüğünüz fotoğrafları şöyle bir hatırlayın. Birçok fotoğraf yukarıdaki görüntünün önünde çekiliyor. İşte burası tam 953 penceresi olan ve Hindistan sıcağında müthiş bir rüzgar akımı sağlayan Hawa Mahal, diğer adıyla Rüzgar Müzesi. Jaipur’un merkezinde yer alan müthiş bir yapı. Jaipur’a gittiğinizde mutlaka uğramanız gereken yerlerin başında geldiği gibi Hindistan’da görülmeye değer yapılar arasında belki de ilk üçte yer alıyor. Uğramadan döndüğünüzde pişman olacağınız diğer yerleri öğrenmek için Jaipur Gezi Rehberi‘ne göz atabilirsiniz.

Maymun Tapınağı, Jaipur

Jaipur merkezinden 10 km uzaklıkta bulunan ve Maymun Tapınağı olarak bilinen alan Hindular için önemli bir hac merkezi olarak da biliniyor. Aynı alanda Maymun Tapınağı’nın yanısıra başka yapılar da bulunuyor. Yaklaşık 20 dakikalık bir yürüyüşle ulaşılan bölgede önce Maymun Tapınağı’na giriyorsunuz. Burada birbiriyle oynayan, havuzda yüzen maymunları izleyebilirsiniz. Biraz aşağıda bulunan havuzlar ise insanlar için inşa edilmiş. Bence burası farklı bir deneyim yaşamak için Jaipur’a gittiğinizde uğramanız gereken yerler arasında ilk sıralarda yer alıyor. Mutlaka uğramanız gereken diğer yerleri öğrenmek için Jaipur Gezi Rehberi‘ne göz atabilirsiniz.

Hindistan'da görülmeye değer yapılar

Chand Boari – Fotoğraf Wim Arys

Chand Baori, Abhaneri

Baori, Jaipur ile Agra arasında Abhaneri Köyü’nde yer alan enteresan bir yapı. Şöyle bir bakınca aslında hiçbir amacı olmayan merdivenlerden oluşan tuhaf bir yapı gibi görünse de aslında burası bir su kuyusu. Tüm mevsimlerde suya erişimin olması için bu kadar derin yapılmış. Hem Hindistan’ın hem de dünyanın en büyük su kuyularından biri olma özelliğini taşıyor. Günümüzde su kuyusu olarak kullanılmıyor olsa da mükemmel bir geometri harikası olarak hafızalarımıza kazınıyor.

Dhobi Ghat, Mumbai

Dhobi Ghat Mumbai’de yer alan açık bir çamaşırhane. Evet yanlış duymadınız. Sokaklarda yıkanan ve açık havaya serilen çamaşırların yer aldığı kocaman bir çamaşırhane sokağı gibi düşünebilirsiniz. Mumbai’nin çok büyük bir kısmının çamaşırları burada yıkanıyor. Hatta eskiden büyük otellerin çamaşırları da burada yıkanıyormuş. Günümüzde büyük ihtimalle birçok küçük otelin çamaşırları hala burada yıkanıyor. Mumbai’de görülmeye değer yerlerden biri olduğuna emin olabilirsiniz. Hatta eğer Hindistan’daki gerçek yaşamı merak ediyorsanız buraya mutlaka uğrayın. Bu arada daha önce buraya Hindistan filmlerinde denk gelmiş olma ihtimaliniz oldukça yüksek. Çok sevilen Hint aktör Aamir Khan’ın oynadığı Dhobi Ghat isimli film sayesinde oldukça merak edilen bir yer haline gelmişti. Mumbai’de görülmesi gereken diğer yerler hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Mumbai Gezi Rehberini okuyabilirsiniz.

Elephanta Island (Fil Adası) Mumbai

Mumbai’nin doğusunda bulunan Fil Adası özellikle dünya mirasları listesine giren mağaraları ile biliniyor. Mağaraların duvarlarında çoğunlukla tanrı Shiva için yapılmış oymalar göze çarpıyor. Adaya Hindistan’ın Kapısı anıtından sabah 09:00 ile 15:30 arasında her yarım saatte bir kalkan botlar var. Mumbai’de görülmesi gereken diğer yerler hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Mumbai Gezi Rehberini okuyabilirsiniz.

Otel Tac Mahal ve Hindistan’ın Kapısı (Gateway of India), Mumbai

Otel Tac Mahal ve Gateway of India Mumbai’nin en öne çıkan yapılarından olma özelliğini taşıyor. Deniz kenarında yer alan ve manzarası Gateway of India olan otel son derece lüks. Dilerseniz otelde bir tur atabilir, içerisini görebilirsiniz. Gateway of India ise zamanında kral ve kraliçenin şehre girişi için yapılmış kocaman bir kapı. Bu arada ismini tam olarak nasıl çevireceğimden çok emin olamadım. Hindistan’ın Kapısı yazmak da çok tuhaf geldi. O yüzden metin içinde İngilizce kullanmayı tercih ettim. Mumbai hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Mumbai Gezi Rehberini okuyabilirsiniz.

Hindistan'da görülmeye değer yapılar

Ghatlar, Varanasi – Fotoğraf Thomas Young

Manikarnika Ghat ve Harischandra Ghat, Varanasi

Ghat, nehir kenarında yer alan basamaklara verilen isim. İlginçtir ki Varanasi’nin ziyaret edilmeye değer görülen en önemli yanı burada yapılan Hindulara özgü ölü yakma törenleri. Bu Ghatlar ise Varanasi’de ölü yakma törenlerinin yapıldığı iki önemli Ghat. Manikarnika Ghat büyük olan, 7/24 ölü yakma törenlerinin yapıldığı ve son derece önemli olan bir alan. Varanasi’yi ziyaret ediyorsanız mutlaka ölü yakma törenlerini izleyin ve hipnotize edici etkisi olduğuna ikna olduğum ücretsiz Aarti Törenleri‘ne katılın. Varanasi’nin ve burada yapılan ölü yakma törenlerinin önemi, ölü yakma töreni izleyeceğim diye cebinizdeki tüm paradan olmamanız için tüyolar, gezilecek bölgeler ve kalınacak düzgün yerler için Varanasi Gezi Rehberi sizleri bekliyor.

Tapınaklar, Rishikesh

Rishikesh birçok tapınağa ev sahipliği yapması ve doğaya son derece yakın olmasıyla bilinen huzurlu bir şehir. Burada ziyaret edilebilecek birbirinden güzel tapınaklar var. O yüzden birini diğerinden ayırmak istemedim. Rishikesh’te özellikle ziyaret edilecek tapınaklar Tera Manzil Tapınağı, Warmth Nikethan Tapınağı ve Beathles Ashram olarak sayılabilir. Rishikesh’te görülecek diğer tapınaklar hakkında daha fazla şey merak ediyorsanız Rishikesh Gezi Rehberi‘ni okuyabilirsiniz.

Golden Temple, Altın Tapınak, Amritsar – Fotoğraf Ravi N Jha

Golden Temple (Harmandir Sahib), Altın Tapınak, Amristar

Hindistan’ın kuzeyinde Pakistan, Lahore sınırına yakın olan Amritsar şehrinde bulunan Altın Tapınak, Hindistan’ın en büyük Sikh tapınağı olarak dikkat çekiyor. İhtişamının yanı sıra Sikh tapınaklarına özgü mistik havası da burayı önemli yapan bir diğer unsur. Sikh tapınakları aslında İslam dinindeki camilerle ortak noktalara sahip. Tapınağa girerken hem kadınların hem de erkekler başlarını örtmeleri gerekiyor. Bunun için tapınak girişinde ufak bandanalar dağıtıyorlar. Tapınağa ayakkabıyla girilemiyor. İnsanlar içeride oturup devamlı okunan kutsal kitabı dinliyorlar ve ekranlardan takip ediyorlar. Sikh tapınakları ile ilgili bir diğer güzel şey ise her gün insanlara bedava yemek veriyor olmaları. Eğer Sikh inanışını merak ediyorsanız buraya uğramaya çalışın. Eğer uğrayamıyorsanız da diğer şehirlerde bulunan Sikh tapınaklarını mutlaka ziyaret edin.

Hindistan Rotaları ve Hindistan’da Görülmeye Değer Şehirler

Eğer Hindistan’da kısa süreyle bulunacaksanız ve tüm bu şehirlerden hangisini ziyaret etmeniz gerektiğinden emin olamıyorsanız  En İyi Hindistan Rotaları yazısına göz atabilirsiniz. Hindistan’daki sıkça seyahat edilen şehirler hakkında bilgi almak için Hindistan’da Görülmesi Gereken Şehirler yazısı da ilginizi çekebilir.


Güncel paylaşımlardan, seyahatlerden ve etkinliklerden anında haberdar olmak için beni Instagramdan takip etmeyi unutmayın! https://instagram.com/melkeontheroad

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

1 Yorum

  • çekme hortumlu beyaz X
    13 Ekim 2020, 10:29

    Bilgileriniz çok ilginç. Paylaşım için teşekkürler

    CEVAPLA

Yeni Yazılar