İran’a Gidecekler İçin Tüyolar: iran’a giderken dikkat edilecekler

İran’a Gidecekler İçin Tüyolar: iran’a giderken dikkat edilecekler

İran ne yazık ki izole olmuş -edilmiş- yapısı nedeniyle insanlar tarafından tereddütle yaklaşılan bir ülke. Çoğumuz İran hakkında pek bir şey bilmediğimiz gibi İslam Cumhuriyeti olması nedeniyle önyargılı yaklaşıyoruz. Peki size İran’ın aslında bizim ülkemize çok benzediğini hatta pek çok açıdan hemen hemen aynı olduğunu söylesek? İran’a bir de bizim gözümüzden bakalım ve sonra en sık sorulan sorulara cevap verelim. İşte bilmeyenler için iran’a giderken dikkat edilecekler hakkındaki yazımız. İran’a gitmeden önce bu ayrıntılı yazıya mutlaka göz atın!

İran’da 3 ay geçirdik. Toplamda 6 şehir 2 de ada gördük. İran seyahatimiz kişi başı günlük 7 TL’ye geldi.

iran’a Giderken Dikkat Edilecekler

İRAN’DA TOPLU TAŞIMA

Benzinin litresinin zamlı halinin bile yaklaşık 1 liraya denk geldiği bir ülkede toplu taşımanın ucuzluğundan bahsetmeye gerek yok herhalde. Otobüs biletleri yaklaşık 50 kuruşa denk gelen komik bir fiyata alınabiliyor. Otobüslerde kadın ve erkekler aynı otobüse binebiliyor fakat erkekler otobüsün ön kısmında kadınlarsa arka kısmında oturuyor. Bazı şehirlerde de tam tersi. Biz genelde turist olmamızın da verdiği rahatlıkla bu kurala pek aldırış etmedik, herhangi bir sorun da yaşamadık.

Metro da en az otobüs kadar ucuz. Üstelik metroda çıkış turnikelerinde de kartınızı okutup indirimle seyahat etmeniz mümkün. Tahran metrosu o kadar geniş bir ağa sahip ki, şehrin tamamını yalnızca metro kullanarak gezmek mümkün. Metroda da yalnızca kadınlar için ayrılmış vagonlar var. Bu vagonlar en baştaki ve en arkadaki 2 vagon. Bu vagonlarda erkeklerin girmesi yasak fakat kalabalık saatlerde onlar da bu vagonları kullanıyor ve kimse bir şey demiyor. Kadınlar bu vagonlarda seyahat etmek zorunda değil. İsterlerse diğer vagonları tercih edebiliyorlar.

İran’daki seyahatlerinizde eğer toplu taşımayı çok kullanacaksanız bunu en ucuza getirmenin tek yolu tekrar tekrar para yükleyebileceğiniz bir seyahat kartı edinmek.

İRAN’DA TAKSİ

Aynı zamanda taksi ile seyahat etmek de oldukça ucuza geliyor. İstanbul’da yaklaşık 20 TL’ye denk gelecek bir mesafeyi 8.000 Tümen’e, yani 7 TL’ye gitmek mümkün. Yalnız taksilerde taksimetre olmadığı için turist olarak kazıklanmak da son derece olası. Mesafe fiyatları belli bölgelerde ve onların ajans dediği taksi duraklarında asılıymış ama biz hiç görmedik. Gördüysek de büyük ihtimalle ne olduğunu anlamadık. Normal taksilerin yanında burada bir de özel taksiler var. Bizdeki korsan taksilerin aynısının yasal olanı. Kazıklanmadığınız sürece onlar da oldukça ucuz. Üstelik aynı zamanda dolmuş taksi olarak da kullanılabiliyorlar. Eğer dolmuş taksi olurlarsa da fiyat 4’te 1’e iniyor. Tebriz’de hem Türk olduğumuz için hem de genelde yanımızda yerel biriyle seyahat ettiğimiz için bizi hiç kazıklamadılar ama Tahran’da, bir dolmuş taksiye binmek istediğimizde normalde kişi başı 3.000 tümen olan bir yolculuk için bizden 20.000 Tümen istediler.

Özel taksi veya normal taksi, hangisi olduğu fark etmez, binmeden önce mutlaka gideceğiniz yeri gösterin ve pazarlık yapın. Gerçi böyle yaptığınızda bile çamura yatabiliyorlar. Siz binmeden önce gideceğiniz yerin Farsça yazılmış adresini veriyorsunuz, üstüne bir de telefonunuzdaki haritadan gösteriyorsunuz, ona göre bir rakama anlaşıyorsunuz, yolda giderken adam sizi bir yerde indirmek istiyor. Siz telefonunuza bakıyorsunuz oraya 1 kilometre falan daha var. Yok yok biraz daha gideceğiz diyorsunuz. Adam sanki en başta hiç anlaşmamışsınız gibi salağa yatıp sizi yanlış anladığını eğer oraya gidecekseniz iki katı para vermeniz gerektiğini söylüyor.

İran’da Taksi Deneyimlerimiz

Bu hikaye Tahran’da iki kere başımıza geldi. Birinde taksiciye adresi hem kağıttan hem haritadan gösterdik. Yetmedi bir de Türkçe bilen bir bakkala denk geldik o da bize tercüman oldu ve 15.000 Tümen’e anlaştık. Sonra adam bizi evirdi, çevirdi, bir ara oğlunu aradı, oğlu Türkçe biliyormuş, derdimizi ona anlattık. En sonunda bizi misafir eden arkadaşı aradık, onlar konuşup anlaştılar. Taksiden inerken adama 15.000 Tümen verdik. Adam direk bizi misafir eden arkadaşı aradı. Biz en başta çözemedik, meğer adam 25.000 Tümen daha istiyormuş. Bayağı tartıştılar sonra ajans dedikleri bir taksi durağına girip fiyatlara baktılar. Adamın yalan söylediği anlaşıldı. Netice olarak arkadaşımız sayesinde sorunu çözdük ama durduk yere mide bulandırdı.

Tahran’da bir de motosikletli taksiler de var. Bu taksileri görünce motosiklete 3 kişi binmenin neden normal göründüğnü de anlamış olduk. Biz hiç denemedik ama epey rağbet görüyorlar.

Taksi çağırmak, gideceğiniz yerin ne kadar tutacağını önceden görmek ve kazıklanmamak için kullanabileceğiniz Snapp isimli bir app var. Bu uygulamayı farklı dillerde kullanabiliyorsunuz. İndirmeniz en azından taksi kullanırken rahat etmenizi sağlayacaktır.

İRAN’DA OTOSTOP ÇEKMEK

İran’da otostop çekmek oldukça kolay olmasına rağmen otostoba alışık olmayan bu ülkede bazı sihirli kelimelere ihtiyacınız olacak. Bunlardan ilki para yok anlamına gelen “pul nedaran”. Otostop çekilmesine alışık olmadıklarından durduklarında önce bir para soruyorlar. İngilizce bilmedikleri için derdinizi uzun uzun anlatmaktansa içerisinde “pul” veya “kira” geçen herhangi bir cümleye direk “pul nedaran” diye yapıştırabilirsiniz. Bazıları en başta hiç paradan bahsetmeden gideceğiniz yere vardığınızda acaba para koparabilir miyim diye hafifçe bir yokluyor. Bunlara da derdinizi anlatınca sorunsuz dağılıyorsunuz ama yine de en başta paranız olmadığını açıkça belirtmek daha iyi. Bir de otostoba başlamadan önce bir kartona büyükçe gideceğiniz yeri Farsça yazmanız duracak olanların yüzdesinde hatrı sayılır bir fark yaratıyor.

Eğer şehir içinde otostop çekecekseniz 10 arabadan 8’inin taksi olduğunu bilmenizde fayda var. Çoğu insanın geliri düşük olduğu için ek iş olarak taksicilik yapıyor. Arabaların üzerinde bir işaret olmadığı için de ayırt etmek oldukça zor oluyor. Biz önce taksi olup olmadıklarını soruyoruz. Taksi olduklarını söylerlerse de sihirli cümleyi söylüyoruz. Paramız olmadığını duyanlar genelde basıp gitmeyi tercih etseler de bazıları durup yardım da edebiliyorlar. Tamamen şans işi yani. Taksiler dışında birinin durması da en fazla 10 dakika sürüyor.

Detaylı bilgi için “İran’a giderken nasıl giyinmelisiniz?” hakkındaki yazımı okuyabilirsiniz.

İRAN’DA PARA BOZDURMAK VE İRAN’DA KREDİ KARTI KULLANMAK

İran’ın kendine has bir banka sistemi var. Banka kartları da yine bu sisteme özel kartlar. Yani visa ve maestro kartlarınızla burada para çekmeniz veya alışveriş yapmanız mümkün değil. Visa son birkaç aydır ülkeye girmiş fakat visa ile yapılan alışverişlerde çok fazla komisyon alındığı için kimse kullanmıyormuş. Para çekmek istediğimizde bir bankaya girdik ve banka müdürüyle yaptığımız konuşmadan sonra buradan kendi kartlarımızla para çekmemizin mümkün olmadığı bilgisini aldık. Neyse ki üzerimizde para taşıyorduk ve mağdur olmadık. Yanınızda para getirmeyi unutmayın. Ayrıca, burada Türk parası bozdurabilirsiniz.

Para sistemine gelecek olursak, burada Riyal kullanılıyor. Ancak hesaplamalar Tümen’e gore yapıldığı için sistem biraz kafa karıştırıcı. Kısacası Riyal’den bir sıfır atınca Tümen oluyor. 10.000 Riyal =1.000 Tümen. Aralık 2016 tarihi itibariyle 1 TL = 1110 Tümen

İRAN’DA İNTERNET VE YASAKLI SİTELER

Ülkede internet genel olarak çok yavaş. Yavaşlığını derecelendirmek gerekirse, hani bizim ülkemizde bazı talihsiz olaylar sonucu çıkan haberleri gizlemek için internet kısıtlıyorlar ya, onun yarısı kadar bile hızlı değil. Zaten çoğu siteye girmek yasak. Facebook, snapchat gibi uygulamalar da çalışmıyor. İnstagram kullanmaksa internet hızı nedeniyle epey zor. O yüzden mutlaka bir VPN programı kullanmak gerekiyor. Fakat bu halde de zaten yavaş olan internet bir kez daha yavaşlıyor ve internetinizi daha fazla yiyor. Yani iki ucu… Komşu ülke iran’a giderken dikkat edilecekler arasında belki de sabrınızı en çok zorlayan kısım internet meselesi olacak.

Bu arada alacağınız hatta göre değişir ama telefon hatları genelde içlerinde az miktarda bir kontürle birlikte yaklaşık 25.000 Tümen’e satılıyor. Değişik hatların farklı internet tarifeleri var. Ortalama bir internet pakedi 10.000 Tümen’den başlıyor. Misal İranCell hattınıza 15.000 Tümen ödeyerek, 1 ay geçerli olacak 3 GB internet tanımlatabilirsiniz. Ama bir konuda dikkat etmenizi öneriyoruz. Burada bazı paketler iki farklı zamana ayrılıyor. 3 GB internetinizin 1,5 GB’ını sabah 1,5 GB’ını yalnızca gece 2 ile sabah 8 arasında kullanabiliyorsunuz. Bu şekilde alacağınız paket diğerlerine nazaran biraz daha ucuz olsa da hiç kullanışlı değil.

İRAN’DA KONAKLAMA

İran’da neredeyse tüm konaklamalarımız için Warmshowers ve Couchsurfing kullandık. Özellikle büyük şehirlerde binlerce insan var. Küçük şehirlerde de kalacak yer bulmak o kadar zor değil.

Yalnızca Tebriz’e ilk geldiğimiz gece konaklamak için para ödedik. normalde bu kadar erken varmayı beklemediğimiz için hiç kimseyle irtibata geçmemiştik, İran’da çoğunlukla Guest House dedikleri, otel benzeri misafirevleri var. Buralar oldukça ucuz oluyor. Örneğin Tebriz’de kaldığımız misafirevi için gecelik yaklaşık 45 liraya denk gelen 50.000 Tümen ödedik. Odada iki tane tek kişilik yatak, mini bir buz dolabı, küçük bir televizyon, katlanır masa ve duş vardı. Tuvaletler ise dışarıda ortak kullanılan tuvaletlerdi.

İRAN’DA YEME & İÇME

Üzülerek belirtmeliyiz ki vejetaryenler için çok seçenek yok. İran’da dışarıda yemek yeme kültürü çok fazla olmadığı için çeşit bulmak oldukça zor. Bulunabilen çeşitler de genelde et ile hazırlanan yemekler. Büyük şehirlerde durum biraz daha az vahim. En azından her yerde falafel ve pizza bulunabiliyor. Ayrıca soya çok ucuz. 250 gramını 1.000 Tümen’e yani yaklaşık 90 kuruşa alabilirsiniz. Fakat buradaki soya sütlerini tadları çok yapay olduğu için beğenmedik. Onların da fiyatları Türkiye’ye kıyasla çok ucuz.

Ekmekler bizdekinden çok farklı. Genelde lavas benzeri ekmekler yeniyor ama pideye benzer ekmekleri de her yerde bulabiliyorsunuz. Yine de ekmekleri genel olarak bizdeki kadar şişko değil. Özel olarak çakıl taşı büyüklüğündeki taşların üzerinde pişen bir ekmekleri var. Tadı gayet sıradan. Bahsetmemizin asıl sebebi, taşlar bazen ekmeğe yapışabildiği için yemeden önce dikkat etmek gerekiyor.

Çeşme suları içilebiliyor. O yüzden buradaki insanların kapalı su almak gibi bir huyları yok. Ama çeşme suyunun tadı tabii ki çok güzel değil. Bu arada, soda almak istediğinizde ve mineral water dediğinizde size bizdeki normal kapalı içme suyu veriyorlar. Çeşme suyu kullandıkları için, kapalı sular onlar için mineral water.

Ayrıca ülkede ciddi bir çiğ köfte açığı var. İnanılır gibi değil ama burada çiğ köfte yok. Hatta işin daha da kötüsü ince bulgur da yok. Biz kısır yapmak için çok aradık ama hiçbir yerde ince bulgur bulamadık. O yüzden ülke olarak ince bulguru İran piyasasına sokup, çiğ köfte ve kısırdan yürürsek güzel paralar kazanabiliriz. Simiti de şans eseri sadece bir yerde bulabildik. Bir simit fırını da hiç fena olmaz hani. Girişimci arkadaşlara duyrulur.

İRAN’DA İŞ GÜNLERİ

İran’da çalışma günleri bizim alışık olduğumuz günlerden biraz daha farklı. Perşembe günleri genelde İran’da iş hayatının durduğu günler. Resmi tatil günleri Cuma ve Cumartesi.

İRAN’DA KADIN OLMAK

İran’da kadınların başlarını örtmesini ve kalçalarını kapatacak uzun kıyafetler giymesini emreden kurallar olduğu herkes tarafından biliniyor. Aslında bu kadınlar için yapılandırılan kurallardan en masumu zira kadınların birçok haktan mahrum bırakılarak miras, evlilik gibi hayatın içindeki konularda dahi geri planda kalıyor olması daha vahim. Kadınlara mirastan yasal olarak erkeklere verildiğinden daha az pay verilmesi, boşanma haklarının oldukça kısıtlı olması, bazı kadınların yeteri kadar uzun pardesü giymedikleri gerekçesiyle kollarından tutulup 1-2 gün de olsa hapse atılıyor olması ve hatta uygulanmıyor olsa da recm cezası tarzi bir yaptırımın olması dehşet verici.

İran’da Kadın Hakları

İran’da geçirdiğimiz süre boyunca onlarca kadınla oturup muhabbet etme fırsatını yakalayabilmiş olduğumuz için çok şanslıyız. İran’ın İslam Cumhuriyeti olduğunu biliyoruz fakat çoğumuz kadınların bu toplumdaki yerinden ve İslami kuralların bu yere etkisinden bir haberiz. Uzun uzun anlatmak mümkün değil ama kısaca bahsetmemiz gerekirse, kadınların boşanma hakları normal şartlar altında kocaları yüz kızartıcı bir suçtan mahkum olmadığı sürece yok. Kadınlar ancak evlenmeden önce evlenecekleri kişi boşanma hakkına sahip olmaları için onay verirse bu hakkı elde edebiliyorlar. Kadınların evlilikte yaşanacak yeri yani aile konutunu seçme ve çocuk sahibi olma konusunda da herhangi bir hakkı yok. Boşanma halinde kadınların çocuklarının velayetini almaları çok ama çok zor. Çocuğun velayeti sadece 7 yaşına kadar anneye veriliyor. 7 yaşına kadar annede olmasının gerekçesi de emzirme, bakım vb. ihtiyaçlar.

Evli kadınların ülke dışına çıkabilmeleri yine kocalarının iznine bağlı. Eğer bu izin verilmemişse kadınların pasaportlarında kırmızı bir damga oluyor. Bu damga kadının eşinin izni olmadığını gösteriyor. Eşleri izin verirse bu kırmızı mührün üstüne izne ilişkin bir mahkeme kararına dayanan mavi bir mühür vuruluyor. Bu arada yalnız yaşayan kadınların evlat edinmeleri de yasakmış fakat çeşitli protestolarla bunun önünü açabilmişler. Yine de çok zor olduğunu söylüyorlar.

Gerçekler

Ama gelin görün ki İran pek çok alanda olduğu gibi kadınların sosyal yaşantıları açısından da bizim gözümüzdeki kadar korkunç değil. Hani her şey mükemmel demiyoruz, kanunlar malum ama kadınlar devrimden sonraki süreçte haklarını savunmak için epey savaş vermiş ve bunlardan olumlu sonuçlar almışlar. O yüzdendir ki artık yukarıda anlattığımız sıkıntılar neredeyse hiç yaşanmıyor denecek kadar azmış. Yani bu kurallar var olmasına var ama insanlar tarafından çoğu zaman uygulanmıyorlar. Örneğin kadınların mirastan daha az pay almasını düzenleyen yasalar var. Fakat aileler bu yasayı umursamadan miras dağılımını evlatlar arasında eşit olarak yapıyorlar. Çoğu erkek özellikle gençler kadınların nasıl isterse öyle giyinmesi gerektiğini savunuyor.

Pek çok kadının elleri dikkat çekecek şekilde manikürlü, tırnakları takma ve oldukça bakımlı. Buradaki kadınların neredeyse yarısından fazlası makyaj yapmayı bir makyaj sanatçısı kadar iyi beceriyor. Ülkemizde rastladığımızdan çok daha fazla estetikli kadın görüyoruz. Neredeyse 10 kadından 1’inin burnu estetik.

İRAN’DA KADINLARIN GİYİMİ VE TESETTÜR

Kadın giyimi iran’a giderken dikkat edilecekler listesinde ilk sıralarda geliyor. Kadınlar kendi istekleriyle tesettürlü olmadıkları sürece baş kapama zorunluluğunu fazla umursamıyorlar ve başlarının sadece yarısını kapatıyorlar. Tabii çarşaf giyenler de var. İran’da kadınların nasıl giyinmesi gerektiğine “İran’a giderken nasıl giyinmelisiniz?” yazısından göz atabilirsiniz.

İran’da Nasıl Giyindik? 

Bu arada İran’a yapacağınız ziyaretler için başınızın, kollarınızın ve bacaklarınızın kapalı olması gerektiğini hatırlatalım. Yalnız saç kapama olayı oldukça esnek. Saçınızın bir kısmının görünmesinde herhangi bir sorun yok. Zaten bir problem olduğunda polis en fazla gelip nazikçe uyaracaktır. O yüzden endişeye gerek yok. Normalde kadınlar burada pantolonlarının üzerine kalçalarını örtecek uzunlukta kıyafetler giyiyorlar. Ben İran gezimiz boyunca normal kıyafetlerimle gezdim, uzun bir şey giymedim. Kimse de gelip neden böyle giyindin demedi.

Erkekler için bu kurallar geçerli değil tabi. Erkekler sadece şort giyemiyorlar.

İRAN’DA KADIN-ERKEK İLİŞKİLERİ

Evli Olmamak İran’da Sorun Oluyor Mu?

Normalde evli olmayan erkek ve kadınların samimi olması, birbirlerine dokunmaları yasak fakat turist olduğumuz için bir sorun yaşamadık. Açıkçası gezdiğimiz hiçbir şehirde kimse evli olup olmadığımızı umursamadı. Otellerde de normalde İran vatandaşları evli olmamaları halinde aynı odada kalamıyorlar ama bizim için böyle bir kural geçerli değil. Yani evli olmayan ve İran’a gelmek isteyenler büyük bir iç rahatlığıyla gelebilirler.

İRAN’DA BİR GARİP GELENEK TAARUF

İran’ın hemen her yerinde hala uygulanan hoş bir gelenek olan taaruf iran’a giderken dikkat edilecekler listesinde yer alıyor. Gittiğiniz yerlerde hesap ödeyeceğiniz zaman veya basitçe bakkaldan bir şey alırken ya da taksiye bindiğinizde iş para ödemeye geldiğinde insanlar önce kibarca para almayı reddediyorlar. Işte buna taaruf deniyor. Böyle bir şeyle karşılaşırsanız bir-iki kez ısrar etmeniz ödemeyi almaları için yeterli oluyor. Eğer birkaç kerelik ısrardan sonra hala kabul etmiyorlarsa o zaman gerçekten almak istemediklerini anlayabilirsiniz.

İran’a gelmeden önce şansa karşımıza bununla ilgili bir yazı çıkmıştı. Taarufun ne olduğunu bilmeyen bir arkadaş, taksiden ineceği zaman taksicinin “yok yok kalsın” demesi üzerine taksiden teşekkür ederek ayrılmış. Herhalde taksici yapıp yapacağı taarufa pişman olmuştur. Neyse ki biz daha önceden haberdar olduğumuz için karşımıza çıkan bütün taaruflara ısrar ederek karşılık verdik.

İRAN’DA SAĞLIK HİZMETLERİ

Grip olduğumuzda Tebriz’de özel bir polikliniğe gittik. Burada muayene olmak için 19.000 Tümen; ilaçlarımız içinse 17.000 tümen ödedik. Yani toplamda 34 Liraya tedavi olabildik. Tahran’da belim tutulduğu gittiğimiz özel hastanede ise muayene ücreti olarak 22.000 Tümen verdik. Eczaneden aldığımız ilaçlar ise 7.000 Tümen tututu. Yani sağlık hizmetleri çok pahalı değil.

İRAN’DA YOLLAR ve TRAFİK

İran gezilecek yerler listesini saymakla bitiremeyiz ama İran’ın yolları ne yazık ki bisiklet sürmek için pek uygun değil. Ülke hem şehir içinde hem de şehirlerarası yollarda insanların kural tanımadığı bir trafik yapısına sahip. İran’da bisiklet sürmeyi zorlaştıran bir diğer şey de şehirlerarası yollarda hiçbir şeyin olmaması. Ne köy, ne benzinlik, ne dinlenme tesisi… 200 kilometrelik bir yolda şanslıysanız belki bir dinlenme tesisine denk gelebilirsiniz. Üstelik iklimi ve toprak yapısı yüzünden kamp yapılacak bir yer bulmak da çok zor. Hemen her yer çölü andıran ufak tepeciklerle dolu. Yine de İran’ın güneyi özellikle baharda bisiklet sürmek için biraz daha uygun. Sahil şeridi ve ufak adaları gerçekten görülmeye değer.

İRAN’DAKİ ÖLÜM İLANLARI

Aslında bu iran’a giderken dikkat edilecekler yazısında olması gereken bir başlık değil ama yine de enteresan bulduğum bir şeyi paylaşmak istedim. Burada birisi öldüğünde bizdeki gibi sala verip duyurmuyorlar. Onun yerine etrafa afiş gibi bir kağıt asıyorlar. Bu afişlerde ölen kişinin kim olduğu ve cenazesinin nereden kaldırılacağı bilgisi yer alıyor. Ölen kişi erkekse bir fotoğrafını da koyuyorlar. Kadınsa fotoğraf yerinde hali hazırda çarşaflı bir çizgi teyze oluyor.

PASAPORTA BASILAN İRAN DAMGASI

Eğer diplomatik olarak İran ile arası pek de iyi olmayan bir ülkeye gitme ihtimaliniz varsa o halde iran’a giderken dikkat edilecekler listenizin en başına bu maddeyi büyük harflerle yazın. İran’a girerken ülkeye giriş damgasını pasaporta basıyorlar. Ayrı bir kağıda basmıyorlar. Damgayı ayrı bir kağıda bastırmak istiyorsanız bunu özellikle belirtmeniz gerekiyor.

İRAN HAKKINDA DİĞER YAZILARIM

HARCAMALARIMIZ

(Harcamalar 2016 yılı için iki kişiliktir. 3 aylıktır.)

 • Konaklama ……………………….. 50.000 Tümen
 • Şehiriçi Ulaşım ………………….. 118.000 Tümen
 • Şehirdışı Ulaşım ………………… 39.000 Tümen
 • Sağlık ……………………………….. 29.000 Tümen
 • İletişim ……………………………… 35.000 Tümen
 • Giyim, ekipman, bisiklet vs …. 37.000 Tümen
 • Hindistan Vizesi ………………… 327.000 Tümen
 • Yeme-İçme ……………………….. 708.000 Tümen
 • Toplam ……………………….. 1,343,000 Tümen
 • Türk Lirası Karşılığı ………… 1,209 Türk Lirası

Nasıl bu kadar ucuza geziyorum merak ediyorsanız düşük bütçeli seyahatler hakkında ayrıntılı bilgi almak için tıklayın.


Güncel paylaşımlardan, seyahatlerden ve etkinliklerden anında haberdar olmak için beni Instagramdan takip etmeyi unutmayın! https://instagram.com/melkeontheroad

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

5 Yorum

 • Emir Emiroğlu
  5 Mart 2017, 13:57

  Merhabalar tabi siz turist olarak irana gittiğiniz için bir çok şeyleri görmediniz veya yüzeysel gördünüz.insanlar birazda görmek istediği şeyleri görür.mesela 40 TL ile hem özel hastanede doktor muayene olmak hemde ilaç almak buraya göre çok iyi bir şey yani sizin ifadenize göre çok pahalı değil biraz taraflı .sonra dışarıda yemek yeme kültürü hakkında siz bilmediğiniz için size öyle gelmiştir.iranda genelde haftada bir gece dışarıda yenir ve insanlar yeni yerleri keşf etmek için kilometrelerce yol kat ediyor.ne büyük kayıp çiğ köfte yokmuş her gün çiğ köfte yiyoruz ya.onun yerine falude, değişik pastalar piraşki ve bir sürü şeylerden bahs edebilirdiniz.kadın hakları ise tek şey söylerım gece saat 23:00 de bir kadın tek başına şehirin bir ucundan diğer ucuna kimsenin rahatsiz edemeden gidebilir.

  CEVAPLA
 • Melkeontheroad
  6 Mart 2017, 11:46

  Merhaba,

  Öncelikle vakit ayırdığınız için teşekkür ederiz.

  Biz 82 günlük İran yolculuğumzda gördüklerimizi ve yaşadıklarımızı yazdık. Takdir edersiniz ki, bir ülkenin vatandaşı ile, 82 günde o ülkeyi dolaşan 2 insanın görüp yaşayacakları aynı olmayacaktır.

  Sağlık konusunda belirtmek istediğimiz konu, ülkenizde bizim gezgin olarak hiçbir sosyal güvencemiz olmamasına rağmen, 40 liraya hem muayene olabiliyor hem de verilen ilaçları alabiliyor olmanın uygun olduğudur. Diğer gezgin arkadaşlarımız da katılacaktır, sağlık harcamaları bazı ülkelerde son derece pahalıya gelebiliyor.

  Anlaşılmamış ama çiğ köfte konusu yalnızca bir espiriden ibaretti. Her köşe başında çiğ köfte dükkanı olan Türkiye’deki arkadaşlarımız bu espiriyi anlamışlardır. (Dikkat ettiyseniz çiğ köfte espirimize yazının İngilizce kısmında değinmedik.) Ayrıca, bu yazının Türkiye’den gelecek olan arkadaşlarımızın ne ile karşılaşacağını az çok betimlemek için yazıldığını ve bir başka ülkeyi eleştirme amacı gütmediğini tekrar hatırlatmak isteriz. Elbette bizimTürkiye’de her köşebaşında çiğ köfte satan yerler olduğu gibi, sizin ülkenize de ait farklı lezzetler var. Biz bu lezzetlerin vejetaryen olanlarından çokça bahsettik. Diğer lezzetlere de şimdilerde hazırlamaya vakit bulamadığımız “Ülkelere Özgü Vejetaryen Yemekler” kısmında değineceğiz.

  Kadın hakları konusunda sizin yazdığınızın tersi anlamına gelen bir ifade bulunmuyor yazımızda. Yorumunuza ek olarak, değil 23:00, gece 02:00’da da bir kadının sokaklarda rahatça yürüyebileceği bir yer İran.

  Dilerseniz yazımızı İran’ı ziyaret etmek isteyen arkadaşlarımız için yazıldığını düşünerek bir kez daha okuyun. Daha anlamlı gelebilir.

  Teşekkürler
  Sevgiler

  CEVAPLA
 • Ergin Özgür Elşan
  9 Ağustos 2019, 11:48

  Merhaba Melike, bu sıcaklarda Tabriz ve Tahrana seyahat edecek bir erkek olarak diz seviyesinde bir şortla seyahat edemeyeceğim söylendi bana, bence bu konuda çokkatı değillerdir, sizce sıkıntı yaşar mıyım?

  CEVAPLA
  • Melke@Ergin Özgür Elşan
   9 Ağustos 2019, 13:30

   Merhaba, İran’da büyük şehirlerde dışarıdan bakıldığında turist olduğu belli olan kişilere karşı çok katı sayılmazlar ama küçük şehirlerde sorun olabilir. Yine de diz altı bir şey gitmenizi tavsiye ederim.

   CEVAPLA
 • mobile legends cheat
  24 Şubat 2020, 09:33

  This text is priceless. How can I find out more?

  CEVAPLA

Yeni Yazılar