İran’a Giderken Dikkat Edilecekler | İran Hakkında Her Şey

İran’a Giderken Dikkat Edilecekler | İran Hakkında Her Şey

Farklı kültürüyle, insanlarının misafirperverliğiyle, mimari yapısıyla seyahat etmekten en keyif aldığım ülkelerden biri İran. Ancak ne yazık ki izole olmuş (veya edilmiş demek daha doğru olur sanırım) yapısı nedeniyle İran gezileri insanlar tarafından büyük bir tereddütle karşılanıyor. Çoğumuz İran hakkında pek bir şey bilmiyoruz ve ülkede savaş olduğunu düşünüyoruz. İran’ın aslında kültürel olarak bizim ülkemize ne kadar çok benzediğini, insanların ne kadar misafirperver olduğunu, son derece güvenli bir ülke olduğu konusunda hiçbir fikrimiz yok. Birçok yönüyle sizi şaşırtacak olan bu harika ülkeye gitmeye hazırsanız dikkat etmeniz gereken şeyler konusunda da bilgi sahibi olmanızda fayda var. İran’a gitmek istiyorsanız bu yazıyı mutlaka okumalısınız. Bu yazıda hem İran’a giderken dikkat edilecekler nelerdir onları anlatıyorum hem de İran’da rahat seyahat etmek için öneriler paylaşıyorum.

Bu yazı hem İran’a 2016 yılında yaptığım 3 aylık bisiklet seyahatimin notlarını içeriyor hem de en son İran’a 2022 yılında yaptığım bir aylık seyahatin notlarını içeriyor. İlk seyahatimde bisikletle dolaşıp, zaman zaman otostop çekip, Couchsurfing ve benzeri uygulamalar kullanarak konaklayıp, yemeklerimi kendim pişirip, oldukça düşük bütçeli bir tur yapmıştım. 2022 İran gezisinde ise ulaşım için otobüs ve taksi kullandım, mümkün olduğunca güzel yerlerde yemek yedim, birkaç kez hostelde kaldım ve ilkine kıyasla çok daha konforlu bir seyahat geçirdim. Yapacağınız iran gezisi için bu notların faydalı olacağını düşünüyorum.

İran'a giderken dikkat edilecekler

İran’a Giderken Dikkat Edilecekler Nelerdir?

Bu yazıda İran hakkında bilmeniz gerekenleri alt başlıklar ve sorular halinde ayırdım ve her biri hakkında kendi deneyimlerimden yola çıkarak bilgi vermeye çalıştım. Umarım İran’a gidecekler için tüyolar verdiğim bu yazı işinize yarar. Şimdiden iyi okumalar!

İRAN’A NASIL GİDİLİR?

İran’a gitmek için birkaç farklı seçeneğiniz var. Dilerseniz İran’a direkt uçuşlarla İstanbul’dan ya da Van’dan gidebilirsiniz. Eğer uçmak istemiyorsanız ya da daha düşük bütçeli bir ulaşıma ihtiyacınız varsa İran’a gitmek için otobüs kullanmak da bir diğer seçenek. İstanbul’dan direkt otobüslerle Tebriz ve Tahran’a ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda Van’dan ve Doğubeyazıt’tan otobüslerle sınıra gidebilir; sınırdan sonra da taksilerle veya minibüslerle Khoy, Tebriz, Urmiye gibi şehirlere ulaşabilirsiniz. Bu konuda ayrıntılı bilgi için “İran’a Nasıl Gidilir yazısını okumanızı tavsiye ederim.

İRAN UCUZ MU?

Nispeten evet. Dolar ya da euro ile kazanıyorsanız İran ucuz mu sorusunun cevabı kesinlikle evet olurdu. Ama Türk lirasıyla kazanıyorsanız o kadar kesin bir evet diyemesem de hala bazı kalemlerde Türkiye’den daha ucuz olduğunu söyleyebilirim. Özellikle yakıtın ucuz olması sebebiyle ulaşım çok ucuz ve bu da zaten seyahat masraflarınızı neredeyse yarısına indiriyor. Ama örneğin yeme-içme veya konaklama konusunda o kadar da ucuz değil. İran turu için ne kadar bütçe ayırmanız gerektiğinden emin olamıyorsanız ne gibi ihtiyaçlarınız olduğunu mutlaka gözden geçirin. Çünkü İran’da 1000 lirayla da güzel bir gezi yapabilirsiniz, 10.000 lirayla da.

Kendi bütçelerimden örnek vermem gerekirse; ben 2016 yılında 3 ayda yaklaşık 700 lira harcamıştım ve buna aldığım Hindistan vizesi de dahildi. Sanırım vize için yaptığım masrafları saymazsak 3 aylık İran gezisi bütçesi 500 TL civarındaydı. Ama dediğim gibi bu turda bisikletle seyahat ettim, yemeklerimi kendim yaptım, pahalı turistik yerlere gitmedim, müzelerin çoğunu pas geçtim ve konaklama için para vermedim.

2022 İran gezisi bütçesi içinse biraz daha fazla bütçe ayırmam gerekti. 1 ayda yaklaşık 3,800 TL harcadım. Aslında aradaki 6 senelik zaman farkını, bu İran turumda sürekli otobüs ve taksi kullandığım gerçeğini ve yemeklerimi hep dışarıda yediğimi ve enflasyonu düşünürsek, böyle konforlu bir gezi için oldukça makul bir bütçe olduğunu söyleyebiliriz. Ama bu bütçeye de konaklamanın dahil olmadığını hemen söyleyeyim çünkü sadece bir veya iki gün otelde kaldım. Onun dışında hep arkadaşlarımda konakladım. İran’da otel ve hostel bütçelerini düşünürsek ortalama bir yerde gecelik yaklaşık 10-15 dolar ödemeniz gerekir. Hesaplamalarınızı buna göre yapabilirsiniz. (Aşağıda oteller konusunda ayrıntılı bilgi var.)

İRAN GEZİSİ İÇİN BÜTÇE | İRAN GEZİSİ MALİYETİ İÇİN NE KADAR BÜTÇE AYIRMALIYIM?

İran gezisi için bütçe konusu bana sık sık soruluyor. Sizin ihtiyaçlarınızı, yapmak istediklerinizi, seyahat sürenizi bilmediğim için kesin bir şey söylemem çok zor ama fikir vermesi açısından ufak bir hesaplama yapalım. Merkeze yakın düzgün bir hostel veya otelde kalmak isterseniz gecelik 10-20 dolar civarı değişen bütçeleri gözden çıkarmalısınız. Bir öğün yemek için de yaklaşık 7-10 dolar gibi bir bütçe ayırmalısınız.

Yani ulaşım, müze girişleri, diğer harcamalar dışında İran’da bir günde yaklaşık 20-30 dolar harcayacağınızı düşünün. Eğer konforlu ve keyifli bir İran turu yapmak istiyorsanız bir hafta İran gezisi için bütçeniz 200-250 dolar arasında bir bütçe olabilir. Ama dediğim gibi İran’da 100 dolarla da rahatlıkla seyahat edebilirsiniz. Burada en önemli olan şey sizin ihtiyaçlarınız ve konfor anlayışınız.

İRAN İÇİN VİZE GEREKLİ Mİ?

İran için vize gerekli mi? Hayır. İran’a geçerli ve süresi yeterli bir pasaportla vizesiz giriş yapabilirsiniz. (2022 Ağustos için İran’a giderken PCR testi yaptırmanız ya da aşı kartınızı göstermeniz gerekiyor. Ya son 48 saat içinde yapılmış seyahat için PCR testi olacak ya da aşı kartınız olacak. İkisinden biri yeterli.

İRAN İÇİN PASAPORT GEREKLİ Mİ?

Peki İran için pasaport gerekli mi? Evet. İran’a kimlikle giriş yapamıyorsunuz; geçerli bir pasaportunuz olmalı.

İRAN PASAPORTA DAMGA VURUYOR MU?

Eğer diplomatik olarak İran ile arası pek de iyi olmayan bir ülkeye gitme ihtimaliniz varsa (örneğin Amerika) o halde İran’a giderken dikkat edilecekler listenizin en başına bu maddeyi büyük harflerle yazın. İran’a girerken ülkeye giriş damgasını pasaportunuza değil; ayrı bir yere basmalarını rica edebilirsiniz. Havalimanında bunu yaptıklarını ama karadan geçerken yapmadıklarını birkaç kişiden duymuştum. O yüzden karadan geçerken pasaport memuruyla konuştum.

Damgayı pasaport yerine ayrı bir yere basabileceğini söyledi. Bir başka memur ise bir arkadaşıma pasaporta basmak zorunda olduğunu söylemiş. Yani kısacası bu da sanırım kişiye ve şansa bağlı. Eğer şanslıysanız ve karadan geçiş yaparken benim denk geldiğim gibi bir memura denk gelirseniz damgayı pasaportunuza bastırmadan da geçebilirsiniz.

İRAN’DA YEME İÇME

İran mutfağının Türk mutfağına yakın olmasının burada yemek konusunda sürpriz yaşama ihtimalinizi epey azalttığını söyleyebiliriz. İran mutfağı gerçekten çok lezzeti ve farklı yiyecekleri barındırıyor. Ancak ne yazık ki hayvansal içerik ağırlıklı bir mutfak. Vejetaryen yiyecekleri bulmanız son derece kolay ama aynı şeyi vegan yemekler için söylemek mümkün değil. Sebze yemekleri bulabilirsiniz ama içeriğinde tereyağı olmayan sebze yemeği bulmak zor olabilir. Yine de aç kalmazsınız çünkü sokaklardaki falafelcilerin sayısı bir hayli fazla.

İran mutfağına dair sizi en çok şaşırtacak şeylerin başında pilav porsiyonları geliyor olabilir. Bizde bir porsiyon pilav bir kase kadarken İran’da kişi başına her öğünde bizdekinin 5 katı kadar pilav düşüyor. Ben genelde bir restorana gittiğimde pilav ve yanında kızarmış sebzeler istiyorum. Zaten birçok kebap çeşidi sebzeyle servis edildiği için mutlaka hazır sebze oluyor. Pilav miktarı da çok olunca kolayca doyabiliyorsunuz. (Yukarıdaki tabağın yarısı tepeleme pilav doluydu) Siz de benim yaptığım gibi yapabilirsiniz. (Pilavda tereyağı var mı bilmiyorum. Ama yanında ekstra getirdikleri için olmadığını varsayıyorum.)

İran’da yemek fiyatları çok ucuz olmasa da bizdeki fiyatlara göre biraz daha uygun sayılabilir. Söylediğiniz bir ana yemekle tıka basa doyabildiğiniz gibi buradakinin neredeyse yarısı kadar ödüyorsunuz. Mesela yukarıdaki tabak özünde bir tavuk şiş yemeğiydi ve 55 lira civarındaydı. Üstelik bu yemeği güzel ve turistlerin sık sık gittiği geleneksel bir restoranda yedim. (Restoranın fotoğrafı da yukarıda)

Son olarak, İran’daki kahvaltı kültürü bizdekine çok benziyor. Sabah kahvaltısında genelde çay, peynir, ceviz, domates, salatalık, reçel, ekmek vb. şeyler yiyorlar. Yukarıdaki iki fotoğraf farklı şehirlerde sipariş verdiğim kahvaltı menülerine ait. Gördüğünüz gibi Türk kahvaltısının neredeyse aynısı.

İRAN’DA TOPLU TAŞIMA

Benzinin litresinin zamlı halinin bile yaklaşık 1,5 liraya denk geldiği bir ülkede toplu taşımanın ucuzluğundan bahsetmeye gerek yok herhalde. Toplu taşıma gerçekten çok ucuz. 12 saat süren yolculuklar için otobüs biletleri yaklaşık 70 liraya denk gelen bir fiyata alınabiliyor. Şehir içi ulaşımda alacağınız biletler ise 1-2 liraya denk geliyor. Metro da en az otobüs kadar ucuz. Üstelik metroda çıkış turnikelerinde de kartınızı okutup indirimle seyahat etmeniz mümkün. Özellikle Tahran metrosu o kadar geniş bir ağa sahip ki, şehrin tamamını yalnızca metro kullanarak gezmek mümkün.

İran’da toplu yaşıma hakkında bilmeniz gereken ufak bir ayrıntı; bazı araçlarda cinsiyete göre ayrılan bölmeler var. Şehir içi otobüslerde kadın ve erkekler aynı otobüse binebiliyor fakat erkekler otobüsün ön kısmında kadınlarsa arka kısmında oturuyor. Bazı şehirlerde de tam tersi. Şehirlerarası otobüslerde böyle bir kural yok; sadece bizde de olduğu gibi kadın yanına yabancı erkek yolcu veya erkek yanına yabancı kadın yolcu verilmiyor.

Metroda da yalnızca kadınlar için ayrılmış vagonlar var. Bu vagonlar en baştaki ve en arkadaki 2 vagon. Kadınlar bu vagonlarda seyahat etmek zorunda değil. İsterlerse diğer vagonları tercih edebiliyorlar ama eğer daha rahat seyahat etmek isterlerse bu vagonlarda seyahat edebiliyorlar. Bu vagonlarda erkeklerin girmesi yasak fakat kalabalık saatlerde onlar da bu vagonları kullanıyor ve kimse bir şey demiyor.

İran'a giderken dikkat edilecekler

İRAN’DA TAKSİ KULLANIMI

İran’da taksiyle seyahat etmek de oldukça ucuz. Türkiye’de 100 TL’ye denk gelecek bir mesafeyi 10 TL’ye gitmek mümkün. Yalnız taksilerde taksimetre olmadığı için turist olarak kazıklanmak da son derece olası. O yüzden taksi kullanırken SNAPP uygulamasını kullanmanızı tavsiye ederim. Bu uygulama bulunduğunuz yere rahatlıkla taksi çağırabileceğiniz ve gideceğiniz destinasyonu da harita üzerinde önceden işaretlediğiniz için bir daha anlatmak zorunda kalmayacağınız harika bir uygulama.

Üstelik siz bulunduğunuz konumu ve gideceğiniz yeri seçtikten sonra uygulama size ödeyeceğiniz tutarı da söylüyor. Yani bir daha pazarlıkla uğraşmak zorunda kalmıyorsunuz. Uygulamanın İngilizce dil seçeneği de mevcut. Elbette uygulamayı kullanmak için internete ihtiyacınız var, dolayısıyla bir İran hattı almanız son derece faydalı olur

Eğer bu uygulamayı kullanmıyorsanız, direkt sarı taksiye veya özel taksiye binecekseniz, binmeden önce mutlaka gideceğiniz yeri gösterin ve pazarlık yapın. Kazıklanmadığınızı düşündüğünüz bir fiyata anlaşmadan da taksiye binmeyin.

İRAN’DA OTOSTOP ÇEKİLİR Mİ?

İran’da otostop çekmek oldukça kolay olmasına rağmen otostop kültürüne alışık olmayan bu ülkede bazı sihirli kelimelere ihtiyacınız olacak. Bunlardan ilki “param yok” anlamına gelen “pul nedaran”. Otostop çekilmesine alışık olmadıklarından durduklarında önce bir ne kadar para vereceğinizi soruyorlar. Derdinizi uzun uzun anlatmaktansa içerisinde “pul” veya “kira” geçen herhangi bir cümleye direk “pul nedaran” diye yapıştırabilirsiniz. Eğer İran’da otostop çekmek istiyorsanız en başta paranız olmadığını açıkça belirtmeniz şart. Bir de otostoba başlamadan önce bir kartona büyükçe gideceğiniz yeri Farsça yazmanız duracak olanların yüzdesinde hatrı sayılır bir fark yaratıyor.

Eğer şehir içinde otostop çekecekseniz 10 arabadan 8’inin taksi olduğunu bilmenizde fayda var. Arabaların üzerinde bir işaret olmadığı için de ayırt etmek oldukça zor oluyor. 2016 yılındaki düşük bütçeli turumda şehir içinde otostop çekmem gerektiğinde önce duran arabalara taksi olup olmadıklarını soruyordum. Taksi olduklarını söylerlerse de sihirli cümleyi söylüyordum. Paramın olmadığını duyanlar genelde basıp gitmeyi tercih etseler de bazıları durup yardım ediyorlardı.

Bu konuda ayrıntılı bilgi için “İran’da Otosotop Çekmek Kolay Mı?” yazımı okuyabilirsiniz.

İRAN’DA PARA BOZDURMAK VE İRAN’DA KREDİ KARTI KULLANMAK

İran’ın kendi içinde bir banka ve ödeme sistemi var. Yani visa ve maestro kartlarınızla burada para çekmeniz veya alışveriş yapmanız mümkün değil. Kısacası İran’da paranızı yanınızda taşımanız gerekli. Buraya geldiğinizde Türk lirası, dolar ve euro bozdurabilirsiniz. Ben sadece sınırda Türk lirası bozdurdum, onun dışında hep Euro ve Dolar bozdurdum. Hangisi daha iyi? Bilmiyorum. Lütfen bunu bana sormayın çünkü gerçekten hiçbir fikrim yok. 🙂

Eğer yanınızda Dolar ya da Euro götürecekseniz her şehirde para bozdurabilirsiniz. Ama bir şeye dikkat etmeniz lazım. Paranız kozmetik olarak iyi durumda olmalı. Üzerinde bir kalem çiziği varsa, kenarı yırtıksa veya yıpranmışsa bozdurmuyorlar veya değerinin altında bir para teklif ediyorlar.

Paranızı bozdruduktan sonra nakit olarak taşımak istemiyorsanız bankalardan hediye kartı olarak satılan bir kart alarak, paranızı karta aktarmanız ve kartı gittiğiniz yerlerde kullanmanız mümkün. İran’da sokak arasındaki çay ocağından taksiye kadar her yerde kartla ödeme yapabilirsiniz.

İRAN’DA İNTERNET VE YASAKLI SİTELER

İran’da internet genel olarak çok yavaş. Yavaşlığını derecelendirmek gerekirse, hani bizim ülkemizde bazı talihsiz olaylar sonucu çıkan haberleri gizlemek için internet kısıtlıyorlar ya, onun yarısı kadar bile hızlı değil. Aynı zamanda facebook, twitter, youtube gibi çoğu siteye girmek yasak. O yüzden mutlaka bir VPN programı kullanmak gerekiyor. Instagram yasaklı bir site değil ama İnstagram kullanmak da internet hızı nedeniyle bazen zor olabiliyor. Komşu ülke İran’a giderken dikkat edilecekler arasında belki de sabrınızı en çok zorlayan kısım internet meselesi olacak.

Bu arada eğer İran’da uzun zaman kalacaksanız bir telefon hattı almanızı öneririm. Alacağınız hatta göre değişir ama telefon hatları genelde içlerinde az miktarda bir kontürle birlikte yaklaşık 25-50 liraya satılıyor. Değişik hatların farklı internet tarifeleri var. Örneğin ben Raitel kullanıyordum ve 20 GB internet pakedi almak için 25 lira gibi bir para ödüyordum. Bunun için telefon bayilerinden yardım alabilirsiniz.

İran'a giderken dikkat edilecekler

İRAN’DA KONAKLAMA VE İRAN’DA OTELLER

2016 yılında yaptığım İran turunda neredeyse tüm konaklamalarım için Warmshowers ve Couchsurfing kullanmıştım. Özellikle büyük şehirlerde kalacak yerleri kolaylıkla bulabilmiştim. 2022 yılındaysa çoğunlukla arkadaşlarımda kalmış olsam da birkaç defa hostellerde konakladım.

İran’da konaklama için misafirhane, hostel ve otel seçenekleri mevcut. Misafirhaneler oldukça ilkel yerler. Misafirhanelerde özel odada kalıyorsunuz ama paylaşımlı banyo ve tuvalet kullanıyorsunuz. (Hostellere benzer) Eğer merkezi bir yerde, düzgün bir hostelde kalmak isterseniz yatakhane fiyatları 2-8 dolar arasında değişiyor. Eğer içinde tuvalet ve banyosu olan özel bir odada kalmak isterseniz de fiyatlar 12-25 dolar civarı.

İran vatandaşı olan kadın ve erkekler aynı odada evli olmadıkları sürece kalamıyor ama turistler için böyle bir kural söz konusu değil.

İRAN’DA İŞ GÜNLERİ

İran’da çalışma günleri bizim alışık olduğumuz günlerden biraz daha farklı. Perşembe ve cuma günleri genelde İran’da iş hayatının durduğu günler. (Perşembe yarım gün, Cuma tam gün gibi düşünebilirsiniz tatilleri) O yüzden burada yapacağınız alışverişlerde, resmi dairelerdeki işlerinizde çalışma günlerine mutlaka dikkat edin.

İRAN’DA KADINLAR NASIL GİYİNİR?

İran’da kadınlar nasıl giyinir sorusu İran’a giderken dikkat edilecekler listesinde ilk sıralarda geliyor. İran’da kadınların turist ya da vatandaş olmaları fark etmeksizin başlarını örtmesi, uzun kollu, uzun paçalı kıyafetler ve kalçalarını kapatacak uzun üstler giymeleri gerekiyor. Kısacası İran’a yapacağınız ziyaretler için başınızın, kollarınızın ve bacaklarınızın kapalı olması şart. Saçınızın bir kısmının görünmesinde herhangi bir sorun yok. (Bu durum İranlı kadınlar için sorun yaratabiliyor ancak turistler için kurallar her yerde olduğu gibi daha esnek) Erkekler için bu kurallar geçerli değil tabi. Erkekler sadece şort giyemiyorlar.

İran’da kadınların nasıl giyinmesi gerektiği hakkında ayrıntılara “İran’a giderken nasıl giyinmelisiniz?” yazısından göz atabilirsiniz.

İranlı kadınlar ne yazık ki büyük bir baskı altında. Giyim kuralının yanı sıra kadınlara mirastan yasal olarak erkeklere verildiğinden daha az pay verilmesi (en azından yasada), boşanma haklarının oldukça kısıtlı olması, evli kadınların ülke dışına çıkmak için kocalarından izin almalarının gerekmesi, evli olmayanların babalarından izin almaları, ve hatta uygulanmıyor olsa da recm cezası tarzi bir yaptırımın olması dehşet verici. Her ne kadar kadınlar gerçekte kağıt üzerindekinden daha güçlü görünüyor olasalar da ülkede yasal düzenlemelerin kadınların aleyhine olması son derece üzücü.

İran'a giderken dikkat edilecekler

İRAN’DA BİR GELENEK TAARUF NEDİR?

İran’ın hemen her yerinde hala uygulanan garip bir gelenek var. İsmi de taaruf. Taaruf iran’a giderken dikkat edilecekler listesinde yer alıyor çünkü bu garip gelenek kafanızı fazlasıyla karıştırabilir. Peki taaruf nedir? Kısaca taaruf, insanlar size bir şey teklif ediyorlar ya da söylüyorlar ama aslında kast ettikleri şey bunun tam tersi.

Bir örnekle açıklamak gerekirse gittiğiniz restoranlarda hesap ödeyeceğiniz zaman veya basitçe bakkaldan bir şey alırken ya da taksiye bindiğinizde iş para ödemeye geldiğinde insanlar önce kibarca para almayı reddediyorlar. “Hiç gerek yok” diyorlar. Ama aslında parayı almak istiyorlar ve siz “aa olur mu öyle şey buyrun” dediğinizde de parayı alıyorlar. Işte buna taaruf deniyor. Böyle bir şeyle karşılaşırsanız bir-iki kez ısrar etmeniz ödemeyi almaları için yeterli oluyor. Eğer birkaç kerelik ısrardan sonra hala kabul etmiyorlarsa o zaman gerçekten almak istemediklerini anlayabilirsiniz. Aynı şey birileri sizi evine davet etmek istediğinde de geçerli.

Eğer bir teklifin taaruf olduğundan emin olamıyorsanız o zaman direkt “Bu taaruf mu? Ben anlayamıyorum” diyebilirsiniz.

İRAN’DA YOLLAR ve TRAFİK

İran gezilecek yerler listesini saymakla bitiremem ama bu yerleri gezip gezemeyeceğiniz tamamen sizin İran trafiğine olan direncinize kalmış. İran’da trafik gerçekten berbat. İran trafiğinde insanlar kaza yapmadan nasıl hayatlarını sürdürüyor inanın bilmiyorum çünkü bana sorarsanız burada kaza ihtimali lunaparktaki çarpışan arabaların kaza yapma ihtimalinden bile daha fazla. Ülke hem şehir içinde hem de şehirlerarası yollarda insanların kural tanımadığı bir trafik yapısına sahip.

İranlıların iyi şöforler olduğunu iç rahatlığıyla söyleyebiliriz çünkü bu trafikte kaza yapmadan araç kullanmak için iyi bir şöfor olmaktan başka seçenek yok. Bu konuda verebileceğim tek tavsiye şu: Eğer hızdan korkuyorsanız İran’ın şehirlerarası otobüslerinden uzak durmanızı tavsiye ederim.

Öte yandan İran’ın yolları ne yazık ki bisiklet sürmek için pek uygun değil. Trafikteki kaosun yanı sıra İran’da bisiklet sürmeyi zorlaştıran bir diğer şey de şehirlerarası yollarda hiçbir şeyin olmaması. Ne köy, ne benzinlik, ne dinlenme tesisi… 200 kilometrelik bir yolda şanslıysanız belki ufak bir dinlenme tesisine denk gelebilirsiniz. Üstelik iklimi ve toprak yapısı yüzünden kamp yapılacak bir yer bulmak da çok zor. Hemen her yer çölü andıran ufak tepeciklerle dolu. Yine de İran’ın güneyi özellikle baharda bisiklet sürmek için biraz daha uygun.


Bu yazıda İran’a giderken dikkat edilecekler nelerdir anlatmaya çalıştım. Umarım bu bilgiler yapacağınız İran gezisi için faydalı olur. Bu yazıda yer almayan bir sorunuz varsa yorumlar kısmına yazabilirsiniz; bildiğim bir konuysa yardımcı olmaya çalışırım. Onun dışında seyahat ettiğim İran şehirleri hakkında bilgi almak için aşağıdaki yazılara göz atabilirsiniz.

İRAN HAKKINDA DİĞER YAZILARIM

Düşük bütçeli seyahatler hakkında ayrıntılı bilgi almak için tıklayın.


Güncel paylaşımlardan, seyahatlerden ve etkinliklerden anında haberdar olmak için beni Instagramdan takip etmeyi unutmayın! https://instagram.com/melkeontheroad

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

7 Yorum

 • Emir Emiroğlu
  5 Mart 2017, 13:57

  Merhabalar tabi siz turist olarak irana gittiğiniz için bir çok şeyleri görmediniz veya yüzeysel gördünüz.insanlar birazda görmek istediği şeyleri görür.mesela 40 TL ile hem özel hastanede doktor muayene olmak hemde ilaç almak buraya göre çok iyi bir şey yani sizin ifadenize göre çok pahalı değil biraz taraflı .sonra dışarıda yemek yeme kültürü hakkında siz bilmediğiniz için size öyle gelmiştir.iranda genelde haftada bir gece dışarıda yenir ve insanlar yeni yerleri keşf etmek için kilometrelerce yol kat ediyor.ne büyük kayıp çiğ köfte yokmuş her gün çiğ köfte yiyoruz ya.onun yerine falude, değişik pastalar piraşki ve bir sürü şeylerden bahs edebilirdiniz.kadın hakları ise tek şey söylerım gece saat 23:00 de bir kadın tek başına şehirin bir ucundan diğer ucuna kimsenin rahatsiz edemeden gidebilir.

  CEVAPLA
 • Melkeontheroad
  6 Mart 2017, 11:46

  Merhaba,

  Öncelikle vakit ayırdığınız için teşekkür ederiz.

  Biz 82 günlük İran yolculuğumzda gördüklerimizi ve yaşadıklarımızı yazdık. Takdir edersiniz ki, bir ülkenin vatandaşı ile, 82 günde o ülkeyi dolaşan 2 insanın görüp yaşayacakları aynı olmayacaktır.

  Sağlık konusunda belirtmek istediğimiz konu, ülkenizde bizim gezgin olarak hiçbir sosyal güvencemiz olmamasına rağmen, 40 liraya hem muayene olabiliyor hem de verilen ilaçları alabiliyor olmanın uygun olduğudur. Diğer gezgin arkadaşlarımız da katılacaktır, sağlık harcamaları bazı ülkelerde son derece pahalıya gelebiliyor.

  Anlaşılmamış ama çiğ köfte konusu yalnızca bir espiriden ibaretti. Her köşe başında çiğ köfte dükkanı olan Türkiye’deki arkadaşlarımız bu espiriyi anlamışlardır. (Dikkat ettiyseniz çiğ köfte espirimize yazının İngilizce kısmında değinmedik.) Ayrıca, bu yazının Türkiye’den gelecek olan arkadaşlarımızın ne ile karşılaşacağını az çok betimlemek için yazıldığını ve bir başka ülkeyi eleştirme amacı gütmediğini tekrar hatırlatmak isteriz. Elbette bizimTürkiye’de her köşebaşında çiğ köfte satan yerler olduğu gibi, sizin ülkenize de ait farklı lezzetler var. Biz bu lezzetlerin vejetaryen olanlarından çokça bahsettik. Diğer lezzetlere de şimdilerde hazırlamaya vakit bulamadığımız “Ülkelere Özgü Vejetaryen Yemekler” kısmında değineceğiz.

  Kadın hakları konusunda sizin yazdığınızın tersi anlamına gelen bir ifade bulunmuyor yazımızda. Yorumunuza ek olarak, değil 23:00, gece 02:00’da da bir kadının sokaklarda rahatça yürüyebileceği bir yer İran.

  Dilerseniz yazımızı İran’ı ziyaret etmek isteyen arkadaşlarımız için yazıldığını düşünerek bir kez daha okuyun. Daha anlamlı gelebilir.

  Teşekkürler
  Sevgiler

  CEVAPLA
 • Ergin Özgür Elşan
  9 Ağustos 2019, 11:48

  Merhaba Melike, bu sıcaklarda Tabriz ve Tahrana seyahat edecek bir erkek olarak diz seviyesinde bir şortla seyahat edemeyeceğim söylendi bana, bence bu konuda çokkatı değillerdir, sizce sıkıntı yaşar mıyım?

  CEVAPLA
  • Melke@Ergin Özgür Elşan
   9 Ağustos 2019, 13:30

   Merhaba, İran’da büyük şehirlerde dışarıdan bakıldığında turist olduğu belli olan kişilere karşı çok katı sayılmazlar ama küçük şehirlerde sorun olabilir. Yine de diz altı bir şey gitmenizi tavsiye ederim.

   CEVAPLA
 • mobile legends cheat
  24 Şubat 2020, 09:33

  This text is priceless. How can I find out more?

  CEVAPLA
 • […] hayran bırakacak. Eğer bu kısacık bilgi sizi İran’a seyahat etme konusunda ikna ettiyse İran’a giderken dikkat edilecekler yazısına göz attıktan sonra İran’da görülmesi gereken yapılar yazısını okuyarak […]

  CEVAPLA

Yeni Yazılar