İran’a Nasıl Gidilir?| İran’a Otobüs & Uçak & Tren

İran’a Nasıl Gidilir?| İran’a Otobüs & Uçak & Tren

Merak uyandıran kültürü, kalpleri ısıtan insanları, cezbedici mimari güzelliği… İran’a gitmek istemenizin nedeni bunlardan biri ya da birkaçı olabilir. Belki de vizesiz gidilebilen ülkeler arasında olması ya da yakınlığı sizi çekmiştir. Sebebi her ne olursa olsun, yapacağınız İran gezisinin farklı ve güzel bir tecrübe olacağını söyleyebilirim. Yıllar önce bisikletle ziyaret ettiğim ülkeye bu sefer otobüsle gittim ve henüz bu yeni tecrübenin tadı damağımdayken, ziyaret etmek isteyenlerin kafasında yer alan İran’a nasıl gidilir sorusunu cevaplamaya geldim.

İran’a gitmeden önce bu yazıma da mutlaka göz atmanızı tavsiye ediyorum: İran’a Gideceklerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Bu yazı da ilginizi çekebilir: İran’da Konaklama Seçenekleri Neler? İran’da Otel Rezervasyonu Nasıl Yapılır?

İran’a Nasıl Gidilir? İran’a Ulaşım Seçenekleri Neler?

İran’a nasıl gidilir diye araştırmaya başladıysanız size hemen seçeneklerinizi söyleyeyim. İran’a karayolu ve havayolu ile gidebilirsiniz. Bu iki seçeneğin, birbirine göre bazı üstünlük ve zayıflıkları var elbette. Birinde günlerce yol giderken, diğerinde en can alıcı manzaralar yerine bulutları görmek ve fazladan para vermek var mesela. Ama yine de son karar sizin ve bana düşen sadece İran turu planlarken aklınıza takılan sorulara yanıt olmaya çalışmak. O halde, İran yolcusu kalmasın diyorum ve anlatmaya başlıyorum.

Yazıya geçmeden önce hem otobüs seyahatinde hem de genel olarak İran seyahatinde işinize yarayabilecek bazı önemli ürünleri görmek için hazırladığım listeye göz atın: İran Seyahatinde Hayatta Kalma Listesi (Bu liste Hepsiburada işbirliği listesidir. Zaten alacağınız bir ürünü benim listemden aldığınızda siteme de ufak bir katkınız olmuş olur. Şimdiden teşekkürler!)

İran’a Otobüsle Gitmek | İran’a Otobüs Bileti Nasıl Bulunur?

İran’a otobüsle nasıl gidilir sorusu en sık duyduğum sorulardan biri. Cevaba geçmeden önce, karayolu ile gitmek istemenizin nedenini kendinize bir kez yüksek sesle söylemenizi istiyorum. Amacınız; değişik bir deneyim yaşamak ya da manzara izlemek ise bunun keyfini çıkarın çünkü bol bol vaktiniz olacak. Bacaklarınız her ağrıdığında, sırtınız her tutulduğunda ya da otobüs koltuğuna yapıştığınızı hissettiğiniz her an bu yolu seçmenizin nedenini kendinize bir kez daha hatırlatın. Eğer cevabınız uçak fobisi ya da İstanbul İran uçak bileti fiyatlarının nispi yüksekliği ise bu son derece mecburi nedene sıkı sıkıya bağlanın ve yolculuğunuzu nasıl daha konforlu hale getirebileceğinizi şimdiden düşünmeye başlayın.

Türkiye’den İran’a Otobüs Var Mı?

İstanbul-Tebriz Otobüsü

İran’a otobüsle gitmek istiyorsanız İstanbul – Tahran otobüs bileti ve İstanbul – Tebriz otobüs bileti bulmanız mümkün. Bu otobüs yolculuğunun oldukça uzun geçeceği konusunda sizi uyarmalıyım. Otobüs Türkiye- İran sınırına kadar 4-5 yerde mola veriyor ve sınıra yaklaşık 22 saatte varıyor. Sınıra gelindiğinde tüm bagajlar inip; herkes sınır kontrolünden bireysel olarak geçtiği için sınırda da yaklaşık 3-4 saat beklemeniz olası. Ardından Tebriz’e 3-4 saatte ve Tahran’a da 11-12 saatte varıyor.

Yani İstanbul-Tahran otobüs yolculuğu ortalama 36 saat, İstanbul-Tebriz otobüs yolculuğu ortalama 30 saat kadar sürüyor. Bilet fiyatları ise 2022 yılında kişi başı 700 TL civarındaydı. 2023 başında ise 1000 liraydı. (O zaman için 40 dolar/Euro idi. Yazıyı okuduğunuz zamanki fiyatını da bunun üzerinden hesaplayabilirsiniz.) Eğer otobüsle İstanbul-Tahran yolculuğu yapıyorsanız bu yaklaşık 1,5 gününüz otobüste geçecek demek oluyor. Ama bu gözünüzü korkutmasın çünkü İran otobüsleri eski olmalarına rağmen Türkiye’deki otobüslerden çok daha konforlu.

Türkiye’den İran’a gittiğim otobüs.

İstanbul’dan İran’a yolculuk gördüğünüz gibi bir hayli uzun sürüyor. Bu yolculukta hayatta kalmak için bazı altın değerinde tavsiyelerimi sizinle paylaşmak isterim. İstanbul’dan İran’a gidecekler için tavsiyelerim şöyle:

1. Mutlaka ama mutlaka yanınıza termos alın. Özellikle yaz aylarında seyahat ediyorsanız suyunuza soğuk erişmenin değeri paha biçilemez.
2.Otobüs sınıra kadar toplam beş yerde mola veriyor. (22 saatte 5 mola gibi düşünebilirsiniz) O yüzden tuvaletinizi ve yemek ihtiyacınızı buna göre ayarlayın.
3.Yanınızda mutlaka bozulmayacak atıştırmalık olsun.
4.Yanınıza çekirdek almayı düşünebilirsiniz. Otobüste insanlar sıklıkla çekirdek çitliyor ve ses canınızı sıkabilir. Ama eğer siz de yerseniz sıkmaz diye düşünüyorum.
5.Mutlaka kulaklık alın. Otobüslerde bazen çok yüksek sesli müzik dinleniyor. Özel alan yaratmak için kulaklık şart. Otobüste kulaklık vermiyorlar.
6.Üzerinize örtecek hafif bir şeyler alın. Özellikle gece saatlerinde klima köklendiği için üzerinize öretecek bir şeyiniz olsun.
7.Hanımlar, İran sınırına gelince kollarınızı öretecek bir gömleği ve başınızı örtecek bir şalı kolay bir yerde hazır bulundurun.
8.Yolculuk boyunca ayaklarınız ayakkabının içinde çok yorulabilir o yüzden sandalet veya terlik giymenizi tavsiye ederim.
9.Yol uzun olduğu için bir seyahat yastığı veya yastık yerine kullanılabilecek bir şey çok iyi olabilir.
10. Kesinlikle bel çantası öneriyorum. Molalarda otobüsten inerken değerli eşyalarınızı yanınıza alıp cup diye inip cup diye binebilirsiniz.
11.Yanınızda mutlaka powerbank bulundurun çünkü otobüsün girişleri her zaman çalışmayabiliyor.

Hem otobüs seyahatinde hem de genel olarak İran seyahatinde işinize yarayabilecek bazı önemli ürünleri görmek için hazırladığım listeye göz atın: İran Seyahatinde Hayatta Kalma Listesi (Bu liste Hepsiburada işbirliği listesidir. Zaten alacağınız bir ürünü benim listemden aldığınızda siteme de ufak bir katkınız olmuş olur. Şimdiden teşekkürler!)

Eğer niyetiniz İran’a karayolunundan gitmekse, bu unutulmaz yolculuğu Van’dan ya da Doğubayazıt’tan başlatarak daha kısa sürede de tamamlayabilirsiniz. Hemen onları da anlatıyorum.

Van’dan İran’a Otobüs Var Mı? Doğubeyazıt’tan İran’a Nasıl Gidilir?

Van’dan İran’a otobüsle gitmek isterseniz, Van’dan minibüsle İran sınırına gidebilir; oradan Urmiye ya da Khoy’a ulaşabilirsiniz. Doğubayazıt’tan İran’a gitmek isterseniz de birkaç farklı seçeneğiniz var. Önce Doğubeyazıt’tan minibüsle sınır kapısına geliyorsunuz. Sınır kapısından bir taksiye binerek yaklaşık 2,5 lira karşılığında hemen az ilerideki şehre yani Bazargan’a gidiyorsunuz. Buradan Tebriz’e giden taksiler bulabilirsiniz.

Bazargan’dan Tebriz’e yaklaşık 100 TL ödeyerek paylaşımlı taksiyle gitmeniz mümkün. Bu yolculuk 4 saat sürüyor. Ya da isterseniz Bazargan’dan Maku’ya kadar taksiyle gidip sonrasında yola otobüsle devam edebilirsiniz ki bu durumda otobüse de 60 TL ödeyeceğiniz düşünüldüğünde, direkt Bazargan’dan Tebriz taksisine binmek çok daha mantıklı görünüyor. (Fiyatların 2022 için olduğunu unutmayın)

Tebriz’den Türkiye-İran sınırına bu taksiyle gittik, bu fotoğraftakiler de taksiyi paylaştığım yol arkadaşlarımdı.

Elbette burada belirttiğim taksi ücretleri için pazarlık yeteneklerinizi sergilemeniz gerekebilir. İlk fiyata olur demeden önce biraz pazarlık yapmayı unutmayın. İran’a otobüsle nasıl gidilir sorusuna elimden geldiğince yanıt verdikten sonra şunu da hatırlatmalıyım: Doğubayazıt’tan çıkış yapmak isteyenlere sınır kapısı 24 saat hizmet veriyor, ancak Van’dan geçecekler için sınır kapısı 15:00’dan sonra hizmet vermiyor.

İran sınır kapısından Doğubeyazıt’a böyle bir minibüsle gidiyorsunuz. Kişi başı 30 TL. Ve ne yazık ki çevre böyle, paylaşmadan edemedim.

İran’a otobüsle gitmek, sınır kontrolünden geçtikten sonra otobüsünüzün kontrolden geçmesi için bir süre beklemeyi, ayak bilekleriniz üç katına çıkmışken şikâyet etmeden yolu izlemeyi ve de en önemlisi bu yol biter mi sorusu beyninizde çınlarken sabırla beklemeyi gerektirse de son derece farklı ve yaşanılması gereken deneyimlerden biri. Ayrıca yanınıza yeterinde yiyecek aldığınızdan da emin olmalısınız.

İran’a Havayolu ile Gitmek

Sınırlı bir zaman aralığında İran’a gitmek gibi bir planınız varsa, zamanınızın büyük bir bölümünü yollarda geçirmektense kısa bir uçuşla hedefe varmak hem konforlu hem mantıklı bir seçenek olabilir. İstanbul-Tahran direkt uçuşlar işinizi kolaylaştırabilir. İstanbul’dan hemen her gün düzenlenen Tahran uçuşları sizi 3 saatlik bir yolculuk sonrasında hedefinize ulaştırabilir. Hem Sabiha Gökçen Havalimanı hem de İstanbul Havalimanı – Tahran arası direkt uçuşlar mevcut. Aynı şekilde İzmir ve Ankara Havalimanından da aktarmasız Tahran uçuşları bulabilirsiniz. Ortalama bilet fiyatları şu an için 2.500 – 3.000 TL arası. (Yaklaşık 150 Dolar / Euro diyelim. Yazıyı okuduğun zaman bunu baz alın.) Diğer illerden de İstanbul aktarmalı olarak bilet bulmanız mümkün.

İran’a Tren Var Mı? İran’a trenle nasıl gidilir?

Eskiden Van-Tebriz tren seferleri yapıldığını mutlaka duymuşsunuzdur. Bir dönem terör nedeniyle sekteye uğrayan Van-Tebriz tren seferleri, 2019 yılında yeniden yapılmaya başlanmış olsa da bu kez de küresel salgın nedeni ile sessiz sedasız aramızdan ayrıldığını üzülerek söylemeliyim. Yakın zamanda başlayacak gibi görünmüyor ama siz yine de gidiş tarihlerinizde önceden bir kontrol edin. Belki de yakın tarihte Van Tebriz tren seferleri yeniden başlar ve TCDD konforuyla toplamda 8 saatte kendinizi Tebriz’de bulabilirsiniz. Şimdilik İran’a gitmek için bize kalan alternatifler ise havayolu ve karayolu.

Ama ben ille de trene bineceğim derseniz Ankara-Van arasında sefer yapan Van Gölü Ekspresi ile Van’a gidebilir; oradan İran’a ulaşabilirsiniz. Ya da Ankara-Kars arasında sefer yapan Doğu Ekspresi ile Kars’a gidebilir ve Doğubeyazıt’tan İran’a geçebilirsiniz.


Umarım bu yazıda İran’a gitmek isteyenler için ilham verici bir şeyler aktarabilmişimdir ve İran’a nasıl gidilir sorusuna cevap verebilmişimdir. Yanınızda hayalleriniz, gezme aşkınız ve bitmeyen heyecanınız olduktan sonra, daha nice mesafeleri kolaylıkla kat edebileceğinizden eminim. İran’a gitmeden önce bu yazıma da mutlaka göz atmanızı tavsiye ediyorum: İran’a Gideceklerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Sorularınızı aşağıdaki yorumlar kısmından iletebilirsiniz. Şimdiden iyi yolculuklar dilerim!

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

2 Yorum

Yeni Yazılar