Karavan için hangi ehliyet gerekli?

Karavan için hangi ehliyet gerekli?

Karavanlar son dönemlerde temiz havada, sosyal mesafe kurallarına uyarak ve şehrin gürültüsünden uzak sakin bir doğal ortamda konaklamak isteyenlerin gözdesi konumunda. Birçok insan mevcut aracını karavana dönüştürmeyi ya da bir karavan alıp seyahat etmeyi tercih ediyor. Peki mevcut ehliyetinizle karavan kullanabilir misiniz? B sınıfı ehliyetle karavan kullanmak mümkün mü? Karavan için ehliyet değişikliği gerekir mi? Karavan için hangi ehliyet gerekli?

Karavan Çeşitlerine Göre Ehliyet

Karavanların motor karavan, alkovenli karavan ve çekme karavan gibi çeşitleri mevcut. Karavanları kullanabilmek için sahip olmanız gereken sürücü belgesi türü ise kullanmak istediğiniz karavanın türüne ve ağırlık sınıfına göre değişiklik gösterebiliyor.

Kısaca özetlemek gerekirse, 750 kilogramın altında ağırlığa sahip çekme karavanlar için B sınıfı sürücü belgenizi kullanabilirsiniz. Bu tip karavanları çeki demiri ile binek aracınıza bağlayarak kullanacağınız için bu binek aracın sınıfına ait sürücü belgesine sahip olmanız yeterlidir.

Eğer 750 kilogramın üzerinde ağırlığa sahip bir karavan satın alacaksanız, BE sınıfı bir sürücü belgesine sahip olmanız gerekir. BE sınıfı ehliyet, 750 kg üzerindeki araçları kapsar. Bu araçlara römorklar, tekne ve karavanlar dahildir.


Karavan ruhsat işlemleri, yasal prosedürler ve ücretler hakkında bilgi almak için buraya tıklayın.


B Sınıfı ehliyetle karavan kullanılabilir mi?

Karavan için ehliyet konusunda sınır olarak tanımlayabileceğimiz 750 kilogram meselesi bu konuda dikkat etmeniz gereken asıl nokta. B sınıfı ehliyetle bu değerin altındaki çekme karavanları rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ancak daha fazla ağırlığa sahip çekme karavanları B sınıfı ehliyet ile kullanmanız mümkün değildir.

Ayrıca motorkaravan araçlarınızda da sınır, ağırlıktır. Dönüştürdüğünüz araç otobüs karavan ise E sınıfı, kamyon sınıfı ise C sınıfı, minibüs kamyonet sınıfı ise B sınıfı ehliyet belgesine sahip olmanız gerekir. Motorkaravanlarda B sınıfı ehliyet ile kullanacağınız aracın yüklü ağırlığının 3500 kilogramı geçmemesi esastır.

Karavan kiralamak için ehliyet

Karavan kiraladığınız durumlarda da bu kurallar geçerlidir. Karavan için ehliyet konusunda sıkıntı yaşıyorsanız ya da daha detaylı bilgi edinmek istiyorsanız yönetmeliği inceleyebilirsiniz. Karavan için hangi ehliyet gerekli sorusuna en hızlı cevap yönetmelikte bulacaksınız.

Dönüştüreceğiniz araçlarda ticari araç ayrımı

Bizim aracımız transporter olduğu için şu soruyu çok sık alıyorum: Araç ticari bir araç olduğu için B sınıfı ehliyet yeterli mi? Evet yeterli çünkü bizim aracımız kamyonet olarak bireysel kullanım için tescil edildi. Yani ticari amaçla kullanılmıyor. Dolayısıyla B sınıfı ehliyetle aracımızı kullanabiliyoruz.


Güncel gelişmelerden ve gezilerden haberdar olmak için beni Instagram’da takip etmeyi unutma! https://instagram.com/melkeontheroad

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

Yeni Yazılar