Karavanla Seyahatin Dezavantajları Da Mı Varmış!?

Karavanla Seyahatin Dezavantajları Da Mı Varmış!?

Karavanla seyahat etmek birçok insanın hayallerini süsleyen bir seyahat tarzı. Gerçekten karavanın cazip gelen öyle çok yönü var ki, bu cazibeye kapılıp gitmemek elde değil. Ama tabii hayatın her alanında olduğu gibi burada da madalyonun bir başka yüzü daha var. Pek görmediğimiz, bilmediğimiz, önceden öngörülmeyen birtakım dezavantajlardan bahsediyorum. Şimdi gardınızı alın, çünkü karavanla seyahat etme hayali kurup da bir gün bu zevki tatma arzusuyla yanıp tutuşanları mutsuz edecek bir yazı okumak üzeresiniz. Karavanla seyahatin dezavantajları nelermiş gelin hep birlikte bakalım.

Karavanla Seyahatin Dezavantajları

karavanla seyahatin dezavantajları

Karavanın avantajları kadar dezavantajları da var. Aslında bunlara dezavantaj demek yerine bazı minik zorluklar da denebilir. Sonuçta her şeyin bir zorluğu var, öyle değil mi? Karavanla seyahat etmeyi hatta yaşam sürmeyi düşünüyorsanız göze almanız gereken şeyler nelermiş öğrenmek isterseniz çayınızı, kahvenizi alın okumaya devam edin.

Şehir İçinde Park Sorunu

İstanbul gibi ultra büyük ve kalabalık şehirlerde yaşayanlar daha iyi bilir ki park sorunu günlük yaşamın en büyük külfetlerinden biridir. İnsanlar daha minik taşıtlara bile yer bulamıyorken koskoca karavana park yeri bulmanın zorluğunu hayal edebiliyor musunuz? Karavan sahibi olan insanlar bu nedenle genellikle ücretli otoparkları ya da ücretli kamp alanlarını kullanmayı tercih ediyorlar. Bence de başka imkan yoksa böyle yapmak en mantıklısı. En azından daha korunaklı, güvenli ve garanti bir park alanı.

Tuvaletlerini Nereye Yapacaklar?

Günümüzde dizayn edilen büyük karavanların hemen hemen hepsinde tuvalet var. Ama ya transporter tarzı küçük araçlar? Onlar için ya alternatif tuvalet çözümleri bulmak gerekiyor ya da benzinlikleri kullanmaya alışmak. Hadi bir çözüm bulduk diyelim bu sefer de başka işler gündeme geliyor. Kulanılan pis suyun boşaltılması, kapasitesinden emin olunması vs derken gergin durumlar oluşabiliyor. E tabii bir de öyle evlerdeki gibi koca koca tuvaletleri, duşları unutun. Dar bir alanda, alışık olmadığınız bir yerde oturarak tuvaletinizi yapmayı ve büyük ihtimalle aynı alanda duş almayı göze almanız gerek. Karavanda tuvalet konusunda bilgiye ihtiyacınız varsa bu yazıya da mutlaka göz atın: Karavan için Tuvalet Çeşitleri Nelerdir?

Sen İstiyor Duj Alacak Büyük Karavan

karavanla seyahatin dezavantajları
Duşa giriyorum.

Evde tek hamlede sıcacık akan suyla rahat rahat duş almanın ne kadar muhteşem bir şey olduğuna büyük ihtimalle bugüne kadar hiç dikkat etmediniz. Ama karavanla seyahat ettikten sonra edeceksiniz. Bu sorun büyük karavanlar için söz konusu olmasa da camper tarzındaki küçük karavanlar duş konusunda çok fazla çözüm sunmuyor. Yazın duş işini bir şekilde hallediyorsunuz ama kışın duş almanın tek başına bile önemli bir iş olduğunu ve sıcak suyun çok kıymetli olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Zorlu Hava Şartları

karavanla seyahatin dezavantajları

Özellikle soğuk ve yağışlı havalar önleminiz yoksa karavan seyahatinizi kabusa çevirebilir. Ama iyi haber şu ki böyle havalar eğer hazırlıksız yakalanırsanız her türlü seyahatinizi kabusa çevirebilir. Yani olayın karavanla pek bir alakası yok. Eğer karavan yalıtımınız iyiyse ve karavan ısıtıcınız varsa pek endişe duymanıza gerek kalmıyor. Sadece yoğun yağışlı havalarda birkaç günü arabanın içinde geçirmek can sıkıcı olabileceği için bir tente edinip arada bir dışarıda da oturmaya elverişli bir ortam yaratmayı düşünebilirsiniz.

Bunun dışında gideceğiniz yeri ve mevcut hava koşullarını göz önünde bulundurup yanınıza buna göre kıyafet almanız da son derece önemli. Hatta yaz akşamlarında bile serinlik olduğu düşünülürse her halükarda yanınızda kalın bir şeyler bulunması büyük bir avantaj olur.

Dar Alanda Kısa Paslaşmalar

karavanla seyahatin dezavantajları
Mesela biz bazen odaları ayırıyoruz.

Karavanla seyahatin dezavantajları arasında en sıkıntılı olanına geldik şimdi. Karavanlar her ne kadar ev konforunda olsalar da sonuçta ev kadar büyük alanlar sunmuyorlar. İki kişi bile olsanız zaman zaman kendinizi daralmış hissedebiliyorsunuz. Bu durum da kavgaya davet çıkarabiliyor. O yüzden karavanla seyahat etmek istiyorsanız anlaşmaya açık olmanız son derecede önemli. Yola çıkarken bu tarz durumları göz önünde bulundurmanızı tavsiye ediyorum. (Kimse kimseye tatili zehir etmesin sonra sadks) Eğer bu gibi iletişim sorunlarıyla başa çıkamıyorsanız ya da başka bir konuda desteğe ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız ankara psikolog size yardımcı olabilir.

Elektrik Aldıysak Bir Çay İçelim

Doğayı herkes seviyor bunda okeyiz. Ama teknolojiden de uzak duramıyoruz malum. Dolayısıyla elektrik olmazsa olmaz ihtiyaçlardan biri. Karavanda yaşam evdeki gibi değil; bazı şeyleri idareli kullanmak gerekiyor. İşte elektrik de o şeylerin başında geliyor. Güneş paneliniz olsa bile eğer elektriğinizi idareli kullanmazsanız özellikle kapalı havalarda karanlığa merhaba demeniz an meselesi olabilir.

Hayatın Temel Yapı Taşı Su

Su müthiş bir şey ve biz sadece faturasını ödeyerek temiz suya ulaşabildiğimiz için çok şanslıyız. Temiz su için hiçbir şey yapmamız gerekmiyor. Her ay faturamızı düzenli olarak ödüyoruz ve su musluklarımızdan şakır şakır akıyor. Fakat karavandayken su kullanımına çok dikkat etmek lazım çünkü karavana su emeksiz gelmiyor.

Pis suyu boşalt, yenisini doldur, depoyu temizle falan derken bayağı bir iş çıkıyor. Hele bir de yakında su kaynağı falan yoksa işiniz daha da zor. Yani suyu da idareli kullanmak kadar oraya getirmek ve boşaltmak da mesele. Ya bu işlerle uğraşmayı göze almalısınız ya da bizim yaptığımız gibi basit bir su sistemi kurarak iş yükünü azaltmalısınız.

Benzinin Litresi, Yolların Çilesi

Evet geldik karavanla seyahatin dezavantajları arasında ilk sıraya açık ara farkla yerleşebilecek bir dezavantaja. Buraya kadar anlattığım tüm dezavantajların bir çözümü olduğu dikkatinizi çekmiştir. Ama bunun yok ne yazık ki. Malumunuz benzinin fiyatı günden güne artıyor; hızına yetişmek mümkün değil. Bu da karavanla seyahatin maliyetini doğrudan etkiliyor O yüzden karavanla seyahat etme hayalleri kurarken ya da maliyet hesabı yaparken benzin detayını da atlamayın derim.


Şimdilik deneyimlerimden yola çıkarak aktarabildiklerim bu kadar. Karavanla seyahat etmeyi deneyimledikçe başka dezavantajlarla karşılaşırsam onları da yazacağım. Eğer yazılardan haberdar olmak isterseniz aşağıdaki görsele tıklayarak bültene abone olabilirsiniz.

Eğer yazdığım yazılardan haftalık olarak haberdar olmak isterseniz yukarıdaki görsele tıklayarak haftalık bültene abone olabilirsiniz. Spam mail göndermem, size bir şey satmaya çalışmam, herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez. Basitçe o hafta blogda yazılan yazılar otomatik olarak mail adresinize gönderilir. Mailler bazen spam klasörünüze düşebilir, bu durumda spam klasörünüze bakmanız gerekir. Abone olanları öpüyor, haftalık bültenlerde görüşmek üzere diyorum.

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

2 Yorum

 • Melike
  29 Mayıs 2021, 09:44

  Merhaba Melike,
  Sizinkinden daha küçük bir karavanla 15.yılımıza girdik. Aslında karavan denmez bile bizimkine, kamyonet üzeri modül. Yazını gülerek ve “evet evet” diyerek okudum. Duş için dışarı bağladık. Ayak pompa, duş perdesi çözdük gibi. Atık suyu direk doğaya bağışladığımızdan mümkün olduğunca az ve en doğalından sabun…
  İyi yolculuklar,
  Melike

  CEVAPLA
  • Melke@Melike
   29 Mayıs 2021, 18:40

   Merhaba, ancak yaşayan bilir zaten bunları 🙂 En mantıklı çözümü bulmuşsunuz. Bu sistem kışın da kullanışlı oluyor mu? Hiç denediniz mi? Şimdiden keyifli gezmeler 🙂

   CEVAPLA

Yeni Yazılar