Koronavirüs Sırasında Güvenli Seyahat Etmek İçin Bilmeniz Gerekenler

Koronavirüs Sırasında Güvenli Seyahat Etmek İçin Bilmeniz Gerekenler

2020’yi hepimiz için kabusa çeviren yeni tip koronavirüs Covid-19 yüzünden yapılan seyahat kısıtlamaları nedeniyle nereye ve ne zaman seyahat edebileceğimize dair doğru bilgi bulmak bugünlerde oldukça zor. Bir yanda evlerinden hiç çıkmayıp virüsün tehlikesinin geçmesini bekleyenler, diğer yanda hiçbir şey olmamış gibi günlük hayatlarına ve seyahatlerine devam edenler… Siz belki evinizde oturmayı seçenlerdensiniz ama bir şekilde seyahat etmeniz gerekti diyelim. Endişe duyuyorsunuz ama öte yandan da birçok insanın güvenle seyahat ettiğini görüyorsunuz. Bunun bir yolu olmalı öyle değil mi? Koronavirüs sırasında güvenli seyahat etmek için yapabileceğimiz şeyler neler, gelin hep beraber bakalım.

Koronavirüs Sırasında Güvenli Seyahat

Virüsün etkisi geçecek diye beklediğimiz her yeni günde binlerce vaka görmeye devam ediyoruz ve beklenen büyük dalgaların haberleri en az koronavirüs kadar hızla yayılıyor. Yani işler her gün değişiyor, hepimizin kafası karışıyor. Bu da hem yurtiçi hem de yurtdışı seyahatlerini planlarken onlarca kez düşünmemize ve çoğu zaman seyahat planlarımızı rafa kaldırmamıza sebep oluyor. Ama eğer bir şekilde seyahat etmeniz gerekiyorsa, koronavirüs sırasında güvenli seyahat için yapabileceğiniz ve “yeni normale” ayak uydurmanızı kolaylaştıracak birkaç şey var.

Covid-19 Sırasında Seyahat Planı Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Yolculuk planlarınızı yaparken kendinize sormanız gereken birkaç soruyla başlayalım yazıya. Bu sorular alacağınız önlemlerin akıbetini belirleyeceği gibi seyahat etmekten vazgeçmenizin akıllıca olacağı durumları fark etmenizi kolaylaştıracak. Bu sorulara vereceğiniz cevaplar seyahat planlarınızı yaparken hem kendinizi hem de başkalarını koruyabilmeniz için son derece önemli.

 1. Gittiğim yerde Covid-19 yayılıyor mu?: Eğer gitmeyi planladığınız bölgede Covid-19 vakalarında ciddi bir artış varsa yapacağınız ziyareti bir kez daha gözden geçirmeyi düşünmelisiniz. Bu ciddi artıştan etkilenme ihtimaliniz epey yüksek olabilir. Eğer sağlık hizmetlerine aşina olmadığınız bir ülkeye gitmeyi planlıyorsanız enfekte olmanız halinde işler daha da vahim hale gelebilir. Üstelik Covid-19 vakalarının bu kadar sık görüldüğü bir yere yapacağınız yolculuklarda, dönüşte hastalığı kendi ülkenize taşıma ihtimaliniz de hesaba katılması gereken bir diğer şeydir.
 2. Bulunduğum bölgede Covid-19 yayılıyor mu?: Evet, üzgünüm, siz de Covid-19’un olası bir taşıyıcısı olabilirsiniz. O yüzden seyahat planlaması yaparken kendinize sormanız gereken ikinci önemli soru bulunduğunuz bölgedeki vaka artışlarıyla ilgilidir. Eğer uzun zamandır izolasyondaysanız, son 14 gün içinde kimseyle iletişiminiz olmadıysa mesele yok. Ama eğer hayatınıza normal bir şekilde devam ediyor ve gün içinde birçok insanla vakit geçiriyorsanız, e bir de üstüne bulunduğunuz bölgede vaka sayılarında ciddi bir artış görünüyorsa potansiyel bir taşıyıcı olabilirsiniz ve virüsü sizinle aynı uçağa binen insanlara, gittiğiniz yerdeki insanlara taşıyabilirsiniz.
koronavirüs sırasında güvenli seyahat

Koronavirüs Sırasında Seyahat Ederken Mutlaka Uymanız Gereken 10 Altın Kural

Koronavirüs sırasında güvenli seyahat için bilmeniz gerekenlere geçmeden önce seyahat sırasında veya gün içinde ne olursa olsun mutlaka uymanız gereken 10 altın kuralı bilmenizde fayda var. Bu basit kurallar sizin ve başkalarının hayatını kurtarabilir.

 • Başkalarıyla aranızda (mümkün olduğunca) en az 2 metre mesafe bırakın.
 • Kalabalıktan kaçının.
 • Mutlaka maskenizi takın.
 • Gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmaktan kaçının.
 • Öksürdüğünüzde ve hapşırdığınızda ağzınızı mutlaka kapatın, tercihen kolunuzun içine öksürün ve hapşırın.
 • Ellerinizi sık sık temizleyin. (Özellikle tuvalete gittikten sonra, yemekten önce ve öksürdükten, hapşırdıktan veya burnunuzu temizledikten sonra.)
 • Ellerinizi en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkayın.
 • Sabun ve su yoksa, en az % 60 alkol içeren bir el dezenfektanı kullanın. Dezenfektanı tüm yüzeye dağıtın ve kuruyana kadar ellerinizi birbirine sürün.
 • Toplu alanlarda bir yere dokunmaktan kaçının, dokunduysanız elinizi yüzünüze götürmeyin, götürmeniz gerekiyorsa önce mutlaka su ve sabunla ya da dezenfektanla temizleyin.
 • Restoranlardan veya kafelerden aldığınız yiyecek ve içeceklerin başka eller tarafından hazırlandı ğını unutmayın ve bu kuralları uygulamaya devam edin.
koronavirüs sırasında güvenli seyahat

Koronavirüs Sırasında Güvenli Seyahat İçin Yetkililerin Açıklamalarını Takip Edin

Seyahat ve günlük hayatla ilgili tüm kısıtlamalar bölgeden bölgeye ve ülkeden ülkeye göre değişiklik gösterebilir. O yüzden gideceğiniz yerdeki ve yol boyunca duracağınız yerlerdeki kısıtlamaları kontrol ederek kendinizi hoş olmayan sürprizler ve gecikmelerden koruyabilirsiniz. Bununla birlikte yerel koşullara bağlı olarak kısıtlamaların hızla değişebileceğini unutmayın. Seyahatiniz yaklaştıkça güncellemeleri tekrar kontrol edin. Araştırmanızı yaparken, konaklamanız sırasında ziyaret etmek isteyebileceğiniz işletmeler, restoranlar, müzeler gibi yerler için ziyaretçi kabul durumlarına ve çalışma saatlerine bakmayı unutmayın.

Seyahat Planınızı Basit Tutun

koronavirüs sırasında güvenli seyahat

Mümkünse kapıdan kapıya bir yolculuk planlayın. Farklı ulaşım araçlarını kullanmanız ve birkaç transfer yapmanızı gerektiren planlardan kaçının. Mesela koronavirüs sırasında güvenli seyahat için en iyi tercih arabayla seyahat olacaktır. Ancak eğer arabayla seyahat ediyorsanız yol üstünde çok fazla mola vermeyeceğiniz bir yolu tercih etmeniz gerekir. Aynı şekilde olur da uçmanız gerekirse de mümkün olduğunca aktarmasız uçuşları seçmeye çalışmalısınız. Şehir içinde yapacağınız seyahatlerde toplu taşıma kullanmayı gerektirmeyen geziler planlayın ya da yürüyüşleri ve bisiklet turlarını tercih edin. Eğer toplu taşımayı kullanmanız gerekirse, sosyal mesafeyi korumayı, maske takmayı ve hedefinize ulaştıktan sonra ellerinizi dezenfekte etmeyi veya yıkamayı unutmayın.

Seyahat Çantanıza Bunları Mutlaka Koyun

Elbette koronavirüsün hayatımıza girmesiyle birlikte seyahat çantamızda taşıdığımız şeylere de yenileri eklendi. Koronavirüs sırasında güvenli seyahat etmek içinçantanıza mutlaka maske, eldiven ve en az %60 alkol içeren bir dezenfektan bulundurun.

COVID-19 UÇAKLA SEYAHAT

koronavirüs sırasında güvenli seyahat

Koronavirüs Sırasında Güvenli Bir Uçak Seyahati İçin Bilmeniz Gerekenler

Uçak gibi kapalı alanlarda aynı havanın dolaşıyor olması sizi tedirgin ediyor olabilir. Ancak uzmanlar kabin içinde dolaşan hava filtrelendiği için virüsün kolayca yayılamayacağını belirtiyor. Yine de kalabalık uçuşlar sosyal mesafeyi zorlaştırmaktadır. Ayrıca hava yolculuğu, güvenlik hatlarında ve havaalanı terminallerinde zaman geçirmeyi içerir ve bu da sizi diğer insanlarla yakın temasa sokabilir.

Uçaklardaki sosyal mesafenin zorluğu, enfekte olmuş bir kişinin havaya saçtığı damlacıklar yoluyla koronavirüs bulaşma şansını artırır. Virüs bulaşmış yüzeylere dokunmak da elbette mümkündür. Bu yüzden, yüzünüze iyi oturan bir maske takmak, etrafınızdaki nesnelere dokunmamak ve sık sık ellerinizi temizlemek önemlidir.

Koronavirüs salgını sırasında havaalanına seyahat etmek, check-in, güvenlik kontrolleri, biniş ve bagaj alımı sırasında havaalanında geçirdiğiniz zaman, gerçek uçuşun kendisinden daha riskli olabilir. Bu yüzden seyahatinizin her ayağında önlem almayı unutmayın ve dikkatli olun.

COVID-19 ARABAYLA SEYAHAT

koronavirüs sırasında güvenli seyahat

Koronavirüs Sırasında Güvenli Bir Araba Seyahati İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler

Eğer hava yolculuğu yapmak istemiyorsanız ortamınızı daha iyi kontrol etmenizi sağlayan bir araç kullanmayı tercih edebilirsiniz. Araba seyahatleri uçakla ve diğer toplu taşıma seçenekleriyle seyahate nazaran koronavirüs sırasında güvenli seyahat etmek için daha iç rahatlatıcı bir seçenek olabilir. Ancak yine de yola çıkmadan önce dikkat etmeniz gereken bazı şeyler var.

Eğer arabayla seyahat ediyorsanız yol üstünde mola vereceğiniz yerleri iyi belirleyin ve mümkün olan en az mola vereceğiniz yolu tercih edin. Araba yolculuklarına çıkmadan önce evinizde yol boyunca yiyebileceğiniz yiyecekleri hazırlamak iyi bir seçenek olabilir. Böylece restoranlara ve marketlere girmek zorunda kalmazsınız. Bu da virüsle karşılaşma ihtimalinizi önemli ölçüde azaltacaktır.

Bir araba ile seyahat etmenin diğer bir avantajı da gittiğiniz yerde şehir içi gezilerde arabanızı kullanabilmenizdir. Böylece toplu taşıma ile seyahat etmek zorunda kalmaz; kendi aracınızla güvenli bir şekilde seyahat edebilirsiniz.

COVID-19 TREN VE OTOBÜS YOLCULUKLARI

koronavirüs sırasında güvenli seyahat

Koronavirüs Sırasında Güvenli Tren ve Otobüs Yolculukları

Eğer otobüs veya tren gibi toplu taşıma araçlarıyla seyahat ediyorsanız, uzun süre başkalarının 2 metre yakınında oturmanın (veya ayakta durmanın) koronavirüs ile enfekte olma veya yayma riskini artırabileceğini unutmayın. Bu gibi araçlarda uçaklardaki gibi hava filtreleme sistemleri olmadığından virüsün dolaşımı daha kolaydır. Aynı şekilde bu araçlarda dokunmanın daha mümkün olduğu daha fazla yüzey vardır. O yüzden otobüs ve tren seyahatiniz sırasında kendinizi korumak için yukarıda belirtilen önlemleri uyguladığınıza emin olun.

Taksi ve Araç Kiralama Hizmetleri ile İlgili Dikkat Etmeniz Gerekenler

koronavirüs sırasında güvenli seyahat

Eğer bir araç kiralamayı düşünüyorsanız gideceğiniz yerdeki araç kiralama seçeneklerini ve şirketlerin dezenfeksiyon politikalarını önceden internetten araştırın. Araçların dezenfekte edildiğinden emin olsanız bile sürekli dokunmanızın gerekeceği direksiyon, vites, anahtar vb. yerleri kendi dezenfektanınızla temizleyin.

Eğer bir taksi servisi kullanmayı planlıyorsanız, sürücünün yanındaki ön koltuğa oturmayın. Klimayı açmak yerine camınızı açmayı tercih edin. Alma ve bırakma sırasında kendi çantalarınızı kendiniz taşıyın ve sık dokunan yüzeylerle temas ettiğinizde ellerinizi mutlaka temizleyin.

COVID-19 KONAKLAMA

koronavirüs sırasında güvenli seyahat

Koronavirüs Sırasında Yapacağınız Konaklamalar için Bilmeniz Gerekenler

Koronavirüs sırasında güvenli seyahat için en önemli olan şeylerden bir diğeri konaklamalardır. İster bir otelde konaklayın isterseniz bir ev kiralamış olun, bazı ufak detaylara dikkat ederek konaklamanızı sağlığınız için tehdit oluşturmayacak şekilde geçirebilirsiniz.

Eğer bir otelde kalmanız gerekecekse koronavirüs kapsamında aldığı önlemleri misafirleriyle açıkça paylaşan otelleri tercih etmeniz içinizin rahat etmesi için oldukça önemlidir. Birçok büyük zincir otel çalışanlarını ve misafirlerini koronavirüsten korumak için aldığı önlemleri web sitesinden paylaşır. Otellerin gerçekten sizi önemseyip önemsemediğini merak ediyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı önemli önlemler şunlardır;

 • Ortak alanların, asansörlerin, konuk odalarının yanı sıra gıda hazırlama ve çamaşır alanlarının gelişmiş temizliği,
 • Lobide, resepsiyonda ve park alanlarında sosyal mesafe önlemleri,
 • Personel ve misafirlerin maske takması,
 • Personelin el yıkama prosedürleri, temizlik ve dezenfeksiyon protokolleri ve kişisel koruyucu ekipman kullanımı ile ilgili eğilmesi,
 • Bir konuğun hasta olması durumunda, temizlik ve dezenfeksiyon için konuğun odasının geçici olarak kapatılmasını içeren protokolün uygulanıyor olması.

Eğer kalmak istediğiniz otelin web sitesinden önlemlerle ilgili bilgiye ulaşamazsanız arayarak bilgi almayı deneyebilirsiniz. Otel konaklamalarınızda mümkünse en az 24 saat boş kalmış bir odaya yerleşmeyi isteyin.

Kalacağınız Yeri Dezenfekte Edin

koronavirüs sırasında güvenli seyahat

Otel odanıza veya kiralık dairenize vardığınızda, kapı kolları, ışık anahtarları, tezgahlar, masalar, telefonlar, uzaktan kumandalar, tuvaletler, lavabolar ve musluklar gibi tüm dokunma yüzeylerini temizleyin ve dezenfekte edin. Kullanmadan önce tabakları, bardakları, çatal, bıçak ve kaşıkları (önceden ambalajlanmış plastik ürünler hariç) yıkayın.

Koronavirüs sırasında güvenli bir konaklama için kamp yapmak en güvenli seçeneklerden biridir. Eğer kamp yapmayı düşünürseniz “Koronavirüs Yayılırken Kamp Yapmak Güvenli Mi?” yazısına göz atarak kamp sırasında dikkat etmeniz gereken şeyleri öğrenebilirsiniz.

Dışarıda Yapacağınız Aktiviteleri Tercih Edin

Özellikle havanın hareket ettiği dış mekanlarda virüsün bulaşma riski kapalı alanlara göre düşüktür. Sahil boyunca yapacağınız geziler, dağlarda yapacağınız günlük yürüyüşler, bisiklete binmek gibi aktiviteler de düşük riskli harika aktivitelerdir.

Solunum yoluyla bulaşan virüslerin çoğu iç mekanlarda yayılır. Bu nedenle şayet kalabalık bir restoranın içinde yemek yemektense dışarıda yemeyi tercih edin. Faaliyet ne olursa olsun, dışarıda olmak her zaman içeride olmaktan iyidir.

Hiçbir Şey Sağlığınızdan Daha Önemli Değil

Son olarak, hiçbir şeyin sağlığınızdan daha önemli olmadığını unutmayın. Eğer yapmayı planladığınız seyahat sağlığınızı tehdit edecekse biraz daha bekleyebilir, öyle değil mi? Uzun zamandır evde olmaktan sıkılmış olabilirsiniz ama canınızı da sokakta bulmadınız. O yüzden özellikle yurtdışına veya uzak bölgelere seyahat etmenin güvenli olmadığı durumlarda çevrenizde seyahat edebileceğiniz daha güvenli yerleri arayın.

Eğer kendinizi iyi hissetmiyorsanız, semptomlardan birini veya birkaçını gösteriyorsanız ya da son 14 gün içinde koronavirüse yakalanmış biriyle etkileşiminiz olduysa kendiniz ve halk sağlığı için seyahat etmemenizin oldukça önemli olduğunu unutmayın. Eğer Covid-19 için belirtilen risk grubundaysanız bu durumda seyahat etmenizin kendi sağlığınız açısından olası etkilerini mutlaka değerlendirin.

Güncel paylaşımlardan, seyahatlerden ve etkinliklerden anında haberdar olmak için beni Instagramdan takip etmeyi unutmayın! https://instagram.com/melkeontheroad

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

Yeni Yazılar