Karavan alma hayalimi gerçekleştirdiğim güne kadar, yaptığım hazırlıkları ve hem bütçeyle ilgili hem de donanımlarla ilgili seçimlerimi içeren, her hafta pazartesi günleri yayınladığım bir seri yazmıştım. Bu yazı da o seriden bir yazı. Karavan yapacağım aracımı aldıktan sonra serinin devamı olarak ‘T5 Karavan Yapımı‘ serisini yazmaya başladım. Bu seride aracımı karavana çevirme sürecimi tüm ayrıntılarıyla anlatıyorum. Eğer karavan yapımı ve dönüşüm hakkında bilgi almak isterseniz karavan yapımı serisinden ve Melke On The Road youtube kanalındaki karavan yapım videolarından tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz. Yazıya geçmeden önce merak edenler için hemen söyleyeyim, işin sonunda ” Nasıl bir karavan istiyorum ?” yazısında anlattığım karavandan çok daha farklı bir karavan yaptım.

Karavan seçerken hangi unsurları göz önünde bulunduruyorum?

Karavan seçerken özellikle göz önünde bulundurduğum bazı konular var. Sadece seyahat amaçlı değil aynı zamanda içinde yaşayacağım bir karavan yapmak istediğim için ince eleyip sık dokumaya çalışıyorum. Az sonra bahsedeceğim konular bir karavanda yaşamak için dikkat edilmesi gerektiğine inandığım meseleler. Atladığım, hesaba katmadığım şeyler olabilir. Sizin de aklınıza gelen bir şey olursa fikrinizi yorumlara yazarak benimle paylaşın lütfen.

Güvenlik

Hani bazen soruyorsunuz ya “Korkmuyor musun?” diye. Herkes ne kadar korkuyorsa ben de o kadar korkuyorum tabii ki. Ben de insanım. Ama korkmama sebep olan veya olabilecek şeyleri önceden öngörüp mümkün olduğunca aklıma yatan çözümler bulmaya çalışıyorum. Böylece kafam daha rahat ediyor. Sadece karavanla seyahat etmek değil aynı zamanda karavanda yaşamak istediğim için benim için güvenlik ilk sırada dikkat edilecek konulardan biri. Güvenlikten kastım tam anlamıyla hem can hem de mal güvenliği. İnsanların tacizine uğramamak, hırsızlık ve benzeri şeylerle karşılaşmamak için alınabilecek güvenlik tedbirlerini almak lazım.

Mesela karavanda yaşamak söz konusu olduğunda bence en önemli olan şey de aracın içinde yaşam olduğunun dışarıdan belli olmaması hususu. Çünkü yaşam olduğu düşünülen yerlerde çalınabilecek bir şeylerin de olduğuna inanılır. Bu gibi durumlarla karşılaşmaksa takdir edersiniz ki isteyeceğim en son şeylerden. İşte bu yüzden dışarıdan bakıldığında sıradan bir araç gibi görünen bir araç almak istiyorum. Böylece aracımı kafam rahat bir şekilde istediğim herhangi bir yere park edebilirim. Aynı zamanda ben aracın içindeyken meydana gelebilecek olası bir tehlikeye karşılık aracın dışına çıkmaya gerek kalmadan, içeriden geçerek aracı hareket ettirebilmem mümkün olmalı. Bu yüzden de seçimimi içeriden sürücü kısmına geçiş yapabileceğim bir araçtan yana yapıyorum.

Konfor

Böyle bir yaşam biçiminde konfor tabii ki en büyük önceliğim değil ama yine de hayatımı sürdürebilmeye yetecek bir konfor alanına sahip olmayı tercih ederim. Burada bahsettiğim konfor ayaklarımı uzatıp yatacağım bir masaj koltuğu ya da çamaşır makinesi gibi bir şey değil; taban alanı ve tavan yüksekliği içinde rahat hareket etmeye elverişli olacak bir araç konforu. Aynı zamanda karavanın içinde duş ve tuvalet olmasını da istediğim için aslında normalde epey büyük sayılabilecek iç alan biraz daralıyor. Bu iki sebepten dolayı en az 15 metreküp ve tercihen 17 metreküp alana sahip araçlara bakıyorum.

Karavan Yalıtımı

Söz konusu karavanda yaşamak olunca yalıtım belki de işin en önemli kısımlarından biri oluyor. Çünkü kocaman bir metal yığınından bahsediyoruz. Özellikle kış aylarında iyi bir yalıtım olmaması halinde ısınmak hayal olabilir. Panelvan araçlar zaten yalıtımı olacak şekilde tasarlanmamış oluyor. Çekme karavanlar ise yine çoğu zaman yalıtımsız oluyor. O yüzden alacağım aracın yalıtımını kendi ellerimle yapacağım.

Bakım ve Teknik Kolaylık

Araç seçerken tercihimi etkileyecek bir diğer konu da bakım ve teknik kolaylık hususu. Beni yarı yolda bırakmayacak ve gittiğim yerlerde kolayca tamir ettirip, yedek parça bulabileceğim bir araç arayışındayım. Seçeceğim aracın aynı zamanda teknik olarak çok fazla arıza çıkarmayan bir araç olması gerekiyor.

Fiyat

İnsan istiyor ki parası neyse verip en güzelinden bir karavan alsın ama hayat böyle bir şey değil. Sınırlarını çok da zorlamamam gereken kısıtlı bir bütçem var. O yüzden fiyat konusu da ayrıca dikkat ettiğim unsurlardan. 25.000-35.000 lira arasındaki araçlar önceliğim. (Bu yazıdan yaklaşık 7-8 ay sonra aldığım araç bu bütçelerle alakası olmayan bir araçtı. Hayat çok pahalıymış da haberim yokmuş.)

Nasıl bir karavan istiyorum ?

Önceleri karavanda yaşama planını yaparken iki seçenek arasında kalmıştım. Bir arazi aracı alıp çekme karavan eklemek ile doğrudan motokaravan almak arasında uzunca bir süre gidip geldim. Ama göz önünde bulundurduğum tüm ayrıntıları hesaba katarak bir panelvan araç alıp karavana çevirmenin en makulu olduğuna karar verdim. Böylece hem tam olarak istediğim gibi bir araç oluşturacağım hem de yaparken birçok teknik konuyu öğrenme fırsatım olacak. Alacağım panelvan da büyük ihtimalle 15 veya 17 metreküp bir Ducato veya Boxer tarzı bir araç olacak. (Yine bu yazıdan aylar sonra aldığım aracım böyle olmadı. Bilin istediğim için yazıyorum.)

Konuyu bir de görsellerle desteklemek gerekirse benim karavanım şunlar gibi görünmeyecek;

nasıl bir karavan istiyorum

nasıl bir karavan istiyorum

nasıl bir karavan istiyorum

Benim karavanım yukarıda gördüğünüz fotoğraflarda yer alan karavanlar gibi Amerikan filmlerinden çıkmış gibi değil de daha çok sahibinden.com’da boyası olmayan, hatasız, filo değişikliği yüzünden acil satılık bir araç gibi görünecek. Yani şöyle;

Arkasına “Özendiğiniz hayatı yaşamakla meşgulüm” yazdırmayı planlıyorum.

Neden çekme karavan yerine motokaravan?

Düşünüldüğünde çekme karavan edinmek birçok açıdan daha makul ve mantıklı görünüyor. Özellikle çekme karavanı bir yere park edip araçla dilediğin gibi gezme fikri son derece ideal. Ama aynı zamanda çekme karavanlar dikkat çeken şeyler. Ve özel park yerleri haricinde park edilemiyorlar. Ben karavanla seyahat etmenin yanında karavanda yaşamaya odaklandığım için en konforlu ve kolay yaşam deneyimini sunan alternatiflere yöneliyorum.

Güvenlik açısından motokaravan

Motokaravanlar dış görünüşleri nedeniyle dikkat çekmeyen, normal bir araçtan ayrılamayan araçlar. O nedenle çok daha görünmez bir hayat sürebilme şansı veriyor. Özellikle çekme karavanlarda belirgin olan içeride yaşam olduğu kanıtı nedeniyle olası hırsızlık ve benzeri durumlar için bu tarz karavanlar uzun süre bir yerde bırakıp gitmeye uygun değil. Ama benim seçtiğim şekildeki motokaravanlar normal bir araçtan ayırt edilemediği için hırsızlık gibi olumsuz aktiviteler için çok uygun görülmeyecektir.

Bir sonraki yazımda nasıl bir karavan istiyorum konusunun devamı niteliğinde olan karavanların iç dizaynlarından bahsedeceğim. Haftaya pazartesi aynı yerde, serinin bir başka yazısında görüşmek dileğiyle. Bu süreçte bahsetmemi istediğiniz özel bir konu varsa yorum yazarak iletebilirsiniz.


T5 karavan yapımını youtube kanalından takip etmeyi unutma!


T5 Karavan Yapımı serisinin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.


Güncel paylaşımlardan, seyahatlerden ve etkinliklerden anında haberdar olmak için beni Instagramdan takip etmeyi unutmayın! https://instagram.com/melkeontheroad