nasıl bir karavan istiyorum

Karavana Adım Adım II: Nasıl Bir Karavan istiyorum ?

Karavana Adım Adım serisi, karavan alma hayalimi gerçekleştireceğim güne kadar, yaptığım hazırlıkları ve hem bütçeyle ilgili ayarlamalarımı hem de ekipmanlarımla ilgili seçimlerimi içeren, her hafta pazartesi günleri yayınladığım bir seriydi. Karavan yapacağım aracımı aldıktan sonra serinin devamı olarak ‘Karavan Yapımı‘ serisini yazmaya başladım. Bu seride aracımızı karavana çevirme sürecimizi tüm ayrıntılarıyla anlatıyorum. Eğer karavan yapımı ve dönüşüm hakkında bilgi almak isterseniz karavan yapımı serisinden ve Melke On The Road youtube kanalındaki karavan yapım videolarından tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz. Serinin ikinci yazısı: Nasıl bir karavan istiyorum?

Karavan seçerken hangi unsurları göz önünde bulunduruyorum?

Karavan seçerken özellikle göz önünde bulundurduğum bazı konular var. Sadece seyahat amaçlı değil aynı zamanda içinde yaşayacağım bir karavan yapmak istediğim için ince eleyip sık dokumaya çalışıyorum. Az sonra bahsedeceğim konular bir karavanda yaşamak için dikkat edilmesi gerektiğine inandığım meseleler. Atladığım, hesaba katmadığım şeyler olabilir. Sizin de aklınıza gelen bir şey olursa fikrinizi yorumlara yazarak benimle paylaşın lütfen.

Güvenlik

Hani bazen soruyorsunuz ya “Korkmuyor musun?” diye. Herkes ne kadar korkuyorsa ben de o kadar korkuyorum tabii ki. Ben de insanım. Ama korkmama sebep olan veya olabilecek şeyleri önceden öngörüp mümkün olduğunca aklıma yatan çözümler bulmaya çalışıyorum. Böylece kafam daha rahat ediyor. Sadece karavanla seyahat etmek değil aynı zamanda karavanda yaşamak istediğim için benim için güvenlik ilk sırada dikkat edilecek konulardan biri. Güvenlikten kastım tam anlamıyla hem can hem de mal güvenliği. İnsanların tacizine uğramamak, hırsızlık ve benzeri şeylerle karşılaşmamak için alınabilecek güvenlik tedbirlerini almak lazım.

Mesela karavanda yaşamak söz konusu olduğunda bence en önemli olan şey de aracın içinde yaşam olduğunun dışarıdan belli olmaması hususu. Çünkü yaşam olduğu düşünülen yerlerde çalınabilecek bir şeylerin de olduğuna inanılır. Bu gibi durumlarla karşılaşmaksa takdir edersiniz ki isteyeceğim en son şeylerden. İşte bu yüzden dışarıdan bakıldığında sıradan bir araç gibi görünen bir araç almak istiyorum. Böylece aracımı kafam rahat bir şekilde istediğim herhangi bir yere park edebilirim. Aynı zamanda ben aracın içindeyken meydana gelebilecek olası bir tehlikeye karşılık aracın dışına çıkmaya gerek kalmadan, içeriden geçerek aracı hareket ettirebilmem mümkün olmalı. Bu yüzden de seçimimi içeriden sürücü kısmına geçiş yapabileceğim bir araçtan yana yapıyorum.

Konfor

Böyle bir yaşam biçiminde konfor tabii ki en büyük önceliğim değil ama yine de hayatımı sürdürebilmeye yetecek bir konfor alanına sahip olmayı tercih ederim. Burada bahsettiğim konfor ayaklarımı uzatıp yatacağım bir masaj koltuğu ya da çamaşır makinesi gibi bir şey değil; taban alanı ve tavan yüksekliği içinde rahat hareket etmeye elverişli olacak bir araç konforu. Aynı zamanda karavanın içinde duş ve tuvalet olmasını da istediğim için aslında normalde epey büyük sayılabilecek iç alan biraz daralıyor. Bu iki sebepten dolayı en az 15 metreküp ve tercihen 17 metreküp alana sahip araçlara bakıyorum.

Karavan Yalıtımı

Söz konusu karavanda yaşamak olunca yalıtım belki de işin en önemli kısımlarından biri oluyor. Çünkü kocaman bir metal yığınından bahsediyoruz. Özellikle kış aylarında iyi bir yalıtım olmaması halinde ısınmak hayal olabilir. Panelvan araçlar zaten yalıtımı olacak şekilde tasarlanmamış oluyor. Çekme karavanlar ise yine çoğu zaman yalıtımsız oluyor. O yüzden alacağım aracın yalıtımını kendi ellerimle yapacağım.

Bakım ve Teknik Kolaylık

Araç seçerken tercihimi etkileyecek bir diğer konu da bakım ve teknik kolaylık hususu. Beni yarı yolda bırakmayacak ve gittiğim yerlerde kolayca tamir ettirip, yedek parça bulabileceğim bir araç arayışındayım. Seçeceğim aracın aynı zamanda teknik olarak çok fazla arıza çıkarmayan bir araç olması gerekiyor.

Fiyat

İnsan istiyor ki parası neyse verip en güzelinden bir karavan alsın ama hayat böyle bir şey değil. Sınırlarını çok da zorlamamam gereken kısıtlı bir bütçem var. O yüzden fiyat konusu da ayrıca dikkat ettiğim unsurlardan. 25.000-35.000 lira arasındaki araçlar önceliğim.

Nasıl bir karavan istiyorum ?

Önceleri karavanda yaşama planını yaparken iki seçenek arasında kalmıştım. Bir arazi aracı alıp çekme karavan eklemek ile doğrudan motokaravan almak arasında uzunca bir süre gidip geldim. Ama göz önünde bulundurduğum tüm ayrıntıları hesaba katarak bir panelvan araç alıp karavana çevirmenin en makulu olduğuna karar verdim. Böylece hem tam olarak istediğim gibi bir araç oluşturacağım hem de yaparken birçok teknik konuyu öğrenme fırsatım olacak. Alacağım panelvan da büyük ihtimalle 15 veya 17 metreküp bir Ducato veya Boxer tarzı bir araç olacak.

Konuyu bir de görsellerle desteklemek gerekirse benim karavanım şunlar gibi görünmeyecek;

nasıl bir karavan istiyorum

nasıl bir karavan istiyorum

nasıl bir karavan istiyorum

Benim karavanım yukarıda gördüğünüz fotoğraflarda yer alan karavanlar gibi Amerikan filmlerinden çıkmış gibi değil de daha çok sahibinden.com’da boyası olmayan, hatasız, filo değişikliği yüzünden acil satılık bir araç gibi görünecek. Yani şöyle;

Arkasına “Özendiğiniz hayatı yaşamakla meşgulüm” yazdırmayı planlıyorum.

 

Neden çekme karavan yerine motokaravan?

Düşünüldüğünde çekme karavan edinmek birçok açıdan daha makul ve mantıklı görünüyor. Özellikle çekme karavanı bir yere park edip araçla dilediğin gibi gezme fikri son derece ideal. Ama aynı zamanda çekme karavanlar dikkat çeken şeyler. Ve özel park yerleri haricinde park edilemiyorlar. Ben karavanla seyahat etmenin yanında karavanda yaşamaya odaklandığım için en konforlu ve kolay yaşam deneyimini sunan alternatiflere yöneliyorum.

Güvenlik açısından motokaravan

Motokaravanlar dış görünüşleri nedeniyle dikkat çekmeyen, normal bir araçtan ayrılamayan araçlar. O nedenle çok daha görünmez bir hayat sürebilme şansı veriyor. Özellikle çekme karavanlarda belirgin olan içeride yaşam olduğu kanıtı nedeniyle olası hırsızlık ve benzeri durumlar için bu tarz karavanlar uzun süre bir yerde bırakıp gitmeye uygun değil. Ama benim seçtiğim şekildeki motokaravanlar normal bir araçtan ayırt edilemediği için hırsızlık gibi olumsuz aktiviteler için çok uygun görülmeyecektir.

Bir sonraki yazımda nasıl bir karavan istiyorum konusunun devamı niteliğinde olan karavanların iç dizaynlarından bahsedeceğim. Haftaya pazartesi aynı yerde, serinin bir başka yazısında görüşmek dileğiyle. Bu süreçte bahsetmemi istediğiniz özel bir konu varsa yorum yazarak iletebilirsiniz.


T5 karavan yapımını youtube kanalından takip etmeyi unutma!


Karavana Adım Adım serisinin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Karavan Yapımı serisinin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Kapak Fotoğrafı: Dino Reichmuth

21 Comments

 • Ulaş

  Sabırsızlıkla bekliyorum yazınızın devamini.serinin devamini bulursunuz yazisini tikladigimda malesef biryere ulastim da bu yazini devami yoktu🤔yaziyi okurken araci gosterecek mi derken resimler juk diye oturmus👍👏 benim niyetim 2resimdi yazinizdan okuduktan sonra size hak verdim sizin araca dogru fikrim degismeye basladi

  • Melke

   Merhaba, Karavan’a Adım Adım serisine daha yeni başladım. Her pazartesi bir yazı yayınlıyorum. 🙂 Bu ikinci yazıydı. Serinin diğer yazılarını pazartesi günleri takip edebilirsiniz. Arzu ederseniz mail listesine üye olup yazılardan anında haberdar olabilirsiniz.

   Yorumunuz için çok teşekkür ederim. 🙂

 • Mazlume suna

  Ben de şuan bir kamu kurumunda calisiyorum..6-7 sene icinde emekli olma planlarim var..Karavan fikri benim de aklıma yatmaya başladı..Takipteyim… merakla sizin yeni yazilarinizi bekliyorum..

 • Kadri Kuram

  Araç seçimin çok mantıklı. Ama yalıtım yapacağını söylüyorsun. Yalıtımı yaparken ve diğer değişiklikler sırasında ağırlık konusuna dikkat etmelisin. Resimdeki gibi bir araç alırsan, bunlar zaten yüksek araçlar. Yalıtımın ağırlığını mümkün olduğu kadar eşit dağıtmaya ve içine yerleştireceğin şeyleri de aşağıya ve aracın ortasına doğru koymaya çalış. Hatta konaklama düzeniyle yolculuk düzeni farklı bile olabilir. Ben sırf bu ağırlık merkezi ve dağılımı takıntım yüzünden tek bir markaya yöneldim, ona taktım kafayı 🙂

  • Melke

   Aynen öyle. Zaten işin o kısımları çok deneysel olacak bizim için. 😀 Bunun daha elektrik tesisatı, su tesisatı var. Öğrenmeye çalışıyoruz ama işi bilenlerden. Bakalım uygulama kısmı nasıl olacak. En kötü siz de bize bakıp ders çıkarırsınız 😀 Sizin markanız hangisi?

   • Kadri Kuram

    Ben tabi karavan değil jip bakıyorum, Subaru Forester bu konuda en iyisi diyorlar motoronun şekli yüzünden. Taktım kafayı 🙂

 • Selçuk

  Selamlar, bende vanlife hayaliyle yanıp tutuşan biri olarak motokaravandan vazgeçme sebebimi paylaşayım, uzunca bir zaman araştırıp geçirdiğim zamandan sonra şuna karar verdim eğer bütçe kısıtlıysa ki benim öyle kesinlikle motokaravandan ruhsatlı araçlardan uzak durmalısınız, vergi ve sigorta masrafları bildiğiniz servet, ilk aracınız olacaksa zaten yandınız demektir, en fazla 1 seneye satılık ilanını çıkarırsınız, yıllık sigorta vize size ortalama 5bin çıkar buda orta gelirli insanlar için çöpe giden 3 aylık kazanç demektir( kendimden biliyorum ) önerim otomobil ruhsatlı bir aracı camper yapmak olacaktır

  • Melke

   Öneriniz için çok teşekkürler. Bu anlattıklarınız B planı olarak kenarda bekliyor. Olduramayacak gibi olursak şayet, hemen b planına zıplayacağız 🙂

  • Kadri Kuram

   Araç ticari olarak kaydedilse falan bir şey değişmez mi? Gezi yapıp bu internet sitesinden paylaşarak para kazanıyorum dese veya Melike avukat, bunu gezici ofis yaptım. Köy köy gezip mağdur kadınların haklarını arıyorum dese 🙂 hatta bunu gerçekten yapsa… Bu arada Melike, hakikaten hukuk okudun da aktif olarak avukatlık yapıyor musun?

   • Selçuk

    ticari olarak kayıt daha fazla belge vergi demek, mobil ofis diye geçen karavanlar var ama detaylı bilgim yok tahminim ticaridir oda, hususi olması lazım

   • Melke

    Kendi payıma düşene cevap vereyim, aktif olarak avukatlık yapmıyorum. Ama hukuki desteğe ihtiyacı olanlara elimden geldiğince bildiğim konularda destek olmaya çalışıyorum. 🙂

 • Ceren

  Merhaba, aracınızı aldınız mı? Yoksa ne zaman ve nereden alacaksınız? Tam bu dönemde nerdeyse aynı bütçeyle benzeri planlar yapmaktayım. Araç alışverişi ile ilgili de detaylı bilgi verebilirseniz çok sevinirim 🙂

  • Melke

   Merhaba, aracımı almadım. Hala arıyorum. Yazı dizisi boyunca neler yaptığımla ilgili her ayrıntıyı paylaşacağım. 🙂 O konuyu da yazacağım. 🙂

 • Alev

  Biz ducato kullanıyoruz veuzun yullar araştırdıktan sonra sahip olduk.karavanımız imaj karavan-bursa imalatı.bu işin bir numarası.fiyat ev yapar gibi değişebilir.yani sizin istediğiniz marka malzemelerle ilgili.mesela olmazsa olmaz güneş enerjisi ile çalışan yaşam aküleri..böylece gittiğin yerlerde elektrik aramıyorsun.buzdolabın sürekli çalışıyor..umarım gönlünüze göre bir eviniz olur.istediğiniz zaman bize ulaşabilirsiniz.alev-hulki demirel(instgrm:karavanlabisikletaşkı)

  • Melke

   Merhaba, çok teşekkür ederim yorumunuz için. Çok faydalı bilgiler. Biz de Ducato’ya epey yakınız. Dün bir arkadaş vergi, sigorta, vize konusunda sıkıntı yaşadığı için aracını elinden çıkardığıyla ilgili yorum yapmıştı. Sizin bu konudaki yorumunuz nedir acaba?

 • Şeyda

  Bilgiler harika Melike.. hiç aklımıza gelmeyen şeyleri öğreniyorum sayende. Merakla takipteyim. Teşekkürler 🙋🏻‍♀️

 • Cemil

  Ben de motokaravan arayışı içindeyim. Kendim mi yapayım yoksa 2.el hazır mı alayım karar veremedim. Sizi takipteyim. Başarılar 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.