Penang Adası, George Town | Aşırı harika bir yer

Penang Adası, George Town | Aşırı harika bir yer

Bangkok’ta İngilizce öğretmenliği yaptığım sırada Tayland‘ta vizesiz kalabileceğim süre olan 1 ayın sonuna geldiğimde vize almak için Malezya’nın Penang Adası ‘na gitmeye karar verdim. Bangkok’tan otostop çekerek Hat Yai’ye geldim. Buradan da yine otostop çekerek Sadao Sınır Kapısı üzerinden Malezya’ya geçtim. Aslında bu hat üzerinde çalışan bir tren vardı. Bu tren Bangkok’tan Malezya’daki Pedang Besar istasyona kadar geliyordu. 12 saat süren ve yalnızca yataklı seyahat seçeneği olan bu yolculuğun ücreti benim orada bulunduğum dönemde 900 Baht yani 95 Lira kadardı. (2017) Ben vaktim olduğu için tren kullanmak yerine otostop çekmeyi tercih ettim.

Penang Adası, George Town

penang adası
Penang Adası , George Town, Malezya

George Town kayıtlara hayatımda gördüğüm en enteresan yerlerden biri olarak geçti. İkişer üçer katlı evleri, rengarenk sokaklarıyla oldukça ilgi çekici bir yerdi. Çoğu zaman buranın çok mu pis yoksa çok mu renkli olduğuna karar vermekte güçlük geçtim. Bir yanıyla her yerde sırt çantalı gezginlerin olduğu harika bir destinasyonu; bir yanıyla da oldukça fakir ve bakımsız bir yeri andırıyordu. Yalnız hangisi olursa olsun her köşe başında insana tövbe bismillah dedirtecek güzellikte bir çizimi görmek mümkündü.

Penang Adası Konaklama

Penang Adası ne yazık ki Couchsurfing gibi uygulamaları kullanmak için pek uygun bir yer değil. Bölgede o kadar çok hostel var ki… Sanırım hayatımda George Town’da gördüğüm kadar çok hosteli hiç bir arada görmemiştim. 2017 yılında Hostel fiyatları gecelik kişi başı 18 Lira’dan 40 Lira’ya kadar uzanan bir aralıktaydı. Bu açıdan değerlendirildiğinde George Town’ın Malezya’nın geneline göre biraz pahalı olduğunu söyleyebiliriz.

Penang Adası’nda gerçekten çok güzel hosteller var. Hem en güzel ve en uygun hostelleri bulmak için hem de dilerseniz aşırı güzel villalarda uygun bütçelere kalmak için Airbnb uygulamasını kullanabilirsiniz.

Penang Adası’ndaki tüm kiralık evleri ve villaları görmek için buraya tıklayabilirsiniz. Airbnb’de ev kiralamak, özellikle kalabalık ziyaretler için çok uygun fiyatlar sunar. Airbnb evleri ayrıca özel bir ortamın tadını çıkarmak isteyenler için de son derece uygundur. Airbnb dostu olarak bu bağlantı aracılığıyla rezervasyon yaptığınızda bana da ufak bir katkınız olmuş olacak. Umarım harika bir konaklama deneyimi olur!

Penang Adası George Town Sokaklarındaki Çizimler

George Town’da yapılacak en güzel aktivite bir harita edinip sokakları teker teker gezip birbirinden güzel onlarca çizimi görmek. Bu basit gibi görünen aktivite buranın en meşhur aktivitelerinden biri. Ara sokaklardan neler çıkabileceğini asla tahmin edemezsiniz.

penang adası
Motosikletli Çocuk, Penang Adası , George Town, Malezya
penang adası
Salıncaktaki Çocuklar, Penang Adası , George Town, Malezya
penang adası
Bisikletli Çocuklar, Penang Adası , George Town, Malezya
penang adası
penang adası
penang adası
penang adası
penang adası

Malezya’dan Tayland’a Dönüş Yolu

Bunu özellikle yazıyorum çünkü Tayland’a dönüş konusunda duyduklarım beni çok korkutmuştu. Sağdan soldan Tayland’a karadan girerken 20.000 Baht nakit para bulundurulması gerektiğini duymuştum. Aksi halde sınırdan almıyorlarmış. Rüşvet falan da çok fazla dönüyormuş. O yüzden yanıma nakit para almıştım. Ama hala acaba bir aksilik çıkar mı diye de tedirgindim. Malezya’dan Tayland’a girmek için Sadao sınır kapısına gittim. Kapı o kadar kalabalıktı ki ben bu kalabalıkta nasıl para soracaklar, rüşveti nasıl isteyecekler onu düşünüyordum. Pasaport sırasında yaklaşık 1 saat bekledikten sonra yabancı girişlerinin normal pasaport sırasından değil, ayrı bir yerden yapıldığını öğrendim. Beni bir odaya aldılar. Odada bir iki kağıt doldurduktan sonra da birisi gelip pasaportumu damgaladı ve iyi geceler diledi. Ben rüşvet isteyecekler diye o kadar kurulmuşum ki merak edip neden nakit param olup olmadığını sormadıklarını irdeledim. Meğer ilk girişte para istemiyorlarmış. İkinci kez aynı sınır kapısından geçildiği zaman 20.000 Baht göstermek gerekiyormuş.


Güncel paylaşımlardan, seyahatlerden ve etkinliklerden anında haberdar olmak için beni Instagramdan takip etmeyi unutmayın! https://instagram.com/melkeontheroad

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

Yeni Yazılar