rishikesh görülecek yerler

Rishikesh Görülecek Yerler , Hindistan

Rishikesh, Hindistan’ın kuzeyinde Himalayaların eteklerinde kurulmuş küçük bir şehir. Aynı zamanda “Yoga’nın başkenti” olarak da adlandırıldığını düşünecek olursak oldukça huzurlu bir yer. Şimdi huzurlu diyince sanılmasın ki insan kalabalığı, korna sesleri yok. Hindistan’a özgü olan her şey burada da mevcut. Hatta Ganj Nehri’nde yıkanmaya gelen veya sadece haftasonu kaçamağı için burayı tercih eden binlerce insanın oluşturduğu kalabalık var. Ama herhalde tüm bunlara rağmen buranın huzuru etrafındaki yemyeşil dağlardan ve şehrin ortasından akan Ganj nehrinden geliyor. Aksi halde yüzlerce yoga merkezinin burada işi ne? İşte rishikesh görülecek yerler listesi.

Rishikesh’ten önceki durağımız Haridvar

rishikesh görülecek yerler

Delhi’den Rishikesh’e gitmek için Haridvar’da trenden indik. Rishikesh’e otostop ile devam edecektik ama öncesinde daha önce hiç görmediğimiz Ganj Nehri’ni görmek için hemen sokaklardan birinden girip kıyıya doğru yürüdük. Ganj’la ilk karşılaşmamız oldukça ilginçti. Biz görmeye alışık olduğumuz nehirlerden birini beklerken karşımızda gri-yeşil arası mat bir tonda bir nehir çıktı. Nehrin debisi çok yüksek olduğu için her iki tarafında insanların suya girmeleri için ayrılmış, demir zincirli bölmeler vardı. Kıyıda tek tük insan suya giriyordu. “Neden kalabalık diyorlar acaba buna?” diye düşünüp yürümeye devam ederken birden bire karşımıza bir insan kaosu çıktı. Binlerce insan Pazar günü sahile inen günübirlikçiler misali Ganj’a girebilmek için birbirleriyle yarışıyorlardı. Meğer burası ünlü bir Ghat olan Har ki Pauri’ymiş. Har ki Pauri ise kabaca “Shiva’ya giden basamaklar” olarak çevrilebilir. Zamanında Shiva’nın ve Vishnu’nun burayı ziyaret ettiği düşünüldüğü için kutsal sayılıyormuş. O yüzden bu kadar kalabalıkmış. Burada biraz şaşırıp dolaştıktan sonra da Rishikesh’e otostopla devam ettik.

Rishikesh Görülecek Yerler

Tera Manzil Tapınağı

rishikesh görülecek yerler

Bu tapınak Ram Jhula Köprüsü’nü geçince görülen en büyük tapınaklardan biri. Giriş ücretsiz. Tapınağın her bir katında küçük odaların içinde yüzlerce Hindu tanrısını ve büyük din adamlarını görmek mümkün. 5. Kattan sonrası ise sadece tepeye çıkmak için kullanılan merdivenlerden oluşuyor. Biz de tam 11 kat çıkıp tepeden çok güzel bir Rishikesh manzarası izledik.

Warmth Nikethan Tapınağı

rishikesh görülecek yerler

Bu tapınak Laxman Jhula Köprüsü’nün orada yer alıyor. Diğer tapınaktan burası yaklaşık 15 dakikalık bir yürüyüş mesafesinde. Kıyı şeridinden yürüdüğünüz için yol boyunca Ganj Nehri’nde yıkananları gözlemleyebilirsiniz. Üstelik bu yürüyüş yolunda bir sürü şeyin satıldığı bir pazarın içinden de geçiyorsunuz.

Beathles Ashram

Merkezden 1-1,5 kilometre uzaklıkta olan ve yürüyerek ziyaret edebileceğiniz Beathles Ashram bizim en merak ettiğimiz yerlerden biriydi. Nehir boyunca yaklaşık 500 metre yürüdükten sonra bir o kadar da ormanın içinden yürüdük. Vardığımızda ise girişin kişi başı 500 Rupi olduğunu görüp içeri girmeden geri döndük.

rishikesh görülecek yerler

Rishikesh’te Konaklama

Rishikesh ne yazık ki Couchsurfing ve Warmshowers’ın etkisiz kaldığı şehirlerden biri. Biz de bizi misafir edecek birini bulamayınca her zamanki gibi bir tarama yapıp Rishikesh’in en ucuz otelinde kaldık. Bir ara daha fazla kalmamız gerekebileceği için daha ucuz bir yer bulur muyuz acaba diye biraz araştırdık ama daha ucuzunu bulamadık. Kaldığımız otelde banyosu tuvaleti içinde olan bir odada, iki kişi için gecelik 450 Rupi yani 25 Lira ödedik. Sorduğumuz hosteller bile 4 kişilik paylaşımlı odalardan 1 gece için kişi başı 1.000 Rupi yani 55 Lira istediler. Yine kaldığımız yerin ucuzluğunu tescillemiş olduk böylece. Otelimizin ismi Otel Orange Classic. Eğer bizim arkadaşımız olduğunuzu söylerseniz indirim yapacaklarmış, söz verdiler.

Rishikesh’te Rafting, Bungee Jamping, Trekking, Wild Life Turları

rishikesh görülecek yerler

Biz yapmadık ama buralarda çok rağbet gören rafting, banjie jumping ve vahşi yaşam gezintilerinin fiyatlarını merak edip biraz araştırdık. Sorduğumuz üç yerin ortalamasına göre rafting için kişi başı 400 Rupi, bungee jumping için 3,500 Rupi ve 1 saat süren vahşi yaşam gezisi için 1,500 Rupi istiyorlar. Bir yerde trekking pakedi vardı. 5 gece 6 gün yemek, çadır, ulaşım her şey dahil kişi başı 18.000 Rupi’ydi. 1 Lira 18 Rupi olacak şekilde hesaplayabilirsiniz. Sizin düşünceniz nedir bilmiyoruz ama fiyatlar bize biraz pahalı geldi.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: içerik korunuyor
%d blogcu bunu beğendi: