Sıra dışı ev tasarımları : Dünyanın en ilginç 10 evi

Sıra dışı ev tasarımları : Dünyanın en ilginç 10 evi

Mimarinin bu denli geliştiği dünyamızda ev tasarımlarının gidebileceği noktaları hiç düşündünüz mü? Tarih boyunca, insanlar mağaralardan kulübelere, kalelerden apartmanlara kadar bir çok farklı mekanı ev olarak değerlendirdi ve buralarda yaşadı. Dünyadaki ev tasarımlarına bakıldığında günümüzde de bu mekanlara benzer ev tasarımlarının örneklerini bulabilmek mümkün. İnsanları farklı ev tasarımlarına iten bir çok sebep var. Bazı insanlar küçük veya kısıtlı alan gibi fiziksel kısıtlamalar nedeniyle yaratıcı olmak zorunda kalırken diğerleri sadece farklı ev tasarımları aradığı için bunu yapıyor. Bununla birlikte eğer hayaliniz karavanda yaşamaksa sıra dışı ev tasarımları ilginizi çekmeyebilir ama yine de her birinin gerçekten muazzam tasarımlar olduğunu kabul edelim. Özellikle geçen gün paylaştığım “Mimari ile ilgili 5 Müthiş Netflix Belgesi” yazısının çok ilgi görmesinin ardından sıra dışı ev tasarımları ile dünyanın en ilginç 10 evini sizin için araştırdım.

Gelecekteki ev tasarımlarınız için biraz ilham aradığınızı düşünüyorsanız ya da bazı insanların sahip olduğu garip evleri merak ediyorsanız bu yazı tam da size göre. Eski bir kilisede mi yoksa yenilenmiş bir su kulesinde mi yaşamayı seçerdiniz? Dünyanın en küçük evinde ya da bir mağaranın içinde yaşamaya ne dersiniz? Bu soruların cevaplarını bulmanıza yardımcı olması için dünyanın en benzersiz evleri listesine bir göz atın.

1. Japonya’daki Şeffaf Ev

Saklayacak hiçbir şeyiniz yoksa, Japonya’nın Tokyo kentinde bulunan şeffaf evde birkaç gece geçirmeyi deneyebilirsiniz. Sou Fujimoto Architects tarafından inşa edilen 914 metrekarelik şeffaf ev tasarlanırken ilhamını tarih öncesindeki doğada yaşayan insanlardan aldı. O dönemlerde ağaç kovuklarında yaşayan insanlar doğada şeffaflık içerisinde birbirleriyle ve doğayla iç içe yaşıyordu.

Sıra dışı ev tasarımları

Ev her yerinden ışık aldığı ve beyaz tonlara sahip olduğu için göze de inanılmaz duru ve dinlendirici geliyor. Ama dışarıdan da bir o kadar duru bir şekilde görülebiliyor. Siz böyle bir evde yaşayabilir miydiniz?


2. ABD’deki Kaykay Evi

Parkurlarını evlerine getirmek isteyen kaykaycıların hayalleri nihayet gerçekleşti. Kaykay evi geleneksel bir ev olmanın yanı sıra tamamen onlar için tasarlanmış ilk ev olma özelliğini taşıyor. Evin içerisinde oturma odası, mutfak, banyo veya yatak odasına kayarak gidiliyor. Kaykaycıların hayallerini gerçekleştirmek için California Malibu’da inşa edilen bu evde içeride ve dışarıda kayabilmeniz mümkün.

Sıra dışı ev tasarımları
Sıra dışı ev tasarımları

Tamam mimari anlamda gayet başarılı ve yaratıcı bir çalışma olmuş ama kaykaycı da olsak eve iş getirmeyi gerçekten ister miyiz?


3. Polonya’daki Keret Evi

Keret Evi, Polonya’da Varşova’da bulunan, ev özelliği taşıyan bir yapı ve sanat tesisi. Dünyanın en dar evi olan Keret evini Mimar Jakub Szczęsny tasarlamış. İlginç tasarım özelliklerine sahip olan bu ev en ince noktasında 92 cm ve en geniş noktasında 152 cm ölçülerek dünyanın en dar evi olma özelliğini kazanmış.

Sıra dışı ev tasarımları
Sıra dışı ev tasarımları

Minimal yaşamayı seven biriyim ama burada kalabileceğimden şüphe ediyorum. Çünkü evin çok dar ve yüksek olması direkt klostrofobimi tetikledi benim. Sizce de öyle görünmüyor mu?


4. Belçika’daki Eski Su Kulesi

Belçika’daki 100 metrelik bir su kulesi savaş sırasında Nazilerden saklanmak için kullanılıyordu ancak daha sonra radikal bir kararla bir yaşam alanına dönüştürüldü. Belçika’da birçok farklı tasarıma sahip evler var. Bu ev de onlardan biri. Evi tasarlayan ünlü tasarım stüdyosu BHAM üstün zekalı tasarımcıları ile eski su kulesini yaşanabilir modern ve rahat bir ev haline dönüştürmüş.

Sıra dışı ev tasarımları
Sıra dışı ev tasarımları

Gerçekten oldukça modern ve kullanışlı bir yaşam alanına dönüşen ve büyük ihtimalle diğer evlerden daha yüksek olduğu için manzarası da güzel olan bu yuvarlak evde yaşamak ister miydiniz?


5. ABD’deki Çakmaktaşlar’ın Evi

Dünyanın bir yerinde çocukluğumuzun en önemli çizgi filmlerinden biri olan ve tüm dünyada hayranları olan Çakmaktaşlar’ın çizgi filmdeki evinden esinlenerek yapılan bir ev olduğunu biliyor muydunuz? Çakmaktaşlar’ın gerçek dünyadaki evinin versiyonunda bir yatak odası, iki banyo, ve bir şömine bulunuyor. Gün batımının yanı sıra Serrano Vadisi, Boney Dağları, Kanal Adaları ve Pasifik Okyanusu manzarası sunan pencereler evin keyfini daha da katlıyor.

Sıra dışı ev tasarımları

Bu ev bana biraz Kapadokya’daki taş evleri andırıyor gibi geldi ne dersiniz? Kapadokya’daki birçok otelin ve evin sahip olduğu bu görüntü bende çok büyük bir hayranlık uyandırmadı ne yalan söyleyeyim. (Hayır canım kıskanmıyorum ne alakası var.)


6. Almanya’daki 1 Metrekarelik Ev

Hayatının büyük bir kısmını bir mülteci olarak geçiren ve sosyal konutlarda yaşamak zorunda kalan Mentzel, dünyanın en küçük evini, yani sadece bir metrekarelik alanı bulunan bir ev yaptı. Ev çevrilebilen mekanizması sayesinde, hem dikey hem de yatay olarak kullanılabiliyor. Ahşap bir çerçeve, sürgülü pencere ve kilitlenebilir bir kapıdan oluşan ev, sadece 40 kilo ağırlığında ve tekerlekleri bulunuyor. Bu yüzden kolayca hareket ettirilerek istenilen yere taşınıyor. Oldukça minimal olan bu yaşam alanı aynı zamanda bir evin içine yerleştirilip, özel bir alan olarak da kullanılabiliyor.

Sıra dışı ev tasarımları

Buraya tam olarak bir ev demek çok mümkün olmasa da kalacak bir yeri olmayan biri için son derece kullanışlı bir yer olduğu kesin. Ayrıca evini sırtında taşımak isteyenler için de oldukça kullanışlı bir yaşam alanı.


7. Japonya’daki Kaydıraklı Ev

Yetişkin de olsanız Japonya’ daki Kaydıraklı Ev’in fotoğraflarını görünce kendinize hakim olamayacaksınız! Üç katlı yüksek bir kaydırak etrafında tasarlanan 1.762 metrekarelik bu ev Tokyo’da bulunuyor. Tek bir kaydırakla evin tüm katlarına inebiliyorsunuz. Diğer tarafına bir merdiven ile çıkılan bu eşsiz ev Level Architects tarafından çocuklarının hayat boyu neşeli anılarına sahip olmasını isteyen ve üç küçük çocuğu olan bir çift için tasarlandı.

Sıra dışı ev tasarımları

Ben ister istemez ilk olarak kaydırakları düşündüm. Ama çok küçük ve dar alanlar gibi görünmüyor. Yani sanırım sandığım kadar korkutucu değiller.


8. Portekiz’deki Taş Ev

Büyük bir kaya gibi görünse de Portekiz’deki bu evin aslında bir kapısı, bacası ve penceresi var. Milyonlarca evden farklı olarak bu ev gerçekte inşa edilmedi, tam tersine taşın içerisine yerleştirildi. Evin yapımının kesin tarihçesi ise bilinmiyor.

Sıra dışı ev tasarımları

Kocaman bir kayanın içine ev yerleştirmek kolay olmasa gerek. Kimin neden böyle bir ev inşa ettiği ise son derece merak uyandıran bir konu.


9. Hollanda’daki Kilise Evi

Zecc Architecten, Utrecht’de bulunan iki terk edilmiş kiliseyi şık bir aile evine dönüştürdü. Bazıları Tanrı’nın evini bu şekilde kullanmanın uygun olmadığını düşünebilir ancak cemaatsiz kalan birçok kilise zaten restoran, bar, ev, iş yeri veya kapalı oyun alanına dönüştürülüyor. Bazı binalar ise yıkılıyor. Kiliselerin yaşam alanı olarak kullanılması gerçekte maneviyatının da devam edebilmesine bir yandan olanak sağlıyor.

Sıra dışı ev tasarımları

Ben bu kilise evin iç tasarımını gerçekten çok beğendim. Zaten yüksek tavanlı ve bol camlı yaşam alanlarının her zaman bir tık önde olduğunu düşünüyorum. Siz ne dersiniz?


10. Meksika’daki Deniz Kabuğu Evi

Hiç kendinizi bir deniz kabuğunun içinde yaşarken hayal ettiğiniz oldu mu? Saçma bir soru olduğunu kabul ediyorum. Kim böyle bir şeyi hayal eder ki diyor olabilirsiniz ama birileri ya yapmayı ya da içinde yaşamayı hayal etmiş görünüyor. Bir başyapıt olarak gösterilen bu ev yalnızca şekil olarak bir deniz salyangozuna benzemiyor. Aynı zamanda evdekilere tam anlamıyla bir deniz altı yaşamı da sunuyor. Lavabolar ve muslukların yapımında mercan ve deniz kabukları kullanılmış. Mexico City’de bulunan ev, Octavio Ocampo ve kardeşi tarafından tasarlanmış özel bir yapı olarak dünyadaki en sıra dışı ev listesi arasında yerini almış oluyor.

Sıra dışı ev tasarımları
Sıra dışı ev tasarımları

Siz ne düşünürsünüz bilmiyorum ama bu deniz kabuğu evi bana oldukça klostrofobik geldi. Herhalde bu listede kesinlikle kalmak istemeyeceğim evi sorsalar cevabım bu ev olurdu.


Siz bu evlerden hangisinde kalmak isterdiniz? Bu sıra dışı ev tasarımları arasında en çok hoşunuza giden ilk 3 ev hangileri oldu? Ben geniş iç yapıları, yüksek tavanları ve aydınlık oluşları yüzünden 1, 4 ve 9 numarayı seçiyorum.


Tüm gelişmelerden anında haberdar olmak ve paylaşımlarımı görmek için beni sosyal medyada takip edebilirsiniz! https://instagram.com/melkeontheroad

Kaynak: boredpanda.com

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

2 Yorum

 • Zeytinos
  18 Nisan 2020, 20:29

  9 numara Hollanda’daki kilise evi cok ferah duruyor, rahatlikla yasanabilir. Kaykay evi de cok eglenceli olabilir 🙂
  Hollanda’da “Bolwoningen” evleri 84 senesinde 50 adet yapilmis. Yuvarlak, astronot sapkasina benziyor sanki 🙂 Kucucuk alanda deposundan bahcesine her seyi var. Google’da bir aratin, harika gorunuyorlar 🙂

  CEVAPLA
  • Melke@Zeytinos
   18 Nisan 2020, 20:40

   Çok güzelmiş evler 🙂 Onların yazısını da yazmak lazım 🙂

   CEVAPLA

Yeni Yazılar