Yolculuğumun dokuzuncu ayında Hindistan’dan Tayland’a geçtiğimde ilk işim İran’dayken tanıştığım Türk arkadaşımın yanına gitmek oldu. Kendisi Tayland’ta ingilizce öğretmeni olarak çalışıyordu. Ben de ülkeye adım atar atmaz soluğu onun yanında aldım. Çalışma koşullarından bahsedince fikir kafama yattı ve arkadaşım benim için çalıştığı okulla konuştu. Şans bu ya, okulda öğretmen açığı olduğu için aynı gün mülakata çağırıldım ve ertesi gün Tayland’ta İngilizce öğretmeni olarak işe başladım. İşe başlamamla birlikte de okulun karşısında bir aparta taşındım. Aslında planım burada 3 ay boyunca çalışmaktı ama evdeki hesap çarşıya uymadı ve babaannemin vefatı nedeniyle 1 ay kadar çalışıp Türkiye’ye geri dönmek zorunda kaldım.

Öğretmen olarak çalışma sürecimi gelen sorulardan yola çıkarak bazı başlıklar halinde anlattım. Eğer kafanıza takılan başka bir şey olursa yorumlarda sormaktan çekinmeyin.

Tayland'ta İngilizce Öğretmeni

Tayland’ta İngilizce Öğretmeni

Tayland’ta ingilizce öğretmeni olmak için işi nasıl bulabilirim?

Tayland gibi Asya ülkelerinde İngilizce öğretmeni olarak yabancıların çalıştırılması oldukça yaygın bir durum. O yüzden öğretmen bulmak için aracı olarak çalışan acentalar var. İnternet üzerinden bu acentalar ile iletişime geçebilirsiniz. Çoğu acenta açıklamasında “native speaker” yani anadili İngilizce olan öğretmenler aradığını yazıyor ama böyle bir takıntıları olmuyor genelde. Yani native speaker olmasanız da başvurunuzu değerlendiriyorlar. Acentalar size iş bulduklarında belli bir süre maaşınızdan bir miktar pay alıyorlar. Bu payı vermek istemiyorsanız ya okullarla doğrudan konuşmalısınız ya da bir tanıdığa ihtiyacınız var.

Tayland’ta ingilizce öğretmeni olarak çalışmak için öğretmenlik ve/veya İngilizce bölümü mezunu olmak zorunda mıyım?

Hayır. İngilizce öğretmeni olarak çalışmak için herhangi bir 4 senelik lisans bölümünden mezun olmak yeterli.

Tayland’ta ingilizce öğretmeni olarak çalışmak için hangi belgeler gerekli?

Yabancı ülkelerde çalışmak için gerekli olan evrakların başında takdir edersiniz ki pasaport geliyor. Ondan başka üniversite diplomanızın aslını istiyorlar. Bunu da yanınızda değilse artık bir şekilde posta yoluyla göndermek gerekiyor tabii. Ondan başka Tayland’ta polis merkezinden bir sabıka kaydı almanız lazım. Bu polis merkezinde aynı zamanda parmak izinizi de alıyorlar. Son olarak da TOEIC sınavından yeterlilik belgesi istiyorlar. İstenen belgeler bunlarla sınırlı. Çoğu okulda işe girmek için bu belgeleri tamamlamanıza gerek yok. Uygun bir zamanda tamamlamak şartıyla işe girdikten sonra da halledebilirsiniz.

İngilizce öğretmeni olarak çalışmak için İngilizce yeterliliği konusunda belge istiyorlar mı?

Evet. Benim hali hazırda IELTS’ten 6.5 aldığım bir sonucum vardı. Ama çalıştığım okul IELTS, TOEFL sınavlarından aldığım sonuçları kabul etmedi.  Onun yerine TOEIC sınavından en az 600 alma koşulu arıyordu. Bu yeterliliği de işe girer girmez istemediler. Evraklarımı tamamladıktan sonra uygun bir zamanda sınava girmem ve yeterlilik almamı söylediler. Fakat ben 1 ay kadar çalıştıktan sonra dönmek zorunda kaldığım için sınava girecek fırsatım olmadı. Giren arkadaşların söylediğine göre de oldukça kolay bir sınavmış.

Tayland'ta İngilizce Öğretmeni

Özel bir günden güzel bir kare

Ne kadar maaş alınıyor?

Her okulun maaş uygulaması farklı olmakla birlikte benim çalıştığım okul haftanın 5 günü, toplam 25 saat ücreti için 35.000 Baht ödüyordu. Girilen ek derslerle ders saati arttıkça alınacak ücret de artıyordu. Çalışma izni aldıktan sonra da maaşta 3000 Baht’lık bir zam oluyordu.

Çalışma saatleri nasıl?

Sabah 08:00 akşam 16:00 arasında çalışıyordum. Haftasonları tatildi.

Çalışma izni alma süreci nasıl oluyor?

Tüm belgeler tamamlandıktan sonra da çalışma izni alınması için süreç başlıyor. Okullar çalışma izni sürecinde de pek çok konuda yardımcı oluyor. Ben o sürece giremeden işten ayrılmak zorunda kaldığım için süreçle ilgili fikrim yok.

Tayland’ta ingilizce öğretmeni olarak çalışmak zor muydu?

Hayır değildi. Aksine oldukça kolay bir işti. İngilizce seviyem iyi ve çalıştığım yaş grubu 4-7 yaş arası olduğu için sanırım dünyanın en eğlenceli işini yapıyordum. Özellikle benim gibi çizgi film seviyor ve çocuk şarkılarına bayılıyorsanız 40’ar dakikalık derslerde öğretici videolar ve şarkılar dinlemekten son derece keyif alacağınızdan emin olabilirsiniz. Burada İngilizce öğretmeni olarak çalışmanın hayatım boyunca yaptığım en iyi şeylerden biri olduğunu söylersem abartmış olmam.

Tayland'ta İngilizce Öğretmeni

Tayland’ta İngilizce Öğretmeni olunca ben

Kalacak yer kime aitti?

Kalacak yer bana aitti. Şansıma okulun hemen karşısında eşyalı bir apart daire buldum ve oraya yerleştim. İçinde iki kişilik yatağı, dolabı, masası, buzdolabı, kliması, mutfak lavabosu, tuvalet ve banyosu olan, yeni yapılmış bu tatlı daireye aylık 4.500 Baht ödüyordum. Kendime 50 liraya denk gelen bir fiyata elektrikli ocak ve tencere takımı alarak yemek işini de bu şekilde hallettim. Çamaşır yıkamak için de aparttaki ortak kullanımlı çamaşır makinalarını kullanıyordum.

İngilizce öğretmeni olmak için yaptığım ekstra masraflar

Öğretmenlik yapmak planda olmayan bir şey olduğu için ne kalacak bir yerim ne de giyecek bir kıyafetim yoktu. O yüzden bazı ekstra masraflar yapmam gerekti. Ama işin sonunda kazancımı hesapladığımda kardaydım.

 • Polisten sicil kaydı ……………… 100 Baht
 • Etek …………………………………. 250 Baht
 • Bluz …………………………………. 200 Baht
 • T-shirt ………………………………. 70 Baht
 • Apart Kirası ………………………. 4.500 Baht
 • Apart için Depozito ……………. 11.000 Baht

————————————————————-

 • Toplam …………………………….. 16.120 Baht
 • Türk Lirası karşılığı …………….. 1,714 TL

Çalıştığım süre zarfındaki kazancım

 • Maaş …………………………………… 14.319 Baht
 • Maaş …………………………………… 12.960 Baht
 • Kira düşülen depozito …………….. 5.295 Baht
  ————————————————————-
 • Toplam ………………………………….. 32.574 Baht
 • Türk Lirası karşılığı ………………… 3.465 TL

Nasıl bu kadar ucuza geziyorum merak ediyorsanız düşük bütçeli seyahatler hakkında ayrıntılı bilgi almak için tıklayın.


Güncel paylaşımlardan, seyahatlerden ve etkinliklerden anında haberdar olmak için beni Instagramdan takip etmeyi unutmayın! https://instagram.com/melkeontheroad