Tayland’ta ingilizce öğretmeni olarak çalışmak

Tayland’ta ingilizce öğretmeni olarak çalışmak

Yolculuğumun dokuzuncu ayında Hindistan’dan Tayland’a geçtiğimde ilk işim İran’dayken tanıştığım Türk arkadaşımın yanına gitmek oldu. Kendisi Tayland’ta ingilizce öğretmeni olarak çalışıyordu. Ben de ülkeye adım atar atmaz soluğu onun yanında aldım. Çalışma koşullarından bahsedince fikir kafama yattı ve arkadaşım benim için çalıştığı okulla konuştu. Şans bu ya, okulda öğretmen açığı olduğu için aynı gün mülakata çağırıldım ve ertesi gün Tayland’ta İngilizce öğretmeni olarak işe başladım. İşe başlamamla birlikte de okulun karşısında bir aparta taşındım. Aslında planım burada 3 ay boyunca çalışmaktı ama evdeki hesap çarşıya uymadı ve babaannemin vefatı nedeniyle 1 ay kadar çalışıp Türkiye’ye geri dönmek zorunda kaldım.

Tayland’ta İngilizce Öğretmeni Olmak Hakkında Bildiklerim

Öğretmen olarak çalışma sürecimi gelen sorulardan yola çıkarak bazı başlıklar halinde anlattım. Eğer kafanıza takılan başka bir şey olursa yorumlarda sormaktan çekinmeyin.

Tayland'ta İngilizce Öğretmeni
Tayland’ta İngilizce Öğretmeni

Tayland’ta ingilizce öğretmeni olmak için işi nasıl bulabilirim?

Tayland gibi Asya ülkelerinde İngilizce öğretmeni olarak yabancıların çalıştırılması oldukça yaygın bir durum. O yüzden öğretmen bulmak için aracı olarak çalışan acentalar var. İnternet üzerinden bu acentalar ile iletişime geçebilirsiniz. Çoğu acenta açıklamasında “native speaker” yani anadili İngilizce olan öğretmenler aradığını yazıyor ama böyle bir takıntıları olmuyor genelde. Yani native speaker olmasanız da başvurunuzu değerlendiriyorlar. Acentalar size iş bulduklarında belli bir süre maaşınızdan bir miktar pay alıyorlar. Bu payı vermek istemiyorsanız ya okullarla doğrudan konuşmalısınız ya da bir tanıdığa ihtiyacınız var.

Tayland’ta ingilizce öğretmeni olarak çalışmak için öğretmenlik ve/veya İngilizce bölümü mezunu olmak zorunda mıyım?

Hayır. İngilizce öğretmeni olarak çalışmak için herhangi bir 4 senelik lisans bölümünden mezun olmak yeterli.

Tayland’ta ingilizce öğretmeni olarak çalışmak için hangi belgeler gerekli?

Yabancı ülkelerde çalışmak için gerekli olan evrakların başında takdir edersiniz ki pasaport geliyor. Ondan başka üniversite diplomanızın aslını istiyorlar. Bunu da yanınızda değilse artık bir şekilde posta yoluyla göndermek gerekiyor tabii. Ondan başka Tayland’ta polis merkezinden bir sabıka kaydı almanız lazım. Bu polis merkezinde aynı zamanda parmak izinizi de alıyorlar. Son olarak da TOEIC sınavından yeterlilik belgesi istiyorlar. İstenen belgeler bunlarla sınırlı. Çoğu okulda işe girmek için bu belgeleri tamamlamanıza gerek yok. Uygun bir zamanda tamamlamak şartıyla işe girdikten sonra da halledebilirsiniz.

İngilizce öğretmeni olarak çalışmak için İngilizce yeterliliği konusunda belge istiyorlar mı?

Evet. Benim hali hazırda IELTS’ten 6.5 aldığım bir sonucum vardı. Ama çalıştığım okul IELTS, TOEFL sınavlarından aldığım sonuçları kabul etmedi.  Onun yerine TOEIC sınavından en az 600 alma koşulu arıyordu. Bu yeterliliği de işe girer girmez istemediler. Evraklarımı tamamladıktan sonra uygun bir zamanda sınava girmem ve yeterlilik almamı söylediler. Fakat ben 1 ay kadar çalıştıktan sonra dönmek zorunda kaldığım için sınava girecek fırsatım olmadı. Giren arkadaşların söylediğine göre de oldukça kolay bir sınavmış.

Tayland'ta İngilizce Öğretmeni
Özel bir günden güzel bir kare

Ne kadar maaş alınıyor?

Her okulun maaş uygulaması farklı olmakla birlikte benim çalıştığım okul 2017 yılında haftanın 5 günü, toplam 25 saat ücreti için 35.000 Baht ödüyordu. Girilen ek derslerle ders saati arttıkça alınacak ücret de artıyordu. Çalışma izni aldıktan sonra da maaşta 3000 Baht’lık bir zam oluyordu.

Çalışma saatleri nasıl?

Sabah 08:00 akşam 16:00 arasında çalışıyordum. Haftasonları tatildi.

Çalışma izni alma süreci nasıl oluyor?

Tüm belgeler tamamlandıktan sonra da çalışma izni alınması için süreç başlıyor. Okullar çalışma izni sürecinde de pek çok konuda yardımcı oluyor. Ben o sürece giremeden işten ayrılmak zorunda kaldığım için süreçle ilgili fikrim yok.

Tayland’ta ingilizce öğretmeni olarak çalışmak zor muydu?

Hayır değildi. Aksine oldukça kolay bir işti. İngilizce seviyem iyi ve çalıştığım yaş grubu 4-7 yaş arası olduğu için sanırım dünyanın en eğlenceli işini yapıyordum. Özellikle benim gibi çizgi film seviyor ve çocuk şarkılarına bayılıyorsanız 40’ar dakikalık derslerde öğretici videolar ve şarkılar dinlemekten son derece keyif alacağınızdan emin olabilirsiniz. Burada İngilizce öğretmeni olarak çalışmanın hayatım boyunca yaptığım en iyi şeylerden biri olduğunu söylersem abartmış olmam.

Tayland'ta İngilizce Öğretmeni
Tayland’ta İngilizce Öğretmeni olunca ben

Kalacak yer kime aitti?

Kalacak yer bana aitti. Şansıma okulun hemen karşısında eşyalı bir apart daire buldum ve oraya yerleştim. İçinde iki kişilik yatağı, dolabı, masası, buzdolabı, kliması, mutfak lavabosu, tuvalet ve banyosu olan, yeni yapılmış bu tatlı daireye aylık 4.500 Baht ödüyordum. Kendime 50 liraya denk gelen bir fiyata elektrikli ocak ve tencere takımı alarak yemek işini de bu şekilde hallettim. Çamaşır yıkamak için de aparttaki ortak kullanımlı çamaşır makinalarını kullanıyordum.

İngilizce öğretmeni olmak için yaptığım ekstra masraflar

Öğretmenlik yapmak planda olmayan bir şey olduğu için ne kalacak bir yerim ne de giyecek bir kıyafetim yoktu. O yüzden bazı ekstra masraflar yapmam gerekti. Ama işin sonunda kazancımı hesapladığımda kardaydım.

 • Polisten sicil kaydı ……………… 100 Baht
 • Etek …………………………………. 250 Baht
 • Bluz …………………………………. 200 Baht
 • T-shirt ………………………………. 70 Baht
 • Apart Kirası ………………………. 4.500 Baht
 • Apart için Depozito ……………. 11.000 Baht

————————————————————-

 • Toplam …………………………….. 16.120 Baht
 • Türk Lirası karşılığı …………….. 1,714 TL

Çalıştığım süre zarfındaki kazancım

 • Maaş …………………………………… 14.319 Baht
 • Maaş …………………………………… 12.960 Baht
 • Kira düşülen depozito …………….. 5.295 Baht
  ————————————————————-
 • Toplam ………………………………….. 32.574 Baht
 • Türk Lirası karşılığı ………………… 3.465 TL

Nasıl bu kadar ucuza geziyorum merak ediyorsanız düşük bütçeli seyahatler hakkında ayrıntılı bilgi almak için tıklayın.


Güncel paylaşımlardan, seyahatlerden ve etkinliklerden anında haberdar olmak için beni Instagramdan takip etmeyi unutmayın! https://instagram.com/melkeontheroad

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

11 Yorum

 • SERHAT POLAT
  10 Mart 2021, 11:13

  Merhaba Melke Hanım,

  Öncelikle çok değerli deneyimlerinizi bizlerle paylaştığınız için çok teşekkür ederim.
  Ben yıllarca ABD’de yaşamış ve ileri derecede İngilizce bilen birisi olarak Tayland’da öğretmenlik yapmayı çok isterim fakat bu konuda bana daha spesifik bilgiler verebilir misiniz acaba? Örneğin; hangi acentelerle iletişime geçmem gerektiği gibi. Aslında, arkadaşınızla iletişime geçebilmeyi çok isterdim.
  Lütfen bana yardımcı olur musunuz?
  Çok teşekkür ederim,
  Serhat Polat

  CEVAPLA
  • Melke@SERHAT POLAT
   10 Mart 2021, 11:21

   Merhabalar Serhat Bey, yazıda da belirttiğim gibi bu konularda bilgim yok. Ben işi bir arkadaşım vasıtasıyla bulmuştum çünkü. Google’a “thailand english teacher jobs” yazarsanız karşınıza birçok acente ve öğretmen alımı yapan okul çıkıyor. Bu konuda verebileceğim en spesifik bilgi bu. Çıkan sonuçlar arasından araştırmanızı yapıp uygun gördüklerinize başvuru yapabilirsiniz. Tayland’ta bu tarz öğretmen alımları yoğun şekilde yapıldığı için çok sayıda iş imkanı bulabileceğinizi düşünüyorum. (Yorumunuzu yayınlarken paylaşmış olduğunuz iletişim bilgilerini sildim.)

   CEVAPLA
 • Deniz
  17 Mart 2021, 13:33

  Selamlar Melke Hanım,

  Yazınıza internette konuyla ilgili araştırma yaparken rastladım. İnternette konuyla ilgili çok ayrıntılı bilgilere rastlanılamıyor, bu nedenle size de sormak istedim. Tayland’da İngilizce öğretmenliği yapabilmek için herhangi bir dört yıllık üniversite mezunu olmak yeterli deniyor, acaba “açık öğretim” de dahil mi? Bu konuda bir bilgi bulamadım, sizin bu konuda bir bilginiz var mıdır? İkinci sorum ise şu, yine araştırırken rastladım, TOEIC belgesi 2 yıllık bir geçerliliğe sahip deniyor, bu belgeyi alıp öğretmenliğe başladığımız takdirde, 2. yılın bitiminde yeniden sınava girip TOEIC belgesi almak gerekiyor mu? Yoksa doğrudan TEFL ya da TESOL sertifikası alıp Tayland’a gitmek daha mı doğru olur, size danışmak istedim, yanıtınız için şimdiden teşekkürler.

  CEVAPLA
  • Melke@Deniz
   20 Mart 2021, 14:28

   Merhaba, sorularınıza bildiğim kadarıyla tek tek cevap vermeye çalışayım.

   Herhangi bir 4 yıllık üniversite diplomasına sahip olmak yeterli yani açık öğretimden ya da uzaktan eğitimden 4 yıllık lisans diploması alabiliyorsanız yeterli olacaktır.

   TOEIC yeterliliği sadece işe girerken gerekli. Belgenin 2 yıl geçerli olması şu anlama geliyor; bir kere sınava girip belgeyi aldıktan sonra 2 sene içinde kullanabilirsiniz. 2 yıl geçtikten sonra bu belgeyi talep eden bir yerde işe girmeniz söz konusu olursa artık bu belge geçerli olmayacağı için tekrar sınava girmeniz gerekir. İşe girdikten sonra 2 sene geçince tekrar sınava girip girmemeniz tamamen okulun taleplerine bağlı olacaktır. O konuda bir yorum yapmam doğru olmaz.

   Bazı okullar IELTS ya da TOEFL veya başka belgeleri kabul ediyor olabilir; ancak hangi okulun hangi belgeyi talep ettiğini ancak okullardan öğrenebilirsiniz. Şayet bir okul IELTS kabul etmiyor sadece TOEIC kabul ediyorsa bu durumda o okulda işe girmek için önceden IELTS sınavına girmenin bir anlamı olmayacaktır. Bu gibi ayrıntıları net olarak öğrenmek için okullarla doğrudan bağlantıya geçebilirsiniz ya da ajanslardan yardım alabilirsiniz.

   CEVAPLA
 • Gökalp
  25 Aralık 2021, 19:39

  Merhabalar, deneyiminizi paylaştığınız için teşekkür ederim.

  Tayland’da öğretmenlik yapabilmek için tecrübe şart mı? Tecrübeyi şart koşuyorlar mı? Yeni mezun bir İngilizce öğretmeni de ilk işi için Tayland’ı seçebilir mi?

  Şimdiden teşekkür ederim.

  CEVAPLA
  • Melke@Gökalp
   25 Aralık 2021, 19:51

   Merhaba, yazıda da belirttiğim gibi aranan tek şart 4 yıllık herhangi bir lisans bölümü mezunu olmaktı. En azından benim çalıştığım okul tecrübe aramıyordu. Aradan epey zaman geçti şu anki uygulama nasıldır bilmiyorum araştırmanızı öneririm. 🙂

   CEVAPLA
 • Murathan Güldüren
  27 Temmuz 2023, 16:14

  Merhabalar;
  Tayland Bangkok lokasyonunda iş arıyorum ve oraya yerleşmeyi düşünüyorum. Yüksek lisans mezunuyum ve TESOL 150 SAATLİK bir belgem var. Nasıl bir yol takip etmeliyim? 1-2 ay sürecinde iş bulma şansım var mıdır?
  Sağlıcakla Kalın.
  Sevgiler.
  Murathan GÜLDÜREN.

  CEVAPLA
  • Melke@Murathan Güldüren
   10 Ağustos 2023, 17:40

   Merhaba, ne yazık ki yazıda anlattığımdan daha fazla şey bilmiyorum. Keşke bilsem ve sorularınıza cevap verebilsem. 🙂 Tayland’ta bu işi yapan ajanslar var. Google’da arama yapıp o ajanslarla irtibata geçmenizi tavsiye ederim. Hem daha iyi bir yol haritası sunarlar hem de iş bulmanıza yardımcı olurlar. Şimdiden kolay gelsin, umarım hayal ettiğiniz gibi bir işi bir an önce bulursunuz. 🙂

   CEVAPLA
 • Tuba Taş
  1 Eylül 2023, 14:45

  Merhabalar, açıkçası yazınız bende büyük umutlar yeşertti. Benim merak ettiğim ingilizce öğretmenliği yakarken Tayca bilmemek büyük bir sorun oluyor mu? Aynı zamanda bir Müslüman olarak orada yaşamanın zorlukları nelerdir cevaplayabilirseniz çok mutlu olurum.

  Şimdiden çok teşekkürler, sevgiler.

  CEVAPLA
  • Melke@Tuba Taş
   1 Eylül 2023, 21:50

   Merhaba, ben hiçbir sorun yaşamadım. Eğitim verdiğim çocuklarla İngilizce anlaşabiliyordum. Öğretmenlerle anlaşmak için de bir yöntem buluyorduk. Müslüman olarak orada yaşamanın zorlukları nelerdir inanın bilmiyorum. Belki yemeklerde domuz eti ve katkılarına dikkat etmek gerekebilir. Umarım dilediğiniz gibi bir işi kolayca bulabilirsiniz. Şimdiden başarılar diliyorum. 🙂

   CEVAPLA

Yeni Yazılar