Türkiye’de Kışın Görülmesi Gereken Şehirler

Türkiye’de Kışın Görülmesi Gereken Şehirler

Biliyorsunuz Türkiye, yaz tatillerinde olduğu kadar kış tatilleri için de sayısız imkan sunan muazzam bir coğrafyadır. Hatta öyle ki aynı mevsimde farklı şehirlerde farklı iklim özelliklerinin görülmesi de mümkündür. Kış aylarında ülkenin genelinde soğuk bir iklim hüküm sürerken, Akdeniz ve Ege bölgelerinde daha ılıman bir iklim söz konusu olur. Elbette böylesine büyülü bir coğrafi çeşitlilikte her şehrin kendine has güzelliğinden bahsedebiliriz ama bu yazıda Türkiye’de kışın görülmesi gereken şehirler denince akla gelen ilk yerleri konuşacağız.

Türkiye’de Kışın Görülmesi Gereken Şehirler Hangileri?

Kars

Ülkenin Ağrı ile birlikte en yüksek şehirlerinden biri olan Kars’ta, hava sıcaklığı her ne kadar kışın -40 dereceye kadar düşebiliyor olsa da, şehrin benzersiz güzelliğine şahit olmak için kat kat giyinmeye değer. Üstelik son yıllarda yaygınlaşan Doğu Ekspresi ile unutulmaz bir manzara deneyimiyle yolculuk yapabilirsiniz. Ayrıca arkeolojik sit alanı olan Ani Harabeleri’ni ziyaret edebilir, kristal kar taneleriyle ünlü Sarıkamış Kayak Merkezi’nde kayak yapabilirsiniz.

Ardahan

Ardahan, Doğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük tatlı su kaynağı olan Çıldır Gölü’ne ev sahipliği yaptığı için Türkiye’de kışın görülmesi gereken şehirler sıralamasında ilk sıralarda yer alıyor. 1959 metre rakımdaki göl, kış aylarında donarak kalın bir buz tabakası halini alıyor ve her sene binlerce yerli ve yabancı turist donan göl üzerinde düzenlenen şenliklere katılmak için bölgeye akın ediyor. Ardahan’a 57 km ve Kars’ 70 km uzaklıkta yer alan Çıldır Gölü’ne kışın keyifli bir yolculukla ulaşabilirsiniz.

Bolu

Bolu, Batı Karadeniz bölgesinin en çok gezilecek yeri olan illerinden birisidir. Özellikle ev sahipliği yaptığı Yedigöller ve Abant, Türkiye’nin en çok ziyaret edilen doğal milli parklarıdır. Kışın muhteşem bir dokuya sahip olan bu merkezlerde çok sayıda tesis olmasa da, günübirlik gezilerle muazzam bir deneyim yaşayabilirsiniz. Bu nedenle Bolu, Türkiye’de kışın görülmesi gereken şehirler listesinin en tepesinde yer alır.


Türkiye’de en iyi kayak merkezleri yazısını okumak için buraya tıklayabilirsiniz.


Bursa

Kış turizmi denince akla elbette ilk Uludağ geliyor ama Bursa’da Uludağ’ın yanı sıra başka birçok doğal güzellik de yer alıyor. Özellikle küçük göllerin oluşturduğu keyifli manzaralara ev sahipliği yapan Gököz Doğal Parkı ve Gürsu Adrenalin Park kış aylarında keyifle vakit geçirebileceğiniz yerlerden bazıları. Ayrıca elbette Uludağ’ı da ziyaret edebilirsiniz.

Kapadokya

İç Anadolu bölgesinin yıldız turizm merkezlerinden biri olan Kapadokya, dünya genelinde de adından en çok bahsettiren şehirlerden bir tanesidir. Aslında yaz kış ziyaret edilebilen bölge, kışın çok farklı bir ambiyansa bürünür ve büyülü havası misli ile katlanır. Kışın bölgedeki yer altı şehirlerini gezebilir, şarapların enfes tatlarıyla içinizi ısıtabilir, vadilerde yürüyüş yapabilirsiniz.

Yalova

Eğer kaplıcalarda vakit geçirmekten keyif alıyorsanız Yalova kış aylarında sakin bir kaplıca tatili yapmanıza olanak sağlayan şehirlerin başında geliyor. Şehirde kaplıca tatilinizi rahatça geçirebileceğiniz birçok lüks otel bulunuyor.

Eğer yazdığım yazılardan haftalık olarak haberdar olmak isterseniz yukarıdaki görsele tıklayarak haftalık bültene abone olabilirsiniz. Spam mail göndermem, size bir şey satmaya çalışmam, herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez. Basitçe o hafta blogda yazılan yazılar otomatik olarak mail adresinize gönderilir. Mailler bazen spam klasörünüze düşebilir, bu durumda spam klasörünüze bakmanız gerekir. Abone olanları öpüyor, haftalık bültenlerde görüşmek üzere diyorum.

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

Yeni Yazılar