Türkiye’nin En Güzel Kayak Merkezleri

Türkiye’nin En Güzel Kayak Merkezleri

Eveeet, yazın hep birlikte sıcak denizlere indik, Ege kıyılarının altını üstüne getirdik, şimdi sıra geldi kışın tadını çıkarmaya. Dört mevsimin dolu dizgin yaşandığı güzel memleketim, bize kış aktivitelerinin kapılarını da sonuna kadar açıyor. Yazın deniz tatillerinden, kışın binlerce metre yükseklikteki turizm merkezlerine kadar her mevsim yapacak bir aktivite bulmak mümkün. Kış aylarından hoşlanmıyor olabilirsiniz ama isteyin ya da istemeyin o buz gibi birkaç ay yaşanacak. E madem el mahkum, o halde bu mevsimi olabildiğince keyifle ve deneyimle geçirmek sizce de iyi bir fikir değil mi? Kışın ülkemizin farklı yerlerindeki kayak merkezlerinde özellikle snowboard ve kayak gibi sporları deneyimleyebilir; ya da basitçe güzel bir manzarada şişko bir kardan insan yapabilirsiniz. Hadi gelin Türkiye’nin en güzel kayak merkezleri nerelerdeymiş hep birlikte bakalım.


Türkiye’nin En Güzel 10 Kayak Merkezi


Uludağ Kayak Merkezi

Türkiye’nin en eski tesisleşmiş kayak merkezi olan Uludağ; 2,500 metre yüksekliğe kurulu oldukça kapsamlı kayak imkanlarına sahip bir turizm merkezidir. Zirvede bir konaklama tesisi yıl boyunca hizmet verir. Uludağ kayak merkezi toplam 24 piste sahiptir. Bursa’nın yanı başında yer alan bu keyifli kayak merkezine İstanbul’dan da kolaylıkla ulaşılabilir.

Kartalkaya Kayak Merkezi

Köroğlu dağlarının zirvesinde, Bolu’da yer alan Kartalkaya hem İstanbul’a hem de Ankara’ya olan yakınlığı nedeniyle, en az Uludağ kadar sık ziyaret edilen bir kayak merkezidir. Mevcut yapılanması Uludağ ile aynı olup, merkezde 21 pist bulunur. Yine bölgede çok sayıda turizm tesisi yeme içme ve konaklama hizmeti sunar. Çevresi nefes kesici bir doğal güzelliğe sahip Kartalkaya’ya sadece manzarayı izlemek için bile gidilebilir.

Türkiye’nin En Güzel Kayak Merkezleri

Erciyes Kayak Merkezi

Kayseri merkeze 25 kilometre mesafede yer alan ve yeni bir yapılanmaya sahip olan Erciyes kayak merkezi 3 bin metreye yaklaşan yüksekliği ile yılın hemen her ayında karlıdır. Aynı zamanda inaktif bir volkanik dağ olan Erciyes, Anadolu’nun en yüksek zirvesidir. Son derece büyük bir alana yayılmış olan Erciyes kayak merkezi, 32 pistle, bölgenin en büyük tesislerinden biri ve Türkiye’nin en güzel kayak merkezlerinden birisidir. 


Türkiye’de kışın mutlaka görülmesi gereken şehirleri öğrenmek için buraya tıklayın.


Sarıkamış Kayak Merkezi

Kristal kar özelliğine sahip dünyadaki ikinci bölge olan Sarıkamış, 2.600 metre yükseklikte yer alıyor ve tesisleri eski ve pist sayısı az olmasına rağmen kar tipinin özelliği nedeniyle yaygın biçimde tercih ediliyor. Kars merkeze 55 km mesafede yer alan Sarıkamış’ta sakin bir kayak tatili yapabilirsiniz. 

Türkiye’nin En Güzel Kayak Merkezleri

Palandöken Kayak Merkezi

3,200 metre yükseklikte kurulu bir kayak merkezi olan Palandöken’in Türkiye’nin en iyi yamaçlarına ev sahipliği yaptığı söylenir. Tıpkı Sarıkamış gibi kristalize forma yakın bir kar tipine sahip kayak merkezinde 22 pist bulunur. Dağ, havaalanına yaklaşık 15 km uzaklıkta bulunduğu için ulaşımı da son derece kolaydır. Ayrıca beklenmedik hava koşulları yaşanması durumunda yapay kar ile kar garantisi veren tek kayak pistidir.

Saklıkent Kayak Merkezi

Antalya’dan 45 km uzaklıkta Toros Dağları’nda bulunan Saklıkent kayak merkezi, her ihtiyaca hizmet veren oldukça geniş bir tesis altyapısına sahip. En yüksek noktası 2,550 metre olan Saklıkent, ziyaretçilerine oldukça enteresan bir imkan sunuyor olmasıyla da oldukça ünlü. Nisan ayında Konyaaltı plajında denize girip, birkaç saat sonra Saklıkent’te kayak yapabilirsiniz. Saklıkent’in sunduğu bir diğer imkan da kayak ve snowboardun yanı sıra çevredeki muazzam manzaraları keşfetme olanağı. Bu bölgeyi ziyaret ederseniz kanyon manzaralarını izlemeyi ihmal etmeyin.

Türkiye’nin En Güzel Kayak Merkezleri

Kartepe Kayak Merkezi

İstanbul’un yanı başında, birkaç saatlik mesafede yer alan Kartepe, hafta sonu etkinliği olarak pek çok şehir sakininin tercihi olan, mütevazi ama yeterli bir merkez olarak tanımlanıyor. Gerek pist sayısının azlığı gerekse pistlerinin kısalığı nedeniyle profesyonel kayakçılar tarafından çok tercih edilmeyen Kartepe kayak merkezi, diğer kayak merkezleriyle kıyaslandığında sportif olarak oldukça geride kalıyor. Ancak muhteşem doğal dokusu ve kolay ulaşımı nedeniyle bölge yaygın biçimde tercih ediliyor.


Kartepe Kayak Merkezi hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın.


Davraz Kayak Merkezi

Deniz turizmi merkezlerine birkaç saat mesafede 2,600 metre yükseklikte bir kayak merkezi olan Davraz, 25 km ye yaklaşan pistleri ile Türkiye’nin en güzel kayak merkezleri arasında yer alır. Isparta’dan 26 km uzaklıkta yer alan Davraz, yumuşak ikliminin yanı sıra oldukça kaliteli bir kar tipi ile kayak yapabileceğiniz merkezde, kayak turizmi için özel olarak tasarlanmış turizm tesisleri de bulunur.

Türkiye’nin En Güzel Kayak Merkezleri

Ilgaz Kayak Merkezi

Adını üzerinde bulunduğu Ilgaz Sıradağlarından alan ve Ilgaz Milli Parkı sınırları içinde yer alan Ilgaz kayak merkezi, farklı seviyelere uygun toplam dört pistle hizmet veriyor. Çok sayıda konaklama tesisi de bulunan kayak merkezi Kastamonu merkezden yaklaşık 40 km uzaklıkta yer alıyor. Ilgız Milli Parkı’nda tadına doyamayacağınız manzaraları izlemek de son derece keyifli.

Salda Kayak Merkezi

Burdur’da Eşeler Dağı üzerinde 2079 metre yükseklikte bulunan Salda Kayak Merkezi, Burdur merkeze 77 km, Salda Gölü’ne 17 km uzaklıkta yer alıyor. Kayak tesisinde, en uzunu 1600 metre, en kısası 500 metre olan 5 pist bulunuyor. Salda Kayak Merkezi’nde Salda Gölü manzarası eşliğinde kayabilirsiniz.

Türkiye’nin En Güzel Kayak Merkezleri

Türkiye’nin en güzel kayak merkezleri listesinde yukarıda tek tek yazdığım bu tesislerin yanında, listede yer veremediğim daha küçük birçok kış turizmi merkezi de bulunuyor. Lokasyon seçimi yaparken merkezlerin özelliklerini detaylı bir şekilde inceleyerek sizin ihtiyaçlarınıza cevap verip vermeyeceklerinden emin olmanızı tavsiye ediyorum.

Eğer yazdığım yazılardan haftalık olarak haberdar olmak isterseniz yukarıdaki görsele tıklayarak haftalık bültene abone olabilirsiniz. Spam mail göndermem, size bir şey satmaya çalışmam, herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez. Basitçe o hafta blogda yazılan yazılar otomatik olarak mail adresinize gönderilir. Mailler bazen spam klasörünüze düşebilir, bu durumda spam klasörünüze bakmanız gerekir. Abone olanları öpüyor, haftalık bültenlerde görüşmek üzere diyorum.

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

Yeni Yazılar