Kartepe’de kayak yapmak isteyenler için bilgiler

Kartepe’de kayak yapmak isteyenler için bilgiler

Kocaeli’nin Maşukiye ilçesinde bulunan Kartepe küçük pistlerine rağmen özellikle kış aylarında kayak severlerin yoğun ilgisini çeken bir kayak merkezi. İstanbul’a yakın oluşu ve ulaşım kolaylığı onu bu derece cazip kılan şeylerin başında geliyor ancak bütçe dostu bir kayak deneyimi sunduğunu da söylemeden geçmemek lazım. Profesyonel bir kayakçıysanız Kartepe’de kayak yapmak sizin için çok zevkli olmayabilir ama yeni başlayanlar için son derece keyifli bir yer.

Kartepe’ye ne zaman gidilir?

Kartepe’de en karlı zamanların şubat ayının üçüncü haftası olduğu söyleniyor. Haftasonları yoğun turist akımına uğrayan Kartepe’de kaymak için en uygun zamanlar hafta içleri. Pistler saat 09:00’da açılıyor ve akşam 17:00’a kadar hizmet veriyor. Hafta içi sabah erken saatlerde gelerek kalabalığa girmeden rahatça kayabilirsiniz.

Kartepe’ye araçla çıkmak kolay mı?

Kartepe’nin yolu son derece geniş asfalt bir yol. Kış boyunca belediyenin yoğun faaliyeti sayesinde yol devamlı açık hale getiriliyor. O nedenle yol kış lastikleri olan bir araçla kolaylıkla çıkılabilir. Ancak yine de belli durumlar için yanınızda zincir bulundurmayı düşünebilirsiniz. Bununla birlikte özellikle haftasonları kalabalık yüzünden yolda kalan araçlar oluyor ve trafik kitlenebiliyor. Hafta sonu gitmeyi düşünüyorsanız bunu da göz önünde bulundurmayı ihmal etmeyin.

Kartepe’de kayak yapmak için ne kadar bütçeye ihtiyacınız var?

Yapacağınız harcamalar eğer kişisel ekipmanlarınız yoksa kayak ekipmanı ve kıyafet kiralama, ski pass alma, otopark ve gün içinde kişisel yeme içme ihtiyaçlarınızdan ibaret olacaktır.

Kartepe’de kayak yapmak için yaklaşık ne kadar bir bütçeye gereksinim olacağını yazının devamında ortalama fiyatları da vererek açıklamaya çalıştım. (Bu yazıda verilen tüm fiyatlar 2020 fiyatlarıdır.)

Kartepe'de kayak yapmak snowboard

Kartepe kayak kiralama fiyatları

Hem Kartepe’ye gittiğinizde kayak alanında hem de daha Kartepe’ye çıkmadan Maşukiye’de kayak malzemesi kiralayabileceğiniz işletmeleri bulabilirsiniz. Aşağıdaki işletmelerin fiyatları yukarıdaki işletmelere göre çok daha uygun. Ekipmanların arasında yaklaşık 15-20 TL civarında fark var. Maşukiye’de kiralama yapan yerlerde snowboard ve kayak setlerinin fiyatları bot dahil 50 TL’den başlıyor. Bu setlerin fiyatları yılına ve çeşidine göre değişiklik gösterebiliyor. Pantolon ve montlar ise 30 TL civarında başlıyor. Kask, eldiven ve gözlük fiyatları ise 25-35 TL arasında değişiyor. Kısacası hiç ekipmanı olmayan başlangıç seviyesinde birinin baştan ayağa giyinmesi yaklaşık 200-250 TL civarında tutuyor.


Sapanca’da gezilecek yerler hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.


Kartepe’de konaklama ve alan giriş ücretleri

Kış tatilinizi Kartepe’de geçirmek isterseniz zirvedeki The Green Park Kartepe otelinde konaklamayı düşünebilirsiniz. Gitmeden önce otelin fiyatlarına bakmakta fayda var ama kayak sezonunda iki kişilik standart oda fiyatları genelde gecelik 600 TL civarında oluyor. Aynı zamanda Maşukiye civarında bulunan oldukça cazip Airbnb fırsatlarını da değerlendirebilirsiniz.


Kartepe’deki tüm kiralık evleri ve villaları görmek için buraya tıklayabilirsiniz. Airbnb’de ev kiralamak, özellikle kalabalık ziyaretler için çok uygun fiyatlar sunar. Airbnb evleri ayrıca özel bir ortamın tadını çıkarmak isteyenler için de son derece uygundur. Airbnb dostu olarak bu bağlantı aracılığıyla rezervasyon yaptığınızda bana da ufak bir katkınız olmuş olacak. Umarım harika bir konaklama deneyimi olur!


Eğer otelde kalmayacaksanız, günübirlik gitmeyi tercih ediyorsanız Kartepe’ye çıktığınızda otel otopark ücreti ödemeniz gerekiyor. Bu ücret otomobil için 30 TL, vito için 40 TL, minibüs 60 TL, Midibüs 80 TL ve otobüs 120 TL. (Fiyatlar 2020 sezon fiyatlarıdır.)

Kartepe'de kayak yapmak telesiyej

Kartepe’de skipass fiyatları

Kartepe’de skipass fiyatları ilginç bir şekilde çok pahalı. 2020 skipass ücretleri kişi başı 120 TL ve ayrıca skipass için 20 TL depozito ödenmesi gerekiyor.

Kartepe’de yiyecek içecek

Her kayak merkezinde olduğu gibi Kartepe’de de yiyecek ve içecekler son derece pahalı. Bir çaya 10 TL, bir Türk kahvesine 25 TL ödemek istemiyorsanız sıcak içeceklerinizi evinizde hazırlayıp termosla yanınıza almanızda fayda var. Tosta 25 TL vermek istemezseniz tostlarınızı da yanınızda götürmeyi unutmayın.

Kartepe'de kayak yapmak

Kartepe’ye nasıl gidilir?

Kartepe ulaşım açısından son derece kolay bir kayak merkezi. İstanbul istikametinden geliyorsanız TEM otoyolundan veya E5 üzerinden ulaşabilirsiniz. TEMden gelenlerin İzmit Doğu çıkışından çıkarak Sakarya, Sapanca istikametinde ilerlemesi ve Maşukiye, Kartepe tabelalarını takip etmesi gerekiyor. Ankara istikametinden gelenlerin ise Sapanca gişelerinden çıkarak İzmit istikametinde ilerlemesi gerekiyor.


Türkiye’nin en iyi kayak merkezlerini görmek için tıklayın.


Kartepe’ye yazın gidilir mi?

Bu soruya hemen kocaman bir evet demek istiyorum. Kartepe genelde kışın kar sporları ile ilgilenen kişiler tarafından biliniyor ve tercih ediliyor olsa da aslında burası yazın da çok güzel. Yemyeşil ağaçların arasında dağ yolundan yukarıya çıkmak ve bazı yerlerde durup manzarayı izlemek çok keyifli. Aynı zamanda bölgede birçok yürüyüş rotası var. Bu rotalarda rahatça yürüyebilirsiniz. Ancak son yıllarda bölgeye akın eden turistler nedeniyle çok sayıda işletme doğallığını kaybetmiş. Yaz aylarında buradaki işletmelerin hemen hepsi çok kalabalık oluyor. ATV ve benzeri araçlarla yürüyüş yollarında turlar yapıldığı için etraf artık çok huzurlu da sayılmaz.

*Yazı başlık görseli The Green Park Kartepe otelinin web sitesinden alıntıdır.

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

Yeni Yazılar