Türkiye’nin En Güzel Koyları |En Güzel 7 Koy

Türkiye’nin En Güzel Koyları |En Güzel 7 Koy

Hepimiz okul yıllarında gördüğümüz coğrafya derslerini hatırlıyoruz öyle değil mi? Bu yazıda özellikle şu iki bilgiyi kullanacağız: Memleketin üç tarafı denizlerle çevrili ve Ege bölgesinde dağlar denize dik. Türkiye bu jeolojik özellikler nedeniyle oldukça girintili bir sahil şeridine sahip. (Jeopolitik konum meselesi var bir de ama o başka bir dersin konusu.) Hatta bu girintiler ve çıkıntılar nedeniyle özellikle kıyı Ege ve batı Akdeniz’de belli kısımların ulaşıma elverişli olmadığından söz etmek mümkün. Bu da bazı koylara kara yoluyla erişimi imkansız hale getiriyor. Özellikle küçük koylara sadece tekneler gidebilir ki, bu da onların sahip oldukları güzellikleri piknikçilerden korumalarının bir yoludur diyebiliriz. Erişilebilir, erişmesi güç ve erişmesi imkansız koylar söz konusu olunca Türkiye’nin en güzel koyları seçimini yapmak da bir hayli zor ama başlıca popüler yedi koyu sizin için şöyle listeledim.

Adrasan Koyu

Antalya’ya bağlı Kaş merkeze oldukça yakın koy, iki km uzunluğunda bir plaja sahip. Koy kendinden biraz daha ileride Olympos ve Çıralı ile birleşip kilometrelerce uzunluğunda bir sahil şeridi haline geliyor. Büyük tesislerin olmadığı bu bölgede sakin ve keyifli bir tatil yapabilmeniz ise son derece mümkün.

Türkiye’nin En Güzel Koyları

Bencik Koyu

Marmaris ve Gökova arasındaki Bencik koyu, erişimin kara yoluyla imkansız olması nedeniyle doğal özelliklerini korumuş, sadece denizden ulaşılabilen benzersiz bir doğal ortama sahip. Tekne turları muazzam güzelliğini görmek için burayı sıkça ziyaret ediyor. O yüzden bu koya tekne turlarının olmadığı bir zamanda giderseniz atmosferin keyfini sakince çıkarabilirsiniz.

Türkiye’nin En Güzel Koyları

Ekincik Koyu

Köyceğiz Gölü’nün Dalyan kanalını geçerek denize döküldüğü yerde yer alan Ekincik; tekne sahiplerinin çok iyi bildiği ancak karadan erişimin oldukça güç olduğu bir koy. Akdeniz ile Ege’nin birleştiği yer olan bu bölgenin en bakir koylarından birisi aynı zamanda. Hafta içi, sezon daha yeni yeni açılırken veya kapanmak üzereyken size muazzam bir deneyim sunabilir.

Ovabükü Koyu

Datça, belki de dünyanın en temiz denizine sahip turizm bölgelerinin başında geliyor. Ancak buranın da kendi içinde en temizi ve en güzeli var tabii. Ovebükü Koyu, Datça’nın dünyaca ünlü koylarından bir tanesi örneğin. Datça’nın genelinde olduğu gibi burada da taşlı bir sahil söz konusu olduğundan, denizde kum zemin arayanlar, yalnızca temizliği ile yetinmek zorunda kalacaklar.

Türkiye’nin En Güzel Koyları

Akvaryum Koyu

Datça’nın Ovabükü ile birlikte en beğenilen koylarının başında gelen Akvaryum, isminden de anlaşılabileceği gibi metrelerce derinliğin çıplak gözle görülebildiği bir deniz suyuna sahip. Çok sayıda balık türünü gözle görebileceğiniz gizli bir cennetten söz ediyorum. Bölge bu özelliklerini koruyabilmesi için koruma altına alınmış durumda.

Türkiye’nin En Güzel Koyları

Kabak Koyu

Fethiye’ye bağlı koylardan birisi olan Kabak Koyu, daha çok kampçıların ve teknelerin ziyaret ettiği bir koy ve doğal özelliklerini bütünüyle koruyor. Likya Yolu üzerinde bulunan koy, çok sayıda ziyaretçi ağırlamakla birlikte, ziyaretçiler tarafından da çok iyi korunuyor. Ancak ne yazık ki son yıllarda eski havasının olmadığı söyleniyor.

Türkiye’nin En Güzel Koyları

Büyük Çatı Koyu

Bir sıralama yapılacak olsa, Türkiye’nin en güzel koyları listesinde başı çekecek olan Büyük Çatı Koyu, Gökova Körfezi’nin en ormanlı konumda yer alıyor. Adeta bir gölet gibi ormanlık alanın içerisinde kalan koy, mavi ile yeşilin en iyi şekilde harmanlandığı yer olarak tanımlanabilir. Koya karadan erişim söz konusu olmadığı için koy doğallığını koruyabiliyor.

Eğer yazdığım yazılardan haftalık olarak haberdar olmak isterseniz aşağıdaki görsele tıklayarak haftalık bültene abone olabilirsiniz. Spam mail göndermem, size bir şey satmaya çalışmam, herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez. Basitçe o hafta blogda yazılan yazılar otomatik olarak mail adresinize gönderilir. Mailler bazen spam klasörünüze düşebilir, bu durumda spam klasörünüze bakmanız gerekir. Abone olanları öpüyor, haftalık bültenlerde görüşmek üzere diyorum.

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

Yeni Yazılar