Uçak Korkusu Nasıl Yenilir?

Uçak Korkusu Nasıl Yenilir?

Tabii konu seyahat etmek olunca uçak korkusu da mutlaka bir köşede pusuya yatıp bekliyor. Hele bir de panik atak gibi bir dertten muzdaripseniz uçak korkusu seyahatlerinizin olmazsa olmazları listesinde ilk sıralarda yer alacaktır. Peki uçak korkusuyla seyahat etmek mümkün mü? Tabii ki mümkün! Kimi doktorundan aldığı uyku ilaçlarıyla, kimi benim yaptığım gibi kendini telkin ederek uçakla seyahat etmeye devam ediyor.

Uçak Korkusuyla Seyahat Etmeyi Nasıl Başarıyorum?

Normalde uçağa binerken her seferinde “Oley, yine bulutlara gideceğiz.” diye çocuklar gibi şen olan ben, birden bire uçaktan korkmaya başlamıştım. Hatta benim için çıktığım bu yolculuğun ilk ana başlığı “Nasıl uçağa binmeden gezerim?” olmuştu. Daha sonra bazen durumun gerekliliği yüzünden uçak yolculuğu yapmam gerekebileceğini acı bir şekilde öğrendim. Pakistan vizesi alamayınca Şiraz’dan Mumbai’ye 1 değil 2 değil tam 3 aktarmayla gelmek zorunda kaldım ve bu korkumla yüzleşmek benim için kaçınılmaz oldu. Bu uçak yolculuğuna kendimi nasıl hazırladığımdan ve nasıl çok fazla ayılıp bayılmadan uçabildiğimden bahsedeceğim size. Uyguladığım yöntemler sayesinde birkaç kez bu korkumla yüzleştikten, telkinler dinledikten sonra her uçuşumda artık eskisi kadar korkmadığımı fark ediyorum. Bu şekilde pozitif ilerleme kaydetmek ise en güzel motivasyon oluyor benim için.

Yine daha önce de dediğim gibi profesyonel bir yardım almadım. Kendimce ve benim gibi insanlara yardım etmek için içerik oluşturan psikolog ve psikiyatrların bilgilendirmeleri sayesinde bulduğum yöntemler bunlar. O yüzden siz eğer imkanınız varsa uçak korkusuyla seyahat konusunda uzman desteği alın.

•Başka korkularınız varsa önce onlarla yüzleşin.

Eğer uçaktan başka otobüs, metro gibi yerlerde bulunmaktan da korkuyorsanız işe önce ufaktan başlayın.

•Telkin ve müziklerden faydalanın.

Uçağa bineceğim kesinleştiği andan itibaren her gece uçak korkusuyla ilgili telkinler dinlemeye başlıyorum. Uçağa bineceğim gün gelince öncelikle panik atak yaşayabileceğim konusunda kendimi uyardım ki hazırlıksız yakalanmayayım. Uçak yolculuklarım için hazırladığım bir playlistim var. Bu playlistte telkinler, subliminal mesajlar ve klasik müzik var. Uçuş boyunca bunları dinliyorum.

Çok şükür ki artık eskisi kadar bunları yapmaya ihtiyacım olmuyor. Çünkü bu yöntemler sayesinde korkumu büyük ölçüde yendim. Örneğin uçuşlarımın gidişleri biraz heyecanlı geçiyor ama dönüşlerinde sanki hiç uçak korkum yokmuş gibi güle oynaya uçağa biniyorum.

•Pilotlarla konuşmayı deneyin.

Bu ne yazık ki her zaman mümkün olmuyor ama şansınızı deneyin. Ben herhalde çok şanslıydım ki bu bahsi geçen 3 aktarmanın ilkinde pilotlarla konuşma fırsatını yakaladım. Uçağa bindiğim gibi hosteslere panik atağım olduğunu açıkladım, pilotlarla konuşmamın mümkün olup olmadığını sordum. Tabi ki diyerek beni kokpite davet ettiler. İki pilot beni bir kenara oturttu. Uçuşla ilgili bilgi verdiler, güvenlikle ilgili bilgi verdiler, biraz benimle ilgili sorular sorup kafamızı dağıttıılar, en sonunda hep birlikte fotoğraf çekildik, şu an hatıra olarak sakladığım uçuş rotasının çıktısına imza atıp verdiler. Ilk 2 saatlik uçuş suratımda kocaman bir gülümsemeyle geçti.

•Uçakların güvenliğini araştırın.

Gelin hepimiz kabul edelim, uçaklar gerçekten çok güvenli ulaşım araçları ve her gün binlerce uçak uçuyor. “Ama bir kere kaza yaptı mı da herkes ölüyor” dediğinizi duyabiliyorum. Ama yapmıyorlar. İstatisliklere göre uçak en güvenilir ulaşım araçlarından biri. “Peki o milyonda bir neden bana denk gelmesin” diyorsanız koşarak profesyonel yardıma gidiyorsunuz demektir.

•Türbülanslardan korkmayın.

Türbülans ne olduğunu hepimiz kabaca biliyoruz değil mi? Hava boşluğu. O yüzden uçak hava boşluğuna girdiğinde hafif bir düşme, titreme gerçekleşiyor. Çünkü orada hava yok. Türbülans uçuşların alameti farikalarından. Onlardan korkmayın, onlarla barışın. Uçağa bindiğinizde türbülans beklentisinin ne olduğunu hosteslere sorabilirsiniz. Böylece türbülanslara karşı kendinizi hazırlamış olursunuz. Türbülans anında gözlerinizi kapatıp kendinizi bozuk bir yolda giden otobüsteymiş gibi de hayal edebilirsiniz.


Uçuş korkumu ARTT ile nasıl yendiğimi okumak için buraya göz atabilirsiniz.


Güncel paylaşımlardan, seyahatlerden ve etkinliklerden anında haberdar olmak için beni Instagramdan takip etmeyi unutmayın! https://instagram.com/melkeontheroad

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

Yeni Yazılar