Yaz Kamplarında Serin Kalmak için Öneriler

Yaz Kamplarında Serin Kalmak için Öneriler

Artık yaz geldiğine göre bu, birçoğumuz için kamp yapma zamanının da geldiği anlamına geliyor. Uzun günler, belki biraz serin su, güneşli bir hava, açık hava aktiviteleri- bunlar, birçok insanın yaz kampını sevmesinin nedenlerinden sadece birkaçı. Birkaç hafif kıyafet, kamp malzemeleri, bir termos ve biraz da yiyecek alarak doğanın rahatlatıcı atmosferinde kamp yapmak konusunda hepimizin içi kıpır kıpır. Eğer sıcak ve nemli havalarda rahat ve serin kalmanın yollarını biliyorsanız bu yıl yaz kampı aktivitenizden çok keyif alacaksınız demektir. Bu noktada sizin için hazırladığım yaz kamplarında serin kalmak için öneriler yazısı işinize yarayabilir.

Bu önerileri uygulayarak sıcak havanın olumsuz etkilerini en aza indirebilir; günün en sıcak anlarında bile serin kalabilirsiniz.

Yaz Kampında Sıcaktan Korunmanın 10 Yolu

Yazın ilk günü yılın en uzun günü olabilir, ancak yazın en sıcak günleri genellikle daha sonra gelen günlerdir. Bunun nedeni, okyanusların yavaş yavaş güneş ısısını biriktirmesi ve tepelerdeki kar yığınlarının erimesidir. Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında havalar oldukça sıcak olur ve bu sıcak havalarda kamp yaparken serin kalmanın yollarını bulmak her zamankinden daha önemlidir. Yaz kamplarında serin kalmak için öneriler yazısında işinize yarayacak birçok madde bulabilirsiniz.

1.Çadırınızı gölgeye kurun.

Çadır kamplarında sıcaktan korunmanın ilk temel kuralı çadırınızı gölgeye kurmaktır. Sıcak yaz günlerinde kimse çadırına doğrudan güneş vurmasını istemez çünkü sabahın ilk saatlerinde ter içinde uyanmak hoş olmayacaktır. Çadırınızı kurarken güneşin nereden doğup nereden battığını bilmek önemlidir. Bu sayede gün boyu en az güneş alacak yeri kolayca bulabilirsiniz. Artık birçok akıllı telefonda bulunan pusulalar bu konuda işinizi görecektir.

Çadırınızın konumuyla ilgili işinize yarayacak bir başka bilgi de çadırı kurduğunuz yerin rüzgar alma potansiyelidir. Özellikle yaz aylarında rüzgar doğal bir klima etkisi yapar. Şiddetli bir esinti olmasa bile, bunu kullanmak yaz kamplarında serin kalmak için kritik bir hamledir. O yüzden Ççadırınızı gölge olan ve sürekli esen bir yere kurmaya çalışın. Eğer rüzgarın hangi yönden eseceğini bilirseniz, çadırınızın kapısını rüzgara çevirerek içeride doğal bir esinti yaratabilirsiniz.


2.Güneş ışınlarını yansıtan bir gölgelik kullanın.

Yaz kamplarında serin kalmak için öneriler yazısına gölgelikle decam ediyoruz. Güneş ışınlarını yansıtan açık renk bir güneşlik, gün boyu ihtiyacınız olan gölgeyi sağlayarak çadırınızın çevresinde rahatça vakit geçirmenizi sağlayacaktır. Kamp masanızı ve sandalyelerinizi bu gölgeliğin altında konumlandırıp kamp boyunca açık havada vakit geçirebilirsiniz. Öte yandan basit bir güneşlik, çadırınızın ihtiyacı olan gölgelik alanı da sağlayabilir. Eğer yüksek ağaçların olduğu bir yerde değilseniz bu gölgeliği çadırınızın üzerine kurarak güneş ışınlarının doğrudan çadırınıza gelmesini önleyebilirsiniz.

yaz kamplarında serin kalmak için önerielr

3.Güneş yokken uyuyun.

Sabah güneşi bir çadırı dakikalar içinde boğucu sıcaklıklara kadar ısıtabilir. Yeterince erken uyandığınızda, çadırınızın aşırı ısındığı zamanları dışarıda geçirebilirsiniz. Bu da tabii ki erken uyumak anlamına gelir. Ne kadar kuzeyde olursanız, güneş her gün o kadar erken doğar. Ne kadar güneyde olursanız, o kadar sıcak olur. İyi bir uyku programına karar verirken bu iki faktörü dengeleyin.


4.Çadırınızın dış katmanını çıkarın.

Geceleri, sıcak nefesiniz ve vücut ısınız yukarı doğru ilerler ve çadırınızın dış katmanıyla iç tentesinin arasında yoğunlaşır. Hava yağmurlu değilse, çadırınızın dış katmanını çıkararak biriken bu ısı ve nemin çadırın tepesinden dışarı çıkmasını sağlayabilirsiniz. Bu yöntem serin kalmak söz konusu olduğunda büyük bir fark yaratabilir. Yine de her halükarda çıkardığınız dış katmanı elinizin altında bulundurun. Böylece gece beklenmedik bir yağış olursa, hızlı bir şekilde bağlayabilirsiniz.

Yaz kamplarında serin kalmak için öneriler demişken, eğer hala bir çadır almadıysanız iç katmanında bol sinekliği olan bir çadır seçmeye gayret edin. Yaz kamplarında özellikle geceleri serin bir esinti eşliğinde uyumak isterseniz bol ağlı olan çadırlar işinize yarayacaktır.

Yaz için bol ağlı çadırlar: Çadır örnekleri

Görseldeki Ürün: Marmot Limelight

5.Taşınabilir vantilatör kullanın.

Hafif, sessiz ve çadırın zeminine, duvarına veya tavanına takılabilen taşınabilir bir kamp fanı yaz kamplarında mutlaka yanınızda olması gereken bir üründür. Dilerseniz telefon şarj kısmıyla uyumlu bir fan seçebileceğiniz gibi powerbanklerle uyumlu bir usb çıkışına sahip olan bir fan da seçebilirsiniz. Sıcak havada kamp yaparken portatif bir vantilatöre sahip olmanın zevklerini keşfettiğinizde, vantilatör olmadan asla evden çıkmayacaksınız. (Ben karavan kamplarında da bu fanlardan kullanıyorum; kesinlikle sıcak havalarda çok iş görüyor. O yüzden yaz kamplarında serin kalmak için öneriler yazısına da özellikle eklemek istedim.) Hangi fanı alacağınızı bilmiyorsanız hazırladığım listeye göz atabilirsiniz: Taşınabilir USB Vantilatörler

yaz kamplarında serin kalmak için önerielr

6.Hamakta uyumayı düşünün.

Hamak kampı, kamp yapmanın harika bir başka yoludur. Yaz aylarında dışarıda uyurken serin havadan faydalanmak için de birebirdir. Eğer uyumak için doğru bir kumaşa sahip, yeterli büyüklükte ve sinekliği olan bir hamağınız varsa gece hamak kampı yapmaya mutlaka bir şans vermelisiniz. Henüz bir hamağınız yoksa kampta kullanabileceğiniz hamaklara bu linkten göz atabilirsiniz.: Kamp Hamakları

Hamak kampı konusunda tecrübeniz yoksa bu linkte ihtiyacınız olan temel hamak kampı malzemeleri ve hamakta uyumanın incelikleri hakkında bilgi alabilirsiniz: Hamak Kampları ve Hamak Malzemeleri

yaz kamplarında serin kalmak için önerielr

7.Bol bol su için.

Sıcak havalarda kamp yapıyorsanız yeterince su içmek önemlidir. Dehidrasyon birçok soruna ve sağlık riskine yol açabilir, bu nedenle günde 2-3 litre su içmeye çalışın. Susamış hissediyorsanız, bu zaten uzun zamandır susuz kaldığınız anlamına gelir. Bu nedenle susamaya fırsat vermemek için gün boyunca sürekli olarak su yudumlamaya çalışın.

Sıcak yaz kamplarında önemli olan bir diğer konu da içeceklerinizi (özellikle suyunuzu) soğuk tutabilmektir. Eğer kaliteli bir termosunuz varsa içecekleriniz günler boyu sıcak ve soğuk kalabilir. İçeceklerinizi saatler ve hatta bazen günler boyu soğuk tutabilecek termoslara bu listeden bakabilirsiniz: Termos ve Su Mataraları


8.Açık renk kıyafetler giyin.

Yaz kamplarında açık renk kıyafetler giymenin iki önemli sebebi vardır. Birinci ve en önemli sebep sıcaklıktan mümkün olduğunca kaçmaktır çünkü güneş ışınları koyu renkli yüzeylere nüfuz eder ve açık renkli yüzeylerden yansır. Orta Doğu ve Afrika gibi sıcak yerlerin geleneksel kıyafetlerinin genellikle beyaz, bol ve nefes alabilir olması bir tesadüf değildir. Açık renkli giysiler gün içinde çok daha serin kalmanızı sağlar. Ayrıca pamuk ve keten gibi ısıyı hapseden kumaşlar yerine hava alan ve nemi tutmayan sentetik kumaşları seçin. Kısa kollu veya şort giyiyorsanız, bol güneş kremi sürdüğünüzden emin olun.

Açık renk kıyafetlerin bir diğer avantajı da üzerinize tırmanabilecek böcekleri fark etmenizi kolaylaştırmasıdır. Özellikle yaz aylarında aktifleşen keneler açısından açık renk kıyafetler büyük önem taşır. Keneler hakkında daha fazla bilgi için bu yazıya göz atabilirsiniz: Kamplarda Keneden Korunmak İçin Bilmeniz Gerekenler

yaz kamplarında serin kalmak için önerielr

9.Cildinizi koruyun.

Cildinizi zararlı ultraviyole ışınlarından korumak için bol miktarda güneş koruyucu uyguladığınızdan emin olun. UV ışınları erken cilt yaşlanmasına, cilt kanserine, bağışıklık sisteminin baskılanmasına ve başka birçok sağlık sorununa neden olabilir. Gün boyunca düzenli olarak güneş koruyucu uygulamak yaz kamplarında serin kalmak için bir yöntem olmasa da cildinizi güneşten koruyacak ve ağrılı güneş yanıklarını önleyecektir. Ek koruma için şapka ve güneş gözlüğü takın.


10.İnce uyku tulumu ya da çarşaf kullanın.

Yaz kamplarında serin kalmak için yapabileceğiniz bi diğer şey de normalde kullandığınız uyku tulumunuzu tekrar gözden geçirmektir. Dışarısı normalden daha fazla sıcak olduğunda, gece uyku tulumuyla uyumak en iyi seçim olmayabilir. Uyku tulumları sizi soğuk havalarda sıcak tutmak için tasarlanmıştır ve hava ne kadar serin olursa olsun vücut ısınızı yansıtacağından sıcak kalmaya devam etmenizi sağlar. Eğer geceleri havanın serin olmadığı bir yerde uyuyorsanız uyku tulumu yerine ince bir pike ya da çarşafla uyumayı düşünebilirsiniz. Eğer havanın hafif de olsa soğuma ihtimali varsa bu durumda yanınıza ucuz ve basit bir uyku tulumu alabilirsiniz.

yaz kamplarında serin kalmak için önerielr


Bonus: Taşınabilir Soğutucu

Yaz kamplarında serin kalmak için öneriler yazısının sonuna geldik. Madem öyle yazıyı bir bonusla kapatalım. Yaz kamplarında yemeklerin ve içeceklerin uzun süre taze ve serin kalması için taşınabilir soğutucu büyük bir konfor sağlıyor. Yemeklerinizi ve içeceklerinizi soğuk tutmak için böyle bir taşınabilir soğutucudan kesinlikle faydalanmalısınız. Biz kamplarda Stanley marka soğutucu kullanıyoruz ve çok memnunuz. Hem iç hacim olarak hem de taşıma kolaylığı açısından 15 litre olan soğutucu bizim ihtiyaçlarımızı karşılıyor ama daha büyük ve küçük seçenekleri de var. Ürünleri görmek için linke göz atabilirsiniz: Stanley Taşınabilir Soğutucular

Bu yazıdaki bazı linkler Hepsiburada işbirliği linkleridir. Bu linklerden alışveriş yaptığınızda size ekstra bir külfeti olmaz. Zaten alacağınız şeyleri benim linklerimden satın aldığınızda web siteme de ufak bir katkıda bulunmuş olursunuz. Şimdiden teşekkür ederim.


Eğer yazdığım yazılardan haftalık olarak haberdar olmak isterseniz yukarıdaki görsele tıklayarak haftalık bültene abone olabilirsiniz. Spam mail göndermem, size bir şey satmaya çalışmam, herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez. Basitçe o hafta blogda yazılan yazılar otomatik olarak mail adresinize gönderilir. Mailler bazen spam klasörünüze düşebilir, bu durumda spam klasörünüze bakmanız gerekir. Abone olanları öpüyor, haftalık bültenlerde görüşmek üzere diyorum.

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

Yeni Yazılar