Yazlık Trekking Ayakkabısı Nasıl Olmalı?

Yazlık Trekking Ayakkabısı Nasıl Olmalı?

Yazlık yürüyüş ayakkabısı almanız gerekiyor ancak piyasada bulunan farklı yazlık yürüyüş botları ve ayakkabılarından hangisini seçeceğinizi bilmiyor musunuz? Yazlık trekking ayakkabısı nasıl olmalı ve hangi faaliyet için hangi özellikteki yürüyüş ayakkabılarını seçmelisiniz onları anlattım. Bu yazıda tüm bütçelere ve seyahat tarzlarına uygun yazlık yürüyüş ayakkabılarını ve yazlık trekking botlarını bulabilirsiniz.

Yazlık Trekking Botu ve Yazlık Trekking Ayakkabısı Seçerken Dikkat Edilecekler Nelerdir?

Yaz ayları, özellikle doğa ile baş başa yapılan yürüyüşler ve sırt çantalı geziler için özel bir zamandır. Bu güzel mevsimde yapacağınız yürüyüş faaliyetleri için ayakkabı ve bot seçerken dikkat etmeniz gereken bazı durumlar var.

Genel olarak baktığımızda kaliteli bir yürüyüş ayakkabısında en önemli özellikler ayakla uyum, dayanıklılık, nefes alabilirlik, su geçirmezlik, stabilite, şok emicilik, iyi çekiş, hafiflik olarak sıralanabilir. İyi bir yazlık yürüyüş ayakkabısı nasıl olmalı sizlere maddeler halinde saymaya ve anlatmaya çalışalım.

yazlık trekking ayakkabısı

Trekking Ayakkabısında Olması Gereken Hafiflik

Yazın sizi yormayacak ve keyifli bir kullanı sağlayacak iyi bir trekking ayakkabısı mutlaka hafif olmalıdır. Trekking uzun saatler sürebilen bir spor olduğundan ötürü, ayağınızda nerdeyse hiç hissetmeyeceğiniz hafiflikte bir yürüyüş ayakkabısı seçmeniz önemlidir. Hem ayak sağlığınız hem de ayağınızın incinmemesi adına mutlaka hafif ayakkabılar seçmelisiniz.

Rahat bir ayakkabı

Trekking yaparken en önemli unsurlardan bir tanesi de yürüyüş ayakkabınızın ayağınızla uyumlu, rahat ve konforlu olmasıdır. Çünkü rahat olmayan, ayağınızı sürekli rahatsız eden bir ayakkabı ile bırakın yürüyüş yapmayı normal bir zamanda şehir içinde bile yürüyemezsiniz. Ayağınızın anotomisine uygun, içine hava girebilen, ayağınızı terletmeyen rahat bir yürüyüş ayakkabısı seçmeniz trekking için faydalı olacaktır.

Genel itibariyle yürüyüş ayakkabısı ayağınızı sıkmamalı ve ayak parmaklarınızı kıpırdatacak alan sağlamalıdır. Ayakkabınızı denerken mutlaka yazın kullanacağınız ince çoraplarla deneyin. Eğer yürüyüş botları sıkıca bağcıklıyken ayağınızın üstünde boşluk hissediyorsanız ya da parmaklarınız buruna çarpıyorsa, o zaman bot ayağınıza olmamış demektir.

yazlık trekking ayakkabısı

Nefes Alabilirlik ve Su Geçirmezlik

Devamlı yürüyen ve terleyen ayaklar için en konforlu ayakkabılar kesinlikle nefes alabilen ayakkabılardır. Özellikle yaz faaliyetlerinde trekking yaparken giydiğiniz ayakkabının nefes alabilir olması, yapmış olduğunuz sporun kalitesini maksimum seviyede artıracak unsurların başında gelmektedir.

Genelde her markanın kendine has bir nefes alabilirlik & su geçirmezlik teknolojisi vardır ama en sık tercih edilen teknoloji Goretex’dit. Goretex teknolojisi ile üretilen ayakkabılar, su geçirmez, yeterli miktarda hava alır ve ayağın yürürken aşırı ısınarak terlemesini engeller.

Kolay Giyim

Trekking ayakkabınızın kolay giyime elverişli olmasına çok dikkat etmelisiniz. Özellikle kamp alanında kullanacağınız ayakkabınızı pratik ve kolay giyilecek tarzda seçmenizde büyük fayda vardır. Sizi uzun vakitler uğraştırmayacak, bir kaç saniyede ayağınıza hiç zorlanmadan giyebileceğiniz ayakkabbıları tercih etmenizi öneriyorum.

yazlık trekking ayakkabısı

Bu yazı da ilginizi çekebilir: Yaz Kampında Ne Giyilir?


Yürüyüş Ayakkabısını Nerede Kullanacaksınız?

Bazen düz bir yolda trekking yürüyüşleri yaparken, bazen de engebeli ve taşlık arazilerde ya da bir dağın yamacında bu yürüyüşleri gerçekleştirebilirsiniz. Düz ve engebesiz yollarda, yüksüz ve temposuz yürüyüşler yapacaksanız ya da ayakkabınızı sadece kamp faaliyeti boyunca giyecekseniz bileksiz, esnek tabanlı ayakkabılar tercih edebilirsiniz.

Eğer fazla engebeli olmayan rotalarda hafif yüklerle günübirlik yürüyüşler yapmayı veya kısa sırt çantalı geziler yapmayı planlıyorsanız orta boyda bilekli yürüyüş ayakkabılarını tercih edebilirsiniz. Bu ayakkabılar kolayca esnedikleri ve çok az alışma süresi gerektirdikleri için avantajlıdır.

Eğer engebeli arazilerde yürüyüş yapacaksanız ve çadır, uyku tulumu, kamp ocağı gib ağır kamp malzemelerini sırt çantanızda taşıyacaksanız yazlık trekking ayakkabısı olarak, ayak bileğini saran yüksek kesime sahip ayakkabıları tercih etmeniz gerekir. Bilekli trekking ayakkabılarının en büyük avantajı ayak bileğini destekleyerek burkulmalara ve incinmelere karşı korumasıdır. Dayanıklı ve destekleyici yapıları ve daha sert tabanları ile arazide yürüyüş için uygundurlar.

Arazi Yapısı ve Taban

Bir önceki maddeye ek olarak, arazi ne kadar engebeli olursa, ayakkabınızın dış tabanı o kadar sert olmalı ve size daha fazla denge sağlamalıdır. Ayrıca iyi tutuş sağlayan, kaymayı önleyen, darbe emici özellik sağlayan taban teknolojilerine sahip ürünleri tercih etmeniz önemlidir. Vibram tabanlar, eva tabanlar bu noktada en sık karşınıza çıkacak tabanlardır.

Dayanıklılık

Elbette her zaman olduğu gibi yazlık trekking ayakkabısı alırken dayanıklılık da son derece önemlidir. Kauçuk burun, topuk koruyucu, yan ve ayak üstü koruma vb. takviyeler ve daha kalın dış tabanlar yürüyüş ayakkabınızın dayanıklılığını artırır ancak ayakkabıyı daha ağır hale getirir.


Tüm bu özellikleri dikkate alarak kendinize uygun bir yazlık trekking ayakkabısı seçebilirsiniz. Benim seçtiğim bazı ayakkabıları görmek için buraya tıklayın.

Bu yazıdaki bazı linkler Hepsiburada işbirliği linkleridir. Bu linklere tıkladığınızda ya da bu linklerden alışveriş yaptığınızda herhangi bir ücret, komisyon vb. ödemezsiniz. (Sizin için değişen hiçbir şey olmaz.) Zaten alacağınız bir şeyi bu linklerden aldığınızda siteme de ufak bir katkınız olmuş olur. Şimdiden teşekkür ederim.

Eğer yazdığım yazılardan haftalık olarak haberdar olmak isterseniz yukarıdaki görsele tıklayarak haftalık bültene abone olabilirsiniz. Spam mail göndermem, size bir şey satmaya çalışmam, herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez. Basitçe o hafta blogda yazılan yazılar otomatik olarak mail adresinize gönderilir. Mailler bazen spam klasörünüze düşebilir, bu durumda spam klasörünüze bakmanız gerekir. Abone olanları öpüyor, haftalık bültenlerde görüşmek üzere diyorum.

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

Yeni Yazılar