Hindistan denince pek akla gelmeyen şehirlerden biri olan Agra aslında Hindistan’ın en çok ziyaret edilen bölgesi. Sebebi ise Tac Mahal’in burada bulunuyor olması. O yüzdendir ki “Golden Triangle” denen Hindistan turlarının en önemli şehirlerinden de biri olma özelliğini taşıyor. Agra’da Tac Mahal gezisi yapmak dışında görülecek bir iki yer daha var ama biz sadece günübirlik Tac Mahal’i görmeye gittiğimiz için oraları ziyaret etmedik.

TAC MAHAL

tac-mahal-yandan

Tac Mahal

Dünyanın en ünlü yapılarından Tac Mahal kimisine göre efsanevi güzelliği ile insani büyülüyor, kimisi içinse güzelliği gereksiz yere abartılmış bir beton yığını olmaktan ileri gitmiyor. Tac Mahal’e gitmeden önce konuştuğumuz arkadaşlarımızın hepsi çok büyük bir hayal kırıklığı yaşadıklarını söylemişlerdi ama herkesin deneyimi farklı tabii. Hikayeye gelecek olursak, Mümtaz Mahal Şah Cihan’la 19 yaşındayken evlenmiş. Mümtaz Mahal imparatorun üçüncü eşiymiş ama ayni zamanda en derin aşk beslediği de oymuş. Mümtaz Mahal on dördüncü kızlarını doğururken 38 yaşında öldüğünde karısına duyduğu sevginin hatırasına çok güzel bir mezar yaptırmak istemiş ve Tac Mahal’i yaptırmaya karar vermiş. Kendisinin bedeni de Tac Mahal’e gömülmüş. Aslında Şah Cihan kendisi için de nehrin diğer kıyısına siyah mermerden bir mezar yaptırıp ikisi arasina bir köprü inşa etmek istemiş ama tahttan indirildiği için yapamamış. Kendisi de ölümünden sonra ölümsüz aşkının yanına defnedilmiş.

Tac Mahal Gezisi

Tac Mahal gezisi kocaman bir parktan başlıyor. Parkın içinde restoran, tuvalet, hediyelik eşya satan yerler ve Tac Mahal’e çanta sokmak yasak olduğu için bir emanetçi var. Kapının hemen önündeki bilet gişelerinde çok fazla sıra oluyor. Tac Mahal’in girişlerinin turistler için 1000 Rupi olduğunu öğrendikten sonra biraz ikilemde kalmıştık. Ona ayıracak bütçemiz olmayınca da girmekten vazgeçmiştik. Sonra Gezginin Ayak İzleri akla gelmeyecek bir öneride bulundu. Cüneyt biz gelmeden önce biletini alıp içeri girmiş. Buluşunca “Alın şu bileti biz içerideydik de bir şey almak için çıkmıştık diyip girmeyi deneyin bakalım ne olacak” diye bir fikir atti ortaya. Biz de durur muyuz, hemen denedik bu yöntemi. Kapıdaki görevlilere kameranın bataryası bittiği için dışarıya çıkıp yenilememiz gerektiğini söyledik. Önce izin vermediler ama sonra ben bu bilete 1.000 Rupi verdim diye itiraz edince içeriye aldılar. Böylece Tac Mahal’i fotoğraflamış olduk. 

TAC MAHAL GEZİSİ İÇİN AGRA’YA ULAŞIM

tac mahal

Tac Mahal ‘in içinden bir görüntü

Agra’ya kişisel araçla ulaşım haricinde en kolay ulaşım şekillerinden biri de tren. Delhi ve Jaipur’dan kolayca tren ile ulaşabilirsiniz. Hindistan’da tren yolculuğu yapacaklar için tavsiyelerimizi de “Hindistan’da tren yolculuğu” yazısından okuyabilirsiniz.


Güncel paylaşımlardan, seyahatlerden ve etkinliklerden anında haberdar olmak için beni Instagramdan takip etmeyi unutmayın! https://instagram.com/melkeontheroad

%d blogcu bunu beğendi: