Tac Mahal Gezisi |Agra, Hindistan

Tac Mahal Gezisi |Agra, Hindistan

Hindistan denince pek akla gelmeyen şehirlerden biri olan Agra aslında Hindistan’ın en çok ziyaret edilen bölgesi. Sebebi ise Tac Mahal’in burada bulunuyor olması. O yüzdendir ki “Golden Triangle” denen Hindistan turlarının en önemli şehirlerinden de biri olma özelliğini taşıyor. Agra’da Tac Mahal gezisi yapmak dışında görülecek bir iki yer daha var ama biz sadece Tac Mahal’i görmeye gittiğimiz için oraları ziyaret etmedik. Bu yazıda da yaptığımız Tac Mahal gezisi ve Agra’da konaklanacak yerler hakkında bilgi vereceğim.

Agra’da Konaklama

Agra Hindistan’ın en çok ziyaret edilen bölgelerinden biri olduğu için gecelik kişi başı 50 TL’den 350 TL’ye kadar uzanan geniş bir yelpazede konaklama yapılması mümkün. Bu bölgede ve Hindistan’ın geri kalanında konaklama için önerdiğim Airbnb uygulaması sayesinde burada sizin için en uygun yeri bulabilirsiniz ve konforlu bir konaklama deneyimi yaşayabilirsiniz.

Kartepe’deki tüm kiralık evleri ve villaları görmek için buraya tıklayabilirsiniz. Airbnb’de ev kiralamak, özellikle kalabalık ziyaretler için çok uygun fiyatlar sunar. Airbnb evleri ayrıca özel bir ortamın tadını çıkarmak isteyenler için de son derece uygundur. Airbnb dostu olarak bu bağlantı aracılığıyla rezervasyon yaptığınızda bana da ufak bir katkınız olmuş olacak. Umarım harika bir konaklama deneyimi olur!

Dünyaca Ünlü Tac Mahal

tac-mahal-yandan
Tac Mahal

Dünyanın en ünlü yapılarından Tac Mahal kimisine göre efsanevi güzelliği ile insani büyülüyor, kimisi içinse güzelliği gereksiz yere abartılmış bir beton yığını olmaktan ileri gitmiyor. Tac Mahal’e gitmeden önce konuştuğumuz arkadaşlarımızın hepsi çok büyük bir hayal kırıklığı yaşadıklarını söylemişlerdi ama herkesin deneyimi farklı tabii. Hikayeye gelecek olursak, Mümtaz Mahal Şah Cihan’la 19 yaşındayken evlenmiş. Mümtaz Mahal imparatorun üçüncü eşiymiş ama ayni zamanda en derin aşk beslediği de oymuş. Mümtaz Mahal on dördüncü kızlarını doğururken 38 yaşında öldüğünde karısına duyduğu sevginin hatırasına çok güzel bir mezar yaptırmak istemiş ve Tac Mahal’i yaptırmaya karar vermiş. Kendisinin bedeni de Tac Mahal’e gömülmüş. Aslında Şah Cihan kendisi için de nehrin diğer kıyısına siyah mermerden bir mezar yaptırıp ikisi arasina bir köprü inşa etmek istemiş ama tahttan indirildiği için yapamamış. Kendisi de ölümünden sonra ölümsüz aşkının yanına defnedilmiş.

Tac Mahal Gezisi

Tac Mahal büyük bir alanın içinde yer alıyor.O nedenle Tac Mahal gezisi de kocaman bir parktan başlıyor. Parkın içinde restoran, tuvalet, hediyelik eşya satan yerler ve Tac Mahal’e çanta sokmak yasak olduğu için bir emanetçi var. Kapının hemen önündeki bilet gişelerinde çok fazla sıra oluyor. Tac Mahal’in girişlerinin turistler için 1000 Rupi olduğunu öğrendikten sonra biraz ikilemde kalmıştık ama neyse ki bunun sadece 50 Lira olduğunu fark etmemiz geç olmadı. (Kafanız karışmasın, 2017 kurlarını düşünerek hesap yapın.)

Tac Mahal Gezisi İçin Agra’ya Ulaşım

tac mahal
Tac Mahal ‘in içinden bir görüntü

Agra’ya kişisel araçla ulaşım haricinde en kolay ulaşım şekillerinden biri kesinlikle tren. Agra’ya Delhi ve Jaipur’dan kolayca tren ile ulaşabilirsiniz. Hindistan’da tren yolculuğu yapacaklar için tavsiyelerimi de Hindistan’da tren yolculuğu yazısından okuyabilirsiniz ki ben şiddetle tavsiye ediyorum trene binmeden önce bu yazıyı okumanızı.


Güncel paylaşımlardan, seyahatlerden ve etkinliklerden anında haberdar olmak için beni Instagramdan takip etmeyi unutmayın! https://instagram.com/melkeontheroad

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

Yeni Yazılar