Hindistan’da Tren Yolculuğu Yapacaklar İçin Tavsiyeler

Hindistan’da Tren Yolculuğu Yapacaklar İçin Tavsiyeler

Hindistan’da tren yolculuğu yapmak bu coğrafyanın kaçınılmazlarından. Ne yaparsanız yapın yolunuz en az bir kez de olsa bir tren yolculuğuyla kesişiyor. Çok ilginç olan bu deneyim aynı zamanda dünyanın en zor işlerinden biri. Milyonlarca insanın yaşadığı bu ülkede güvenli bir seyahat için kendimce aklıma gelen tavsiyeleri derledim. Başlamadan önce Hindistan’da farklı ulaşım alternatiflerini değerlendirdiğimi ve aralarından en iyisinin tren yolculuğu olduğunu belirtmek isterim. Hindistan’da geçirdiğim beş ay boyunca bisiklet sürdüm, otostop çektim, özel araçla seyahat ettim ve trene bindim. Bu seyahatlerdeki deneyimlerimi kısaca anlatıp sonra da tavsiyelerime başlayayım.

Bu coğrafyada yaptığım en zorlayıcı şeylerden biri bisiklet sürmekti. Elbette herkesin deneyimi farklı olacaktır ama ben fazlasıyla gerildim, hem mental olarak hem fiziksel olarak çok yoruldum. Bunu detaylarıyla anlattığım sebeplere “Hindistan’da bisiklet sürmek” yazısından ulaşabilirsiniz. Bugüne kadar otostop çekmeyi deneyimlediğim ülkeler arasında yine Hindistan’ın en zor yerlerden biri olduğunu söylemeliyim. Onun da ayrıntılarını “Hindistan’da otostop çekmek” yazısında anlattım. Hindistan’da tren yolculuğu yapmak ise tüm bunların arasından en rahat olanıydı.

Hindistan’da Tren Yolculuğu Yapmanın Önemi

Hindistan’ın trenleri dünyanın en ünlü trenleri arasında yer alıyor. Hatta öyle ki Hindistan’a gidip trene binmediyseniz Hindistan ruhunu tam olarak yaşamış sayılmazsınız. Genelde “trene binmediysen Hindistan’a gittim deme” de derler. Hindistan’da trene binmek kültürü daha yakından tanımak için son derece önemli olduğu kadar trenleri tercih etmenin bir diğer önemli sebebi de ülkenin neredeyse tamamının tren yollarıyla birbirine bağlanıyor olması. Bununla birlikte bilet fiyatları da turistler için oldukça düşük sayılır. Tren yolculukları bu açıdan büyük rahatlık sağlıyor.

Tabii bu sıklıkla tercih edilen muazzam ulaşım biçiminin bazı zorlukları da var. Zaten Hindistan genel olarak kolay bir coğrafya değil. Dolayısıyla o coğrafyada gerçekleştireceğiniz hiçbir şeyin kolay olacağını beklemeyin. Sırf bu yüzden “Hindistan’a gideceklerin dikkat etmesi gerekenler” isminde uzunca bir yazı bile yazdım. Şimdi size tren seyahatlerinde karşınıza çıkabilecek zorluklarla savaşabilmeniz için Hindistan’da tren yolculuğu yaparken dikkat etmeniz gerekenleri tek tek anlatacağım.

 Hindistan’da Tren Yolculuğu Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 1. Mutlaka Indian Railway uygulamasını telefonlarınıza indirin. Bu uygulama sayesinde hangi tren nereden kalkmış, nereye gidiyormuş hepsini kolayca görebilirsiniz.
 1. Biletlerinizi aldıktan sonra mutlaka ama mutlaka confirm edin yoksa biletiniz waiting liste düşüyor ve daha sonra da iptal oluyor. Daha açık anlatmam gerekirse; biletinizi internetten aldıktan ve parasını ödedikten sonra biletinizi almış olmuyorsunuz. Hindistan’da işler bu kadar basit yürümüyor, kusura bakmayın. Eğer biletinizi yeterince erken almamışsanız önce bir bekleme listesine düşüyorsunuz. Biletiniz ancak confirm edilmişse biletin sahibi oluyorsunuz. Eğer bekleme listesinde kaldıysanız yani bilet confirm edilmediyse, ödemeniz iade ediliyor ve biletiniz olmuyor. Ben bunu çok acı bir şekilde öğrenmek zorunda kalmıştım. Siz benim gibi yapmayın. Başıma gelenleri “35 Saatlik Tren Yolculuğu yazısından okuyabilirsiniz. Yalnız okumadan önce yanınıza mendil alın, çok acıklı bir hikaye sjdnka
 1. Biletinizi internetten değil de gardan almak istediğinizde pasaportunuza ve bir kopyasına ihtiyacınız olacak. O yüzden tren bileti almanız gerektiğinde pasaport fotokopinizi yanınızda taşımanız oldukça önemli.
 1. Aynı şekilde trene yük vermek istiyorsanız bunun için de pasaportunuzu ve bir kopyasını istiyorlar. Siz en iyisi pasaportunuzun iki kopyasını yanınızda taşıyın.
 1. Özellikle Delhi gibi büyük şehirlerde trenlerin geçeceği veya kalkacağı durakların isimlerine dikkat edin. Çünkü bir şehirde birden fazla durak ve kalkış istasyonu olabiliyor. Trenleri kaçırmamak için doğru durağa gitmek son derece önemli.
 1. Eğer trene yük verecekseniz, treni beklerken yük vagonunun geleceği yerde bekleyin ve yükünüzün trene alındığını gözlerinizle görün. Aynı şekilde trenden indiğinizde de koşa koşa yük vagonunun önüne gidin ve kapının açılmasını bekleyin. Benim Delhi’de başıma gelenleri yaşamak istemezsiniz. Allah düşman başına vermesin türünden olaylar yaşamamak için bu tüyo son derece önemli. Delhi’de baneler yaşandı öğrenmek isterseniz “Hindistan’da Organ Mafyaları” yazısında bu konuyu uzun uzun anlatmıştım.
 1. Eğer yük vagonuna bir eşya verdiyseniz size bagajınız için verdikleri kağıdı sakın kaybetmeyin ve ne olursa olsun bagajınızı teslim almadan önce de kimseye vermeyin. Ne zaman ki bagajınızı iki elinizle güvenle tutabilirsiniz, belgeyi o zaman görevliye verin. Bu arada Hindistan trenlerinde çalışan insanları da öcü gibi göstermek istemiyorum. Şu organ mafyaları hikayesinde anlattığım hırsız kondiktör gibi insanlar olduğu gibi onun tam aksine melek gibi insanlar da var. Mesela bisikletle yaptığım bir tren yolculuğunda koordinatör hanımefendi benimle özel olarak ilgilenmiş, trenin varış saatinden yarım saat sonra beni arayıp sağ salim inip inmediğimi sormuştu. Ama işte olumsuz durumlarla karşılaşma ihtimaliniz de ne yazık ki hiç az değil. O yüzden bunları anlatıyorum.
 1. Hindistan’da uzun yolculuk yapacağınız trenlerde bilet alabileceğiniz 4 çeşit vagon türü var. Bunlar arasında klimalı seçenekler de mevcut. Tabi ne kadar konfor o kadar pahalı bilet demek. Klima olmayan vagonlarda tavanlardaki fanlardan oluşan havalandırma sistemleri bulunuyor ve bu vagonlar son derece kalabalık oluyor. Yani klimalı vagonlardan bilet alırsanız oldukça sakin ve rahat bir yolculuk geçirebilirsiniz. Nispeten daha ucuz ve klimasız olan general ve sleeper sınıflardan bilet alırsanız sizi muazzam bir Hindistan karmaşası bekliyor.
 2. Trene binmeden önce yanınıza mutlaka su alın. Özellikle uzun tren yolculuklarında su almayı sakın ihmal etmeyin. Eğer klimasız, ucuz vagonlarda seyahat ediyorsanız suya hiç olmadığı kadar ihtiyacınız olacak.
 1. Yanınıza yolculuğunuz süresince yetecek kadar yiyecek alın. Trenlerde satılan yiyecekler kesinlikle hijyenik değiller. Ama asıl mesele bu da değil. Hem trende hem de ara istasyonlarda alabileceğiniz yemekler kızartmalardan oluşuyor ve son derece acılar. Bağırsaklarınızı bozmak ise Hindistan’da bir trende başınıza gelmesini isteyeceğiniz son şey.
 1. Hindistan’da tren yolculuğu yapacaksanız yanınızda ıslak mendil, tuvalet kağıdı ve dezenfektan gibi şeyler bulundurmaya çalışın. Özellikle bütçe dostu olan kalabalık vagonlarda seyahat edecekseniz bunu yapın çünkü o vagonlar çok pis.
 2. Eğer uzun yola gidecekseniz mutlaka yataklı vagon olan sleeper sınıfından bilet alın. O uzun yollar kesinlikle oturarak geçmiyor. Yukarıda linkini paylaştığım 35 saatlik yolculuğumda bunu da deneyimlemiştim.
 3. Yataklı vagondan bilet aldım diye gereğinden fazla hizmet beklemeyin. Klimasız yataklı vagonlarda sadece yatabileceğiniz düz bir şilte var. Bu şiltenin üzerinde çarşaf falan vermiyorlar tabii. Bu yatakta sizden önce yatmış binlerce insanın teri hediye olarak geliyor. Eğer “Ben orada uyumam, iğrenç” derseniz yanınıza bir çarşaf ya da mat alın. Eğer klimalı sınıftan bilet alırsanız o zaman şanslısınız. Yanında çarşaf ve üşümeyin diye pike de veriyorlar.
 4. General vagon dedikleri sadece oturacak yerlerden oluşan vagonda seyahat edecekseniz kaçak gitme şansınız çok yüksek. Bunu kötü yola teşvik etmek için söylemiyorum ama aklınızda bulunsun. Olur da bilet bulamazsınız, bekleme listesinde kalırsınız, başka tren yoktur, bu bilgiye ihtiyacınız olur.
 5. Trende uyurken eşyalarınıza dikkat edin. Özellikle hiçbir eşyanızı cam kenarlarında bırakmayın. Trenin durduğu istasyonlarda camdan elini içeri atan hırsızlar olabiliyor. Şaka değil gerçek. Bazı istasyonlarda ve istasyon aralarında sinyalizasyon nedeniyle beklenen yerler oluyor. Hele bir de geceyse tren durduğunda ışıklar yanmıyor ve o sırada hırsızlar camlardan ellerini trenin içine sokarak çanta vb arıyorlar. Benim yaptığım seyahatlerden birinde vagondan birini yoklamışlardı. Karanlıkta çığlık çığlığa bağıran bir kadının sesiyle irkilmiştik. Neyse ki kimsenin ne canına ne malına bir şey olmadı.
 6. Ne kadar güvenirseniz güvenin kimsenin verdiği bir şeyi yemeyin, içmeyin. Bu bize ailelerimiz tarafından öğretilen en basit hayatta kalma önerisidir biliyorsunuz. Bunu uygulamaya devam edin.

Seyahat ederken işinize yarayabilecek son derece faydalı seyahat önerilerime göz atmak isterseniz “Seyahat Önerileri” kategorisini ziyaret etmeyi unutmayın! Bu önerilerden bazıları size son derece konforlu bir seyahat sunabilir.


Eğer Hindistan’ı merak ediyorsanız ve Hint kültürüne ilginiz varsa özellikleHindistan’da Görülmeye Değer Yapılar ve Hindistan’da Görülmesi Gereken Şehirler yazılarını okumanızı tavsiye ediyorum.


Güncel paylaşımlardan, seyahatlerden ve etkinliklerden anında haberdar olmak için beni Instagramdan takip etmeyi unutmayın! https://instagram.com/melkeontheroad

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

Yeni Yazılar