Hindistan‘da tren yolculuğu yapmak bu coğrafyanın kaçınılmazlarından. Ne yaparsanız yapın yolunuz en az bir kez de olsa bir tren yolculuğuyla kesişiyor. Çok ilginç olan bu deneyim aynı zamanda dünyanın en zor işlerinden biri. Milyonlarca insanın yaşadığı bu ülkede güvenli bir seyahat için kendimizce aklımıza gelen tavsiyeleri derledik.

Hindistan’da Tren Yolculuğu Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 1. Mutlaka Indian Railway uygulamasını telefonlarınıza indirin.
 1. Biletlerinizi aldıktan sonra mutlaka ama mutlaka confirm edin yoksa biletiniz waiting liste düşüyor ve daha sonra iptal oluyor.
 1. Biletinizi gardan almak isterseniz pasaportunuza ve bir kopyasına ihtiyacınız olacak.
 1. Aynı şekilde trene yük vermek istiyorsanız bunun için de pasaportunuzu ve bir kopyasını istiyorlar.
 1. Özellikle Delhi gibi büyük şehirlerde trenlerin geçeceği veya kalkacağı durakların isimlerine dikkat edin. Çünkü bir şehirde birden fazla durak olabiliyor. Trenleri kaçırmamak için doğru durağa gitmek önemli.
 1. Eğer trene yük veriyorsanız mümkünse yüklenirken yükünüzle birlikte yük vagonunun geleceği yerde bekleyin ve yükünüzün trene alındığını gözlerinizle görün. Aynı şekilde inerken de yük vagonunun önünde hazır bekleyin. Bizim Delhi’de başımıza gelenleri yaşamak istemezsiniz.
 1. Size yükünüz için verdikleri kağıdı sakın kaybetmeyin ve ne olursa olsun yükünüzü teslim almadan kimseye vermeyin.
 1. Trene binmeden önce mutlaka yanınıza su alın.
 1. Yanınıza yolculuğunuz süresince yetecek kadar yiyecek alın.
 1. Yanınızda ıslak mendil, tuvalet kağıdı ve dezenfektan gibi şeyler bulundurmaya çalışın. Trenler çok pis.
 1. Bilet alabileceğiniz 4 çeşit vagon türü var. Bunlar arasında klimalı seçenekler de mevcut. Tabi ne kadar konfor o kadar pahalı bilet demek. Klima olmayan vagonlarda tavanlardaki fanlardan oluşan havalandırma sistemi var.
 1. Eğer uzun yola gidecekseniz mutlaka yataklı vagon olan sleeper alın.
 1. Yataklı vagonlarda sadece düz bir şilte var. Bu şiltenin üzerinde sizden önce yatmış binlerce insanın teri de var. Eğer “Ben orada uyumam, iğrenç” derseniz yanınıza bir çarşaf ya da mat alın.
 1. General vagon dedikleri sadece oturacak yerlerden oluşan vagonda seyahat edecekseniz kaçak gitme şansınız çok yüksek.
 1. Trende uyurken eşyalarınıza dikkat edin. Özellikle hiçbir eşyanızı cam kenarlarında bırakmayın. Trenin durduğu istasyonlarda camdan elini içeri atan hırsızlar olabiliyor.
 2. Ne kadar güvenirseniz güvenin kimsenin verdiği bir şeyi yemeyin, içmeyin.

Güncel paylaşımlardan, seyahatlerden ve etkinliklerden anında haberdar olmak için beni Instagramdan takip etmeyi unutmayın! https://instagram.com/melkeontheroad

%d blogcu bunu beğendi: