Hindistan’da otostop çekmek

Hindistan’da otostop çekmek

Hindistan’da otostop çekmek dünyanın en kolay şeylerinden biri olmadığı gibi otostop kültürünün yaygın olduğu ülkelerdeki kadar kolay da değil. Öncelikle bunu belirtmekte fayda var. Hatta Hindistan’da otostop çekmek dendiğinde beklentiyi en aza düşürüp başınıza her şeyin gelebileceğini düşünerek hesap yapmanız gerekebilir. Bunu kötü anlamda söylemiyorum ama sürprizlere her zaman hazırlıklı olmanız gerektiğini başka nasıl ifade edebilirim emin değilim. Çünkü çok kalabalık bir nüfustan ve kocaman bir coğrafyadan bahsediyoruz. Bu da birbirinden farklı türlü türlü insan demek.

Hindistan’da Otostop Çekmek Hakkında Tüyolar

Turist = Yürüyen Dolar

Özellikle Hindistan nüfusunun büyük bir kısmının turistleri yürüyen dolar olarak görüyor olması gerçeğine hazırlıklı olun. Eminim hepsi pırlanta gibi insanlardır ama bu eğilimleri yüzünden o pırlanta gibi olan kısımlarını görmek çok kolay olmuyor. Hintlilerin belki de en kötü huyları sizden para istediklerini en başta çaktırmayıp iş bitince konuyu paraya getirmeleri. O yüzden her şeyden habersiz geçirdiğiniz 5 saatlik bir yolculuğun ardından, size iyilik yaptığını sandığınız kedi gibi adam birden bire kişi başı 2.500 Rupi isteyen bir kaplana dönüşebilir, dikkat edin. Mümkünse araca binmeden önce para vermeyeceğinizi, hatta mümkünse paranız olmadığını (çünkü bazen para istemiyorum diyip sonradan isteyebiliyorlar aynı yöntemle) açık ve net bir şekilde ifade edin.

Otostop çekerken mutlaka ama mutlaka parasız seyahat etmek istediğinizi, para ödemeyeceğinizi bir şekilde anlatın. Aksi halde kişisel araç dahi olsa taksi aradığınızı düşünerek size taksi ücreti kitlemeye çalışanlar olabilir. Bize bir kere yaptıkları gibi “No taxi, no money“ demelerine rağmen gittiğiniz yere varınca çirkeflik yapıp para istemeye başlayanlar olabilir. Öyle durumlarda hemen polise gitmeyi teklif edin. Kişi koşarak uzaklaşacaktır.

Dil Bilmek Ya da Bilmemek; İşte Bütün Mesele Bu

Hindistan’da nüfusun çok büyük bir kısmı İngilizce konuşabiliyor. Özellikle gençlerin ve orta yaşlı kesimin neredeyse hepsi İngilizce biliyor. Bu şu anlama geliyor; eğer İngilizce biliyorsanız Hindistan’da hemen herkese derdinizi anlatabilirsiniz. Ama eğer otostop çektiğiniz aracın sürücüsüyle anlaşabildiğiniz ortak bir dil yoksa çok net söylüyorum, sakın ha o arabaya binmeyin. Ya siz onların dilinde meramınızı anlatmanın bir yolunu bulun ya da İngilizce bilen birilerini bulun. Ama mutlaka anlaştığınızdan emin olun. Aksi halde hayal gücünüzün sınırlarını zorlayan ilginç anılar biriktirebilirsiniz.

Bizim bununla ilgili çok güzel bir anımız var mesela. Müthiş bir otostop deneyimi olarak başlayan Delhi-Jaipur yolculuğumuzda sonradan yaşadığımız kabus dolu anların hikayesini ve akabinde başımıza örülmek üzere olan çorapları buradan okuyabilirsiniz.

Otostop Süresince Yanınızda Yiyecek ve İçeceğiniz Olsun Kuralı

Hindistan’ın hijyen konusunda insanı ikilemde bırakan bir ülke olduğunu söylemeye gerek yok sanırım. Bu nedenle kendi yiyecek ve içeceğinizi mutlaka yanınızda bulundurun. Çünkü yol üzerinde duracak ve bir şeyler yiyip içecek bir yer bulabilseniz bile bu yerin hijyen sıralamasında nerede olduğundan asla tam olarak emin olamazsınız.


Güncel paylaşımlardan, seyahatlerden ve etkinliklerden anında haberdar olmak için beni Instagramdan takip etmeyi unutmayın! https://instagram.com/melkeontheroad

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

Yeni Yazılar