AGH Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

AGH Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Avrupa Gönüllü Hizmetine katılmak için adaylarda bulunması gereken şartlar, gönüllülük hizmetinin ne şekilde gerçekleştirileceği, çalışılacak işlerin kapsamı, başvuru süreci hakkında merak edilen soruları aşağıda cevaplamaya çalıştım. Burada cevap bulamadığınız sorularınızı yazının en alt kısmından yorum olarak iletebilirsiniz.

AVRUPA GÖNÜLLÜ HİZMETİNE KATILMAK İÇİN ARANAN ŞARTLAR

AGH İÇİN YAŞ SINIRI NEDİR?

Avrupa Gönüllü Hizmeti’ne 17-30 yaş arasındaki herkes katılabilir. Hatta tek koşul budur. Bunun dışında herhangi bir eğitim koşulu olmadığı gibi başarı, dil bilgisi şartı da aranmaz. Yani ortaokul mezunu olsanız da, İngilzce bilmeseniz de, öğrenci olmasanız da bu programlara kayıt olabilirsiniz.

AGH İÇİN ÖĞRENCİ OLMAK GEREKİR Mİ?

Hayır. AGH programına katılmak için öğrenci olma zorunluluğu bulunmadığı gibi ilkokul, ortaokul, lise veya üniversite mezunu olmak gibi koşullar da aranmaz.

AGH İÇİN DİL BİLMEK ŞART MIDIR?

Hayır. AGH programına katılmak için dil bilme şartı yoktur.

AGH HİZMETİ KAÇ AYLIKTIR?

Program süreleri 2 ay ile 12 ay arasında değişmektedir. 2 aydan daha kısa süren gönüllü hizmetler de mevcuttur. 2-12 ay arasındaki AGH’ler uzun dönem; 2 aydan daha kısa süren AGH’ler kısa dönem olarak adlandırılır.

AGH PROJELERİ KAPSAMINDA NASIL İŞLER YAPILIR?

Yapacağınız iş tamamen seçtiğiniz projeye bağlıdır.

AGH PROJELERİ KAPSAMINDA GÜNDE KAÇ SAAT ÇALIŞIRIM?

Genelde çalışma süresi günde 4-5 saat kadardır.

AGH PROJELERİNDE ÇALIŞIRKEN TATİL GÜNLERİ OLUR MU?

1 haftada 2 gün boş gündür. Ayrıca her ay için artı 2 gün daha tatil hakkı tanınır. Örneğin 9 aylık bir projeye gitmişseniz haftada 2 günlük izinleriniz dışında toplam 18 gün tatiliniz olur.

AGH PROJELERİNDE ÇALIŞTIĞIM İŞLERDEN PARA ALIR MIYIM?

Adı üzerinde “Gönlüllü” hizmeti. Yani çalıştığınız iş sonucunda para almazsınız.

AGH İÇİN NE KADAR PARA HARCAMAM GEREKİR?

Avrupa Gönüllü Hizmeti tamamen ücretsiz bir programdır. Programa başvuranların hiçbir ücret ödemesi gerekmez. Program kapsamında başvuranın yol, barınma, yemek, sigorta ve dil eğitimi masrafları da ulusal ajanslar tarafından karşılanır. Bunun yanında belli bir miktar da cep harçlığı verilir. Verilecek cep harçlıkları ülkelerin ekonomik durumuna göre değişir. Aynı şekilde karşılanacak ulaşım ücretleri de en uzun- en kısa mesafe koşulları göz önüne alınarak karşılanır. Yani size verilecek olan hibenin aldığınız bilet ücretini tam olarak karşılamaması da mümkündür.

Ancak projeye katılmadan önce en başta vize ve ulaşım ücretlerini cebinizden karşılamanız gerekir. Daha sonra bu harcamaları projeye gittiğinizde faturalarını göstererek geri alabilirsiniz.

AGH SIRASINDA KONAKLAMA NASIL YAPILIR?

Belli bir konaklama şekli yoktur. Bir ailenin yanında kalabileceğiniz gibi, yurtta ya da o kuruluştaki diğer gönüllülerle bir evde de kalabilirsiniz. Konaklama şekli ev sahibi kuruluşlara göre değişmektedir.

AGH SIRASINDA SİGORTAM YAPILIYOR MU?

Avrupa Gönüllü Hizmeti’ne katılan herkes program kapsamında Avrupa Komisyonu tarafından sigortalanır. Bir sağlık sorunu yaşamanız halinde masraflarınız bu sigorta tarafından karşılanır.

KAÇ KEZ AGH YAPILABİLİR?

Uzun dönem AGH yalnızca bir kez yapılabilir. Kısa dönem AGH yapmış olan biri, her iki AGH’nin toplam süresi 12 ayı geçmemek koşuluyla bir kez daha AGH yapabilir.

AGH PROGRAMINA NASIL KATILABİLİRİM?

AGH için bir gönderen kuruluş bulmak gerekir.  Türkiye’deki gönderen kuruluşların listesi için linke göz atabilirsiniz. Arama kısmındaki ülke kutucuğunda Türkiye’yi seçerek gönderen kuruluş listesine ulaşabilirsiniz.

AGH PROGRAMI İÇİN NE ZAMAN BAŞVURU YAPMALIYIM?

Gönderen kuruluşa herhangi bir zamanda başvuru yapabilirsiniz. Fakat projeye gidiş tarihiniz başvuru tarihinizden en az 5-6 ay sonra olacaktır. Projelerin kabul tarihlerini ona göre denk getirmeniz bir sonraki kabul tarihine kadar beklememeniz adına önemlidir.  Kabul tarihleri 1 Şubat, 26 Nisan ve 4 Ekim’dir. Yani Ekim’de bir programa başvuru yapmak isterseniz bundan 4-5 ay önce gönderen kuruluşa başvuru yapmanız gerekir.

Başvurunuzu yaptıktan 3-4 ay sonra da Avrupa Gönüllü Hizmetine başlayabilirsiniz. Örneğin ev sahibi kuruluşa 1 Şubat döneminde başvuru yaptığınızda Mayıs ortası ya da Haziran başı gibi projenize başlayabilirsiniz.

AGH PROGRAMINA GÖNDEREN KURULUŞLARI NEREDEN BULABİLİRİM?

Türkiye’de AGH projelerini yürüten Ulusal Ajans tarafından onaylanmış gönderen kuruluş listesine linkten ulaşabilirsiniz.

Linkteki “Organisation Country” kutusunda “Turkey” seçeneğini EVS accreditation type EVS accreditation type; EVS Accreditation Type kutusunda da Sending Organisation seçeneğini seçin. Ülkemizdeki tüm onaylanmış gönderen kuruluşlar karşınıza gelecektir.

GÖNÜLLÜ ARAYAN AGH PROJELERİNİ NEREDEN BULABİLİRİM?

Tüm ülkelerdeki gönüllü arayan kuruluşları linkten bulabilirsiniz. Gitmek istediğiniz ülkeye, tarihlerine, sürelere ve proje çeşitlerine göre arama yapabilirsiniz.


Güncel paylaşımlardan, seyahatlerden ve etkinliklerden anında haberdar olmak için beni Instagramdan takip etmeyi unutmayın! https://instagram.com/melkeontheroad

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

Yeni Yazılar